Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gemeni 4ani +


123 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 28 mai 2011 - 21:28

In ultima jumatate de an am cam simtit nevoia sa discut cu mamici de gemeni mai marisori. Vorba stramoseasca "copii mici, probleme mici / copii mari, probleme mari" cred ca se cam confirma. Asa ca va invit, mamici de gemeni scapati de scutece [:D] sa dezbatem problemele si intamplarile cu care ne confruntam ca si mamici de copii mai mari.








Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#2
andreea_mg

andreea_mg

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 02:34

Noi avem patru ani si doua saptamani - Mihai si Gabriel [duel] (Bucuresti)

MAMI DE 3 NAZDRAVANI

#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 11:48

Eu am deschis subiectul, eu l-am last balta. [bang] Frumos imi sade!





Incerc sa-l revigorez cerandu-va parerea in doua chestiuni ce ma framanta zilele astea.



1. Pana la ce varsta e ok sa faca baie impreuna , fiind fata si baiat. Ai mei inca sunt de o inocenta debordanta, isi doresc sa se balaceasca impreuna pt ca e un moment de joaca si hilizeala maxima. Nu am sesizat nici o jena, nici o retinere, dar nici curiozitati sau gesturi nelalocul lor intre ei. E ok sa ii mai las asa, sau ar trebui sa ii pun sa se balaceasca separat?



2. La scoala e mai bine sa fie in aceeasi clasa sau in clase separate, la aceeasi scoala? Am citit pe la alte subiecte ca de ex. in Canada (cred) gemenii sunt pusi cam obligatoriu in clase diferite inca de la gradinita. Ca doar la intense insistente si rugaminti ale parintilor sunt lasati impreuna. E mai bine asa? Care credeti ca ar fi avanajele si dezavantajele in fiecare caz? Voi ce ati facut /ce intentionati sa faceti?

Mamaana, Lorelai, Arutricii, Teodora astept o parere si de la voi, daca cititi pe aici [flo]






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#4
Monas

Monas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 630 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 20:51

Laura, eu mai am un infinit pana atunci, insa ma gandesc ca i-as lasa sa faca baie cat vor ei. Sigur la un moment dat nu vor mai vrea sa faca baie impreuna. Cat despre scoala i-as da neaparat in aceeasi clasa . daca pe parcurs vor avea inclinatii si dorinte diferite (liceu) , vor mege unde vor dori.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011

#5
dalina2x2

dalina2x2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 00:50

Ooo... ce binevenit e subiectul asta!!...

Te felicit, Laura, pentru initiativa! [flo]

Pentru ca, sincer, de cate ori im intrat in ultima vreme sa mai citesc cate ceva, ma simteam un pic „depasita”... [:D]

Noi (Anita & Miriam) avem cinci anisori si aproape patru luni.



La prima intrebare nu stiu ce sa-ti zic, nu e cazul nostru... [:)]



La a doua, insa, imi mentin parerea pe care mi-am exprimat-o si acum cativa ani, cand s-a mai discutat problema cu datul la scoala in clase diferite: NU sunt de acord! Sunt gemeni, s-au nascut impreuna si e dreptul lor sa ramana impreuna; e un avantaj, asta e! Eu asa il vad... [;)]

Ideea psihologilor este ca, in colective diferite, isi pot dezvolta personalitatea individual. Da, poate. Poate ca, de multe ori, e deranjant pentru gemeni sa fie "bagati in aceeasi oala" (am sora geamana si stiu cum e...). Dar separarea lor, dupa parerea mea, e mai traumatizanta, mai ales la o varsta atat de mica. Sunt frati de varste apropiate care, atunci cand merg la scoala, cer singuri: "Pot sa merg sa stau in clasa cu fratele meu/sora mea?" (sunt invatatoare si am intalnit nenumarate cazuri).

Viata ii va separa oricum, la un moment dat: profesie, familii... De ce sa nu-i lasam Cezarului ce-i al Cezarului?! [:)]



Eu cam asta cred... E doar o parere, bineinteles. [:D]



Pupici la mamici si pitici! [flo]



___________________________________________________

Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)

Albumele noastre

Suntem maricele





"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

#6
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 13:30

Desi nu avem inca 4 ani, dar mergem la gradinita de ceva vreme, raspund si eu la intrebarea Laurei legata de clase. Nici eu nu sunt de acord cu separarea, nici la gradinita si nici la scoala. Si eu vad faptul ca sunt gemeni ca pe un avantaj, asa s-au nascut, deci ce rost are sa ii separam? Oricum personalitatile lor se dezvolta in mod diferit, chiar si in mediul familial unde sunt tratati la fel (am observat eu la ai mei), asa ca traumatizarea asta nu are niciun rost (mai ales in primul an de gradinita, la noi a contat enooorm ca au fost impreuna).

cat despre baie, nu stiu ce sa zic, noi suntem inca mici, dar deja constientizam diferentele, insa nu mi-am pus inca problema sa-i separ, se simt prea bine impreuna.

[flo]

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008


#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 13:39

Va multumesc pentru raspunsuri! si eu tind sa zic ca voi: a fi mai multe avantaje decat dezavantaje la mersul in aceeasi clasa. Si pentru ei, dar si pt noi , parintii (ar avea acelasi program, aceleasi teme, aceeasi invatatoare cu acelasi stil). Dar cred ca marele dezavantaj ar fi permanenta comparare a comportamentului / rezultatelor unuia cu celalalt. Si acum educatoarele, desi se straduiesc sa imi povesteasca de ei separat, de multe ori spun 'R. a facut asa, dar B. a facut asa. B face mai bine asa, dar R. e mai asa...'. Ma gandesc ca oricum vor fi comparari intre copii si evaluari prin comparatie si concurenta. Dar una e sa fii pus in balanta cu alt copil si alta e sa fii mereu cumparat cu fratele/sora ta.



Ca vor copia unul de la altul sau va face unul tema si celalalt va copia nu ma intereseaza momentan. Dar permanenta competitie si stacheta pusa pt unul in functie de celalalt eu chiar le vad ca pe niste probleme serioase.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 09:54

Nu e nevoie sa fiti de acord cu mine, puteti sa ma contraziceti. [:D]








Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#9
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 17:33

Laura, asta cu compararea si competitia e problema noastra, nu a lor... [flo]

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008


#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 17:57

Citat:
citat din mesajul lui manumanu
Laura, asta cu compararea si competitia e problema noastra, nu a lor... [flo]mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
Crezi ca e problema noastra ca ii comparam? Sau crezi ca numai pe noi ne va afecta ca vor fi comparati de altii? Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.Copiii simt, vad, aud, inteleg. Eu nu cred ca lor nu le va pasa, ca nu ii va interesa. Deja de la cativa anisori se manifesta competitia si concurenta intre ei.
Am marfa la bazar umanitar DC Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -