Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (28)


208 raspunsuri la acest subiect

#21
gabriela_s

gabriela_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:00

adinutza cel mai bun e ala pe care il consideri tu cel mai bun.

noi am luat avent si am folosit tetine de la NUK pt ca sunt ortodontice si se potriveau cu biberoanele avent.erau ok si cele de la avent oricum.mai tarziu am folosit si de la primii pasi.stiu cazuri cand au folosit doar bibe alea de la primii pasi si a fost totul ok.
90% din ce vezi e doar marketing si se bazeaza pe ideea ca parintii ar da oricat doar sa aiba "ce e mai bun" la copil.
vorba aia ,noi mancam din biberoane de sticla cu tetine de alea grosolane si tot ne-am facut mari.cand vad atatea mantocarii gen biberon hands free,biberon cu nu stiu ce sistem anti colici mi se par ...deplasati.intelegi tu ideea[:D]

daca va duceti la un targ gen baby expo o sa vedeti cum va acosteaza toti pe la standuri,ba cu caruciorul cu nu stiu ce frana hidraulica si accesorii,ba cu nu stiu ce saltea non alergica din te miri ce alge,ba cu vreun balansoar cu 10 feluri de triluri de pasari si vibratii.eu dupa prima experienta am ajuns la concluzia ca toate sunt mofturi menite sa ne calmeze noua frustrarile.confortul copilului nu e dat neaparat de toate astea.dar tentatia e mare,na...[:D]



#22
adinutzza_87

adinutzza_87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:11

hehe mi-ai dat o idee o sa fac o lista cu firmele care ma intereseaza si o sa ma documentez despre tot si o sa aplic sistemul bile albe bile negre :P

link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image]
[/link]


#23
mamanati

mamanati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 852 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:29

Citat:
citat din mesajul lui adinutzza_87
apropo de biberoane de cele de la cicco in forma de " s" ce parere aveti? eu una sunt intr-o dilema totala sunt foarte multe firme si mai ales produse si toate zic k sunt cei mai buni....dar care sunt?link=http://www.TickerFactory.com/][image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image][/link]Nu stiu cum sant cele in forma de "s" dar am folosit obisnuite de la cicco si am ramas profund dezamagita!!! Dintr-un singur motiv - curgea laptele (ceaiul) din el, daca statea bibe pe orizontala. Nici vorba sa le pot pune in geanta.
POZENati, mami de minunea Camelia-Nicole si [gravi] 18+

#24
mamanati

mamanati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 852 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:49

Gabriela, cred ca ai perfecta dreptate in cea ce spui, e vorba mai mult de reclama si noi cumparam unele produse pentru a ne satisface nu stiu ce moft, sau pentru ca nu am avut noi. La fel e si cu toanele de cosmetice pentru bebe. La prima sarcina o proaspata mamica din Suedia mi-a dat un sfat foarte bun, cand i-am marturisit cate cosmetice am de gand sa-i cumpar bebelui. Ea mi-a zis ca un nou nascut are nevoie de un sapunel f mild si o crema , gen Bepanthen in caz de iritatie; nu tu creme dupa baie, sampoane, geluri si alte prostioare.





POZE

Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si [gravi] 18+





#25
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:02

Neata burtici !

Gabriella_S : "rubedenii" dintr-astea sa tot ai ... eu cred ca cele sau cei ce comenteaza au uitat ca la randul lor au fost parinti pentru prima data si mai mult decat sigur nu au stiut ce sa faca ca doar nimeni nu s-a nascut invatat. Eu recunosc ca habar nu am ce inseamna sau cum trebuie sa te ocupi de un bebe, dar voi invata. Mi s-a spus ca noi mamele avem si instinctul bun si ca in mare parte sa ma iau dupa el. Oricum, in primele zile cred ca e bine sa te indrume cat de cat cineva ; ulterior mai intrebam cate o prietena, pe mama, aici pe forum [:)!

Reallaura: socrul meu este un egoist si un zgarciob de prima clasa ; tot ceea ce promite uita ulterior ( si asta nu e doar parerea mea ci si a baietilor sai ... ganditiva ca cumnata mea asteapta inca ca socru sa ii schimbe usile din casa dupa cum a promis acum vreo zece ani [:D] sau, ceva mai recent ... sa primeasca o masa in bucatarie care trebuia sa fie acum de Craciun [:D]) ... n-am primit niciunul nici macar o bomboana de la ei dar ditamai masa [:-)))][:-)))][:-)))] .
Apartamentul de care vorbeam in primul rand nu l-as mai accepta acum de incapatanata ce sunt si in al doilea rand mi-a intrat in cap ca ar fi blestemat si nu vreau sa am nimic de a face cu el...si sa stiti ca nu sunt o persoana superstitioasa, doar ca am auzit ceva in priviinta asta si vad cat de bine i-a mers socrului in ultimul an !!!
A venit soacra cica sa isi ceara scuze ... m-am abtinut teribil ca sa nu ii spun tot ce am de spus . I-am spus mai voalat ca de cand sunt in casa ei nu ma simt ca acasa si singura mea dorinta e sa plec de aici, ca am vorbit cu sotul in priviinta asta si vom incerca tot posibilul ca sa realizam acest lucru . Ne-a oferit varianta sa mansardam casa si sa ne facem intrare separata ... problema e ca si aceasta solutie nici macar nu intra in discutie ... cu cat mai departe cu atat mai bine ! Odata si odata tot vom pleca de aici , pana atunci nu pot sa zic decat Doamne Ajuta !

Cusa : este o idee buna [:D]


R_ocsy [gravi] 20 +

#26
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:06

Buna dimineata,

ma simt mult mai bine dupa injectia de aseara. In sfarsit m-au lasat contractiile. Sunt f happy.

Fii-mea a plecat cu ta-su la mall, asa ca stau si eu un pic linistita. A dus-o la Imax, sunt foarte curioasa cu ce impresii vine. Sunt f mandra de Silviu, in ultima saptamana s-a tot ocupat de Alexandra, ceea ce nu a facut el in 3 ani, a iesit singurel cu fata la patinoar, la mall, incolo, incoace. M-a ajutat mult. Aseara a spalat-o pe cap, i-a facut baita. Daca eu ma misc mai greu si mai ales cu contractiile din ultima vreme am incercat sa evit pe cat posibil orice efort, dar nici fata in casa nu puteam sa o tinem. Cum nu i-o mai dau soacrei pe mana, s-a decsurcat frumos tati. Sper sa il tina, sunt f mandra de el.

Legat de chicco versus avent, Alexandra de ex nu a acceptat deloc tetina de cauciuc, numai pe cea din silicon. Dar stiu copii, care nu au acceptat tetina de silicon, ci doar pe cea din cauciuc. La inceput am avut in casa un biberon chicco si 4 avent, asa s-au dat atunci la set.

Legat de bodyuri incercati sa cumparati la inceput din cele cu capse intr-o parte. Pentru primele 3 luni sunt cele mai utile. E f greu sa il imbraci pe bebe, sa ii tragi hainutze pe cap. Il enerveaza, plus ca e problema si cu capul, sa i-l tineti. Mie mi-au fost foarte utile hainutzele gen samurai, amincercat pe cat posibil, sa nu ii trag nimic pe cap.

E adevarat ca toate sunt marketing. Imi aduc aminte la primul ei Craciun am avut o tacaneala sa ii cumpar o jucarie super smechera de la Little Tikets, am dat pe ea vreo 2 milioane, super misto, ce sa mai. Fii-mea nu a avut absolut nici o reactie la ea. Abia mai tarziu dupa varsta de un an a bagat-o in seama si chiar si acum o iubeste, uneori se mai suie pe ea sa se uite pe geam sau se duce si mai da din butoane.

Sabina [gravi] 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#27
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:07

Apropo de biberoane ... trebuie sa imi aduc aminte ce fel de tetine sau biberoane ne recomanda profa de ortodontie pentru copii , oare cartea de orto o fi aici sau la Bistrita ?! Cu cea am ramas e doar faptul ca suzeta e buna pentru o dezvoltare armonioasa a cavitatii bucale insa nu in exces ( toata ziua buna ziua cu ea in gura ). [?] Trebuie neaparat sa ma lamuresc !

R_ocsy [gravi] 20 +

#28
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:12

Sabina : ce bine cate simti mai bine si ca ai un ajutor de nadejde acum , sa o tina tot asa.
Nici nu am stiut ca sunt bodyuri cu capse intr-o parte ... se vede ca inca nu am dat iama in magazinele pentru copii [:)] ... dar pare foarte practic ceea ce ai spus.



R_ocsy [gravi] 20 +

#29
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:29

rocsy uite la bodyurile astea ma refer http://babybutt-de.e...2162,34439,5396)/Baby-Butt-Wickelbody-5396.htm

Cat despre soacra, sa nu faceti prostia pe care am facut-o noi de ne-am amenajat cu intrare separata, ca tot aia e. Va considera mereu ca e casa ei si tot chin o sa aveti. Cu cat mai departe cu atat mai bine, vb unei colege de odisee mai rarutz, ca e mai dragutz.

Sabina [gravi] 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#30
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:35

La asta ma gandeam si eu de nu vreau varianta cu mansarda !
Nu se deschide situl cu bodyuri, imi da eroare !

R_ocsy [gravi] 20 +


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -