Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

HAI SAGETUTZA!!! Pufuleti Ian-Feb 2010 (99)


208 raspunsuri la acest subiect

#201
ayanna_xem

ayanna_xem

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.348 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 15:57

BEA am si eu niste dureri de fifi...aoleoooo...mai ales cand merg, parca-s ratza. Dar dureri de burta din alea ca la ciclu inca n-am avut. Iar bebelina mea e pozitionata in asa hal ca nici nu ma lasa nici sa respir, ca imi impinge in coaste, si nici sa merg, ca ma impinge la fifi. OF! dar totusi incerc sa ma bucur si de senzatiile astea ca-s unice si nush daca ma mai intalnesc cu ele...sotul meu se amuza teribil cand ma vede cum merg si ma tachineaza, dar stiu ca o face cu drag.[:D]



Ziceai c-ai visat ca mergeai cu trenul si probabil o sa faci drumul spre spital. Stai linistita, ca treaba asta cu visele e mult mai complicata decat ne-o imaginam noi..iar interpretarile alea babesti sunt mai mult de distractie. Si eu visez muuuuuuuult si de cele mai multe ori intrec orice SF in materie de scenariu...dar cik e bine sa visam, ca in vis rezolvam multe "probleme" din viata noastra de zi cu zi pe care de multe ori nu le constientizam. Toata lumea viseaza, numai ca unii isi amintesc iar altii nu.

De cate ori am visat io ca am nascut cred ca ar fi trebuit sa am o duzina de puradei pana acum.[alcool] Dar nici nu ma mai chinui sa interpretez ce-o fi insemnand, le las sa-si faca treaba si sa rezolve singure ce cred ele ca e de rezolvat in subconstientul meu gravid.



CRIS, PLATEEA am citit despre sentimentele voastre legate de sarcinile pierdute. E normal sa va amintiti si sa va doara aceste amintiri, mai ales acum cand intreg sistemul nostru de senzatii e mult mai vulnerabil, dar odata cu venirea bebelusilor toata atentia voastra o sa fie focalizata pe el si o sa va fie mai usor chiar daca amintirea aceea urata o sa fie mereu prezenta acolo. [pup]



HAIRCUT, bafta multa la spital...sa vii inapoi cu vesti bune...msa dea Domnul sa mai stea bebe acolo la caldurica la dospit ca e prea devreme sa scoata nasucul afara. [pup] si sa fie bine!



ENENA-IULIA felicitari pentru steluta. Acuma am observat ca am si eu una, nu stiu cand a aparut...dar ma bucur ca o am, desi nush exact ce reprezinta.[:I]



Vreau sa le urez si eu [s] printeselor lui LARISEL la sarbatorirea primei lor lunite de viata!!! Sa fie sanatoase, sa creasca mari si sa aiba o viata binecuvantata![flo][flo]



Vroiam sa mai zic ceva cred, dar deja m-am intiiiiins...dar na, daca n-am alta ocupatie. Mama a facut mancarica, sotul a facut curat, masina a spalat.....io n-am decat sa stau pe net la taclale sau sa dorm, dar daca dorm ziua nu mai pot dormi noaptea...asa ca mai bine va 'chinui' pe voi.[:D]



Pupici la toate burticutele.







[gravi] 38+ cu strumfita [fetita] Daria-Ioana



pozicile_ mele

Revelion 2010

#202
cris.dogarel

cris.dogarel

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.423 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:01

floricel, INFACOL gasesti la sensiblu sau pe site infacol punct go punct ro, dar cam scump.

eu zic ce mi-a zis si mie neonatoloaga: asteapta sa vezi ce "zice" bebe: incearca intai cu ce e ieftin si la indemana: bei tu ceai anti-colici si eventual iei espumisan pastile (anticolici pt adulti) (daca alaptezi), alimenteaza-te dietetic macar la inceput, ca sa observi ce mancaruri din ce mananci ii fac rau/gaze;

la bebe, dupa ce ai incercat alte metode de calmare(masaj pe burtica, leganat, pernutza calda pe burtica/feon, etc), regurgitarea corecta, etc, daca nik nu merge ia pt inceput sab simplex (are aceeasi substanta activa ca si infacolul:simeticona) sau espumisan/bonisan, ce gasesti la farmacie. da-i o saptamana si daca nu are efect sau se pierde efectul, incerci altceva, eventual cauti infacol.

[pup]



Cris, [gravi]37+cu [fetita] Ema si [zana] Ana(2003)

poze

AMR cam 8 zile!



#203
alicredo

alicredo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.183 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:04

dureaza mai mult sa se faca cap cu numarul 100??[:D][:D]

[gravi] 35+ [baietel]

#204
ayanna_xem

ayanna_xem

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.348 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:10

A, si legat de listuta pentru spital (aia care cuprindea si lamele de bisturiu [alcool]) la mine a fost destul de lunga si destul de consistenta in ceea ce priveste cantitatile...m-a costat vreo 500 de lei. Doctorita mi-a zis pe sleau insa la ultimul control ca alea nu-s toate pentru mine...eu am nevoie de mai putin de-un sfert dintre toate alea, dar avand in vedere ca spitalul nu dispune deloc de fonduri pentru materiale necesare sau medicamente 'profita' si ei si solicita celor care isi permit sa achizitioneze mai multe pentru ca sunt atatea cazuri de gravidute care ajung in spital si n-au nici un fel de posibilitati si atunci trebuie sa le sustina si pe ele cineva ca nu le poate lasa de izbeliste.

Am cam ramas cu gura cascata la siceritatea ei, dar na...asta-i romanica...si daca totusi e pentru o cauza nobila nu mai comentez nici eu nimic. Nu ma dau banii afara din casa si cateodata numai noi stim cum ne descurcam cu banii, cu ratele si toate cheltuielile, dar ma gandesc ca sunt totusi multe persoane care se descurca foarte greu si n-oi mai saraci eu daca o sa cumpar tot de pe listuta aia. Asta e! Sanatosi sa fim...ca in rest...ne-om descurca noi.

Teama mea e ca o sa-mi ia aia la internare tot "bagajelul" continand cele de pe lista si cand o sa cer si io un algocalmin o sa-mi zica ca n-au. atunci chiar ca fac urat!!! dar sa speram ca nu se intampla asa ceva....



[gravi] 38+ cu strumfita [fetita] Daria-Ioana



pozicile_ mele

Revelion 2010

#205
cris.dogarel

cris.dogarel

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.423 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:15

nu e nici o fata priceputa la capitole pe aici[asia][asia]?



fac cinste cu o [bere], ce vrea ea[pup]



Cris, [gravi]37+cu [fetita] Ema si [zana] Ana(2003)

poze

AMR cam 8 zile!



#206
ayanna_xem

ayanna_xem

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.348 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:24

Pot sa incerc eu...n-am facut niciodata capitol, dar daca nu are cine...na...ma "sacrific"...sper sa nu fac vreo boacana! [alcool]



[gravi] 38+ cu strumfita [fetita] Daria-Ioana



pozicile_ mele

Revelion 2010

#207
plateea

plateea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.380 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:31

ayanna_xem, sa stii ca eu una oricum imi iau la mine algocalmin, piafen, no-spa si diclofenac injectabile, ca e mai sigur asa...




[gravi] 37+ cu [baietel] bbTo...+ 6 kg[bis], ... + ultimul neuron, si ala... blond! [batcap] si multa speranta la DD [ruga]

AMR teoretic 3 sapt. [batetoba], practic... mai stam si prelungim suspansul...!


#208
ayanna_xem

ayanna_xem

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.348 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 16:48

Sper ca am reusit!!!

Va invit la capitol nou [*][*][*] AICI [*][*][*]



[gravi] 38+ cu strumfita [fetita] Daria-Ioana



pozicile_ mele

Revelion 2010


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -