Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Valabilitatea REALA a pasaportului


34 raspunsuri la acest subiect

#1
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:09

As dori lamuriri legate de limitarea utilizarii pasaportului individual in ultimele 6 luni din perioda de valabilitate a acestuia. Mai precis, sunt mama unui baietel, posesor al unui pasaport individual care espira la sfarsitul lunii noiembrie iar in luna august urmeaza sa plecam din tara in concediu in Bulgaria.

Interesandu-ma daca este necesar sa schimbin prealabil pasaportul copilului am primit informatii contradictorii dupa cum urmeaza:

1. Telefonand la politia de frontiera Constanta mi s-a spus ca nu vom putea iesi din tara daca perioda de valabilitate a pasaportului nu este de minimum 6 luni, desi pasaportul este valabil atat in momentul iesirii cat si in momentul reintoracerii in tara. Intreband in ce articol de lege este stipulata aceasta regula mi s-a spus ca nu este stipulata expres dar, citez “va sfatuiesc sa schimbati pasaportul copilului daca nu vreti sa aveti probleme la iesirea din tara, legea este interpretabila si veti fi la latitudinea ofiterului de la controlul de pasapoarte care va poate permite sau nu sa parasiti tara”.

2. Pe site-ul politiei de frontiera este mentionat:

Iesirea de pe teritoriul Romaniei este permisa prin toate punctele de trecere a frontierei de stat deschise traficului de persoane, cu conditia prezentarii cartii de identitate sau a pasaportului valabil, fara a se aplica stampila de iesire de catre Politia de Frontiera in oricare dintre aceste documente.

Deci nimic legat de valabilitatea pentru min. 6 luni a pasaportului in momentul parasirii teritorului Romanici.



3. Intreband ofiterul de la control pasapoarte de pe aeroportul Henri Coanda, raspunsul a fost ca nu exista nici o reglementare in acest sens si ca este necesar numai ca pasaportul sa fie valabil in momentul parasirii teritoriului si in momentul reintoarcerii si in consecinta nu exista nici o motivatie pentru a nu ni se permite parasirea tarii daca pasaportul nu are valabilitate min. 6 luni asa cum sustin colegii de la politia de frontiera Constanta.

In concluzie, stie cineva daca exista sau nu o reglementare care sa permita ofiterului de la politia de frontiera sa-mi interzica sa parasesc tara daca pasaportul nu este valabil inca 6 luni de la data iesirii?

Daca nu exista o lege in acest sens si totusi asta se intampla, nu este o incalcare flagranta a dreptului la libera circulatie?

Ce sa cred daca reprezentantul politiei de frontiera imi spune ca e mai bine sa nu ma "las la mana ofiterului care e de serviciu in ziua respectiva?!"
E o lege sau nu e? Si daca e nu e aceeasi pentru toata lumea, indiferent cu ce dispozitie se trezeste ofiterul de dimineata?!?





#2
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:29

si aici,daca vrei sa mergi in America de exemplu,trebuie ca pasaportul sa fie valabil inca cel putin 6 luni.

#3
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:33


Legal nu stiu sa fie stipulat undeva. Insa si noi ori de cite ori am iesit din tara ni s-a "recomandat" ca valabilitatea pasaportului sa fie de cel putin 6 luni de la iesire.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

#4
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:34

Pot sa inteleg daca plec fara sa am definita data de intoarcere, dar daca am voucher de cazare pentru 10 zile deci clar ma intorc in timpul perioadei de valabilitate a pasaportului....

Sincer, daca nu-l mai pot folosi cu 6 luni inainte de expirare de ce nu scrie direct pe el: "valabil 5 ani minus 6 luni" [bang]

Si mai ales de ce legea nu scrie acest lucru?

#5
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:36

Pe de alta parte, pasapoartele copiilor sunt valabile acum 3 ani, nu 5 ca cele de adulti, deci practic la fiecare 2 ani va trebui sa-i reinnoiesc pasaportul, care by the way costa la fel cat unul de adult...



#6
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:47

Nepoata mea in varsta de 6 ani, a venit din America in luna mai, cu soacra mea, iar pasaportul ii expira in luna august.

Deci depinde de vames. Nu este o regula.




Nana, [gravi] 29+ [baietel] Razvan Andrei

In asteptarea lui [copil]

Nunta noastra de vis!


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

#7
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 15:58

quote:
Originally posted by NanaMotoc
Nepoata mea in varsta de 6 ani, a venit din America in luna mai, cu soacra mea, iar pasaportul ii expira in luna august.Deci depinde de vames. Nu este o regula.
Nana, [gravi] 29+ [baietel] Razvan AndreiIn asteptarea lui [copil] Nunta noastra de vis!Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!
La nepoata ta este vorba de reintoarcere in tara, nu aveau cum sa-i interzica sa intre in Romania (banuiesc ca este cetatean roman, nu american), eu ma refeream la conditiile de iesire.

#8
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 16:26

quote:
Originally posted by ramiris
quote:
Originally posted by NanaMotoc
Nepoata mea in varsta de 6 ani, a venit din America in luna mai, cu soacra mea, iar pasaportul ii expira in luna august.Deci depinde de vames. Nu este o regula.
Nana, [gravi] 29+ [baietel] Razvan AndreiIn asteptarea lui [copil] Nunta noastra de vis!Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!
La nepoata ta este vorba de reintoarcere in tara, nu aveau cum sa-i interzica sa intre in Romania (banuiesc ca este cetatean roman, nu american), eu ma refeream la conditiile de iesire.
E cetatean roman cu domiciliul in America.
Nana, [gravi] 29+ [baietel] Razvan AndreiIn asteptarea lui [copil] Nunta noastra de vis!Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

#9
anaisanais

anaisanais

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 16:48

De obicei, cele 6 luni de valabilitate de care ne tot ''lovim'' la iesirea din Romania sint de fapt 6 luni cerute de marea majoritate a statelor UE ,de SUA, precum si de unele state non -EU pentru a permite accesul romanilor pe teritoriul lor. In conformitate cu legile din Romania, un cetatean roman trebuie sa foloseasca p[asaportul in perioada lui(a pasaportului) de valabilitate(fara a se aplica restrictii temporale).Pentru Bulgaria in mod special, ramiris: bulgarii cer ca pasaportul sa fie valabil cel putin 3 luni de la data intrarii pe teritoriul lor.

madalina

#10
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iulie 2007 - 17:35

quote:
Originally posted by anaisanais

De obicei, cele 6 luni de valabilitate de care ne tot ''lovim'' la iesirea din Romania sint de fapt 6 luni cerute de marea majoritate a statelor UE ,de SUA, precum si de unele state non -EU pentru a permite accesul romanilor pe teritoriul lor. In conformitate cu legile din Romania, un cetatean roman trebuie sa foloseasca p[asaportul in perioada lui(a pasaportului) de valabilitate(fara a se aplica restrictii temporale).Pentru Bulgaria in mod special, ramiris: bulgarii cer ca pasaportul sa fie valabil cel putin 3 luni de la data intrarii pe teritoriul lor.

madalina



Madalina,
unde ai gasit conditia de 3 luni valabilitate a pasaportului pentru intrarea in Bulgaria. Pe site-ul MAE nu se mentioneaza nimic la pagina referitoare la calatoriile in Bulgaria, asta e tot ce se spune acolo:

"Conditii de intrare si regim de sedere

Cetatenii români pot intra pe teritoriul Bulgariei în baza cartii de identitate sau a pasaportului valabil care atesta nationalitatea si pot rezida pe teritoriul acestui stat pentru o perioada de pâna la 3 luni fara; nici o conditionare sau formalitati, alta decât cea de a detine o carte de identitate/pasaport valabile."

Deci, din nou valabil, nu valabil pentru min 3 luni sau min 6 luni....

Exista un site de unde ai luat info cu 3 luni valabilitate?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -