Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lada frigorifica/congelator capacitate mica


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 25 aprilie 2011 - 20:45

Hristos a Inviat!

va rog, daca puteti sa ma sfatuiti:

vreau sa cumpar o lada frigorifica/congelator de capacitate mica (mi-ar prinde bine unul usor de accesat, si care sa ocupe spatiu putin pt ca la bloc nu exista spatiu suficient pentru lazile mari dreptunghiulare care imi sunt si mult prea mari)

doresc sa congelez pentru iarna in principiu legume si fructe din primavara pana-n toamna, ce gasesc prin piata si prin satele din jurul orasului la producatori

stiti sa existe ceva care sa se potriveasca nevoilor noastre si cam la ce pret se ridica un astfel de produs?

prin magazine deocamdata am vazut doar lazi mari, dreptunghiulare, cu capac in partea de sus si doua compartimente uriase

am mai vazut ceva cu sertare insa nu mi se par foarte incapatoare si sertarele nu stiu cum se comporta

ceva idei mi-ar prinde bine, experiente personale

edit: momentan am un frigider zanussi si nu mi-e de prea mare ajutor pt ca are doar in partea superioara doua etaje (50 cm cam) destinate congelatorului asa ca nu pot congela prea multe legume/fructe care sunt si voluminoase puse crude in pungi

merci
lia

#2
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 25 aprilie 2011 - 21:05

Adevarat a Inviat!

De vreo 5 ani am un congelator cu 7 rafturi Zanusii, nu ocupa spatiu mult, nu cred ca are mai mult 1.50 m in inaltime si latime maxim 60 cm, e fffff incapator si nu cred ca m-as descurca fara el.

In fiecare am este plin cu vinete coapte- cele mai multe pungi, gogosar taiat cubulete ptr ciorbe/sosuri, stevie/loboda, caserole cu ardei copt, caserole cu cirese, visine, jumatati de piersici, caise, cand gasesc convenabil si diverse fructe padure, ptr prajituri/briose, conopida cruda rupta buchetele mici, fasole verde, leustean, rosii soi mic puse intregi in pungi,etc.



Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)



ce mai fac eu



Bibi

David

Bogdan

Mihaita

Ionut















#3
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 26 aprilie 2011 - 11:28

si eu recomand congelatorul zanussi.este cel mai incapator din cate am avut/vazut.combina este arctic insa congelatorul ei este net inferior calitatii zanussi.
si intr-adevar ,intra fff mult in el.pre ex,am cumparat carne de vita si am bagat o sacosa de rafie,din aceea reciclabila din supermarket,plina cu carne ,intr-un singur sertar.similar,in sertarul de la arctic,nu ar fi fost posibil.
lada frigorifica nu recomand.are mama si daca trebuie sa scoata un pachet din josul lazii...trebuie sa scoata tot afara.plus ca peretii sunt f sensibili la zgarieturi,lovituri din partea pachetelor,etc.
congelatorul zanussi l-am achizitionat din retelele magazinelor de profil,prin 2009,si am dat 1300 lei.nu era la promotie,insa poti urmari asa ceva.
succes in alegere!




#4
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 26 aprilie 2011 - 13:03

merci mult, am cautat pe net dupa ce mi-ati recomandat voi si intr-adevar lada frigorifica nu e practica, daca am nevoie de un pachet ce e pe la jumatatea lazii sau chiar pe fund....am nevoie de manusi de iarna sa scobesc printre atatea pachete, in plus e foarte lata, asa ca ma gandesc si eu la congelatoarele Zanussi insa nu stiu ca sunt fff multe modele, clasa A, A+, cu 5 sertaremari+1 mic, cu 6 sertare mari+1 mic...cu diverse forme, insa in magazinele de profil nu au atatea expuse unde sa ma duc, sa le deschid si sa ma uit in ele, sa apreciez care e mai incapator.
pt ce model anume de congelator Zanussi ar fi bine sa optez, puteti sa-mi trimiteti si link pe PM, daca aici nu e voie
merci tare mult
lia

#5
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 12:18

hello

am fost ieri si am gasit un congelator cu 5 rafturi mari si unul mic, Z, cand am pus mana pe el si l-am deschis mi-a placut tare mult, dar ma intreba sotul daca o sa am cu ce sa-l umplu, avand in vedere ca eu vreau sa-mi congelez legume fructe in principiu, pentru carne am cele doua compartimente de 70 de l de la combina frigorifica Arctic, imi e destul ca nu stochez carne f multa.
Asa ca acum ma gandesc si eu: oare voi avea oare cu ce sa umplu cele 5+1 rafturi de la Zanussi sau imi va merge pe jumatate gol?[:D]

voi scrie aici cam ce am eu de gand sa congelez si poate va dati si voi cu parerea daca nu cumva trebuie sa optez pt un congelator cu mai putine rafturi:

- fasole verde taiata bucati, mazare, dovlecel ras, conopida, legume pt ciorbe/supe gata tocate, ardei gras intreg pt umplut, ardei capia copt, vinete coapte, gogosar tocat, spanac, dovleac ras de placinta, prune intregi, caise intregi, zmeura, verdeturi pt supe si sosuri (macris, leurda, patrunjel, marar, leustean)....

cam asta imi vine in minte acum
nu pun cantitati industriale ca suntem doar 4 in familie, asa ca nu stiu ce sa fac, cu cate rafturi sa aleg congelatorul[:I]

#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 12:26

Mai, eu as zice sa iei unu mare ... Mama pune la congelator numai legume, si umple unu mic, cu 4 sertare. Deci cu fructele o sa umpli unu mare. In plus fructele intregi, ardeiul pt umplut, ocupa f mult loc.

____________________________
Vicky si Printzesone




#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 12:27

Aaa poti pune si rosii taiate cubulete. Dau un gust la mancare apoi ...

____________________________
Vicky si Printzesone




#8
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 12:29

Ai cu ce sa il umpli, vei mai avea probabil nevoie de niste loc [:D]

Eu am cam asa :

- un raft cu vinete coapte ;

- unul cu ardei copt ;

- unul cu pungi de rosii mici intregi ptr gatit;

- un raft cu pungulite cu gogosar taiat marunt ptr gatit(ciorbe in general);

- unul cu conopida + stevie/loboda+ leusetan;

- unul cu caserole fructe, in general cirese, visine, jumatati caise, piersici si uneori prune ptr prajituri ;

- si unul in general este ptr atunci cand primesc gaini intregi, peste mult...se golesc imediat si tot inlocuiesc, dar toamna gasesc si in ele ce sa pun.



Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)



ce mai fac eu



Bibi

David

Bogdan

Mihaita

Ionut















#9
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 14:37

Oh, da 5+1 e foarte bine pt ce intentionezi sa pui. Si noi avem diverse modele de congelatoare/lazi frigorifice. La bloc avem un frigider cu congelator cu 2 sertare - in asta nu tin decat inghetata, carnita pt mancarea copilului, caserole cu mancare congelata a copilului si laptele ei - tot congelat (iau de la tara cate 5 l odata fierb si congelez) deci atat.

In congelatorul de la oras (4+1) avem fasole pastai, mazare, vinete coapte, ardei, rosii, conopida, fructe congelate, foi de placinta, verdeturi congelate, carne pt familie, nu multe pachete, aducem de la tara in functie de cum se termina/consuma.

La tara (ai mei au gradina mare si livada) avem o lada frigorifica medie, un congelator mare plus 2 frigidere cu rafturi de congelator si parca uneori ar mai fi nevoie de ceva spatiu...

Mama cel putin pune pungi cu zarzavat de ciorba (neamestecat) si doar ale sunt 5 feluri, se aduna de nici nu-ti vine sa crezi.

Oricum, primvara cand se mai goleste congelatorul le muti in frigider (in congelatorul frigiderului vreu sa zic) ca sa nu consume prea mult.



Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

#10
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 27 aprilie 2011 - 16:06

super idei, pai atunci imi iau unul 5+ 1 si fac cum ziceti, cand se mai goleste, pungile ramase le mut in conlelatorul combinei.

nu stiam ca pot pune si rosii cubulete. se lasa la scurs de zeama lor inainte de a fi puse in pungi?

eu pun si prune intregi cu tot cu samburi pt galuste cu prune, ai mei mananca des asa ceva.

mama are acasa lada frigorifica mare de 300 l si imi tot aduce una alta, iarna vine mai rar si imi aduce mai multe odata, de ma trezesc ca trebuie sa facem schimb, ea imi da legumele si eu ii dau ei carnea ce-o am stocata pt ca altfel n-as avea loc de legume si eu la carne renunt in favoarea legumelor oricand. Dar tot nu-mi convine sa fiu asa inghesuita, era de nenumarate ori sa imi pice pe picioare la deschiderea usii pachetele din congelator, asa era de plin, plin si amestecat, ca legumele ocupa fff mult loc, mai ales pungile burtoase de fasole verde si ardei intreg care mie imi sunt indispensabile iarna...

ideal ar fi sa se gaseasca niste combine, chiar daca ar ajunge pana la tavan mie mi-ar conveni sa fie inguste, si care sa aiba coongelatorul cel putin cat frigiderul de mare sau chiar mai mare, dar din ce am vazut eu toate-s pe invers combinele, au congelatorul mai mic decat partea de frigider.

side by side-urile sunt uriase fara sa fie foarte spatioase inauntru


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -