Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cele 7 minuni ale Romaniei


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 28 aprilie 2011 - 15:25

"Fenomene naturale perfect explicabile", spun geologii despre mai toate minunile naturale ale Romaniei. Probabil asa si este. Una din cele 7 minuni este Retezatul, iar daca vreti sa aflati care sunt urmatoarele 6, va invit sa cititi in continuare ...



... articolul complet cu cele 7 minuni ale Romaniei



[dc]






Va doresc o zi buna !



Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#2
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 28 aprilie 2011 - 17:25

Da, sunt minuni naturale ale Romaniei !Spun acest lucru cu toate ca nu sunt geolog. Daca din tumultul vietii cotidiene, ajungi intr-unul din acele locuri , cu siguranta te vei simti cu totul si cu totul minunat.

Aceste 7 minuni ale Romaniei , aceste locuri unice in lume, fac acesta tara sa fie unica si minunata pentru multi dintre noi romanii si nu numai.

Pacat ca nu se face mai nimic in acest sens !

#3
carmen_70

carmen_70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 18:25

Ma numar printre norocosii care au vazut toate aceste minuni (Retezatul ocupa locul I in inima mea).
Am facut expeditii, organizate de scoala, din clasa a VII-a incepand. Zilele trecute ma intrebam daca baiatul meu ar vrea sa mearga in expeditie la 12-13 ani as avea curajul sa-l las.
Reusesc sa ma ratacesc in Bucuresti, dar in Retezat sau Apuseni as parcurge traseele fara gres. Am harta tatuata in suflet.
E corect sa n-am curajul sa-mi las copilul sa guste placerile ce eu nu le pot uita?

Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost.

#4
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 21:04

N-am vazut nici unul din cele 7 locuri mentionate. Cert e ca am calatorit prea putin. Dar viitorul e in fata.

#5
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 19:16

Citat:
citat din mesajul lui carmen_70

Ma numar printre norocosii care au vazut toate aceste minuni (Retezatul ocupa locul I in inima mea).
E corect sa n-am curajul sa-mi las copilul sa guste placerile ce eu nu le pot uita?

Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost.


Daca-i place muntele este pacat sa nu-l lasi! Eu l-am ,,carat" mereu pe fiul meu pe munte (prima data la 7 ani, a fost la Padina), avea rucsacelul lui [:D], mai tarziu , cand a crescut , a tot plecat in excursii cu scoala (jepii mari, jepii mici, Iezer, Ceahlau), fiind obisnuit cu traseele turistice , harti, busola , marcaje, a fost chiar de un real folos pentru organizatori.




#6
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 17:02

Si eu ma numar printre cei care si-au incantat sufletul cu aceste minuni.
Mai am de adaugat la lista, Gura Portitei (vara aceasta bifez si acest loc pe lista mea)si ma pot numi printe cei fericiti.

Ah, Retezatul, o adevarata gura de Rai, Delta o minunatie.
Cand eram studenta aveam program. Toata luna aprilie stateam in Delta, pe o limba de pamant si ma bucuram de fiecare gaza si licar de apa. Toata luna august eram catarata prin Retezat. O minune, parca e vis, sa stai incremenit pe creasta si vezi capririi care sar pe stanci, viperele cum se tarie le pietre, popandaii cum ies in la Soare spre asfintit si-si striga consortii.
... sunt multe se povestit si greu de descris imaginile ramase inlauntrul sufletului meu.
Mai sunt multe locuri spectaculoase care ar incanta pe toata lumea.

_________________________
dana

" Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima." - Gabriel Jose Gabriel Marquez

#7
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 18:00

Cind eram copil, m-au dus parintii in majoritatea locurilor ...superbe.

Am o rugaminte: Corectati datele din paragraful de mai jos:

"Cea mai veche asezare este Rasinari din anul 1204, urmata de Talmaciu (1138), Orlat (1322) si Salistea (1354). Prin aspectele sale de cultura materiala si spirituala, Marginimea Sibiului se inscrie intre cele mai vechi vetre ale etnogenezei romanesti. Nunta traditionala din Sibiel, peisajele Marginimii, ospitalitatea oamenilor si vechimea agroturismului, au adus Marginimii Sibiului premiul "Golden Apple", Oscarul turismului.427 km din Oslo)".





Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."


#8
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 22:56

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Cind eram copil, m-au dos parintii in majoritatea locurilor ...superbe.

Am o rugaminte: Corectati datele din paragraful de mai jos:

"Cea mai veche asezare este Rasinari din anul 1204, urmata de Talmaciu (1138), Orlat (1322) si Salistea (1354). Prin aspectele sale de cultura materiala si spirituala, Marginimea Sibiului se inscrie intre cele mai vechi vetre ale etnogenezei romanesti. Nunta traditionala din Sibiel, peisajele Marginimii, ospitalitatea oamenilor si vechimea agroturismului, au adus Marginimii Sibiului premiul "Golden Apple", Oscarul turismului.427 km din Oslo)".

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."



"Cea mai veche asezare este Rasinari din anul 1204, urmata de Talmaciu (1318), Orlat (1322) si Salistea (1354). Prin aspectele sale de cultura materiala si spirituala, Marginimea Sibiului se inscrie intre cele mai vechi vetre ale etnogenezei romanesti. Nunta traditionala din Sibiel, peisajele Marginimii, ospitalitatea oamenilor si vechimea agroturismului, au adus Marginimii Sibiului premiul "Golden Apple", Oscarul turismului. Premiul a fost acordat de FIJET (Fédération Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme) pentru trei destinatii/personalitatii din România: Rezervatia Biosferei Delta Dunarii, Marginimea Sibiului si Compania Aeriana Blue Air".

Mai multe:

http://www.marginimea-sibiului.ro/

http://ro.wikipedia....inimea_Sibiului

427 km din Oslo este cam... ,,ca nuca-n perete"! Posibil sa ma insel![:D]






#9
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 04 mai 2011 - 15:27

In Romania asta sunt atat de multe locuri minunate.Din cele de mai sus am ratat cateva, in schimb am vazut altele, la fel de frumoase!

E pacat ca lumea nu se mai duce sa faca un traseu pe munte, acolo cat de mic, nu pun pe nimeni sa se duca pe jepi, dar la o Urlatoare se ajunge relativ usor.Preferam allinclusiv=urile in locul naturii si e tare pacat!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#10
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 04 mai 2011 - 17:05

ANDA[flo]






Blackmoon Lady&lipishtocul [copil]

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -