Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (19)


213 raspunsuri la acest subiect

#21
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 10 mai 2011 - 22:12

Si la mine a plouat cu galeata vreo 30 de minute de ma gindeam ca mi-o ia gradina la vale...[alcool] zau, nu mai pot cu ploaia asta, sunt deprimata total!



Totusi a inceput sa infloreasca Spirea (una din cele 2 plantate anul trecut): http://home-and-gard...home-and-garden



Alintaroma - uau [olala][olala][olala] cat de frumos, un vis!



Liviana, ma tot tineam sa te intreb daca ti-au rasarit dovleceii plantati in gradina? M-am gandit sa ma ghidez dupa tine - daca ti-au rasarit inseamna ca e "safe" si pentru rasadurile mele de dovlecei sa le mut in gradina! [:)] Prin urmare, astept sa-mi spui![flo]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#22
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 12 mai 2011 - 12:50

Pe unde sunteti?? V-a gonit ploaia asta care nu vrea sa ne paraseasca??



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#23
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 12 mai 2011 - 13:28

Da , Leloo, (nu-ti zic Gabi ca-mi place mult nick-ul), asteptam sa treaca ploaia... Multe s-au strans de facut pentru DUPA, de tuns iarba de pus rosiile si ... daliile, ca tot nu le-am pus, de smuls buruienile gigante care au prosperat in timpul asta!



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#24
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 12 mai 2011 - 13:54

Eu n-am mai avut rabdare si am pus rosiile in gradina vineri (vad ca nu par sa sufere prea tare). Am mai semanat putin gazon intr-o zona, am mai pus ceapa, am mai semanat flori (nici nu mai stiu de care si pe unde - dar a fost mai mult intentionat pt ca-mi plac f mult surprizele). Am primit un rododendron superb, o glicina si un crin regal. Rocaria mare e o minunatie - albastra sus, apoi galben apoi roz - voi pune curand poze. Am cumparat ieri de la 'prietenii' mei o iasomie cica extrem de parfumata, niste plante cataratoare (ca sa fac umbra rododendronului). Stau cu rasadurile in casa pt ca cele pe care le-am pus saptamana trecuta afara sufera rau de la frigul care a fost. Mi-au inflorit si mie irisii pitici (un albastru electric superb). Au aparut insa 2 tipuri de purici de la toata umezeala si nici nu stiu cand sa stropesc daca tot ploua...

Am reorganizat rondul incadrat de cimbrisor. Am aflat ce floare este surpriza parfumata cu care m-am trezit in gradina - mixandra (probabil semanata anul trecut). Ma bate gandul sa-mi fac un blog separat pt gradina pt ca vreau sa vorbesc si sa arat multe despre ea si nu vreau sa ma simt vinovata din cauza asta. Ieri am continetizat care este placerea mea vinovata: sa cumpar plante, seminte [:D] si sa ma plimb prin gradina cand am un milion de alte treburi de facut.

atat de aici...asteptam soarele



tablouri pentru copii

#25
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 12 mai 2011 - 18:53

Pfui, Tala, ai fost foarte harnica!!! Da de ce sa te simti vinovata??? Cred ca nu aici, cu noi, nu? Ca aici fiecare bate cimpii tocmai despre pasiunea lui, gradinaritul! [:D][:D][:D] Felicitari pentru noile achizitii!!

Mai devreme iesisem la prinz la restaurant si au fost vreo 3 rafale de ploaie cu grindina...daca rosiile mele au supravietuit pina acum, ma tem ca ziua de astazi le-a pus capac...

Am mai pus si eu poze facute aseara - inclusiv cu bucata de gradina de legume organizata...de aici incolo

Tot aseara am vazut ca mi-a rasarit una din daliile plantate - de restul, nici urma...[bang] La fel fasolea - din vreo 10 cuiburi - a rasarit doar unul...[bang]

Olympia - si la mine au crescut balariile precum fat-frumos...[bang] si nici macar nu ma pot baga sa le smulg ca sa nu ma noroiesc...de aia nici pe copiii nu-i pot lasa prin curte...[bang] Iarba trebuia tunsa weekendul trecut, dar daca nu a stat ploaia asta...poate weekendul care vine sa avem mai mult noroc...[:D]



La mine crinii au crescut mari, au boboci incipienti, astept in curind sa infloreasca si bujorii! [olala]





Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#26
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 12 mai 2011 - 23:18

Gabriela, foarte frumoasa gradina ai. Si ti-am mai zis ca sunt jealous ca ai atit de mult teren si te poti desfasura in voie [8D]. La mine e mai limitat. Veranda e gata ?
Am sa iti zic ca sa nu ai prea mari asteptari de la capsuni [:I], dar sa nu te superi pe mine[pup]. Eu stiu de la ai mei ca ccc capsunii se cultiva in cuiburi, pe rinduri, exact ca si cartofii. Iar pe sub plante puneau paie sa nu ajunga fructele pe pamint sa putrezeasca. Si tot la 2 ani ii rarea caci daca sunt prea aglomerate plantele nu mai rodesc asa cum ar trebui. Ai sa vezi si tu cum le va merge anul asta, poate ce ai tu e alt soi si nu necesita ceea ce am zis eu.

Am fost si eu astazi si am cumparat diverse flori si mi-am facut ghivecele pentru terasa si fata casei. Am terminat si de plantat legumele si de insamintat. Seminte am pus 2 rinduri de morcovi, unul de patrunjel, unul de marar, ridichi si floare soarelui doar asa ca imi place foarte mult [:)].
Am mai pus poze noi in album.

http://home-and-gard...UAhyVz?start=28



There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#27
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 00:53

Gabi, normal ca nu ma simt vinovata in fata voastra...voi sunteti complicele mele[:D]

Am fost eu harnicuta chiar nu contest dar nici tu n-ai stat cuminte. E f frumos aranjata gradina de legume. Legat de capsuni si eu as spune la fel ca Alinta insa daca iti este mila sa-i raresti poti sa le mai rupi din frunze (cele mari si mai batrane) si sa ai mare grija sa nu faca stoloni (adica ele fac dar tu sa-i rupi). Vad ca au flori deci trebuie sa faca si fructe. Mie nu mi-au putrezit anul trecut si nu le-am pus nimic sub ele insa nu prea au produs pt ca unde le am nu e soare tot timpul si recunosc ca nici nu le-am rupt stolonii la timp.

Pana la urma ti-a inflorit glicina, ce frumos! In fiecare dimineata trec pe langa o vila veche de pe langa faculatatea de agronomie care e imbracata in glicina si arata superb (imi imaginez si cum miroase...). Tot zic ca-mi iau aparatul foto, poate reusesc sa o fotografiez pana nu trece infloritul ei.

Se pare ca pe noi ne-a ocolit grindina. In seara asta chiar am stropit cu mospilan plantele atacate de purici (coacazul si ridichile). Saptamana trecuta am imprastiat mesurol (contra melcilor, limacsilor, coropisnitelor si chiar multor insecte). Oricat mi-as dori eu sa fiu bio mi-e clar ca nu se poate. Eu chiar nu am timp sa stau sa culeg melcii noaptea cand apar ei sau sa zdrobesc fiecare purice (plus ca mi-a si scarba, asta e!).

Vom contrui o pergola pt rododendron si un 'zid' de catarare pt clematite (abia astept) insa din ce vad in prognoza mai ploua mult si bine (cel putin pana joia care vine[bang] )

Intrebare catre voi: am gasit un ingrasamnt bio f bun - se numeste Osmocot, este comercializat de http://www.hollandfarming.ro/. Problema este ca se comercializeaza doar la saci de 25kg - pretul este de app 20lei/kg (ceea ce nu mi se pare mult) insa nu am nici nevoie de atat de mult si nici atat de multi bani de blocat. Intrebarea este deci: cine se baga? sa luam mai multe astfel incat sa ajungem la cantitati si costuri rezonabile.

Si ultima noutate: mai am un iepure - salvat din coltii unor caini, slab si speriat - 'Ratacila' botezat, adica inca un client la cimbrisorul meu[:D]

si atat ca tipa baietii dupa mine, noapte buna![pup]



tablouri pentru copii

#28
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 11:19

buna,gradinareselor!
scriu din cand in cand,insa citesc fiecare postare si admir toate florile voastre.
Tala,mi se pare extraordinar de scump kg de ingrasamant.nu ai pe cineva,pe la tara,sau pe la o ferma/stana sa ceri cateva...baligutze [alcool] (astea sunt pana la urma).nu as da 20 lei/kg de balega.e mai sump decat carnea! pacat ca nu stam aproape ca iti aduceam eu (eu stau in Rosu,din cate stiu tu pe undeva pe langa Bragadiru?[alcool])
Leeloo,cum se poate inmulti glicina?am vazut la cineva in sat,la poarta si i-as cere.puiuti pe jos nu are,cu radacina.

o zi frumoasa!
spor la gradinarit![flo]




#29
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 12:28

Eu nu am rarit casunii pentru ca asta e abia al doilea an de la plantare - dar si anul trecut mi-au facut fructe, e drept ca nu toate plantele, doar cele mai mari si oricum nu au avut atatea flori ca anul asta. Oricum, cred ca au crescut asa de inalte (nu sunt fruze batrane, sunt noi-noutze, pe cele batrane le-am smuls in primavara!) si de la ploile astea masive care au venit exact dupa ce le-am pus ingrasamant... Nici mie anul trecut nu mi-au putrezit fructele...

In fine, imi e clar ca la anul trebuie rarite, din pacate le-am alocat putin spatiu in gradina, cred ca am sa le mai pun si in alta parte, unde sa aiba parte si de mai mult soare!



Gogosel, uite ca nu stiu exact cum se inmulteste glicina, eu pe asta am luat-o de la un magazin; pe net am citit insa ca se inmulteste si prin butasi care sa fie semi-lemnificati care sa fie plantati in substrat bine drenat. Deci daca ai cum sa iei butasi de la o glicina mai batrina, ca sa fie semi-lemnificati, merita sa incerci!



Tala - cred ca nici la mine nu a ajuns grindina, desi in a fost in nordul Bucurestiului. Ultimele 3 zile nu am mai putut sa-mi fac "rondul de dimineata" [:D] in gradina - sotul e plecat si a trebuit sa duc eu copiii la gradi, deci nu am mai avut timp - abia astept weekendul sa ma "scufund" iar in gradinarit!!



Ma duc sa vad pozele lui Alintaroma - stai linistita, nu-s suparacioasa...[flo] - orice sfat e binevenit!!

Edit - o fi mica gradina ta, dar e foarte frumoasa si plina de culoare! Pe mine m-a castigat definitiv cherry-ul inflorit, e absolut superb!!! [olala][olala][olala] Si mi-a placut si gradinutza ta de legume pe strat inaltat - am vazut de multe ori asta in revista de gradinarit de aici ("Gradina mea de vis") - le-ai protejat cu plasa contra rozatoarelor? Sau ai caini?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#30
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 13 mai 2011 - 13:42

Leeloo,o sa incerc si prin butasi cum zici.nu prea am idee cat trebuie de lungi si cam ce inseamna asta = varfulete semilemnoase pe care le infig in pamant? [alcool]

am vazut in horn prin martie insa eram cu alte plante si sa o cumpar trebuie sa astept pana la primavara viitoare.

eu vreau sa o intind pe balustrada din fier forjat a terasei de la parter si pe stalpii ei.

ce ziceti,e ok?

[pup]





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -