Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(30)


206 raspunsuri la acest subiect

#1
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 13:56

Cine-l vede pe copil cum creste?

Nimeni! Numai cei ce vin din alta parte spun:

"Vai, ce-a mai crescut!"

Dar, nici mama, nici tata nu l-au vazut cum creste.

El a devenit in timp. Si in fiecare clipa a fost ceea ce urma sa fie.


de Antoine de Saint-Exupery







[ruga]Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei[ruga]



Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"

binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in

pantecele mamei sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.

Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.

Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si

infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil

care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai

si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si

binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.





Capitole:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

29










Povestea mea... Povestea noastra...


Candva, in 2010 vom fi mamici fericite un grup de 108 [gravi]





Va fi o zi in luna Aprilie, anul Domnului 2010

- un [grup] de 3 [gravi] cu 4 [fetita]




[gravi]Ioana5255 UM 19.07.2009 DPN 21.04.2010, cu [fetita]Ekaterina[fetita]Iustina + [8**]Alexandra (27.06.2006), dr. Elemel Nuraltay, Euroclinic

[gravi]Reallaura (10.01.1978) DPN 27.04.2010cu [fetita]Ilinca Sabina +[copil]Mircea Ioan (15.05.2008)

[gravi]R.Cata (13.10.1978) UM 24.07.2009 DPN 30.04.2010cu [fetita]Miruna





Va fi o zi in luna Mai, anul Domnului 2010

- un [grup] de 55 [gravi]cu 16[fetita], 11 [baietel] si restul [am]




[gravi]moni81 (14.12.1981) UM 25.07.2009 DPN 01.05.2010 cu [fetita]

[gravi]murica UM 27.07.2009 DPN 03.05.2010 cu [fetita]

[gravi]Monyca.C (03.09.1980) UM 23.07.2009 DPN 03.05.2010 cu [baietel] + [copil]Eva Paraskeva (22.09.2008)

[gravi]roxanik09 UM 28.07.2009 DPN 04.05.2010

[gravi]Cordelia (09.10.1981) UM 28.07.2009 <

#2
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 14:05

Bine v-am gasit la un capitol nou. Sa fie numai cu vesti bune.

Sabina [gravi] 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#3
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 14:12

Un capitol plin de vesti bune!
Corina- thanks


[gravired]17+

#4
Onana

Onana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 14:18

Asa sa fie, numai de bine in acest capitol si in umatoarele.

L-am impachetat si eu pe pici si l-am trimis afara cu soacra-mea si inainte sa plec si eu am mai dat o raita pe-aci.[:)]

Nico, da, la presiunea pe artere ma refeream, mie mi-a iesit 0,64, ceea ce inseamna ca stau bine, comparativ cu tine. Mersi de info, acu ma duc la o alta eco si sa vedem ce-mi mai zice de presiunea asta. Ca tare as vrea sa scap de drumul la Fundeni.

Cristina, multumim frumos, nu stiu cum o sa primeasca Mtei treaba cu patutzul cel nou, pt ca vrem sa-l mutam si din camera, de fapt o sa instalam patul cel nou intr-o camera mai micutza, iar camera lui Matei ii va ramane lui bebe Tudor. Nu stiu daca o sa accepte asa usor aceste schimbari, dar vreau sa le fac in max o luna, sa aiba timp sa se obisnuiasca si sa nu asocieze mutatul cu alungarea din camera de catre bebe Tudor, care i-a luat locul.
Nu stiam de chestia cu cadoul de la bebe pt fratior/surioara, dar mi se pare o idee super si o vom aplica si noi.

Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si [gravired]24+ Tudor

#5
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 14:19

Sabina, mersi, dar mi-e tare ciudat cu ei: cum nu au betelie, am impresia tot timpul ca ii pierd, si cand ma ridic de pe scaun trebuie sa trag de ei in sus. Tot mai bine e cu colanti!

Nana [gravi] 22+ cu[fetita]Iubirici

#6
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 14:31

Nana in general si eu ii pierd pe drum daca nu port maieu pe dedesubt.

Sorana la mine a scazut presiunea pe artere, tot este un pic de tot crescut, dar avand in vedere ca pe cealalta este buna nu mai necesita investigatii suplimentare, ci doar o monitorizare mai atenta la 2 saptamani, apoi la saptamana pana nasc.

Eu nu o transfer pe Ale in camera ei. Nu vrea sinici nu vreau sa asocieze cu venirea pe lume a fetelor. Se spune ca atunci cand se nasc fratii/surorile cei mari dau in regres. Vreau sa va spun ca Ale a mea deja are apucaturi, vrea sa ii dau numai eu sa manance, sa ii dau in gura ca la bebei, desi ea e mare si mananca singura de la 2 ani, doarme numai cu noi in pat si nu as vrea sa recurg la anumite metode pentru a se simti indepartata. Imi este foarte teama de reactia ei cand vor aparea surorile. Vreau neaparat sa o implic in diverse activitati, cum ar fi alegerea hainutzelor, hranirea bebelusilro, schimbat, baitza, plimbat etc. Nu vreau sa se simta nici o secunda data la o parte.



Sabina [gravi] 25+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#7
M&M

M&M

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.583 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 14:40

Simona, bine ai venit!!Sarcina usoara si bebe sanatos!! Te-am trecut in listuta..[flo]



Cristina,mami de[bonjovi] Mihaita (30 iulie 2008) si [gravi]23+ cu[baietel] Matei Stefan







#8
siminoc

siminoc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 15:06

Buna!

Am citit cate ceva, asa, pe diagonala, ca sunt la serviciu[:D], unde sunt destule surse perturbatoare [:-@].

In mare dezordine de idei, voi aborda cateva dintre subiectele discutate in capitolul precedent. Va mai fi o parere in plus!

Am vrut s-o nasc natural pe Miruna. Am studiat eu me net si am discutat cu diferite persoane si am ajuns la concluzia ca e cel mai bine pentru bebe si pentru mine, ca riscurile sunt mai mici, refacerea mai rapida. Cezariana este o operatie si ca orice operatie implica riscuri. Toate bune si frumoase, da' copilul nu s-a intors o clipa, a fost cu capul sus non-stop. Ce mai, a vrut sa fie o printesa, sa vina pe lume fara nici un efort, efortul sa-l faca altii![:D]
Am optat pentru rahianestezie pentru ca am "beneficiat" de ea si la operatia de apendice si stiam ca reationez bine la tipul asta de anestezie. In plus am fost constienta tot timpul si mi-am vazut comoara imediat. A doua intalnire cu copilul a fost peste o zi juma, ca aveam sonda si perfuzii.

In prima sarcina m-am ingrasat cu mai mult de 21 kg. Cand am ajuns la 21 am incetat sa ma cantaresc. Mi s-a parut fara rost. Mai aveam vreo trei saptamani. Am ramas cu 8 kg. Acum nici nu prea dau importanta. Cu toate ca ma cantaresc, asa la vreo doua sapt. Pana acum am "adunat" 9kg. Tot ce sper e sa ma mobilizez si sa ma organizez sa le dau jos. Alte sarcini in viata asta nu mai vreau. Am si dicutat aspectul asta cu sotul meu. Doi copii ne ajung!

N-am recoltat celule stem prima data si nu cred ca o vom face nici acum. Stiu ca atunci nu m-a convins nimic si nimeni de aceasta investitie. Incerc sa vad avantajele si apoi sa pun in balanta si costul. Nu prea iese rezultatul in favoarea recoltarii.

Inainte sa raman gravi, pe la varsta de un an a Mirunei, am avut intr-o noapte doua vise: 1. ca sotul meu a gasit o fetita nou-nascuta abandonata la gunoi;
2. ca am iesit la plimbare cu fetele mele Miruna si Raluca; cea mai mare de vreo 5 ani, cea mica de vreo doi si ceva;
Ei ce ziceti de asta? Deocamdata sotul meu n-a gasit nici un copil abandonat. Sa ne fereasca DD de asa ceva! Pe mine ma apuca plansul cand aud de cazuri din categoria asta!
Sarcina asta a fost o surpriza totala. Nu ma simteam pregatita nici fizic, nici psihic pentru inca un bebe. Am reactionat destul de urat. Am luat in calcul si varianta avortului. Apoi am mers la gine si i-am auzit inima. Am plans mult in seara aceea si noaptea m-am trezit plangand, iar a doua zi i-am spus sotului meu ca vom mai avea un copil. Nu va pot descrie cata bucurie si usurare (era decis sa ma sustina orice as decide, studia pe net diverse subieste, discutam) se simtea in vocea lui (pentru ca vorbeam la tel.)
Iar acum ma pregatesc, psihic mai mult, pentru varianta familiei cu doi copii! Fizic, cand se poate![nani]

Ce limbarnita am! [:D] Postez si revin cu povestile despre sarcina a doua!

Simona, [mamica] printesei Miruna (13 Iulie 2007) [autoroz] , [gravired]21+,[fetita] Raluca

#9
tigruta

tigruta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 15:10

Bine v-am gasit la un nou capitol..sa avem parte numai de vesti bune
Tare emotionant este sa simti cum misca bebele in burtica..eu inca nu-l simt foarte puternic, dar stiu ca este el..mai mult seara cand ma pun in pat si stau linistita..
tare sunt curioasa, daca maine o sa fie eco abdominal sau tot cu sonda..maine o sa vedem si noi cand ne recomanda sa facem morfofetala..si rocsy poate reusim sa ne cunoastem..mi-ar face placere..eu nu mi-am pus poze dar am sa te recunosc eu daca te vad[:D] si vin sa te trag de maneca..
Alinuta felictari pt fetita
vai Nati dar nu cred ca trebuie sa-ti faci atatea griji din cauza unu vis..e doar un vis..incearca sa nu te mai gandesti
Simona bine ai venit[flo]
NAna multumim de informatii..si ce sa zic, foarte urata experienta ai avut..
Eu sincer as vrea sa nasc normal daca totul e bine si speram sa fie asa..
Pupici la toate burticile..

elena[gravi]18+

#10
siminoc

siminoc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 18 ianuarie 2010 - 15:11

Citat:
citat din mesajul lui cristina_26
Simona, bine ai venit!!Sarcina usoara si bebe sanatos!! Te-am trecut in listuta..[flo] Cristina,mami de[bonjovi] Mihaita (30 iulie 2008) si [gravi]23+ cu[baietel] Matei Stefan
Multam fain! [flo]Simona, [mamica] printesei Miruna (13 Iulie 2007) [autoroz] , [gravired]21+,[fetita] Raluca


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -