Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

miraje


319 raspunsuri la acest subiect

#1
dianaintruder

dianaintruder

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 17:43

de ce ne agatzam de lucruri care nu exista? De ce speram in lucruri care nu se pot intampla? de ce ne pierdem timpul cu oameni care nu ne merita prezentza? De ce intram in compromisuri din care nu putem ieshi? De ce ne vindem sufletele? De ce ne trezim atat de tarziu? De ce e greu sa renuntzam? De ce traim urat? De ce ne inchidem si ne izolam de shanse? De ce suntem slabi si tematori?



diana

#2
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 18:07

De ce unii nu-si pun astfel de intrebari?[:D]


Alina

#3
dianaintruder

dianaintruder

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 18:31

sunt super suparata, daca se poate spune asha, si in special suparata pe mine.
Dar culmea, nu mai pot gandi, pur si simplu parca mi-a amotzit gandirea, creerul. Am dat sa bazai, dar pentru ca-mi jurasem ca nu mai vars o lacrima mi-am inghitzit lacrima care statea sa curga...si nu a curs pana la urma... pur si simplu s-a evaporat, si din acel moment am o stare ciudata de amortzeala. Nu simt nimik, dar nu vreau sa fiu singura, si sunt extrem de singura, dar parca nu vreau nici sa vad sau aud pe mineni cunoscut.

Parca nici nu are sens ce scriu...

diana

#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 19:15

Nu mai fii suparata diana![flo]
totul a fost si este in mainile tale. ramane tu sa hotarasti.

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#5
dianaintruder

dianaintruder

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 21:40

Adina Iulia, crede-ma ca am facut febra de suparare, pentru ca cineva mi-a facut ceva ceea ce nu meritam, m-a umilit si m-a injosit, si-a batut joc de mine... dar pentru asta sunt singura vinovata, ca am permis. Cartzile sunt intradevar in mainile mele, dar nu sunt destul de puternica sa le folosesc, sunt lasha si in plus de fiecare data am zis <<lasa ma, treaca de la mine>>.
Nu pot sa urasc, nu pot sa fiu rece, nu pot sa nu-mi fie mila, nu pot sa fiu dura,nu pot sa fiu ranchiunoasa, cel putzin nu pe termen lung. Dau ushor la spate si merg inainte ca si cum nu a fost, asha sunt eu. Si de asta sunt luata de proasta.
Crede-ma ca am febra 39 de suparare.

diana

#6
nume

nume

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 21:45

Salut Diana, ce s-a intamplat de fapt?

#7
dianaintruder

dianaintruder

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 22:40

saliu nume, mi-era dor de tine, de postarile tale.
Am fost sa sarbatorim onomastica unei prietene, eu sotzul meu si inca vreo 5 prieteni, pe strandul MAPN-ului.
Sotzul meu ne-a dus cu mashina si apoi a plecat cu treaba pentru a reveni ceva mai tarziu.
Era destul de aglomerat cand a venit el si dupa ceva mici si bere la un joc de cartzi, cand era ditractzia mai in toi, al meu sotz a inceput sa face tot felul de scene penibile, sa ma ciupeasca si sa ma lipaie, in joaca, chipurile. Ne-am harjonit ce ne-am harjonit si la un moment dat, eu, foarte in verva povesteam ceva foarte aprins, destul de tare si mi-a atras atentzia sa vb mai incet. Am trecut peste si la un moment dat povesteam ceva amandoi si amandoi la fel de tare, la fel de amuzatzi si cu gura pana la urechi si am zis ceva eu si iar mi-a zis sa vb mai incet si nici una nici doua m-a luat de ceafa si m-a strans cat a putut de tare apoi m-a impins, a inceput sa ma inbjure si sa ma faca ca pe o albie de porci.
M-am simtzit oribil, se uita toata lumea la noi, in special ca eram grupul cel mai tanar de acolo din zona si atrasesem atentzia cu verva noastra fara sa deranjam.
Imi venea sa intru in pamant si nu puteam sa cred ce poate sa faca, si de fatza cu ceilaltzi prieteni.
Mi-am dat seama ca e beat, ca la el se cunoashte greu, dar nu intzelegeam de unde atat de multa violentza si fizica si verbala, ...si in public.
Eu nu suport sa faca scene in public, si mai rau sa se poarte asha, sa ma imbranceasca sau sa se manifeste ca un adevarat badaran.
M-am simtzit oribil. Am sarit cu gura la el si i-am zis sa ma duca imediat acasa ca eu nu stau sa ma umileasca el asha de fatza cu toata lumea. si-a strans lucrurile si s-a imbracat si mi-a zis sa ma duc singura acasa ca nu am venit cu el. Mi-am luat geanta, ca deja era culmea penibilului si prosopul,mi-am tras rochitza pe mine, ceilaltzi ramasesera ca la dentist si am plecat fara sa ma uit in urma. La mashina mi-am dat seama ca nu am telecomanda de la mashina si l-am sunat sa mi-o aduca si mi-a inchis telefomul si si-l-a oprit de tot. Mi-a zis sa ma duc pe jos ca nu-mi da nici o cheie. Imi venea sa crap de nervi. M-a sunat una dintre prietenele mele sa-mi zica sa ma duc pe jos acasa si sa nu-l mai sun ca a facut ditai scena acolo si ca nu-mi va da nici o cheie ca ma injura rau de tot si a zis ca sa se duca <<proasta aia singura pe jos acasa>>.

Imi venea sa deschid mashina si sa i-o las urland (alarma) cu ushile larg deschise, sa-i desumflu cauciucurile si sa plec, dar mi-era sila efectiv si am plecat, pe jos. Nici nu stiam cu ce sa ajung acasa de acolo si nici nu mi-a ars de nici un mijloc de transport in comun. Am ajuns acasa dupa o ora jumatate. Sunau telefoanele in draci. Am oprit telefonul meu si am scos fixul din priza. Imi venea sa urlu. Am incuiat usha cu gandul sa nu-l las sa intre cand vine sa-l tzin la usha ca pe un caine. Fata e la tzara si mi-era dor de ea, imi venea sa plang si mi-am inghitzit plansul, am incercat sa dorm si am atzipit pana la un moment dat cand am visat-o pe mama ca ma striga. Am recuplat telefonul si am deshis si mobilul si la doua minute m-a sunat mama, apoi prietena mea. El dormise pe plaja si era beat critza. Am intrebat cine va conduce ca-mi pasa sa nu faca accident ca stiu ca se urca la volan si beat.
Ash vrea sa-l fac sa palteasca, dar cum, ash vrea sa-l umilesc la fel cum m-a umilit el pe mine, ash vrea sa-l lovesc sa simta si el ce am simtzit eu. Ash vrea sa-l lovesc unde il doare mai tare, sa sufere, sa se perpeleasca, pentru ca nu am meritat nici acum, nici in februarie 2006, nici in octombrie 2006 ceea ce mi-a facut, degeaba, din senin. Trebuia sa-mi dau seama, ca si aseara m-a trezit, chipurile sa fumam o tzigare si tot asha m-a cam strans de mana si m-am suparat si m-am intors in pat. dimineatza cand l-am intrebat de ce s-a purtat asha aseeara mi-a sis ca eu caut sa-l sacai si ii sunt dushman (are ceva probleme la servici, pleaca dintr-un loc si se duce la mai bine, nu stiu ce dumnezeu se farmanata asha), ca ii caut scandal cand este el la nevoie.

I-am zis ca purtarea lui violenta si verbal si fizic nu are nici o justificare si ca eu pentru asta ii cer socoteala, ca eu nu i-am greshit cu nimik, ca el atunci cand are o problema se poarta urat cu mine si are senzatzia ca eu sunt cuica lui de bataie, ca ma asociaza cu cel caruia ar vrea sa ii faca rau si se descarca pe mine si ca asta nu este in regula.

Apoi a urmat faza de la strand.
Mi-am jurat ca nu mai merg nicaieri cu el, nici la mare, unde am planificat impreuna sa mergem in august.
Iar cu mashina, sa o stapaneasca sanatos. O sa-i vina lui miloaga sa-l duc colo, sa-l iau de colo, sa-i aduc mancare, sa-i fiu shofer cand bea.... Sa stea in parcare.

De cand a venit acasa nu i-am adresat nici un cuvant si n-a indraznit sa vina la mine. Nici nu e in casa pentru mine, sta in cealalta camera.
Ash vrea sa dispara toata vara, sa plece undeva, sa se duca sa stea in alta parte.

diana

#8
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 23:03

Diana, imi pare rau pentru ce ai patit dar cred ca ...in afara de tine (si poate ca nici tu) nimeni dintre cei ce ti-au citit povestea fir cu fir, nu este surprins.
Era previzibil, un fel de "urmatorul pas" aproape "obligatoriu".

Nu iti dau niciun sfat ( de fapt nici n-ai cerut unul) si, sa ma crezi pe cuvint, nu scriu ca sa te intristez si mai rau.
De aceea, nici nu mai vreau sa scriu mare lucru.
Ai grija de tine si ia seama ( daca e posibil) si la urmatorii posibili pasi "obligatorii", tinind cont de "profilul" agresorului.
Pacat.



Qi

#9
nume

nume

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 23:24

Diana imi pare rau ca te-a suparat asa.
Ca sa raspund la prima ta intrebare; realitatea e ca toti preferam sa ``vedem`` ceea ce vrem, ceea ce ne trebuie si sa ignoram sau sa negam ce nu ne covine. E un mecanism de aparare. De unde si subiectivismul... Dar e sigur ca nu de asta esti cu sotul tau. Exista niste motive obiective, pe care numai tu le stii, niste beneficii pe care le ai. Probabil ca ele nu se refera la viata sociala/iesitul cu prietenii si nici la a-ti forma o imagine buna despre tine insati... dar sigur aceste beneficii exista si pt. tine sunt mai importante. Daca nu ar fi, in mod sigur ai gasi puterea sa te rupi.

Care crezi ca e compromisul din care nu poti iesi?

nume

#10
dianaintruder

dianaintruder

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 01 iulie 2007 - 23:28

quote:
Originally posted by daniela_b

Diana, imi pare rau pentru ce ai patit dar cred ca ...in afara de tine (si poate ca nici tu) nimeni dintre cei ce ti-au citit povestea fir cu fir, nu este surprins.
Era previzibil, un fel de "urmatorul pas" aproape "obligatoriu".

Nu iti dau niciun sfat ( de fapt nici n-ai cerut unul) si, sa ma crezi pe cuvint, nu scriu ca sa te intristez si mai rau.
De aceea, nici nu mai vreau sa scriu mare lucru.
Ai grija de tine si ia seama ( daca e posibil) si la urmatorii posibili pasi "obligatorii", tinind cont de "profilul" agresorului.
Pacat.



Qi






Eram contienta de acesti pashi obligatorii, dar m-a surprins ca acum a schimbat patternul, tocmai pentru ca am invatzat sa contracarez sau sa zicem sa evit pashii obligatorii care se desfashurau pentru ca eram vulnerabila. O vreme a stat in banca lui, pentru ca a vazut ca am renascut ca Phoenix din cenusha si mi-am recashtigat increderea in sine si autocontrolul, insa s-a reorioentat rapid si a gasit o noua metoda sa ma surprinda. Am precizat... e vina mea, eu am permis, trebuia sa fiu atenta la semne, in special ca nu sunt nici mama nici fata mea acasa si ce a sperat el dupa ce m-am intors la munca nu s-a prea potrivit cu realitatea. Am lasat garda jos de vreo saptamana si nu l-am mai bushit cu indiferentza si stapanire de sine, caci am avut un examen destul de greu si am pierdut. M-a simtzit iar vulnerabila si incearca sa ma calce, dar tre sa ridic garda urgent la loc si sa-l tzin cat mai la distantza posibil.
Oricum merg inainte asha cum am planuit si nimika nu ma da in laturi. Mai e putzin.

diana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -