Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ALIMENTATIE


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Medeuta

Medeuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 11:53

Stie cineva cat timp se poate da Humana antiregurgitant la bebe?Unii medici spun ca se da ca si tratament in refluxul gastro-esofagian...iar pe internet scrie ca acest lapte se poate da de la inceput pana in momentul in care bebe nu mai papa laptic.

medeuta bombonik

#2
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 21:53

Sincer nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar daca pediatra nu te poate lamuri, sfatul meu este sa suni la producator sa vezi ei ce zic.
Poate intra si alte fete pe aici si-ti vor raspunde.[pup]

#3
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 22:14

HUMANA - FORMULA AR 400 G- Formula de lapte AntiRegurgitare

Indicatii:

* Sugari cu tendinta crescuta de regurgitare - ca unic aliment ( daca mama nu poate alapta), sau in completarea alimentatiei naturale - incepand de la nastere, pe toata durata hranirii cu biberonul

* Intoleranta la gluten, fructoza, zaharoza

Modul de administrare :

* Individualizat, in functie de prescriptia medicului

Doza recomandata : 90-120 Kcal (140 – 180 ml)/kg corp

A nu se administra in caz de intoleranta la laptele de vaca, alergie la proteinele laptelui de vaca, galactozemie, intoleranta la lactoza

* Reduce refluxul gastro-esofagian si regurgitatiile, deoarece contine faina de roscove, un ingredient natural, vascos ce nu are valoare calorica adaugata

* Formula de lapte devine in acest fel cremoasa si satioasa

* Asigura cresterea sanatoasa, furnizeaza energia necesara varstei si toti nutrientii importanti

* Foarte bine tolerata, nu contine gluten, zaharoza, fructoza

* Este usor digerabila, continand grasimi vegetale

* Este imbogatita cu taurina, ce favorizeaza absorbtia grasimilor si dezvoltarea sistemului nervos

Continut net 400 g

Nota importanta :

* Laptele matern este alimentul ideal pentru nou-nascuti si sugari!

- Produsul trebuie utilizat doar la recomandarea persoanelor calificate in asistenta sanitara, nutritie sau farmacie si a altor profesionisti responsabili cu ingrijirea mamei si a copilului



Indiferent de ce scrie pe net, si cine scrie pe net, doar pediatrul copilului poate stabili in cazul particular pt copilul tau. Da, este un fel de lapte tratament, se da copiilor cu refluxul gastro-esofagian in locul laptelui formula. Deci logic ar fi, cand bebe ajunge la o varsta si se atenueaza refluxul, sau scapa de el, sa treceti la lapte formula pt varsta copilului. Cred ca asta ti-a spus si medicul.



Edit: Ce intelegi tu prin "bebe nu mai papa laptic?". Bebe ar trebui sa pape laptic cel putin pana la 1 an, lapte formula, daca nu este alaptat, DAR...fiind si prematur, recomandat ar fi pana la 3 ani sa ramaneti pe formula, care ii asigura si calorii si adaos de vitamine, fata de laptele simplu de vaca. Deci NU nu-i poti da Humana antiregurgitare pana la 1-3 ani, pt ca nu este lapte formula.

____________________________________________________________________

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video

Light a candle for Alma


#4
Medeuta

Medeuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 23:09

Medicii dau sfaturi pe bajbaite....din cauza ca e un bebe nascut la 25 de saptamani habar nu au cum ar trebui sa evoleze....daca ma duc la 10 medici,fiecare imi calzuleaza altfel varsta corectata,imi dau diagnostice diferite si metode de tratament diferite,,,,m am saturat de hazul lor

medeuta bombonik

#5
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 23:29

Medeuta, stiu ca asa este, mai ales in Roamania. Dar numai un medic pediatru care urmareste evolutia copilul poate stabili. Chiar daca un medic poate da o parere pe net, deci nu doar povesti, cel mai in masura este un medic pediatru care stie situatia concret, practic. Cred ca ar trebui sa alegi un singur medic, in care sa ai incredere si sa nu mai ceri alte 10 pareri, care sigur ca vor fi diferite de la caz la caz. dar din astia 10, tot trebuie macar unul sa-ti inspire incredere. E bine ca ai de unde alege.



____________________________________________________________________

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God - Photo & Video

Light a candle for Alma


#6
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 23:49

Medeuta, un raspuns clar referitor la lapte nu iti pot da deoarece eu mai alaptez inca si acum si stregarita mea nu a mancat niciodata formula. Vreau doar asa cum a spus si Ayla sa incerci sa ai incredere intr-un singur medic. Eu mult timp am avut incredere doar in medicul neonatolog care a avut grija de ea in maternitate, apoi dupa ce m-am lamurit de vreo cateva ori ca pediatrul mi-a spus aceleasi lucru cu neonatologul am inceput sa ma bazez pe pediatru. E important sa crezi in medicul care iti urmareste copilul, altfel vei fi tot timpul stresata si aceasta stare o va simti si micuta ta.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -