Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 30


203 raspunsuri la acest subiect

#191
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 21:27

Mai, eu eu fost la dr U, n-am fost si la alt hematolog, dar acolo, la spital, in camera aia aglomerata a avut timp de mine. Mi-a citit tot profilul, mi-a pus intrebari, mi-a facut profil pt problemele mele, cu o analiza in paralele cu ce tratamente dau cei din Ungaria. Eu chiar cred ca perfecta pentru mine, judecand dupa numarul de gravidute si tipul de raspunsuri oferite fiecareia la coada. Or mai fi si altii, nu zic nu, dar dumneaei e dedicata si merge mereu la conferinte in domeniu - lucru foarte important, zic eu.
Si da, acolo se fac analize gratuit, dimineata si seara ai rezultatele (nu stiu unde se mai intampla asta), cu tot cu tratamentul aferent. Gratuitatea e foarte importanta in infertilitate, unde totul costa, si intr-o sarcina obtinuta prin FIV, unde ai gauri mari.
Nu ca tin cu dumneaei, dar impotriva chiar nu am de ce sa fiu.
Pupici

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

#192
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 21:30

AAA
si intrebati-o pe INNA08 [pup] ca daca nu era U nu mai era ea acum o graviduta fericita. I-a raspuns la mail, i-a analizat ecografiile si i-a marit doza de clexane....ei, nu e tare?[olala]

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

#193
bccami

bccami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 21:48

Eu am fost cea cu ultimile analize.
Si mi-a dat sa fac si PAI. Asa scrie PAI.
Acum voi imi puteti spune daca sunt cele pe care le-ati facut si voi si de care vb ca sunt fff importante de facut.


#194
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 22:04

Fetelor, n-am vrut sa o denigrez pe Dr. Uscatescu. eu am spus ce mi s-a intamplat mie. Nu am afirmat ca n-ar fi buna, eu spun ca daca tinea intr-adevar la banii mei, trebuia sa imi acorde atentia necesara si sa nu ma expedieze pentru ca o stresau pacientele venite cu japca. Am platit consultatia degeaba, dar asta, e poate am prins-o intr-o pasa prosta. Se poate intampla oricui.
Ce am sfatuit-o pe Altesa a fost sa vada un hematolog, nu neaparat Uscatescu.
Oricum o sa mai fac o incercare si o sa merg si la spital sa vad ce rezolv.


#195
smufurash

smufurash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 22:20

Citat:
citat din mesajul lui samira33

ce vroiam sa spun de fapt este ca o persoana cu trombofilie trebuie sa mearga la un hematolog si sa-i urmeze sfatul/tratamentul....ca asa e normal.


Samira, ai perfecta dreptate! Dar, pe de alta parte, nu e normal nici sa bagi in sperieti o gravida - "aoleo, urgent la hematolog, azi, acu'!!!"
Pana una alta, in pofida celor care "detin" mutatia C677T heterozigot in MTHFR si care cred ca asta e motivul pentru care nu raman gravide, ALTESA tocmai a aratat ca se poate ramane gravida - ea a ramas natural (cu o usoara stimulare), iar sarcina i se dezvolta normal.
Eu nu zic ca nu trebuie tratament de sustinere, va rog sa nu ma intelegeti gresit, dar nu "se moare" azi! Nici maine. [:D] ALTESA, ca oricare gravida ia acid folic (sau femibion - tot pe acolo, plus niste B-uri), asadar e pusa la adapost de o eventuala crestere a homocisteinei cauzata de deficitul de folat produs de aceasta mutatie.
Si asa, ca fapt divers, aceasta mutatie a fost regasita si in randul persoanelor cu diverse probleme psihice (depresii majore, schizofrenie etc.) si se estimeaza ca aprox. 40% din populatie o are. Asta nu inseamna ca azi trebuie sa te duci urgent la psihiatru, altimnteri incepi sa te sinucizi ca sa corespunzi mutatiei gasite. [:D]
Mutatiile in PAI semnifica un risc crescut de trombofilie, dar ele trebuie coroborate si cu factorul de coagulare FVL. Faptul ca au fost gasite aceste mutatii nu inseamna ca esti bolnav de trombofilie, ci ca ai risc de trombofilie crescut. Riscul de trombofilie este mai mare la cei cu mutatii homozigote decat la cei cu mutatii heterozigote. Tratamentul se face tocmai pentru a preintampina eventuala declansare a bolii cu diversele ei manifestari.
Inca o data, va rog sa nu ma intelegeti gresit: trebuie supraveghere medicala in asemenea situatii, dar nu mai fiti atat de disperate si nu intrati in panica. Panica e mai degraba periculoasa pentru sarcina...

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> [gravired]6+

#196
ALTESA

ALTESA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 22:37

am vb cu dr prin sms cu Albu apoi m-a sunat si mia zis sa iau clexane de 0.40 cu mi-ati spus si voi si acum le am in fata cum le fac?

daca sunteti pe forum raspundeti-mi si mie ca stau si ma uit la ele.

si in ce loc le fac?

merg facute in burta ca si menopurul?

[gravired]6+

#197
lyly_mar

lyly_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.286 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 22:51



Altesa,se fac in burta.
citeste la trobofilie pe pag 1:sfaturi legate...zice cum se fac

Bafta multa ! sigur o sa reusesti![flo]
http://forum.desprec...eply_ID=6452757

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

am vb cu dr prin sms cu Albu apoi m-a sunat si mia zis sa iau clexane de 0.40 cu mi-ati spus si voi si acum le am in fata cum le fac?

daca sunteti pe forum raspundeti-mi si mie ca stau si ma uit la ele.

si in ce loc le fac?

merg facute in burta ca si menopurul?

[gravired]6+


#198
ALTESA

ALTESA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 20 mai 2011 - 23:09

gata intre timp am dat un search pe youtube si le-am facut .


cand ma bucuram si eu ca am scapat de menopur am dat peste clexane.

oricum bine ca am descoperit din timp cum mi-am vazut bebelu la 5 saptamani si am vazut ca e ok sarcina intrauterina direct cu gandul la mutatii m-am dus si le-am si facut(sincer le-am facut ca am vazut ca prea iese la toata lumea si am zis sa ma pun la adapost )


luni merg la albu ca sunt programata la eco de 7 sapt . sa vedem activitatea cardiaca sper ca bebelusu meu este bine ,si daca tot ajung in bucuresti ma duc si la Fundeni.

apropo o fi Uscatica asta acolo luni daca da intre ce ore o gasesc stie cineva?(partea naspa e ca sunt din PLOiesti si o sa ma deplasez mai greu),cam prin ce zona e Fundeniul asta?
[flo][flo][flo]pentru fete saritoare la necaz si bucurie

[gravired]6+

#199
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 21 mai 2011 - 14:03

Mie nu imi merge net-ul, sunt pe cel mobil al sotului.
ALTESA scuze daca te-am speriat, dar eu tot in perioada asta a sarcinii am descoperit mutatiile si am inceput imediat tratamentul recomandat de Albu prompt prin sms si ... a fost prea putin sau prea tarziu. Poate ca m-am lasat purtata de amintiri neplacute, dar nu vreau sa mai treaca inca cineva prin asa ceva.
Asa cum au zis si fetele, hematologul e cel mai in masura sa recomande si sa monitorizeze un tratament cu anticoagulant, in colaborare cu ginecologul. Ca o prima masura de prevedere, da, Albu actioneaza ok recomandand doza uzuala pt preventie.
De dr U am fost si eu f nemultumita la inceput pt ca nu puteam sa am o discutie in intimitate si pe indelete, dar dupa ce am vazut si alt hematolog am ramas la dansa pt ca am considerat ca are cea mai mare experienta practica pt trombofilia in sarcina - are zeci de paciente gravide sau aspirate zilnic (stiti cum e, teoria ca teoria, dar practica ne omoara)
[pup]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


#200
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 21 mai 2011 - 14:15

Buna ziua !
Am o perioada mai incarcata ,sesiuni,zugravit casa , toate cele ,de acea am intrat mai rar!
Am citit un mesaj .......intreba cineva de dr Uscatescu daca este in spital luni ,eu i-am trimis mail sa o intreb daca o gasesc marti in spital si mi-a raspuns ca da ,este ,dar acum nu stiu cum sa fac la Albu am programare la 2:15 ,sa ma duc de dimineata la ea ...voi ce ziceti ,cind o gasesc dimineata sau dupa amiaza ,ca mi-e rusine sa o mai intreb iar si de ora.Acum eu mai am o dilema ,ciclul meu se incapatineaza sa intirzie,si daca imi vine zilele astea ce ma fac [bang],imi reprogramez programarea ,cind v-ati dus pt interpretarea analizelor va facut si consult sau doar ati stat la discuti??


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -