Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lipsa de ambitie II


386 raspunsuri la acest subiect

#11
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 22:47

Off topic, nu va lasati copiii sa se faca chimisti in Romania:)) Vor pleca din tara, nu vor profesa, sau vor fi saraci:))

#12
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 22:56

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Off topic, nu va lasati copiii sa se faca chimisti in Romania:)) Vor pleca din tara, nu vor profesa, sau vor fi saraci:))


[:D][:D][:D][:D][:D] Dupa cum bine stiu. Eu nu profesez [:D][:D]
Dar sa stii ca mama s-a rugat de mine 3 ani sa ma razgandesc si sa nu dau la chimie si n-am ascultat-o [:D][:D].
Pana la urma tot ce vrea el/ea va face.

Sorana si Monica (28.09.2002)


#13
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:06

Sorana, welcome to the club (al chimistilor). Eu am terminat chimia in 1995 si majoritatea covarsitoare a colegilor care profeseaza sunt plecati din tara. Restul nu profeseaza in mare majoritate.

PS Pe mine mama m-a pus sa dau la chimie si eu am ascultat-o. Eu voiam sa dau la ASE. Mama zicea ca nu o sa intru pt ca trebuia sa invat pe dinafara geografie si economie si eu nu prea le aveam cu asta. Meditatorul de mate dispretuia profund ASEul (zicea ca aia nu e facultate si nuami prostii dau la ASE), asa ca mi-a fost rusine sa dau acolo. Asa ca am ascultat de mama si partial de meditator (desi el voia mortis sa dau eu la matematica, dar s-a multumit si cu chimia, cu conditia sa nu fie la Politehnica ci la Univ.). Nu pot zice ca a iesit prea rau, da' ma vezi unde sunt:))

#14
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:08

Citat:
Stie cineva daca e vreo legatura intre castigatorii premiului Nobel si scrisul frumos/urat?


Nu stiu, dar am aflat cum scrie Bill Gates[:D]
http://www.myhandwri...billgates2.html
si mi-a placut ce zic altii despre scrisul lui

"What do you think is his motivation in life?... Success is a complicated process." [:D]

Cred ca de aia promoveaza atat de pasionat "Online learning" stie el ce stie ca nu toti copiii iubesc scrisul dar altfel sunt curiosi sa invete.

#15
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:15

Citat:
Meditatorul de mate dispretuia profund ASEul (zicea ca aia nu e facultate si nuami prostii dau la ASE


Poti sa ne spui cum il cheama?[mai]

#16
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:34

E foarte greu sa convingi un copil sa mearga contra curentului.

Incercam nu exageram cu ce e de facut in plus, adica impartim timpul in mod egal intre teme si sporturile preferate. In general n-au protestat decat temporar la asta si atunci am intrerupt. Exceptia a fost problema cu cititul cu fetita, ca tot se plange Buflea. Ea a intrat in k abia bajbaind in engleza cate ceva. In plus invatase sa scxrie in franceza... deci cititul in engleza era un cosmar. Citea fonetic, dar atat. Chiar nu voia sa auda sau sa aplice nici macar vreo regula de silent and magic "e" (ex. cut -cute) si totusi trebuia sa incerce ...

Am avut sprijinul scolii cam asa:

La scoala au activitati pentru cei care fac parte din headmaster reading club. Un fel de picnic day inainte de fiecare vacanta in care alearga si la ora de pranz le citeste headmasterul. Conditia este ca parintele si copilul sa semneze ca a citit sau i s-a citit min 20 pe zi. In plus primesc medalii si flori toti cei care citesc peste 150 de carti((calculeaza cu paginile si cam la 30 de pagini conteaza o carte)



Dar nu era prea tentant nici asa. Ne-a spus ca-i plictisita de citit si ca s-a saturat de el din orele de clasa... etc. pai am inceput si eu sa fiu plictisita si satula sa le fac prajitura preferata. M-am prefacut plictisita sa merg la serviciu si am mai refuzat pe ici colo cate o inghetata pretextand ca n-aveam bani. Am mai stat un weekend acasa ca tati era plictisit sa conduca. Au fost foarte comici si-n stil pur american ne-au explicat ca ei trebbuie sa fie exercised si noi trebuie sa-i scoatem cu bicicletele la plaja sau la explorare prin parcurile nationale:))) La cei durea pe ei... trebuia sa facem ceva:)) Daca ei ne-au zis ca trebuie, deh i-am ascultat si-am muncit mult si cu spor si am mancat si inghetata si mers pe peste tot... dar a fost asa efort colectiv de familie si ne-am gandit toti sa facem diverse lucruri care trebuiesc.



Nu-i fain pe undeva sa cresti... pentru ca inveti si cuvantul trebuie, dar e plictisitor sa ramai mic si sa nu inveti nimic nou.



La restul n-am ajuns sa negociem pana acum. N-a fost vreo urgenta. Dar am incercat sa le prezentam avantajele lucratului in plus. Sporturile si le aleg ei.



La pian i-am ademenit intai cu repetatul alaturi de ei si apoi cu faptul ca dupa ce-si repeta de trei ori cantecele ne pot canta propriile lor compozitii.. Asta e in curand ne imprietenim cu acordoarea.



Legat de caligrafie am urat-o toata viata. Caligrafia nu se poarta pe aici. Trebuie sa scrie citet si cu literele de inaltimea care trebuie pe caietele liniate. In rest nu-i nici o problema in ceea ce priveste rotunjimea si buclisoarele perfecte. Nici porcusorii nu-s problematici. Scriu cu creionul si atat. Nici nu scriu de mana din prima clasa. Scriu un fel de D'Nellian.

http://www.dnealian.com/samples.html

In k si 1-st grade fac "manuscript" si apoi fac "cursiv" care-i adevaratul "scris de mana".



Eu am inteles altceva din ce a zis Chatonel privind renuntarea la concurs pentru un scris urat ca fiind ciudata. Ori nu e important concursul s-atunci nu ma duc oricum. Mai bine merg la sport sau la plimbare. Ori daca e important apoi nu renunt pentru ca scriu urat ci incerc sa corectez aspectul minor (i. e. scrisul) pentru a-mi atinge scopul.



----------------------





OspitalitateaGaiei

#17
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:35

eu am negociat cu Matei cititul.
nu stiu daca e cea mai buna idee, dar pe moment functioneaza.
la un anume timp petrecut la calculator/tv, ii corespunde un numar de pagini citite.
si cumva, cam la o zi-doua face socoteala sa iasa echilibrul :)adica mai completeaza joaca la comp sau mai citeste un nr. de pagini ca sa ajunga la zero.

important este ca nu citeste in sila, ci cu bucurie cumva. daca nu are chef, amana pentru cand are, nu il fortez deloc. si ii strecor texte bune [:)] si variate.

la mate nu prea face suplimentar, doar inainte de un concurs a lucrat un pic.

aa ... mi-am amintit un fel in care lucreaza suplimentar la mate cu mare placere. ne facem toti 3 un fel de fise, inventam probleme cum ar veni. eu pt tati, tati pt. Matei, Matei pt mine. si ne rotim. apoi le corectam.

#18
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:47

Ruxij, ai dreptate partial. Daca ai un copil constincios din fire( si Bogdan al tau cred ca e), risti sa il pierzi intr-un mediu necompetitiv. Sunt insa si copii care n-au nici un fel de emotie vizavi de ce stie/face colegul sau colega. In cazul lor peer pressure n-are efect si butoanele pe care trebuie sa apesi ca parinte sa ii motivezi sunt mult mai greu de gasit. Cam despre ei vorbim noi aici. Eu am ambele variante acasa[:D]

#19
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:51

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Citat:
Meditatorul de mate dispretuia profund ASEul (zicea ca aia nu e facultate si nuami prostii dau la ASE


Poti sa ne spui cum il cheama?[mai]

[:D][:D] Catalin Petru Nicolescu. Nici politehnica nu prea ii placea dealtfel:)

#20
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 23:55

Citat:
citat din mesajul lui arminad

Ruxij, ai dreptate partial. Daca ai un copil constincios din fire( si Bogdan al tau cred ca e), risti sa il pierzi intr-un mediu necompetitiv. Sunt insa si copii care n-au nici un fel de emotie vizavi de ce stie/face colegul sau colega. In cazul lor peer pressure n-are efect si butoanele pe care trebuie sa apesi ca parinte sa ii motivezi sunt mult mai greu de gasit. Cam despre ei vorbim noi aici. Eu am ambele variante acasa[:D]

Fi-miu nu e constiincios din fire din pacate. :( Dar ce are el, o imensa dorinta sa fie ca ceilalti, sa fie placut de restul. Prin urmare f. influentabil (in rau sau bine) de cei din jur. Daca ar fi motivat intern, ar face treaba mai buna decat o face, asa e motivat "extern", de factori sociali. Si dealtfel, ai dreptate, peer pressure nu merge cu orice copil, sunt unii carora nu prea le pasa intr-adevar. Era doar un exemplu, a unei posibilitati, in anumite cazuri. Ca parinti, trebuie sa gasim butoanele corecte pe care sa apasam ca sa motivam copilul. Cu disclaimerul can u poti face olimpic dintr-un copil care nu are un IQ f.f. ridicat, dar il poti face sa aiba succes scolar (sa termine cu bine facultate si clasat in jumatatea superioara a claselor in care se va afla) si pe un copil cu inteligenta medie sau putin peste medie, care este lucrat la nivel adecvat si primeste atentie si ghidare corecta.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -