Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Top 20 pensiuni Romania


36 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 11 ianuarie 2010 - 15:56

De cand au aparut pensiunile, peisajul turistic s-a schimbat. Pentru un weekend la munte, sau o vacanta in miez de padure sau zona de vis, preferam pensiunile.

Haideti sa ne facem un top al pensiunilor de calitate - pe care sa ni le recomandam.

Cand recomandati o pensiune, aveti in vedere:

- locatia

- posibiltiatile de cazare

- masa ce poate fi servita acolo

- ospitalitatea gazdelor

- curatenie

- optinile de joaca pentru copii

- mediul ecologic



Deci, haideti sa facem cunoscute, pensiunile care merita lauda comunitatii DC.



[dc]



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 12:02

Va rog mult sa va luati un minut sau doua si sa scrieti pe larg despre criteriile despre care am mentionat. Nu merge sa lansati asa un nume. Faceti asta in spirit de echipa - sunt alte familii care vor sa auda de la voi de ce considerati aceste pensiuni de calitate si recomandabile.



va multumesc anticipat

(reclama zbang o vom sterge)



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#3
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 12:41

Pensiunea Hilde's Residence, din Gura Humorului (www.lucy.ro)

O pensiune de 4 stele care pentru Romania ar depasi 5, cu siguranta. Totul e de o calitate exceptionala - cazare, masa, gazde etc. Noi am fost cazati in cladirea numita "La Bordei" - o casa tipic romaneasca, dar construita cu materiale moderne, de calitate, cu bucatarie dotata cu tot necesarul, o casa calduroasa unde te simti bine si iti doresti mereu sa revii. Gazdele sunt foarte primitoare, iar mancarea foarte buna, gatita in mare parte din produsele lor proprii (au o livada foarte mare de unde vara/toamna iti poti culege singur fructe, ei iti prepara sucuri naturale etc.) Painea este facuta de ei, fac placinte/cozonaci la cerere...noua ne-a placut foarte mult si o recomandam si altora.



Lora, mami de Iustina



Bazar pentru Robi



Ajutati-o pe Alina!



Teledon pentru Dan

www.inimacopiilor.ro

Bazar pentru Sebi



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#4
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 16:23

ok, ai dreptate:-)

Pensiunea Anita

locatie la intrare in Parcul National Retezat pe Raul de Mori

- locatia - zona de vis inconjurata de padure cu rau curat si cristalin in curte
- posibiltiatile de cazare - camere frumoase si foarte curate, conditii de baie foarte bune, paturi confortabile
- masa ce poate fi servita acolo - foarte gustoasa facuta din produse cultivate de dna. Anita in special
- ospitalitatea gazdelor - doi oameni de calitate, se vorbeste engleza, germana, ungureste, romaneste!
- curatenie - nota 10
- optinile de joaca pentru copii - biciclete, badminton...poate ca nu este locul pentru copii mici si care au nevoie de leagan si topogan:-)ci de cei care iubesc drumetiile in natura
- mediul ecologic - nota 10, aer curat, peisaje de vis, apa curata, posibilitati de drumetii,apa din fantana proprie, etc.

Nu este un loc unde sa te bucuri de galagie, cei care strica atmosfera sunt invitati frumos sa plece si sa ocoleasca zona pe viitor:-)
Patronii sunt mari iubitori de animale si au la pensiune trei catei foarte simpatici:-)

Efectiv m-as muta acolo....
http://www.eco-roman...odusullunii.php
http://www.kazare.ro...-anita-retezat/

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!



#5
Mirga

Mirga

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 27 ianuarie 2010 - 14:23

Noua ne-a placut PENSIUNEA DANCIU http://www.pensiunis...1&c=1&tb=1&pb=1 din Garda de sus.
Are intrare de pe drumul Arieseni-Cimpeni si totusi nu e la sosea,
-e curat si bine intretinut, la preturi acceptabile
-zona e superba, e aproape de multe atractii turistice
-au si un restaurant cu mincaruri variate si gustoase si la preturi modice
-linga au si un magazin care vinde de toate inclusiv piine facuta de ei (dimineata te trezesti in miros de piine proaspata)
-bucatarie si salon bine echipate
-au vaci cu vitei (pe care copii ii pot mingiia)-poti primi dimineata lapte proaspat muls de la vacile lor -din partea casei
-tot din partea casei aveau si tuica in salon si visinata
-oameni f de treaba si ospitalieri, saritori la nevoie -ne-au ajutat sa ne reparam masina


Mirga, o mamica fericita

#6
crisu79

crisu79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 23:38

Pensiunea FLOAREA SOARELUI din Cheia (http://www.floareasoarelui.ro/)

Totul la superlativ...este relativ noua si decorata cu foarte mult gust, cum rar am vazut in Romania.Camerele, 12 la numar parca, sunt foarte curate, luminoase si cu balcoane.Au chiar si vreo 2 apartamente unde pot sta pana la 6 persoane.
Mancarea este delicioasa.Au un restaurant destul de mare, amenajat ca un living, unde gasesti de la jucarii pana la ultimele reviste de moda.Bucatareasa ne-a gatit chiar ceva special pentru Alex, pentru ca mancarurile din ziua respectiva nu ni s-au parut potrivite pentru un copil de un an jumate.
Pensiunea e plina de jucarii pentru toate varstele si de fiecare data cand am fost erau o multime de copii.Curtea nu e foarte mare, dar e inchisa asa ca am stat linistita.
Gazdele fac totul ca sa te simti minunat, de aceea noi am tot revenit.

Crisu, mami de Gugy[copil]22.07.07

#7
pisucmic

pisucmic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.407 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 20:10

Noi am adorat vara trecuta Pastravaria Albota dintre Fagaras si Sibiu (http://www.albota.sobis.ro/).
- cazarea e perfecta, curat, langa rau
- servicii foarte bune; sauna, piscina afara, jacuzzi, jocuri ptr copii etc
- mancarea e fenomenala, totul e proaspat, au ferma lor, pastravaria e loco, dimineata branza de o mie de feluri si coacaze proaspete :-)
- preturi OK (nu foarte mici, dar OK)
- plimbari faine pe jos, cu masina ajungi usori la toate cetatile fortificate din Ardeal
Ne-a placut si ne-am mai duce.

Iar in Bucovina, la Sucevita Pensiunea Sonet de munte (n-are cine stie ce site www.sonetdemunte.ro) - ne-am dus la recomandarea unor prieteni si am fost foarte incantati:
- cazare super OK
- mancare delicioasa, facuta de gazda, cate mancaruri bune am putut manca zilele alea, vanat, sarmalute, alivenci, pastravi...
- preturi destul de mici
- poiana in care sunt vilutele este de poveste
- Sucevita ni s-a parut ideala ca distanta fata de toate manastirile

Pisuc Mic


#8
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 07:54

Noi am avut o frumoasa surpriza la Sinaia, la Piatra Soimului. Este in zona Cumpatu a statiunii, adica, venind dinspre Bucuresti, se merge spre gara si apoi pe un drum lateral la dreapta cel mult un km. Conditiile de cazare sunt foarte bune, curatenie impecabila. Cat despre mancare, este excelenta si poti manca practic orice, bucatarie traditionala sau internationala. Preturile sunt absolut ok, mai ales raportat la calitate.

Noi nu prea mai vroiam sa mergem pe Valea Prahovei, pentru ca mereu dadeam peste cazari si preturi care nu prea reflectau realitatea, mai ales in Sinaia, dar aici chiar am simtit ca merita. Aici puteti vedea ceva poze http://www.piatrasoi..._sinaia&lang=RO dar in realitate mi s-a parut mult mai frumos.

Vacante placute tuturor !





[foto]

#9
Anculina

Anculina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 20:13

Tocmai ne-am intors de la Vila Carolina - intre Breaza si Campina, Living, 3 dormitoare cu balcoane, 2 bai, bucatarie utilata, foisor, gratar, loc de joaca pentru copii, vara - se monteaza piscina.
www.vilacarolina.ro
http://www.turistinf...ina-c54347.html
Ni s-a parut super, atat pentru vara cat si pentru sarbatorile de iarna.
Locatia: La 103 km de Bucuresti, la 5 km de Breaza.
Trafife:
Luni, Marti, Miercuri, Joi, Duminica - 300 RON / noapte / vila integral
Vineri, Sambata - 400 RON / noapte / vila integral
[pup]

"In Our Darkest Hour
In my Deepest Despair
Will you still care?
Will you be there?
I'll never let you part
For you're always in my heart!"

#10
ewka

ewka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 17 mai 2010 - 16:45

buna!
am sa aplic si eu locul nostru preferat
Club Vila Bran
-locatie ; la 800 de metri de Castelul Bran
-posibilitati cazare: AU VREO 12 vile,care mai decare mai frumoasa si mai coqueta.Parerea noastra este ca vila 11,1 si 8 sunt cele mai dragutze(in 8 am fost cazati noi si urmeaza in 1)
-masa ce poate fii servita; au doua restaurante foarte bune,traditionale si internationale(ambele).Sa va povestesc:Anul trecut de ziua fetitei noastre ne-am dus la Vila Bran.Am intrbat personalul daca putem sa luam un tort de la o cofetarie?(nu ai voie cu produse din afara clubului)Insa ei ne-au sarit imediat in ajutor cu propunerea sa ne faca chiar ei tortul copilului.Tin sa va spun ca a fost un tort de exceptie,cu frisca absolut naturala cu visine culese din curte(au un teritoriu destul de mare),ce sa mai, foarte natural si foarte bun, pe linga faptul ca a costat cu tot cu luminari si artificii 60 lei.
-ospitalitate:aici am gasit unul din putinele locuri din romania unde sa ai servicii de 5 stele+
-curatenie:este de nota 10 fara exagerare
-optiuni de joaca:aici vroiam sa ajung;noi cit am stat la vila bran am uitat ce inseamna grija copilului.De ce? Pt ca sunt foarte multe activitati pentru toate varstele incepand de la tiroliana,calarie,biciclete,tir cu arcul,panou alpinism,fotbal, tenis,piscina si jacuzi in AER LIBER pina la fitness, sauna si alte sporturi
-mediu ecologic:munte.Cred ca am spus tot.
Noi ne-am simtit foarte bine acolo si parerea mea este ca acolo este locul ideal pentru a te relaxa si distra impreuna cu familia.
Nu mai spun ca in fiecare seara au cite o seara sp[eciala gen,seara folck, seara jazz,seara pentru copii,seara disco si tot asa,unde se simt toti bine cu vin fiert cintece si piese de teatru
CE sa mai este unul din putinele locuri din romania unde te poti distra cu bani putini.
Va pup si va urez o saptamana Binecuvantata!
Ewka

mama de ricc si speram un bebe cit mai curind


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -