Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

DOICA la Constanta?


109 raspunsuri la acest subiect

#21
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 17:24

Sabina, am facut referire la prolactina, tocmai pt ca autoarea spunea ca nu a avut de la inceput lapte. Faptul ca 88% din femei nu mai lapteaza cand bb-i au 3 luni, e clar ca nu are legatura cu prolactina, ci cu consilierea/informarea postnatala. Daca ai avut lapte din primele zile, el nu dispare asa in neant, fara motiv.

Legat de ?, chiar nu stiu ce as face. Prin lapte se transmit anticorpi, dar si boli. Eu zic ca se ok si cu lapte praf.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

#22
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 18:09

prin alte tari se practica metoda....daca e sa o luam statistic. cate dintre femeile care alapteaza au boli transmisibile?



si din alea cu boli sa fie dispuse sa doneze lapte?

sa nu uitam nici de legea bunului simt :)



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#23
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 18:27

Poate nu stiai ca se face si comert cu lapte de mama..asa ca ai perfecta dreptate: legea bunului simt!![:-)))][:-)))]Si pe internet sunt o gramada de anunturi postate de persoane care vand lapte matern..a fost si un reportaj tv...E jenant...[vom]Alea care vand laptele online cum mai justifica igiena, sanatate, chiar si calitatea/prospetimea laptelui...oare exista mame care ar apela la asemenea anunturi??? Vreau sa cred ca NU!

#24
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 18:36

ma indoiesc ca apeleaza cineva la asa ceva, sincer.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#25
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 18:41

Si eu ma indoiesc...oricum eu nu-s de acord din principiu cu chestia asta asa ca poate nu-s cea mai in masura sa-mi dau cu parerea...

#26
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 18:51

In spitalul la care am nascut eu pe primul copil(imprejurarile vietii au facut sa locuim atunci in Austria pentru o scurta perioada),ni s-au impartit pliante in care,printre alte teme abordate,se spunea ca laptele de mama in surplus (pt bebelusul personal) poate fi coletat si donat,pentru bebelusi care nu pot fi alaptati la nastere de catre mama naturala,ori sunt orfani samd.Coletarea se facea de o organizatie oficiala,banuiesc ca se cereau elementare reguli de igiena si standard de sanatate.Parca,insa nu sunt 100% sigura,se stipula si o suma/l lapte pe care ar primi-o mama donatoare,ca...bonus. :)

Eu as alapta ocazional alt copil,daca ar fi musai nevoie (de exemplu,daca mamica lui nu ar putea sa-l alapteze pentru o scurta perioada cat e sub urgenta medicatie si aceasta ar relua alaptatul dupa tratament)...si as fi de acord si ca ai mei copii sa fie alaptati de altcineva,la nevoie (desi nu stiu cine s-ar jertfi momentan,ca am 2 alaptati in tandem momentan si asa cantitate de lapte mai rar gasesti la altcineva...:)) ).

#27
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 18:51

teoretic, nu incape indoiala ca LM e superior LP.

Il spulbera fara drept de apel;)



Practic, e mai greu pt ca societatea nu mai corespunde zicalei " iti trebuie un sat sa cresti un copil", individul are tendinta de a se izola din ce in ce mai mult etc etc etc.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#28
octopusu

octopusu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 20:36

Eu am adus in discutie prolactina pt ca autoarea subiectului a vorbit si despre insuficienta laptelui, nu doar despre doica. Nu am adus in discutie acest subiect, pt ca cele care nu vor sa alapteze, sa gaseasca o scuza, ci pt cele care vor sa alapteze si nu stiu de ce nu reusesc, desi incearca toate metodele si sfaturile posibile. Sa ia si aceasta varianta in calcul si sa verifice. Eu regret ca nu am stiut acest important inainte, caci poate as fi reusit sa controlez cu ajutorul unui medic endocrinolog. Sunt convinsa ca vor citi si femei in situatia, in care am fost eu si poate le va ajuta!

#29
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 03 iunie 2011 - 01:02

Andruska, Roxana Dudus la LLL Romania spune ca la maternitatea Isis te-ar putea ajuta Liliana Tudose cu un sfat avizat.

Si ca daca ii scrii pe mail te poate sfatui cu relactarea, daca vrei/se poate/ai destula prolactina[:D] etc etc. (asta nu scriu pt cazul tau , mai mult pt mamiciel cu probleme, sa stie ca exista LLL Romania cu reprezentat scolit si cu sfaturi avizate)

Si mai spune ca e si forumul maternitatii isis unde ai putea sa intrebi ce e de facut.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#30
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 03 iunie 2011 - 02:26

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
prin alte tari se practica metoda....daca e sa o luam statistic. cate dintre femeile care alapteaza au boli transmisibile?

Nici nu stii tu sau femeile alea ce boli au. Nu uita ca in Romania hepatita B este o boala a omului de rand pe cand in Australia nu am vazut hepatita B decat la drogati si prostituate. Nu mai vorbesc de TBC care in Romania are cea mai mare rata din Europa, la sifilis e cea mai mare rata din lume, etc. Ar fi diferit daca mamele ar fi verificate si laptele sterilizat inainte de folosire. Dar direct de la san nu as accepta sa imi alapteze cineva copilul.

Cat despre alaptat, e adevarat ca in Australia femeile isi alapteaza copiii mai mult si mai des decat in Romania. Dar nu exista nici pe departe campanii agresive pro-alaptat, eu nu am auzit de asa ceva. Stiu femei care au decis sa nu alapteze si nu a stat nimeni pe capul lor sa le innebuneasca (cum mi s-a intamplat mie). Decizia fiecaruia este respectata, mamele sunt informate fara sa fie agresate si cele care doresc si cer suport il primesc. Dar femeile care au alaptat pana tarziu pe care le cunosc au facut-o firesc, natural, nu stiu...mesajele care vin din Romania au asa o vibratie manica ...cumva. Aici femeile nu se auto-mutileaza sa alapteze, o fac firesc daca merge si daca nu, trec la fel de firesc pe formula. Imi pare rau, stiu ca eu am un mare bias la capitolul asta dar eu ma consider o VICTIMA a campaniilor agresive pro-alaptat din Romania.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -