Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Valabilitatea REALA a pasaportului


34 raspunsuri la acest subiect

#21
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 06 iulie 2007 - 13:25

aaa... si n-am vorbit despre "orice este legat de calatorie in general" m-am referit strict la problema valabilitatii reale a pasaportului si prin extensie, pentru ca vorbeam de pasaportul copilului m-am interesat daca poate calatori in UE si cu alt document, tinand cont ca noi putem calatori cu CI.

Oricum concluzia este ca exista o lege europeana care reglementeaza chestia asta, dar ca vamesii din Romania si Bulgaria pot alege daca doresc sa o aplice sau nu sau mai precis sa o respecte sau nu.



#22
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 00:58

Eu am fost in Bulgaria, pe 8 iunie, prezentand doar cartea de identitate (aveam si pasaportul, dar am vrut sa vad daca mergi si asa). A mers, fara nici un comentariu.

#23
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 24 iulie 2007 - 14:23

Rozi,
Trecerea frontierei EU cu cartea de idetitate e ok pentru orice cetatean peste 14 ani, eu am deschis topicul pentru un copil de 5 ani care nu are document de identitate de acest tip.
Oricum in final am trecut copilul pe pasaportul sotzului, ca sa evitam eventuale probleme, desi si cel de la pasapoarte unde am depus actele ne-a spus ca si bulgaria e obligata sa respecte legea liberei circulatii in UE, adica sa poti trece cu pasaportul chiar daca mai e valabil numai cateva zile.



#24
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 30 iulie 2007 - 18:27

Fetelor, daca voi v-ati lamurit, va rog, lamuriti-ma si pe mine: in Ian 2004 ne-am facut, intreaga familie, pasapoarte. Fetita, care avea atunci 1 an e trecuta pe pasaportul sotului meu. Acum fetita are 4 ani jumate, pasaportul sotului expira in Ian 2009. Asta inseamna ca si pagina cu poza copilului expira in 2009? Nu are nici o importanta ca s-a modificat fizionomia copilului destul de mult in acesti ani si ca numai noi l-am recunoaste in acea poza de pe pasaport?
Ar trebui sa solicit la Directia Pasapoarte un nou abtibild cu o noua poza? Nu vreau sa am surpriza sa ma intoarca inapoi de la frontiera ca nu are copilul pasaport valabil...
Va multumesc!

#25
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 iulie 2007 - 20:51

Tonia,

Fiimea are pasaport individual cu poza de la 5 luni. Pasaport emis in 2004 si valabil pana in 2009 (5 ani valabilitate). Bineinteles ca nu mai seamana cu poza, dar daca e valabil pasaportul...asta e, cu el circulam si ne identificam cu fatza pe care o avea la 5 luni.

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#26
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 14:51

Am si eu o intrebare despre pasaport pentru un minor. cum e cu valabilitatea acestuia in cazul bulgariei? Tr sa fie valabil cand iesi din tara sau pe toata perioada sederii? La intoarcere nici nu verifica (stiu pe cineva care a uitat pasaportul la hotel si s-a intors fara probleme). La iesire nu verifica si voucherul ca sa stie cat stai. Ma poate controla cineva acolo? Ce pot patii? ce risc?



Vrem sa mergem in bulgaria in perioada 17-27 iulie. Fica noastra de 5 ani nu are pasaport, e inclusa in pasaportul lui tati care e valabil 3 ani incepand din 21 iulie 2008. adica expira exact dupa ce am iesit din tara. Daca ii fac acum pasaport o sa fie valabil 3 ani, adica pana in mai, iunie 2014. Daca ii fac anul viitor, pot face pe 5 ani (implineste 6 ani), adica 2017, adic 3 ani in plus. Asta m-ar scutii de o cheltuiala. oare pot risca?



Ildy [majoreta] Blanca Andreea (16.06.06) si [copil]Raul Felix (7.11.2009)

#27
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 15:43

Daca pasaportul expira la cateva zile dupa ce,teoretic,ati iesi din tara,si presupunand ca vamesii va...lasa sa iesiti astfel,ori nu observa data expirarii,la intrarea in tara e foarte probabil sa aveti probleme,gen...umblat pe la Consulatul Romaniei din Sofia,pentru a procura o foaie de calatorie pentru copil,care COSTA si cheltuiala nu se justifica.Mai bine-i faceti pasaport individual.

#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 21:05

Eu stiam ca pasaportul trebuie sa fie minim 6 luni valabile cind parasesti teritoriul tzarii!



Nu pre cred ca vamesii(daca observa)te vor lasa sa iesi din tzara cu un pasaport ce expira in citeva zile!



Dana



handarbeit

#29
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 21:38

Nu e pasaport,Andacos,e trecerea copilului in pasaportul unuia dintre parinti.Noi am trecut de cateva ori vama in ultimele luni si baietelul e pe pasaportul meu,nu stiu cat se uita vamesii la datele de pe pagina respectiva,pe al nostru aruncau o privire,cat sa citeasca numele,nu mai mult.Deci e posibil sa nu sesizeze,pur si simplu. :) Dar daca sesizeaza?! [:D]Mai ales la intrarea lor in tara,cand deja e expirata trecerea aceea in pasaport a copilului,sa vezi atunci balci!

#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 mai 2011 - 21:48

Ba se uita si chiar in mod special as spune mai ales datorita legii cu scoaterea minorilor din tzara!



Cel putzin pe mine m-au controlat d efiecare data cind am iesit din tzara,vorbesc d eperioada cind era trecut copilul in pasaport!



oricum e riscanta chestia!!!



Dana



handarbeit


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -