Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

lapte praf pentru copii hipo alergici ( HA)


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana2011

Ioana2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 14 mai 2011 - 01:37

Dragele mele,

Ati folosit cumva lapte praf cu HA pentru bebelusul vostru? Cum vi s-a parut? Ar trebui sa stiu ceva inainte de a-l folosi si eu? Sunteti multumite de cum s-a dezvoltat bebelusul vostru band acest laptic?


Multumesc frumos

#2
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 14 mai 2011 - 13:21

Da,a fost singurul pe care l-a vrut (dupa ce am alaptat 10 luni).Nimic deosebit de semnalat,doar ca daca vrei sa faci branzica proaspata din el,nu iese,eu am luat altul,special pt asta.

#3
Ioana2011

Ioana2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 13:48

Ideea e ca asta mi-a recomandat doctorul pt bebe al meu. El are 1 an si aproape 2 luni, si are ceva alergii, dar nu la mancare, si de cate ori am incercat sa-i dau lapte praf a refuzat. Acum e anemic, pt ca nici nu prea vrea mancare, ci tot titi e de baza. Si dupa ce mi-am facut curaj sa il intarc, cand sa-i fac sticla cu laptele HA, a luat saracul o gurita si apoi s-a strambat. Asa ca am gustat si eu. Si am gustat si noi, restul familiei. Si toti ne-am strambat de gust, si-am ajuns la concluzia ca sa nu chinui copilul cu asa ceva.

Asa ca, acum, nu prea mai stiu ce sa fac. Sa-i dau lapte de vaca nu i-as da, pt ca face exema. De la lapte si branzeturi. Si nici titi nu i-as mai da, pt ca-i trebuie fier si alte nutriente care nu-i mai sunt de ajuns doar din laptele meu.

#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 16:50

Nu stiu daca acolo exista doar un singur tip de lapte HA,daca nu,as incerca pana gasesti ceva sa -i placa.Nu trebuie sa placa adultilor la gust,noi avem alte standarde.Lapte de vaca sigur nu...Nu inteleg partea cu eczema.Are nevoie de lapte de soia,e alergic la produse lactate?A fost investigat,medicul recomanda HA ?Sunt cateva chestii contradictorii in mesajul tau .Deficitul de fier il poti corecta si cu alimentatie,intra la diversificare,gasesti multe informatii utile.Daca era o problema mare sigur medicul ii recomanda supliment de fier.

#5
Ioana2011

Ioana2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 17:59

Ei bine, din pacate da, este doar un singur fel de lapte HA. Iar tipul asta de lapte i-a fost recomandat de medic roman, caci tocmai am fost de Paste acasa. Tot medicul i-a dat momenten tratament cu fier, insa ma gandesc ca sa il feresc de a deveni anemic si pe viitor, dupa terminarea tratamentului. Iar asta se face doar prin diversificare, care la noi este aproape inexistenta. Si am inteles ca bebelusii mananca mult mai bine, mai mult si mai usor hrana solida dupa ce sunt intarcati, de aceea ma preocupa problema.
Treaba cu eczema am remarcat-o eu, ca ii trece in momentul cand nu ii mai dau produse lactate. Asadar mai logic ar fi , poate, sa ii dau lapte care nu are lactoza, insa ala nu il gasesc in doze mai mici, ca sa vad daca il primeste copilul. Dar, asta e. Am sa merg acum la farmacie sa caut lapte fara lactoza, poate am mai mult noroc cu el.
Pupici

#6
Ioana2011

Ioana2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 15 mai 2011 - 18:03

Draga Jenn,

dupa parerea ta, cam dupa cate mese refuzate sa schimb marca de lapte? Bebe al meu ia o gura,se stramba, si apoi nici ca vrea sa guste din nou. Tu cum ai facut?

X

#7
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 06:20

Ioana, parerea mea este ca ai putea alapta in continuare, iar nutrientii si fierul pe care le doresti sa le iei din alimentatia diversificata. Copilul se stramba, este firesc. Si se va sttramba, indiferent de marca de lapte. Daca are o anemie, trebuie corectata prin alimentatie si, eventual, tratament cu fier.

Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)

#8
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 11:47

Dar de ce te complici cu tot felul de formule hipoalergice sau fara lactoza? Nu face alergii la laptele tau si nici nu-l refuza. Eu as alapta in continuare si i-as da supliment de fier. Anemia pe care o are duce si la inapetenta, dar o data rezolvata nu vor mai fi probleme cu mancarea.











blog



asteptandu-l pe Filip (august 2011)



The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

#9
Ioana2011

Ioana2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 13:04

Nu stiam ca anemia duce la inapetenta. Multumesc de explicatie!
Si, ce sa zic, tot n-am avut succes cu ce lapte i-am luat ieri, asa ca momentan continui sa alaptez. Problema e ca in 2 saptamani incep munca de noapte, si o sa fie greu pt sot. Bebe sta fara probleme ziua fara mine, insa recupereaza noaptea. M-am gandit ca eventual sa-i dea apa cand nu sunt eu acasa, mai vedem.

#10
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 17 mai 2011 - 06:25

Daca ai inca suficient san ai putea sa te mulgi si sa-i lasi pt noapte,sotul doar il incalzeste. Si fata mea s-a strambat la vreo cateva marci,exact cum zici tu,lua o gura si gata,eram disperati mai ales ca eu eram in spital pt o interventie chirurgicala deci nu o puteam alapta,dar prima formula HA (Nestle) incercata a fost castigatoare si l-a baut pana la 3 ani fara probleme.Am intrebat sotul,zice ca incercat de 3 -4ori aceeasi marca in doua zile,salvarea a fost ca manca alte lucruri.De ce te intrebam de variantele de acolo-cand s -a nascut fata mea ,in Ro gama Nestle pt bebei si copii mici era de 10 ori mai variata decat in Olanda,dar totusi aici existau mai multe formule ha de la alte marci.Tu daca ai fost la medic in Ro ,normal ca ti-a recomandat ce a considerat necesar ,mai ales ca pe piata romaneasca sunt mai multe formule hipoalergene de la diverse marci.Deci sanse mai mici ca sa ai probleme cu introducerea ei.Nu ai putea sa comanzi pe net,din Anglia?Inapetenta poate fi data de multe cauze,una ar fi si boala celiaca,din ce in ce mai frecventa aici,de aceea te intrebam daca a fost investigat in vreun fel. Daca nu reusesti deloc cu formula, trebuie neaparat sa mergi la medic cu el,sa- i spui de lipsa de fier,problema cu laptele si ce ai observat cu eczema.Ei stiu ce protocoale au acolo,oricum trebuie sa updatezi fisa,sper ca ai rezultatele pe hartie.Bafta multa,sa creasca mare si sanatos!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -