Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Cere lucruri care sunt cu mult peste varsta lui


367 raspunsuri la acest subiect

#1
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:05

N-am mai scris demult...
Acum ne confruntam cu o noua problema si cum metodele noastre s-au cam epuizat, apelez la ajutorul vostru.

Deci, fecioru nostru, 11 ani, termina cls V-a, in ultima vreme ne cere in mod obsesiv sa-i luam iphone.
Nu avem niciunul dintre noi, pe mine tehnica asta cu telefoanele nu ma atrage de fel, barbatu-meu nu-si doreste.

I-am explicat in fel si chip ca nu este pentru varsta lui, ca costa multi bani, ca...diverse motive logice pe care sa le inteleaga.
Parca vorbesc la pereti, imi spune obsesiv ca el vrea, ca toti copii au (n-are nimeni din clasa), am senzatia ca vrea sa para "altfel".

Pentru ca, cu ceva vreme in urma, taicas-o i-a cumparat un ipod (o chestie mica de marimea unui ceas mai mare, care nu face nimic altceva decat poti vedea niste poze in miniatura si pentru care eu m-am suparat foarte tare pe amandoi), acum tine mortis sa vindem ipodul si sa luam un iphone la mana a doua.

Ideea e ca nu vreau sa-i iau pentru ca nu-i de varsta lui, dar nici nu ma dau banii afara din casa.

De cand mergem la terapie, am fost "re-educati" sa nu-i mai luam de cum deschide gura si ne-am conformat. Acum insa, cerinta asta obsesiva nu am cum s-o discut acolo ca dna e ocupata cu niste examene.
Totusi, cum sa-l fac sa inteleaga, parca nu vede, nu aude, o tine mortis pe-a lui.

Orice sfat constructiv e bine-venit![flo]



uneori gandesc prea mult....

#2
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:14

Nasol! Pai daca de argumente logice si pe varsta lui nu asculta nu sunt decat doua posibilitati: ori ii luati, ori ignorati cererea obsesiva. Daca ati pus frana la achizitii ar fi cazul sa fiti constanti.



Imi aduce aminte de varsta la care si eu ceream obsesiv un Walkman iar taica-meu tot obsesiv ma intreba ce sa fac cu unul singur ca el vrea sa-mi cumpere DOUA! [:D]



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#3
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:19

Giulia e firesc sa ceara. Au toti telefoane mobile si evident IPhone-ul e in top. Vrea sa se remarce printre colegi avand unul. E un subiect de abordat in terapie.

Ofera-i o solutie, nu-i refuza pur si simplu cererea. O solutie la care sa contribuie si el personal cu ceva.

El nu primeste bani de buzunar? Spune-i sa inceapa sa stranga bani si cand va avea adunata o suma echivalenta cu o treime (de exemplu) din pretul unui IPhone, tu si tatal lui veti adauga diferenta si ii veti cumpara unul.

Sau alta varianta cu care sunteti de acord. Ideea e sa nu sari sa-i indeplinesti cererea imediat, dar nici sa refuzi categoric. Lasa-i o cale pe care sa poata obtine ce-si doreste, investind si el efort.



Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#4
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:23

Androix, stii cum e, azi vorbesc cu el, ii explic ca nu pot, ca uite ca e inca criza si nu sunt bani samd, pare sa inteleaga, apoi la primul acces de dragaleala ma pomenesc "da-i zici lu' tati sa-mi ia unu la mana a doua?!"

Treaba asta o tine de doua luni, am ajuns la capatul rabdarii .



uneori gandesc prea mult....

#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:28

ai putea sa-l conditionezi, spunandu-i ca va trebui sa "cotizeze" si el la suma necesara achizitionarii acestui gadget; cum poate cotiza ? mici treburi/servicii prin casa (dus gunoiul, cumparat paine, dat cu aspiratorul, sters praful, facut ordine in camera lui), vanzarea chestiilor de care nu mai are nevoie, renuntarea la achizitii noi timp de cateva luni, etc. asa cum voi, parintii, munciti pentru un salariu, asa si baiatul tau poate "munci" pentru a primi ceea ce-si doreste. poate in felul acesta se va potoli si isi va da seama ca nu poate primi orice doreste, de cum deschide gura, ca totul are un pret si trebuie sa meriti ca sa primesti.

unde a vazut el iphone ? cine din gasca lui, din familie sau anturaj are asa ceva ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#6
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:32

Rrox, noi am gresit in trecut, am gresit mult cu, cumparatul asta; asta cu ipodul a pus capac, ca a costat destul de mult, nici nu vreau sa-mi mai amintesc.

Ideea e ca nu vrea sa stranga bani, m-am gandit la solutia asta, am ales-o ca pe o solutie de taraganat sincer, pentru ca nu e capabil sa stranga bani. Ori ii cheltuie pe nimicuri, ori ne cere noua, iar cu cea de-a doua varianta chiar nu sunt de acord.

O sa-i propun asa, desi acum iarasi ne-am suparat, de data asta pe faptul ca nu a inteles.

Exact asta isi doreste, sa se remarce, sa fie invidiat, exact pe dos cum as vrea sa fie. De unde a preluat acest comportament?
Chiar suntem oameni modesti, nu ies cu nimic in evidenta, iar la el am observat aceasta dorinta nestalivita de a iesi in evidenta , nu prin munca, ci prin lucruri/accesorii.

Degaba explic eu ca poti iesi in evidenta printr-un sport, printr-o lectie stiuta bine[:-@], n-are urechi sa auda.

uneori gandesc prea mult....

#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 14:45

La fetita mea la scoala (tot a 5-a)la inceputul semestrului 2 a venit un baiat cu iphone. Ei i s-a parut foarte deplasat ca un copil de 11 ani sa vina cu asa ceva la scoala. Clar, nu-i trebuie!

Bineinteles, acest iphone ii distrage atentia de la lectie. Pana acum a fost si "confiscat" de doua ori de profesori pentru ca baiatul se juca in timpul orei. A fost recuperat la sfarsitul zilei ...mama lui e profesoara la aceeasi scoala.

Cred ca trebuie sa-l faci sa inteleaga ca nu-i este necesar acest lucru. Cum? Nu stiu sa-ti spun...fiecare parinte isi cunoaste copilul si in functie de relatia pe care o are cu el, "negociaza" [:D].

#8
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 15:02

Nu a vazut niciunde Iphone, mi-a spus ca toti copii americani au, probabil pe canalul TV Disney, sunt niste filme cu adolescenti cu un high standard life.Cred ca a vazut acolo...

Ideea e ca eu ca parinte nu sunt de acord sa aiba asa ceva la 11 ani, e mult prea mult pentru varsta lui. Nici noi nu avem ca nu ne permitem , iar eu, repet, nu-mi doresc.

Ne-a batut la cap sa faca o petrecere. Ultima a fost de ziua lui, s-a lasat cu bataie cu frisca (si-o dorise ff mult), am smotruit pina la 1 noaptea.

A insistat pina am cedat, va fi peste doua saptamani, in curte cu tema hawaiana.
A invitat 6 copii, ataaaat!

Petrecerea din curte, am decis s-o faca mai mult pentru faptul ca nu are copii sa se joace. Nu sunt pe strada si lui ii trebuie copii, si dna psiholog a zis. Asadar va fi un picnic cu fructe , piza si inghetata. Renozabil, zic eu.

Nu suntem parinti scartari, dar nu-i pot face toate mofturile. Nu se poate asa ceva.

Revin

uneori gandesc prea mult....

#9
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 15:15

Giulia nici nu trebuie sa-i faci toate mofturile. Ar fi o greseala.

Ma gandeam eu ca nici nu poate strange bani. E un moment bun sa invete si asta. Ar avea o motivatie puternica. Spune-i clar ca nu ai bani sa-i cumperi un IPhone si daca si-l doreste, tu esti dispusa sa faci ceva economii si sa strangi o parte din banii necesari, dar numai daca si el face ceva economii si strange cealalta parte din suma. Ofera-te sa-i cumperi o pusculita, daca inca nu are una. Amanarea gratificarii e o lectie importanta de invatat pentru el, si grea, in acelasi timp.

Nu te enerva si nu te supara pe el daca continua sa insiste. E normal sa o faca, din cauza antecedentelor. Stie ca in trecut a insistat si voi ati cedat. Asa ca aplica reteta. Fi consecventa si calma si incet, incet, va intelege si el ca nu mai merge asa. Insa va dura procesul asta. Inarmeaza-te cu rabdare.

De ce considera el doar calea materiala e o problema de abordat in terapie. Fiindca pe calea asta cere/primeste de la voi si tot pe calea asta incerca sa tranzactioneze si cu colegii si prietenii. Adica o foloseste in locul afectivitatii.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#10
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 15:25

Off, la voi e boala veche, dar orice invat are si dezvat. Apropo de sport: practica ceva?



Stiu ca si pe mine ma asteapta fix asta pentru ca Filip stie sa fie foarte pisalog cand isi doreste ceva. Cred ca trebuie sa invatam sa negociem asa incat nici sa nu-l stricam dar nici el sa nu ne strice creierii, ca si asa dupa 6 ani de bebeluseala nu stau prea bine. Si nici bugetul.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -