Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este utila sigilarea dintilor la copil?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 16:54

buna

ma intreb, si mai ales va intreb pe voi cei care aveti copii mai mari, daca le-ati facut sigilarea dintilor, molarilor, si daca este necesara, s-a vazut eficienta procedurii. baietelul meu are aproape 7 ani si acum ii erup molarii de 6 ani, nu are carii inca, Slava Domnului insa dr. la care am fost pt extractia dintilor de lapte a spus ca faptul ca pana acum n-a facut carii nu inseamna o garantie asa ca mai bine sa-i sigileze molarii.

am citit pe net si am inteles in mare parte ca nu e o tehnica dureroasa, se face initial un periaj cu pasta speciala de catre medicul stomatolog si daca nu exista carie, se aplica o substanta fluida pe partea superioara a molarului, sa se acopere fosetele, santurile de pe suprafata molarului.

Intrebarea mea e daca acest proces de uniformizare a suprafetei molarului, care practic devine neted, fara santulete, nu se simte ciudat in procesul masticatiei. Intreb asta pt ca eu de ex dupa ce vin de la dentist unde tocmai mi-a pus o plomba, dureaza ceva vreme (zile) pana ma obisnuiesc cu plomba si forma noua a meselei, adica ma deranjeaza suprafata aceea neteda, parca maselele de sus cu cele de jos "nu se mai imbina bine" la mestecat mai ales[:D]. intelegeti oare ce vreau sa zic, ca nu-mi gasesc acum mai bine cuvintele

ma intereseaza daca sigilarea aceasta este intradevar eficienta sau e doar o chestie "trendy" la fel ca, sa zicem, albirea dintilor in scop estetic, sau montatul de aparate dentare si pt deviatii cu greu remarcabile ale incisivilor, sau purtatul de ochelari fara dioptrii sau etc

n-am nimic impotriva sigilarii daca e imperios necesara pt buna sanatate dentara a copilului, insa am impotriva lucrurilor facute de dragul modei, al curentului...asa ca gasesc ca aici e cel mai propice spatiu sa descopar necesitatea sigilarii

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 17:20

dorsilia, esti sigura ca prin sigilare suprafata dintelui devine plana ? nu stiu cum se face sigilarea, insa nu mi se pare chiar ok ce descrii tu, imi imaginam ca este vorba doar despre aplicarea unui strat protector pe smalt, pastrandu-se forma naturala a suprafetei dintelui. dar cand medicul pune acea substanta fluida pe suprafata molarului, pana incarca toate santuletele, nu curge solutia prin gura ? ca daca mai stai si cu capul inclinat pe spate sau la orizontala, chiar ca ti se duce in fundul gatului...
despre sigilare stiu ca se practica la greu in SUA, de ani buni.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 17:46

Nici vorba de suprafata plana.

Se aplica acea folie de protectie, printre cuspide, nicidecum nu anuleaza cuspidele. Si se lucreaza cate 2 (sus sau jos) sau toate 4 deodata.



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela

______________________________________________



Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID [flo2]

#4
ronin

ronin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 17:22

Necesitatea sigilarii... Daca prin aceasta se diminueaza aparitia cariilor, atunci, zic eu, este binevenita. Dar, intrebarea mea: Cat dureaza aceasta sigilare? Care este durata de viata a gelului cu pricina(ca cica ar fi un gel, nu solutie)? Am auzit de 6 luni, cineva mi-a zis ca a pus copilei si le are de mai bine de un an)...

Am intrebat cat costa, unde vreau eu sa merg, e cam 70/ron/masea. Daca tre sa ma duc anual(nu la 6 luni) sa reimprospatez gelul... cati molari sunt? Nu cumva ajung la falimetul meu spre binele stomatologilor?

In ceea ce priveste "imbinarea perfecta", personal, cred ca ar trebui finisat.

Voi ce parere aveti?

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 17:40

oricum e bine de mers la control din 6 in 6 luni cu copiii, atunci se verifica si sigiliile.

in cazul in care copilul nu sparge bomboane pe ele, pot dura si cativa ani in stare perfecta, asa mi au spus medicii stomatologi.

primii 4 molari definitivi apar la 6/7 ani

pe la 9 ani - premolarii 4 x 1

pe la 12 ani - 4 x 2 molari

apoi candva dupa 18 ani maselele de minte - 4 x 1







_______________________________________________

Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela



Concurs-Vara2011-mag1[pk]

#6
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 11 octombrie 2011 - 19:28

Si eu am dubii in privinta lor, dar din alte motive. Bine, bine, stiu ca nu au tras concluzia finala, dar atata timp cat exista anumite riscuri, prefer sa... mai astept sau sa ii plombeze traditional, daca este cazul.



Nu va luati dupa mine, dar cititi macar ce se intampla cu materialul pe care il folosesc la sealants:



http://www.cbsnews.c...in6845500.shtml



La tzara americana (poze)





"Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz]" (tot poze)



#7
madline82

madline82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.033 mesaje

Postat 12 octombrie 2011 - 11:48

Buna mamici, va scriu in calitate de mamica si in calitate de medic dentist.Sigilarea dintilor permanenti este o buna metoda de prevenire a cariilor( nu si cele dintre punctele de contact ale dintilor pt care va sfatuiesc sa folositi ata dentara!).La 6 ani apar primii molari permanenti.Sigilarea se face cu un material fluid(un compozit ce contine fluor),si se aplica in santuri si fosete, respectiv zonele cele mai depresionare ale suprafetei de masticatie a dintelui.Sigilarea nu duce la anularea reliefului dintelui, ci la o atenuare a lui, motiv pt care resturile alimentare si placa nu mai retentioneaza atat de usor in acele depresiuni.Sub nici o forma maseluta nu devine plata! Sigilarea poate dura de la 1- 5 ani, deoinde de tipul de masticatie, alimentatie, igiena orala!

Mamica Estelei , 24.mai 2011

#8
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 12 octombrie 2011 - 17:46

si cu substantele chimice eliberate de acel compozit cu care se face sigilarea in contact cu saliva copilului cum ramane totusi?

edit: eu pe mine am experimentat de ex. pastele de dinti cu efect de curatire si albire, ce se vand in farmacii (desi nu-s fumatoare si nu beau cafele peste cafele sau vin), si am remarcat ca spalandu-ma cu acest tip de pasta mi-am sensibilizat mucoasa bucala astfel ca imi aparea cate o afta acus acus, sau imi sangera gingia. Renuntand la pasta si revenind la pasta mea obisnuita au incetat si problemele. Ce vreau sa zic este ca nu doresc ca sigiland dintii copilului sa i se schimbe ph-ul salivei datorita chimicalelor eliberate de compozit si sa aiba alte probleme, mai mari decat potentialul risc al aparitiei cariilor

#9
madline82

madline82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.033 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 20:05

Ph-ul salivei se modifica imediat dupa fiecare masa, si asta din cauza acizilor rezultati din descompunerea alimentelor, proces ce incepe inca din prima faza a masticatiei.Spalandu-te pe dinti imediat dupa fiecare masa reduci din potentialul daunator al acestor acizi! Pasta de dinti nu modifica ph-ul, ci ajuta la restabilirea lui!Iar compozitul folosit pt sigilari nu elibereaza decat ioni de fluor, f importanti pt sanatatea dintelui!
E alegerea fiecareia cum decide sa isi creasca prichindelul!

Mamica Estelei , 24.mai 2011

#10
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 15:24

Citat:
citat din mesajul lui ronin


Am intrebat cat costa, unde vreau eu sa merg, e cam 70/ron/masea. Daca tre sa ma duc anual(nu la 6 luni) sa reimprospatez gelul... cati molari sunt? Nu cumva ajung la falimetul meu spre binele stomatologilor?


Voi ce parere aveti?


Cauta un medic care lucreaza cu casa de asigurari, manoperele profilactice la copii sunt decontate 100%.


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -