Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (19)


213 raspunsuri la acest subiect

#31
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 14:00

buna dimineata, la amiaza [:D]



eu am fost ieri la gradina, in sfarsit, dupa atata ploaie [:)], n-am lucrat nimic, doar mi-am spalat masina [:D]

tata si cu sotul au plantat toate rosiile, au tras furtun de irigare pe fiecare rand, asa ca am scapat de problema udatului ... ardeii inca nu i-am plantat, poate acum in week-end

fasole, am semanat alta [:)]



si ca sa inchei intr-o nota optimista, va las ceva sa va inveseleasca [flo]



Mamica de D&M

_______________________________________________________________________________________

"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#32
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 17:20

Uau, Ioana, [olala] ti-au inflorit deja trandafirii??? Superb!

Ai mei sunt plini de boboci (si de purici, de vreo saptamina, printre ploi, ma ocupa numai sa omor puricii astia!) dar cred ca mai au ceva pana sa infloreasca!



Gogosel, da, cred asa trebuie sa procedezi - eu am facut asa cu iedera, e drept ca in toamna - rogi sa-ti dea corzi mai mari ca sa fie semi-lemnoase (la varf ai sa vezi ca e verde crud) - si pe alea le tai la cateva ochiuri si le infigi intr-o jardinera cu pamant - la mine iedera s-a prins si acum in primavara am plantat-o afara. Succes!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#33
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 17:43

Fetelor,anul acesta pare sa fie binecuvantat!
Niciodata nu am avut gradina din capitala asa de frumoasa!
Am in ghivece capsuni,achizitionate din mai multe surse si raspandite in ghivece secundare cand au dat ramificatii cu stoloni si care sunt pline-pline de flori si anunta o recolta care ma face sa regret ca nu le-am transplantat la tara din timp.
Maine duc la tara fragutele Panda care sunt superbe dar care m-au necajit pt. ca desi fac flori multe,nu fructifica.
Ma intreb care este diferenta,nu le udam suficient,cu ochii pe contuar,sau sunt si alte conditii benefice?
Caldaruse ca in anul acesta nu am avut niciodata la fel si hostele.
Cea mai mare surpriza o am de la Jojoba pe care credeam ca am pierdut-o si de la un Kiwi Issai care,achizitionat anul trecut,a inflorit deja.Am sa iert toate neintelegerile cu firma de unde l-am luat!


#34
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 17:49

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

le-ai protejat cu plasa contra rozatoarelor? Sau ai caini?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.






Avem iepuri salbateci [:D] si woodchuck care vin la pascut pe gazon la noi, si m-am gindit ca sigur s-ar baga la o salata frageda [8D]. Am plantat ieri 2 pumkins, si 2 dovleci, sa vad daca le va merge bine si daca vor scapa nerontaiti de animalute ca i-am pus in afara straturilor.



There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#35
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 14 mai 2011 - 23:54

Gogosel nu m-am gandit sa fac comparatia asta (pretul ingrasamantului) insa exista si varianta de a compara cu pretul aurului, nu?[:D] Sincer nu mi se pare scump pt ca are remanenta si 6 luni, 1kg e suficient pt 1mc de pamant (atentie: mc nu mp). Eu nu sunt adepta balegutei pt ca nu stiu ce daunatori imi aduce sau ce seminte de alte buruieni. Recunosc, nu-s chiar bio pana-n maduva oaselor.

Dar eu vroiam sa-ti spun doar sa te gandesti bine unde 'montezi' glicina pt ca e periculoasa pt constructii (si radacina si vrejul strica tare si cica ameninta chiar fundatia asa ca eu nu as agata-o de balcoane - pt ele sunt multe agatatoare anuale care nu aduc nici o amenintare)

Eu n-am facut mare lucru (m-am dedicat altor treburi) insa mi-am jurat ca nu mai pun rasaduri [alcool] - dupa ce prima tura a murit, a doua au crescut frumos dar nu prea a rezistat transplantarii, asa ca de acum insamntare directa si gata! Si-asa un iepure nebun mi-a mancat niste rosii azi si tot rontaie lacramioare (desi stiam ca sunt toxice)

A! legat de iepuri....pana joi aveam 2; vineri a salvat cumanta-meu una in sensul ca mi-a adus-o mie; ieri seara a fatat (in spatele frigiderului de la soacra-mea) - asa ca acum am cel putin 12 iepuri!!![bang] Ce fac cu ei, pt ca eu nu's in stare sa-i tai si sa-i mananc? Vrea cineva iepurasi?[olala]



tablouri pentru copii

#36
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 12:01

Tala, ai incurcat-o cu iepurasii, s-au inmultit dupa cum le e numele... cred ca cei mici sunt o nebunie!

Noi am reusit sa punem in sfarsiiiit rosiile in solar si sa tundem iarba, la gramada cu buruienile, de smuls, le-om smulge cum trebuie data viitoare, ca acu' nu mai era de stat asa! Pana si matzu saracu culesese o capusa , a venit cu ea infipta in cap. Bulbii de dalii insa sunt tot in beci. Si acu' se pare ca vin iar ploi, cam pana pe miercuri asa.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#37
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 12:57

Si sotul a fost harnic si a tuns gazonul, arata super!

Eu am mai des-buruienit gradina, am transplantat dovleceii si zuchinni (din astia din urma nu mi-au supravietuit toti), am pus afara si un rasad de pepene galben (luat de la hornbach,d eja e marisor). Rosiile - ce sa zic, au fost cam afectate de ploile astea, sper eu totusi sa-si revina - anul asta nici eu nu am avut spor cu rasadurile de rosii - mai intai ca cele care s-au dezvoltat s-au lungit si sunt cam subtiri si debile, ai apoi ca randul doi de rasaduri nu s-a mai dezvoltat - au ramas pitice si se cam ingalbenesc. O sa incerc chiar si asa sa le pun in gradina - daca se prind bine, daca nu, asta e!

Mazarea a inceput sa faca flori si in plus mi-a rasarit si randul doi, deci macar mazare o sa am; mi-a rasarit si fasolea si tot uitandu-ma dupa fasole am vazut ca mi s-a prins si butasul de vta de vie pe care-l plantasem langa gard - are o frunzulitza!! [olala]

Nu am scos inca in gradina rasadurile de vinete - cred ca mai astept cu ele pana saptamana viitoare pentru ca nu prea am timp saptamana asta...

In rest astept sa-mi infloreasca crinii si trandafirii - sambata am stropit contra puricilor toti trandafirii - erau pur si simplu invadati toti lastarii si bobocii!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#38
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 14:07

Da Olympia, sunt tare dragalasi (ca niste soricei [:D]). Am avut emotii cand i-am luat din spatele frigiderului sa-i pun in cusca (pt ca stii ca mama nu trebuie sa simta miros strain) dar mi-am pus manusi si m-am frecat cu cimbrisor (si pe iepuroaica la fel). Ea saraca e slaba vai de capul ei si mananca in continuu. Dar oferta e valabila: cine vrea iepurasi sa strige!

Eu am rupt din greseala o ramurica de la o orhidee si nu-mi vine sa cred ce suparata am fost din cauza asta[alcool]. Am tuns iarba (si ma ustura spatele pt ca m-a ars soarele) - crescise ca nebuna pt ca am dat cu ingrasamant in urma cu 2 saptamani, dar a meritat efortul pt ca apoi ne-am batut cu iarba [pk]

Mi-au inflorit lalelele (2 din 10) si surpriza...nu sunt albastre[alcool] ci un visiniu purpuriu spre negru, deh!

S-au facut ridichile si spanacul, trebuie sa pun ardeii - dar nu stiu unde (ma simt obligata sa scot ceapa dar ce fac cu ea?) si cred ca voi cumpara alte rasaduri de rosii pt ca majoritatea s-au albit si arata rau. Mi-au inflorit margarelele, trandafirii sunt plini de boboci, inisorul este o nebunie dimineata pana sa scutura, sapunarita iar e o minunatie, las' ca vin eu cu poze ... pana la urma



tablouri pentru copii

#39
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 15:08

Am rasadit rosiile! M-am pregatit pentru momentul asta ca pentru o aniversare/un examen/nastere/ inceperea gradinitei/scolii sau ce eveniment important vreti voi.
Si…la sfarsit, tot nu a fost totul perfect! Sambata am plantat, duminica dimineata, déjà, era mancata o plantuta.
Metoda “dura” dar eficace era folosirea de porumb/grau tratat in momentul rasadirii.
O metoda bio, gasita pe net: “Bunicul meu cand punea rosiile acoperea partea de tulpina care intra in pamant cu staniol, iar doamna coropisnita nu poate consuma tulpina care este preferata ei”.
Dar toate astea le stiu acum, cand e prea tarziu. Astept sa treaca 15-20 de zile de la rasadire, timp in care pagubele ar fi de 18-20%. Apoi, cica, doamnele coro nu mai sunt atrase de tulpinile rosiilor.
Nu mai merge nici sfatul bio, cu plantat ceapa/usturoi in zona rosiilor, am si fire de ceapa mancate de coropisnite. Ar mai fi plantatul craitelor:D, cu acelasi scop…
Voi, mai aveti vre-un sfat, acum?

Am avut si 3 rasaduri de castraveti, i-au placut lui barbata-miu si le-a cumparat, dar astia sunt ff sensibili si, as vrea, daca stiti, sa imi spuneti cum ii feresc contra manei(altfel ies castraveti din aceea subtiati la un capat, galbeni si amari). Am gasit pe net ca trebuie “ciupiti” intr-un anume fel, cum? Ca nu intelg deloc…
Am mai cerut o data sfatul cu stropiri contra manei si mi-ati zis de zeama bordeleza insa doar asa, cu titlu informativ, eu vreau exact: cand se stropeste, banuiesc ca dupa ploaie(sau la interval regulate?), concentratie, etc…

Tala cu iepurasii ai grija, ca, nu ai voie sa pui mana pe ei, acum, cand sunt mici, altfel ii maninca mama lor. Sunt iepuri salbatici? Fa-le o cusca, tine-i pana cresc marisori si da-le drumu’ pe camp!
As lua eu 2(ma gandesc ca unul se plicti in cusca) dar stai sa il intreb si pe sot! Cred ca e exact ce imi lipseste la curte, acum!
Tala, ziceai tu ca trebuie rupti stolonii capsunilor. De ce? Ca o planta mama, produce 1-2ani, apoi, stolonii asigura re-innoirea plantatiei. Ploile astea masive au facut sa avem niste capsuni tare bogate anul asta!
Macar atit ca ciresii si caisele, dupa ce au inflorit mirific au degerat si acum avem fix 3 caise intr-un pom, alte 3 in altul….ciresele nu se vad de frunze, dar, tot asa, le numaram pe degete…
Sa stii ca, inca, nu am plantat Clematis-ul, parca nici nu am curaj sa o plantez anul asta in pamant afara, ii schimb ghiveciul si o las sa se faca mai viguroasa pentru anul viitor.

Gabi, ce metoda cu plasic aplici la dovlecei?

Sincer, inca mai am ceva entuziasm, dar e ff dificil sa tii ritmul: serviciu-casa-copil-gradina! Si, dupa toata munca, mai vin daunatorii sau frigul sau iepurasii…hobby-hobby dar nici asa muncim cu spor si rezultate minime, mie nu imi place stilul asta! Doar eu ma plang pe-aici[:I]? Sau trebuie sa imi schimb optica in ceea ce priveste hobby-urile?


Tala, am scris in acelasi timp si vad ca, deja, ai mutat iepurasii!
Rasadesti ardeii printre randurile de ceapa, si, pana cresc ardeii, mai poti consuma ceapa verde!

#40
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 mai 2011 - 16:11

Madalina, eu stiam ca planta de capsuni produce 7 ani iar cand vreau sa pastrez stoloni ii pastrez dar altfel nu are rost sa epuizez plantele. Mai mult eu le rup si frunzele mari ca sa ajunga soarele la flori si vad ca are efect pt ca anul asta am mai multe flori ca anul trecut (se pare ca voi avea capsuni si in iarba - nebunele!!!)

Contra coropisnitelor stiu ca sunt niste bobite (Mesurol) care sunt si contra melcilor, limacsilor si altor daunatori (eu am pus mai ales pt melci)

Nu as putea sa las iepurii liberi pt ca sunt si multi caini liberi si nu vreau sa le dau motiv de distractie, ca sa zic asa....

M-am gandit si eu la varianta intercalarii, sper sa aiba suficiente resurse si sa convietuiasca desi eu retinusem ca nu e bine sa pui ceapa langa ardei, dar ce mai conteaza? As mai avea loc si printre spanac si ridichi.

Am sperat ca azi va ploua (asa cum era in prognoza) si ieri nu am mai udat,,,rau am facut.



tablouri pentru copii


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -