Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Cere lucruri care sunt cu mult peste varsta lui


367 raspunsuri la acest subiect

#11
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 17:03

Nu poti discuta despre siguranta lui fizica?

Si fiu-miu de aproape 10 ani isi doreste IPhone. Insa aici sunt destul de des semnalate cazuri de bullying in scoli cand copiilor mai mici li se fura telefoane de renume (iphone, blackberry), chiar sapt trecuta a fost stire ca un copil (de 15 ani) a fost injunghiat si i s-a furat telefonul.

Asa ca am discutat cu el, i-am dat un mobil mai vechiut (fara valoare mare in caz ca-l pierde) si i-am zis ca, atunci cand va primi telefoane de la prietenii lui inseamna ca are cu adevarat nevoie de tel. Pana acum (il are de vreo 6 luni) nu l-a sunat nimeni.[:D] Asa ca i-am explicat ca nu are nevoie de telefon.

Insa, pentru a nu zice nu categoric, i-am spus ca poate strange si el bani si pentru ca la anul merge la scoala secundara (echivalentul liceului din Romania incepe aici la 10-11 ani) putem pune si noi diferenta si isi poate lua ceva ce isi doreste, tehnologic. Ei si acum a schimbat foaia, nu-i mai trebuie IPhone ci vrea sa straga o suma semnificativa sa-si ia laptop (noi punand diferenta de bani).

Deci incearca sa-i canalizezi atentia pe ceva de care are cu adevarat nevoie poate (al meu ar avea nevoie de laptop pentru proiectele de la scoala de ex) si sa il implici in atingerea telului. Asta il invata sa aprecieze cu adevarat ce obtine, tinand cont ca a "muncit" si el pt asta.

#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 01:21

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

N-am mai scris demult...
Acum ne confruntam cu o noua problema si cum metodele noastre s-au cam epuizat, apelez la ajutorul vostru.

Deci, fecioru nostru, 11 ani, termina cls V-a, in ultima vreme ne cere in mod obsesiv sa-i luam iphone.
Nu avem niciunul dintre noi, pe mine tehnica asta cu telefoanele nu ma atrage de fel, barbatu-meu nu-si doreste.

I-am explicat in fel si chip ca nu este pentru varsta lui, ca costa multi bani, ca...diverse motive logice pe care sa le inteleaga.
Parca vorbesc la pereti, imi spune obsesiv ca el vrea, ca toti copii au (n-are nimeni din clasa), am senzatia ca vrea sa para "altfel".

Pentru ca, cu ceva vreme in urma, taicas-o i-a cumparat un ipod (o chestie mica de marimea unui ceas mai mare, care nu face nimic altceva decat poti vedea niste poze in miniatura si pentru care eu m-am suparat foarte tare pe amandoi), acum tine mortis sa vindem ipodul si sa luam un iphone la mana a doua.

Ideea e ca nu vreau sa-i iau pentru ca nu-i de varsta lui, dar nici nu ma dau banii afara din casa.

De cand mergem la terapie, am fost "re-educati" sa nu-i mai luam de cum deschide gura si ne-am conformat. Acum insa, cerinta asta obsesiva nu am cum s-o discut acolo ca dna e ocupata cu niste examene.
Totusi, cum sa-l fac sa inteleaga, parca nu vede, nu aude, o tine mortis pe-a lui.

Orice sfat constructiv e bine-venit![flo]



uneori gandesc prea mult....


-trebuie invatat cu valoare banilor
-expuneti-i situatia financiara si ce insemana sa cumperi lucruri care nu iti trebuiesc.
-dati exemple din viata voastra cu lururuile care le-ati dori dar nu le puteti cumpara.
-explicatii ca sunt lucruri neccesare si altele sunt 'mofturi'.
-pericolul la care este expus la virsta lui avand un Iphone (sa-i dea cineva in cap ca sa i-l fure)
-e o lectie de viata. toata viata va dori lucruri care nu o sa si le poata permite...si trebuie sa treaca peste aceasta dorinta.
-cautati alternative, cum puteti folosi costul unui Iphone pentru altceva folositor si placut(excursii,lectii de sport, etc)
-trebuie invatat sa aiba consideratie pentru eforturile parintilor, cat de mult muncesc si sacrificile facute pentru a avea cele neccesare.




ce faceti daca peste 4 ani vrea un ferrari?


michelle

#13
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 09:55

trebuie invatat sa aiba consideratie pentru eforturile parintilor, cat de mult muncesc si sacrificile facute pentru a avea cele necesare.

eu nu sunt de acord cu asta. un copil nu trebuie sa stie de sacrificiile parintilor. de fapt un copil nici nu ar trebui sa stie ce e sacrificiu.
un copil invata din ceea ce vede, din pacate sau din fericire.

alina

#14
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 10:15

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

trebuie invatat sa aiba consideratie pentru eforturile parintilor, cat de mult muncesc si sacrificile facute pentru a avea cele necesare.

eu nu sunt de acord cu asta. un copil nu trebuie sa stie de sacrificiile parintilor. de fapt un copil nici nu ar trebui sa stie ce e sacrificiu.
un copil invata din ceea ce vede, din pacate sau din fericire.

alina


acum depinde si de copil... unii sint complet aerieni, copii fiind si, mai tirziu, adulti :) daca nu ii iei de mina sa le arati ce si cum, ei continua sa traiasca in "lumea lor".

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[hippi]

#15
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 10:42

Giulia, eu inca n-am inteles exact de ce nu ii iei. Poate ca nici el[:D]
Ba nu sunt bani, ba nu e de varsta lui, ba asa v-a sfatuit terapeuta..

Daca ii spuneai un singur motiv, clar si raspicat, si erai cinstita in privinta motivului, poate era mult mai simplu.



#16
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 10:59

Citat:
ce faceti daca peste 4 ani vrea un ferrari?


Ii spui cinstit ca n-are carnet de conducere nu ca e prea scump, il fura careva, ii da in cap, il opreste politia....

#17
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 11:13

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Citat:
ce faceti daca peste 4 ani vrea un ferrari?


Ii spui cinstit ca n-are carnet de conducere nu ca e prea scump, il fura careva, ii da in cap, il opreste politia....


si daca tot "cisntit" ii iese pasenta baiatului la 18 ani si are permisu-n buzunar, atunci ce ii mai zici?

eu cred ca e foarte normal sa i se expuna/explice pe toate planurile: financiar, moral etc.

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[hippi]

#18
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 11:29

Desi e tarziu la mine si sunt obosita, am adunat 11 cu 4 si mi-a iesit fix 15 si nu 18[:D]

am scris "cisntit" undeva?

Copiii inteleg cand nu ai bani, cand vad ca parintelui ii pasa cu adevarat de siguranta lor etc dar inteleg si cand parintele aplica "metoda biscuitelui" sa o citesc pe Denizel.[:D]



#19
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 11:32

Mneata,

Nu dorim sa-i luam din doua motive:
unul financiar, nu ni-l permitem;
doi, nu cred ca este pentru varsta lui.

Or fi la moda gadgeturile astea, dar hai sa fim seriosi, nu cred ca sunt destinate copiilor de 11 ani.

Si da, m-am gandit ca in viitor cine stie ce o sa ne mai ceara?!

Aseara am vorbit iarasi cu el, intamplarea a facut ca ieri sa vorbesc cu o cunostinta si sa-mi spuna ca fratele persoanei dupa ce si-a cumparat un Iphone la mana a doua, s-a pomenit cu Politia la usa. Era furat, Politia i l-a confiscat.

I-am explicat si pe moment a parut ca intelege care sunt riscurile daca iei la mana a doua.

La scurt timp, a inceput iarasi[bang], "o sa-mi strang bani sa-mi cumpar eu"...

Revin..

uneori gandesc prea mult....

#20
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 26 mai 2011 - 11:57

http://www.dilemavec...le-poverile-lui

Asta apropo de cat de bine le scoatem ochii cu ce primesc ei de la noi prin munca noastra.



Citeam mai demult pe forum ca obligatiile parintilor fata de copii tin de necesitati: hrana, imbracaminte, un acoperis deasupra capului, educatie etc. Restul sunt dorinte, care nu intra in obligatiile parintesti. Le implineste fiecare mai mult sau mai putin dupa puteri.



Eu cred ca baiatul tau stie ce va permiteti si ce nu, intelege foarte bine. Insa in trecut a fost obisnuit sa ceara cu inversunare pana cand ati cedat. Si acum isi doreste iphone si cere, pana o sa se plictiseasca, o sa iasa alt gadget, reuseste sa stranga banii sau ii cumparati voi. Nu e ceva rau ca vrea sa stranga el banii dar n-as fi de acord sa-i stranga din banii de buzunar sau daca reuseste sa vanda altceva primit cadou de la voi. Nu, daca chiar vrea sa stranga banii sa-i stranga pe puterile lui, nu tot pe spinarea mea.

Cu rezerva ca acum gandesc asa, nu stiu ce-o mai fi peste cativa ani, pentru ca am spus ca ma astept sa patesc si eu d-astea. Acum in principiu sunt impotriva si ma antrenez sa nu cedez la pisalogeala prosteasca pentru lucruri care sunt nu numai inutile ci si scumpe si nepotrivite pentru varsta copilului. Vedem cum o sa mai stau cu nervii atunci.



Te intrebam daca practica vreun sport. E o activitate super pentru varsta lui, de fapt cred ca pentru orice varsta. Dar acum il tine ocupat, se dezvolta fain, cunoaste si alti copii, invata ce e competitia si cum poate sa se evidentieze, e altceva fata de scoala.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -