Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici19


201 raspunsuri la acest subiect

#11
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 01:44


La multe lunite Stefania, sa cresti mare, sanatoasa si frumoasa.
Multumesc Jo de parere, azi cand am vb cu mama mea deja era sigura ca nu se vaccineaza, a mai citit si ea pe net si s-a lamurit.
Ce sa va zic, ca Dennis de 2 nopti doarme cu noi in pat si doarme foarte bine...dar asta nu e treaba[bang], habar n-am cum sa fac sa-l conving sa doarma la el in patut. Am zis ca-l mut la el in camera dar tot aman momentul.
Cam asta ar fi despre noi. Restul fetelor ce faceti??

#12
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 15:09

Mihaela nu il invata cu voi in pat caci greu o sa il dezobisnuiesti. Inarmeaza-te cu rabdare si pune-l in patut de cate ori se presupune ca trebuie sa doarma. Chiar daca va face scandal cu timpul va accepta ca acolo e locul lui.

Karla de cand ii iasa dintii se cam trezeste de doua ori pe noapte. Eu nu o las sa se trezeasca de tot, ii dau niste laptic si in 10 minute e inapoi in patut.

[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#13
adenuti

adenuti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 19:13

buna
am sa va spun pe scurt povestea mea
DD A HOTARIT SA NU POT AVEA COPII NATURALI.
ASA CA DUPA O EXTRAUTERINA CARE M-A DUS IN PRAGUL MARTI .., MULTE OPERATI LA TROMPE SI UN FIV NEREUSIT ,AM AJUNS SA-MI DEPUN DOSARUL PT ADOPTIE .(DESI DE MULT IMI INTRASE ACEASTA IDEIE IN CAP AM ZIS SA INCERC TOT CE ESTE POSIBIL_) SI DUPA 9 LUNI DE ASTEPTARE AM PRIMIT SI MINUNATA VESTE DE-A VEDEA UN COPIL .
SI DE AICI INCEPE POVESTEA ESENTEI TARI ANDREI
MI-SA SPUS CA A FOST NASCUT PREMATUR LA 1400 KG PE 26 OCTOMBRIE (CHIAR IN ZIUA CIND A MURIT BUNICUL SOTULUI)
LA 2 LUNI JUMATATE ARE 3400 KG SI O USOARA ANEMIE
EU NE STIND PREA MULTE DESPRE CE S-A INTIMPLAT CU EL PE PARCURSUL SPITALIZARI ,INCERC SA AFLU ACUM DE LA VOI CIT MAI MULTE DESPRE PREMATURI .
DEOCAMDATA ESTE LA MATERNALA PINA SE DA SENTINTA SA-L IAU ACASA SI IMI ESTE FOARTE GREU PT CA NU POT SA FIU LINGA EL .IL VIZITEZ SAPTAMINAL SI SUN LA MATERNALA ZILNIC DAR IMI ESTE FOARTE GREU .
VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE CIT MAI MULTE DIN EXPERIENTELE VOASTRE ,DESPRE UN PREMATUR LA 2 LUNI JUMATE SI 3400KG . INGRIJIRE CONTROALE ERC .DESI NU L-AM NASCUT EU MI SE PARE UNIC .
POATE DIN CAUZA EMOTIILOR NU PRE AM FOST COERENTA
,DAR AM TRAIT TOATA POVESTE CARE A DURAT 9ANI PINA AM AJUNS LA ACEASTA MINUNE "MICA"[flo][flo][flo][pup]

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

#14
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 20:28

Buna fetelor si la multi ani!
Noi suntem bine ,am avut cateva zile cu febra 38.9 dar au trecut ,acum tusim si lum tratament .Eu lui Vladut i-am dat Sumetrolimul 7 zile,iar siropurile de tuse i le-am dat pana nu a mai tusit,acum ii dau Zyrtec,Ketof,sinupret si eurespal.
Si al meu s-a invatat sa doarma cu noi si tare greu este, cu tarie iti spun:nu il invata asa...............eu incerc sa il dezvat dar este tare dificil.
Sa iti traiasca puiul Adenuti,stai linistita ca o sa creasca bine,o sa stii ce sa faci cand il vei avea cu tine tot timpul.
La multe lunite denis ,Vladut face pe 17 februarie, sotul a fost pe 8 ianuarie si eu sunt pe 30 ianuarie asa ca iarna ne sarbatorim la greu[:)].
Pup si mai vb.

#15
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 20:36

Adenuti, bine ai venit in clubul esentelor! Sa iti creasca mare si sanatoasa comoara!



Daca l-ai nascut tu sau daca e adoptat nu cred ca e asa de important. In orice caz din partea mea ai un respect enorm si o mare admiratie ca v-ati incumentat sa adoptati si in special un prematur. Sunt copii speciali, necesita multa atentie si dragoste, dar ceea ce ofera ei inapoi este ceva ce nu se poate compara.



Referitor la ce ar trebui sa stii despre un prematur iarasi e greu de spus, dar fii linistita ca sigur nici una dintre noi de aici nu a stiut nimic despre prematuri.



Intrebi de controale....in primul rand trebuie sa stii cam la e varsta e nascut, dar dupa ce greutate spui ca a avut la nastere eu cred ca s-a nascut pe la 31-32 de saptamani. Faptul ca acum are 3400 g arata ca creste bine. Eu ti-as recomanda urmatoarele controale:

- control oftalmologi pentru a fi convinsa ca nu exista retinopatie de prematuritate

- control la neuropsihiatrie infantila pentru a stii din punct de vedere neuropsihic la ce varsta se afla el acum

- control cardiologic (ecografie cardiologica) pentru ca prematurii se nasc cu un canal deschis la inimioara si pentru a urmarii in ce ritm se inchide acesta (ar trebui sa se inchida in sase luni - un an)

Despre anemie nu iti face probleme, este tot de la prematuritate, da-i fier.



Am scris foarte mult, dar sper ca te-am ajutat cu ceva. Ma gandesc ca atunci cand o sa il ai acasa (si iti doresc sa fie asta cat mai repede) vei mai venii tu cu intrebari. Pana atunci, acum momentan nu ii trebuie decat laptic si somn.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#16
adenuti

adenuti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 21:27

MULTUMES
[pup] MAI AM O NELAMURIRE DE VREO DOUA SAPTAMINI ARE DOAR UN SACUN PE ZI PINA ATUNCI AVEA CAM 4 .
SI MANINCA MILUMIL 1 CAM 120 LA MASA .SI ESTE MAI AGITAT MAI ALES SPRE SEARA , EU PUN ASTA PE SEAMA COLICILOR . [flo][flo][flo]

nimic nu este greu ,trebuie doar sa vrei

#17
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 22:31

Adenuti, nu exista o regula cu cate scaune trebuie sa aiba bebe. Poate avea un scaun pe zi sau poate avea scaun dupa fiecare masa si in abele cazuri e considerat normal.

De mancat 120 ml la o masa mananca foarte bine. Agitatia poate fi de la colici intr-adevar. In acelasi timp iti spun din experienta cu fiica-mea, poate fi de felul lui mai agitat. Pentru colici poti incerca sa ii dai Debridat, Sab Simplex, Espumisan....si cred ca mai sunt ceva articole pentru asa ceva in farmacii.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#18
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 22:47

Bau am mai venit si eu pe acasa(adica pe site) vad ca avem mamici noi bine ai venit Adenuti si sa iti iei comoara acasa cat mai repede,am citit ce ai scris si ai o mare admiratie din partea mea nu multe mamici se incumeta sa adopte un prematur,la sfaturi nu prea ma pricep dar asa cum a zis si Jo controlul oftalmologic,neuropsihiatric si cardiologic sunt cele mai inportane si cred ca o sa fie facute din spital(cel putin la mine asa a fost),la greutate e ok iar cu scaunele atata timp cat nu e constipat,nul doare burta este ok noi am avut perioade in care aveam zile fara scaune iar acuma l 1 an si.. avem un scaun pe zi cand alti copii au 2 chair 3 asta depinde mult de organismul lui,la colici eu i-am dat Espumisan L nu stiu cat la ajutat s-au nu

Ramona sanatate multa sa va faceti repede bine[pup][pup]

Mikaela in legatura cu dormitul daca nu il dai de acuma in patutul lui cu timpul va fi mult mai greu ca va intelege mai mult,se va opune mai mult si iti va fi tie ca parinte mai greu,eu in privinta asta am fost norocoasa de pot zice asa de cand am iesit din spital Luca a dormit in patut(era invatat de la incubator) cu noi in camera(nu stiu daca as fi putut sa il dau in alta camera)cu toate ca am avut perioade in care mai scapatam imi era drag sa il tin sa doarma la mine in brate,s-au in pat cu noi sa-i simt orice miscare,suflare...dar il tineam o ora ,poate doua apoi in patut si acuma dormim tot singurel.

Oauu e deja tarziu fug sa-i fac baie apoi nanita,o seara placuta in continuare de mai intrati [pup][pup]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#19
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 22:51

Bine ai venit Adenuti, sa-ti traiasca puiul si sa creasca mare fara nici o problema si sa stii ca te apreciez pt gestul tau de a infia un copil.
Ce mai vreau sa completez la ce a zis Jo, e eco la cap, pt a se exclude existenta unei hemoragii. Lui Dennis i-a facut vreo 3 si intotdeauna a fost bine. Pt anemie pediatra din spital ar trebui sa-i faca doza de fier, pt ca in general prematurii sunt anemici.
Dar eu ma gandesc ca daca baby e inca in spital personalul de acolo stiu ce au de facut, sau nu?
Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.
Eu una dupa ce l-am nascut chiar nu stiam ce analize trebuiau sa-i faca. Cand i-a facut eco la inimioara m-am speriat ca am crezut ca are ceva probleme de care eu nu stiam, dar era doar verificare pt murmurul care se auzea din cand in cand.
Legat de scaune, nu stiu ce sa-ti zic, depinde de sistemul digestiv, se poate sa digere mai greu sau mai usor. Dennis facea dupa fiecare masa[alcool], avea cate 8 /zi, si era normal.
Agitatia poate sa fie de la colici, tine-l in brate pe burtica ta, il linisteste foarte bine.
Ramonik, [pup][pup] pt Vladut sa-i treaca repede.
In weekend il mut pe Dennis la el in camera. Am asteptat sa-mi vina perdelele in camera la el ca apoi sa-l mut. Motiv![8D]
Azi am incercat sa-l adorm in patut, da' de unde , credeti ca am avut cu cine? Pana la urma tot in pat a adormit. Am observat ca ii place sa se invarta in tot patul, iar la el in patut nu are loc.
[pup]
Valyy, pe unde esti? Va simtiti bine?
Crislo? hai sa deschidem subiectul![flo][flo]

#20
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 14 ianuarie 2010 - 22:52

Acum am vazut ca ai scris Valy[pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -