Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gravidute prin FIV (69)


230 raspunsuri la acest subiect

#11
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 30 mai 2011 - 13:27

'neata fete dragi,
va scriem si noi din varful patului, din pacate mai greu cu deplasarea, picioarele mi s-au umflat foarte tare si sunt dureroase, parca nu sunt ale mele, asa ca merg greu, mai ales ca am multe scari in casa, ma bate gandul sa merg la un control de specialitate, cred ca in seara asta voi vorbi cu medicul de familie sa-mi dea o trimitere, voi aveti asemenea probleme, ceva sfaturi?
adria, felicitari pentru grasunel, chiar ca a crescut frumos, ai si tu grija cu miscarea si agitatia, stiu cum e cu mutarea, si noi ne-am mutat acum o luna si nu a fost usor deloc, dar satisfactia este pe masura[:)], lunea viitoate voi merge la control si-l voi intreba pe medic de injectiile de maturare sa vedem ce parere are, si eu ma gandesc ca nu mi le-a recomandat tocmai pentru ca nu am avut nici un fel de probleme pana acum, insa la cum au inceput sa impinga prichindeii de o saptamana, nu mai sunt asa sigura, pup si ai grija de tine[pup]
many, alina, oria, pisucmic, monas, gabi si toate fetele va pup

and the miracle happened... [gravi] 34 + [fetita] si [baietel]



#12
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 00:05

Adria, ce maricel e baietelul tau! Sper sa te ajung si eu din urma, eu la 31 de saptamani si 5 zile aveam fetitza de aproape 2 kg. Injectiile care mi le-a dat sa le fac se numesc Dexametazona, inca nu m-am apucat de ele, el nu mi-a zis ca prezint vreun risc de nastere prematura, cred ca de unde s-a gandit ca e vorba de un FIV, sau asa o da el in general pacientelor habar nu am.

Maine trebuie sa merg sa-mi iau rezultatul la secretie de col, mi-a facut o analiza sa vada daca am streptococ de grupa B, dar din cate am inteles eu analiza nu a iesit buna ...am sunat azi sa intreb cum a iesit rezultatul si mi-au spus ca nu e bun sa vin maine pentru a-mi da domnul doctor tratament...doamne inca o infectie acum.

Bianca, doamne ajuta sa nasti usor si repede!...ma bucur ca mai este inca o persoana care vrea tot natural sa nasca...[pup]

Voi a-ti facut analiza asta?

Crysti, poti intreba de injectii dar eu tind sa cred ca al meu doctor mi le-a dat asa preventiv...

Fetelor va pup, si nasteri usoare si bebelusi sanatosi sa avem[pup][pup][pup][flo]

Adria, alina[pup][pup]


[gravi]32+ [fetita]


#13
Monas

Monas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 630 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 11:32

melisa: eu am s\fost si cred ca inca sunt purtatoare de streptococ B (ca tot apare dupa ce-l tratez). Am inteles ca el s e transmite catre bebe la nasterile naturale si ar putea da complicatii [entru micut. Insa se trateaza, si e f important ca sa se stie de existenta lui, pt ca imediat dupa nastere sa se dea bebicului antibiotic. Asa nu va fi nicio problema. Nu te ingrijora, e f bine ca ai facut analiza si stiti asta. E f improtant ca dr care te asista lka nastere si neonatologul sa stie de streptococ.
[pup]

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011

#14
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 12:24

Buna Monas.

Si ce varianta de nastere ai ales, cezariana presupun, nu?...daca e mai sigura pt bebe. Astazi ajung si eu la doctor sa vad ce-mi spune.[pup]


[gravi]32+ [fetita]


#15
adria42

adria42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 649 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 15:44

Cristy, nu-i prea bine cu picioarele tale, ar trebui sa faci un doppler venos sa vezi daca nu ai semne de tromboflebita. Incearca sa dormi cu picioarele pe mai multe perne, sa nu stai mult in picioare, etc. Oricum e bine sa te vada un cardiolog.[pup][pup][pup]

Melisa, si maruntelul meu avea 2kg la 32 sapt, asa ca esti in grafic. Streptococul trebuie sa-l tratezi cu antibiotice pt ca exista riscul de transmitere la fat in timpul nasterii si de meningita neonatala. Nu-ti face griji, scapi tu de el, bine ca stii acum ca il ai.[pup][pup][pup]
Alina,Many, Gabi, Pisuc, Monas[pup][pup][pup][pup]

HAI BIANCA![majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

[gravi] 35+ cu [baietel]

#16
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 16:58

Cristy si mie mi s-au umflat picioarele spre sfarsitul sarcinii. Nu prea ma mai puteam incalta cu nimic. Intr-adevar, dormeam cu picioarele pe o perna mai tare. Dormi aiurea, asta pe langa burta mare si miscarile bebeului. Dar macar dimineata erau si picioarele mele ok. Se umflau iar dupa pranz. Mie dr mi-a spus ca daca dimineata sunt mai dezumflate e in regula, e de la sarcina si nu e tromboflebita.
Melisa, eu nu am facut nicio cultura de col sau vaginala in timpul sarcinii. Medicul meu (si prieten foarte bun) a zis ca facem cezariana (stia saracul cat ne-am chinuit si am incercat pt bebe). A zis de la inceputul sarcinii ca facem cezariana ca sa nu existe niciun risc pt bebe in timpul nasterii (la mine a mai luat in considerare si varsta [bang] 36 [:D]). O fi zis ca nu mai pot sa ma chinui ca la tinerete [alcool]
Oricum sa nu-ti faci probleme. Si eu stiu ca important e sa se stie de existenta streptococului.
Va pup fetelor!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

#17
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 23:19

Adria, Alina se pare ca de fapt am stafilococ auriu, nu stiu daca e una si aceeasi cu streptococul b, acum caut pe net sa ma documentez.

Mi-a spus sa iau 5 zile augmentin, si ca sa nu ma sperii...dar ca daca urca mai sus infectia, imi rupe membranele si pot naste prematur...asta e un motiv de ingrijorare...dar doctorul cica sa stau linistita ca se trateaza...
Deja mi-am cumparat azi si injectiile alea de maturare, cand am auzit ca pot naste prematur.

Aveti idee se fac intramuscular astea...sau cum...ma bate gandul sa mi le fac singura.

Va pup[pup]...


[gravi]32+ [fetita]


#18
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 23:26

A, lamuriti-ma si pe mine cele care stiti ca eu nu mai inteleg nimic...acum la 32 de saptamani mi s-a recoltat cultura col pentru a afla daca am stafilococ auriu?...eu stiam ca se recolteaza cultura col pt a afla daca avem streptococul b....ca inteleg ca nu e una si aceeasi analiza asta.

Inseamna ca ar trebui sa cer sa-mi faca si analiza pt streptococul b, daca sunt analize diferite...?


[gravi]32+ [fetita]


#19
adria42

adria42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 649 mesaje

Postat 01 iunie 2011 - 15:14

Melisa, la cultura din col poate sa-ti iasa streptococ grup B, stafilococ sau alt microb, in cultura creste microbul care se afla in col la momentul respectiv. Nu-ti fa griji pt stafilococ, probabil este sensibil la augmentin si o sa scapi de el. Si eu am avut un stafilococ la cultura din col (cred ca la 25/26 sapt) si am folosit niste ovule cu ampicilina 10 zile. Acum ar trebui sa fac cultura din col din nou, dar mi se pare inutil, vorba lui Alina, pt ca o sa nasc prin cezariana. Sapt. viitoare trebuie sa merg la control si sa vad ce negociez cu dr-ita mea.
Injectiile de dexametazona poti sa le faci intramuscular (se pot face si i.v., dar nu-ti recomand, mai dau greata, varsaturi, ameteli).[flo][pup]

[gravi] 35+ cu [baietel]

#20
melisa28

melisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 01 iunie 2011 - 18:52

Multumesc Adria, chiar nu mai intelegeam nimic. Eu tot imi fac iluzii ca voi naste natural desi vad ca am n-spre mii de probleme, infectii...daca la 36 de saptamani repet analiza sa nu mai am nimic, pot naste natural...sau poate reapare stafilococul asta in momentul nasterii asa cum am citit ca se intampla in cazul streptococului b.

Mie mie teama rau de cezariana, si tot o tin pe a mea ca vreau natural, desi nu stiu daca am sa pot pana la urma.

Bafta multa Adria la urmatorul control si sa creasca bebelusul mare si grasunel[pup][pup]


[gravi]32+ [fetita]



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -