Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

hcg in sarcina de 5 saptamani


6 raspunsuri la acest subiect

#1
lorelay33

lorelay33
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 17:26

Buna ziua . Va urmaresc de mult timp si azi m-am hotarat sa va va scriu si eu .Pe 18 noiembrie am avut ultimul cm ,deci ar fi 9 saptamani de sarcina.Am facut un ecograf acum 2 saptamani si dc mi-a zis ca nu se vede decat sacul embrionar si sa revin peste 1 saptamana .La urmatorul ecograf mi-a zis ca se vede embrionul dar e mic si crede ca e sarcina oprita din evolutie si sa vin a 2 zi sa fac intrerupere .Eu nu am putut crede (cum de si-a dat seama intr-o saptamana ca e oprita din evolutie daca cu o saptamana in urma nu a vazut embrionul ,iar saptamana urmatoare l-a putut vedea)asa ca a doua zi am mers si la alt medic care mi-a zis ca e posibil sa fie mai mica sarcina de 9 saptamani si si mai astept sa vad cum evolueaza daca nu am sangerari. Saptamana asta am mers la alt medic si mi-a zis ca pt 9 saptamani embrionul este f mic si mi-a dat sa fac beta hcb. rezultatul la analiza a fost de 24906.Nu stiu ce sa mai cred,e f greu sa traiesc cu incertitudinea asta.Saptamana viitoare sunt programata la alt ecograf.Voi ce parere aveti?

#2
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 19:27

in mod normal la o sarcina de 6 sapt (calculata de la ultimul cm) deja se vede activitate cardiaca. deci si daca ai fi ovulat cu 2 sapt mai tarziu...tot ar fi trebuit sa aiba activitate cardiaca pana acum. mie betahcg mi se pare irelevant. la aceasta varsta a sarcinii ecografic se puteau vedea mult mai multe... din pacate cred ca primul dr avea dreptate...

[gravi] 31[baietel] Rares

#3
goldi

goldi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.080 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 22:16

Cat de lung este ciclul tau?
La 6 saptamani aveam bHCG 31100, deci nu foarte departe de rezultatul tau.
Parerea mea este sa mai astepti, sa repeti beta ca sa vezi daca este in crestere si sa repeti eco .
Sa fie bine !



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

#4
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 22:28

goldi da dar lorelay are 9 sapt de la UM si banuiesc ca tu te referi la 6 sapt de la UM nu?

[gravi] 31[baietel] Rares

#5
rosanne

rosanne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 386 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 23:52

Buna





Valoarea hormonului depinde si de presupusa ovulatie...poate a fost o ovulatie tarzie la tine....



Daca se recolteaza sange pentru beta HCG la diferenta de 48 ore si valoarea a doua a crescut de aproximativ doua ori, inseamna ca sarcina este in evolutie. Daca a stagnat/scazut....nu e de bine



Bafta...sper sa fie bine



Roxy [gravired] 25+ cu [fetita] Natalia





Site-ul meu


Site-ul nostru


#6
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 02:21

Citat:
citat din mesajul lui lorelay33
Buna ziua . Va urmaresc de mult timp si azi m-am hotarat sa va va scriu si eu .Pe 18 noiembrie am avut ultimul cm ,deci ar fi 9 saptamani de sarcina.Am facut un ecograf acum 2 saptamani si dc mi-a zis ca nu se vede decat sacul embrionar si sa revin peste 1 saptamana .La urmatorul ecograf mi-a zis ca se vede embrionul dar e mic si crede ca e sarcina oprita din evolutie si sa vin a 2 zi sa fac intrerupere .Eu nu am putut crede (cum de si-a dat seama intr-o saptamana ca e oprita din evolutie daca cu o saptamana in urma nu a vazut embrionul ,iar saptamana urmatoare l-a putut vedea)asa ca a doua zi am mers si la alt medic care mi-a zis ca e posibil sa fie mai mica sarcina de 9 saptamani si si mai astept sa vad cum evolueaza daca nu am sangerari. Saptamana asta am mers la alt medic si mi-a zis ca pt 9 saptamani embrionul este f mic si mi-a dat sa fac beta hcb. rezultatul la analiza a fost de 24906.Nu stiu ce sa mai cred,e f greu sa traiesc cu incertitudinea asta.Saptamana viitoare sunt programata la alt ecograf.Voi ce parere aveti?
Vreau sa-ti spun ce am patit eu. Aveam 7 sapt. de sarcina, sac embrionar mic, mai mic de 7 sapt., am taraganat-o inca 2 sapt. in incertitudine, cu bhcg la fiecare 2 zile, eco endovaginal, ba ca-i extrauterina, ....si intr-un final a fost oprita in evolutie, fara sa am vreun simptom.De obicei, la 6 sapt. se vad deja bataile cardiace, de aceea probabil dr. a zis ca sarcina e oprita din evolutie.Chiar daca ai avut o ovulatie mai tarzie, sarcina ar trebui totusi sa aiba 8 sapt. macar.Uite si valorile bhcg, la diferite sapt. de sarcina. http://www.stages-in...nancy.htmlPoate la tine o fi diferit, nu stiu, ideea e ca ar trebui sa mergi la 2-3 medici, sa vezi mai multe pareri, si abia apoi sa iei o decizie. Oricum, eu iti doresc ca sarcina sa fie ok.__________________________ALEXIA - petrecere 2 aniAlexia la1 an si 11 lunicurcubeu cu ochi albastri - blog[copil] PATRICIA ALEXIA Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -