Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19


201 raspunsuri la acest subiect

#81
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 23:28

Crislo,de cele mai multe ori iau in considerare varsta corectata, la fel si pedi sau cei de la infant development. Doar dr de fam face exceptie, dar oricum pe ea nu ma bazez.
I-am facut lui Dennis, supa cu galuste sa vedem ce-o iesi.
Jo, legat de ou, ii ies niste bubite rosii pe obrajori imediat dupa ce a mancat ou,dar trec de la sine in urmatoarea zi.
Merg la papa[pup]

#82
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 23:46

Nike, multumesc pentru numarul de telefon. Problema e doar ca eu sunt in Bistrita. Nu stiu cum s-ar face transportul.



Din ce mi-ati scris voi cred ca de la ou ne iasa si noua bubitele pe obraz. Luni o sa merg totusi la pediatru.



Dalma si Karla face de vreo saptamana mofturi la masa. Cat despre "nu e voie" te inteleg foarte bine. Si eu am aceleasi probleme dar tot zic ca e inca prea mica sa inteleaga.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#83
nike974

nike974

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.035 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 15:31

Joklk,Clujul e relativ aproape de Bistrita.Du-te la alergologie acolo.Vb eu dnele dr de acolo.E un centru pilot.analizele se fac in elvetia.am vazut copii mici de tot acolo.dna dr Hagau si dna dr Gherman sunt faine de tot.merita.eu am fost la dansele.

#84
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 11:35

Fetelor,eu i-am dat micutei mele galbenus de ou fiert bine amestecat cu ficatel si nu are nici o reactie ii place ,acum depinde si de organismul fiecaruia,mentionez ca oul e de la gaina crescuta in curte la noi,mai vreau sa va intreb ceva in special pe tine Valy,la cat timp a stat Luca in fundulet?Ana-Maria da si ea semne sa stea(sta doar cateva secunde)are aproape 8 luni

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#85
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 12:15

Nike esti foarte draguta. Multumesc. Totusi vreau sa merg intai maine la pediatru si apoi sa decid ce facem. Noi la toate controalele care au trebuit facute am fost la Targu Mures pentru ca acolo am si stat zece saptamani in spital inainte de a ajunge acasa. Daca voi decide sa mergem la Cluj o sa apelez la tine.[flo][pup]

Am mai citit si pe dincolo si am inteles ca la tine vine bebe. Cum te simti?



Mirela, intai ar trebui sa sada sprijinita, dar ma gandesc ca asta face deja. Daca da semne ca vrea si singura e foarte bine. Karla tot la sapte-opt luni a sezut. Cat despre ou e foarte bine ca e "de casa" si eu incerc sa ii dau doar de astea Karlei.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#86
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 12:44

Mireala Luca a stat in fundulet tot de pe la 7-8 luni dar nu pentru perioada lunga cateva secunde apoi se dezechilibra,daca ea vrea sa stea ajuto tu,ea o sa decida singura cand e pregatita sa stea fara ajutor.



[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#87
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 18:05

Daria a mancat pana acum numai oua de casa (parintii mei stau la tara si aici ne petrecem cea mai mare parte a timpului) foarte proaspete. Va ziceam ca i-am dat acum 2 zile 1/2 galbenus in supa de rosii si se pare ca nu avem nici o reactie adversa pana acum...probabil ca asta va fi solutia, sa-i dau cate jumate si oarecum...diluat.



Cat despre statu in fund , Daria a stat fara sprijin si mai mult de 5 minute la 8 luni. Pana atunci se dezechilibra si mergea intr-o parte. Cu sprijin a incercat la 7 luni, dar nu am fortat-o deloc. Kinetoterapeuta spunea ca statul in fund e un pas foarte important si practic asta e momentul cand putem incepe sa o punem in premergator. Eu am pus-o insa doar cand s-a ridicat singura in picioare (la sfatul neurologului)



Intrebare: de 2 zile nu-mi place cum arata scaunul Dariei. consistenta e buna dar pare usor mucos si parca miroase mai puternic decat de obicei. Ce am schimbat in alimentatie a fost doar introducerea oului si ii pun 1/2 supozitor nurofen pt copii fiindca siropul mi-l vomita sau scuipa si are nasul putin infundat.

poate fi din cauza supozitoarelor? sau a oului??? Diaree nu e , are doar 2 scaune/zi



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#88
claudyyya

claudyyya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 22:08

Eu i-am dat ou la 1an dar nu era de casa si mi-a facut alergie.i-au aparut bubite pe tot corpul si am ajuns la boli infectioase.Dupa o perioada i-am dat din nou dar de casa si nu am mai avut probleme,oricum si acum ii dau foarte rar pt ca are pb si cu ficatelul.La cea mica nu i-am dat inca.
Cat espre stutul in fundulet acum la 6luni sta cam 1min si singura.
Inca o intrebare as avea si eu la cate luni ati pus ingerasii pe picioruse?pt k fetita mea sta de acum foarte teapana in picioruse,o tin doar de o manuta,dar mi sa spus k pana la 9luni sa nu o mai pun pt ca i se pot distruge articulatiile.Spunei-mi va rog voi ce ati facut?
Dalma si noi am avut pb asta cu scaunul dar med mi-a spus ca nu este o pb ca poate fi de la ceva ce a mancat[pup]

#89
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 22:18

Claudia baiatul meu a inceput sa ii placa sa stea in picioare,,pop,,cu ajutor pe la 6-7 luni daca nu si mai devreme,eu l-am lasat nu stiu de am facut bine s-au nu,parerea mea ca daca ei ii face placere si nu o oboseste poti sa o lasi cu ajutor bineinteles.



[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#90
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 24 ianuarie 2010 - 22:19

Dalma, scaunul poate fi de la ceva ce a mancat sau poate de la supozitor.



Claudyyyam eu zic sa nu o pui inca in picioare. Eu stiu ca e bine sa il pui pe bebe in picioare atunci cand se ridica el singur in picioare. Incordarea prea mare poate fi un semn de hipertonie musculara.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -