Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Vrem doar note bune!E gresit?


285 raspunsuri la acest subiect

#11
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 01 ianuarie 2010 - 07:56

Dupa parerea mea, conteaza notele, in sensul ca as vrea ca cc copilul meu sa aiba note de peste 80% (8 din 10), asta imi spune ca nu are mari goluri in cunostinte. Dar, eu nu vreau ca cc copilul meu sa aiba FB sau 10 pe linie. Nu ii prea apreciez pe cei cu 10 pe linie, ci mai degreaba pe cei ce intrunesc anumite calitati, cam cum spune conchita, asa ca nici copilul nu imi doresc sa aiba 10 pe linie. Daca copilul este serios si muncitor, vad ca stapaneste materia pe ansamblu, nu are goluri majore in punctele importante, e dornic sa invete, are prieteni si se adapteaza bine la scoala, are asa zise "social skills" suficient de bune, o personaitate placuta, pentru mie este f. bine. Sunt f. multumita. Cred ca 10 pe linie nu poate fi decat artificial si nu spune mare lucru despre copil. Nimeni nu poate fi perfect in toate domeniile si nu vreau sa imi fie copilul perfect. Apreciez mai degraba sa fie f. bun intr-un domeniu, sa zicem matematica sau literatura si OK in rest, decat bun la toate.

Cred ca dc. astepti de la copil sa ia doar 10 pe linie, chiar dc. nu recunosti, la mijloc este f. mult orgoliul tau. E una sa te bucuri ca e f. bun si alta sa astepti doar 10 sau sa fii deranjat de un 8 sau 9.

#12
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 01 ianuarie 2010 - 08:35

10 pe linie cu orice pret este o mare tampenie, cel mai important este efortul onest, cunostintele si nu nota in sine. De ex sa obtii 75% printr-un efort constant si onest e ok; sa ai 90% si mai bine inainte de examenul final si sa-l ignori complet pt ca "oricum imi iese 75% si daca pic" nu e ok. Daca prin efort onest iese 10 pe linie e super [:)]
Copiii supusi presiunii lui 10 pe linie mai si copiaza, plagiaza, triseaza etc, ceea ce nu e deloc ok. Am vazut la nepoata-mea, "lasa ca iau referatul la bio de pe net, oricum profa nu se prinde si eu n-am timp sa fac unul mai bun".
Nota are si ea insa rostul ei, nu poti sa-i zici copilului ca-l trimiti zilnic la scoala sa-si piarda vremea pt ca oricum nota nu conteaza; si-n plus de la un punct incolo parintii nu mai pot evalua la toate materiile, nota de cele mai multe ori da o idee cel putin cat de cat despre cum se descurca copilul.
Si mai e ceva: admiterea la universitate se face (si) pe baza notelor din liceu, si n-as vrea sa-i inchid copilului meu porti pt simplul motiv ca l-am invatat constant si inca din clasa intai ca nota e o tampenie inutila si stresanta.


#13
andata

andata

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.407 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 05:18

Ce bine au exprimat Sabina si Conchita punctul meu de vedere!
Am cerut si eu copiilor la inceput note mari. In consecinta, in clasa a 8-a fiul meu m-a acuzat ca il presez prea tare si ca oricum nu invata multe la scoala. Nu ii poti pretinde unui afon sa aibe 10 la muzica sau unuia caruia nu ii place desenul sa exceleze la pictura. In consecinta a luat-o razna un pic si a trecut exam de capacitate la limita.
Cu fiica-mea experienta a fost un pic diferita. Acum e in clasa a 7-a. Nu i-am mai cerut note mari si a invatat de placere. Chiar cu prea mult zel in opinia mea. S-a implicat in plus cu entuziasm in activitati extracuriculare, de o stia toata scoala. A avut FB si apoi 10 pe linie, desi unele note nu mi se par mie luate pe merit. In consecinta se crede mai inteligenta decat colegii ei si si-a cam luat nasucul la purtare. As prefera sa fie mai empatica si sa aibe mai multa inteligenta emotionala si abilitati practice decat un IQ ridicat si note excelente. Ma tem ca la liceu profesorii nu vor mai fi asa de draguti si va avea un soc serios care ar putea-o demobiliza. Asa ca am inceput sa salut un 9 sau chiar 8 care o mai readuc cu picioarele pe pamant.

http://community.web.../user/annadana1

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

#14
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 13:27

DA!!!

Foarte gresit!

Eu vreau de la fiica me un singur lucru (cand va fi mai mare desigur): sa inteleaga ca are nevoie de o profesie buna, si bine platita.Sa se perfectioneze intr-un domeniu si nu sa ia A pe line, ca asta nu o ajuta la nimic.Sa faca ceea ce ii place, cu pasiune, si sa aplice ceea ce a invatat la situatiile reale in viata.Si sa fie ambitioasa.Ambitia este extrem de importanta.

Nu ma intereseaza sa aiba note maxime si apoi la maturitate sa nu stie sa faca nimic special.Mai ales in cazul copiilor din RO cu programa atat de incarcata si de aiurea.

Este de asemenea important sa isi traiasca copilaria, sa aiba pasiuni, sa faca un sport,sa iasa, sa aiba prieteni, nu doar toceala.



Eu am avut note de 10 numai la materiile care m-au interesat si efectiv m-au ajutat in viata , in rest 8-9, am mai luat si cate un 7(nu de multe ori, da' s-a mai intamplat).Nu intelegeti ca am avut probleme scolare, ba chiar am mers si la olimpiade si burse internationale (in facultate) doar ca daca nu ma interesa chimia de exemplu nu imi bateam prea mult capul de dragul unui 10.

Am avut in liceu 2 colege care timp de 4 ani nu au luat un 9.Intamplator s-au si incuscrit...Amandoua sunt acum profesoare (una de romana si alta de engleza) la tara pe salarii minime , fac naveta din oras, stau in casa cu parintii/socri, etc

Nu ma intelegeti gresit, nu discreditez , profesorii, in nici un caz.

Doar ca eu una mi-am dorit sa am un standard de viata f bun, si nu m-a interesat sa am 10 la toate materiile, si nici sa devin profesoara deoarece din pacate in RO se castiga ff prost.Pe cand eu eram platita in RO aproape la fel ca in UK.

E f bine si nobil sa practici o meserie cu suflet , dedicatie, sa instruiesti tanara generatie, doar ca pt mine e important sa fac ceva ce imi place dar sa fiu si platita bine pt asta.

Un alt exemplu in facultate- colega din grupa, singura de care stiu eu din toata universitatea cu 10 pe linie 4 ani.A lucrat o perioada economista la o firma mica,apoi stiu ca vroia sa emigreze pe un post mult mult inferior studiilor.

Sincer eu una nu stiu pe nimeni cu 10 pe linie care a ajuns f departe din toate punctele de vedere.Nu zic ca nu exista ci ca eu nu stiu.

Toate persoanele 'tocilare' cum le numeam noi la vremea aceea au ajuns sa aiba joburi mediocre iar din cei care erau considerati mediocrii dar un pic mai isteti si 'infigareti'au ajuns chiar bine nu numai cu job-urile dar si pe plan familial.

Am avut noroc de parinti care nu mi-au cerut 10 pe linie.Ba chiar mama imi spunea acelasi lucru - ea, copil de la tara dar f ambitioasa, cu note de 8-9 a ajuns sa aiba o meserie f buna iar colegele ei care luau numai 10 si faceau si meditatii (ehei, cine facea meditatii pe vremea parintilor nostri...) nu au trecut de liceu .Unele nici nu au terminat..













Errie's mummy



Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali



#15
Tisina

Tisina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 13:35

S-ar putea sa fiu usor off-topic, dar vreau sa va povestesc si eu ceva. Imi spuneam ca nu ma cramponez de calificativele pe care le primeste baiatul la scoala, insa nu am putut sa nu fiu putin dezamagita (si revoltata, de ce sa nu recunosc, insa doar in sinea mea) cand i-am vazut carnetul de note si printre o multime de FB, doar B-uri la desen si la muzica. Inteleg sa primeasca diferite calificative la matematica, la abecedar, engleza, sau ceva ce tine de acumularea de cunostinte si nu de aptitudini, dar asta cu muzica si cu desenul m-a suparat. Lui nu i-am aratat, desigur, l-am laudat, am pus accent pe matematica si abecedar, unde are doar FB, fara sa pomenesc de celelalte, dar mi s-a parut o nedreptate. La desen au facut planse dupa o tema data (gen, desenati toamna, sau bradul de Craciun..) iar la muzica au cantat ce stiau de pe la gradinita, plus vocalize (ma-me-mi-mo-mu, si celelalte). Adica nu vad pe ce criterii s-au pus calificativele astea: ca nu are inclinare spre arte? Pai asta nu prea se poate cultiva...
Stiu, o sa ziceti ca ma agit prea mult pentru nimic, insa tot mi se pare nedrept.[q]

Tisina

#16
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 14:02

Citat:
citat din mesajul lui Tisina
S-ar putea sa fiu usor off-topic, dar vreau sa va povestesc si eu ceva. Imi spuneam ca nu ma cramponez de calificativele pe care le primeste baiatul la scoala, insa nu am putut sa nu fiu putin dezamagita (si revoltata, de ce sa nu recunosc, insa doar in sinea mea) cand i-am vazut carnetul de note si printre o multime de FB, doar B-uri la desen si la muzica. Inteleg sa primeasca diferite calificative la matematica, la abecedar, engleza, sau ceva ce tine de acumularea de cunostinte si nu de aptitudini, dar asta cu muzica si cu desenul m-a suparat. Lui nu i-am aratat, desigur, l-am laudat, am pus accent pe matematica si abecedar, unde are doar FB, fara sa pomenesc de celelalte, dar mi s-a parut o nedreptate. La desen au facut planse dupa o tema data (gen, desenati toamna, sau bradul de Craciun..) iar la muzica au cantat ce stiau de pe la gradinita, plus vocalize (ma-me-mi-mo-mu, si celelalte). Adica nu vad pe ce criterii s-au pus calificativele astea: ca nu are inclinare spre arte? Pai asta nu prea se poate cultiva... Stiu, o sa ziceti ca ma agit prea mult pentru nimic, insa tot mi se pare nedrept.[q]Tisina
De ce ti se pare nedrept? Nu toti sunt talentati la muzica sau desen, si atunci cum ii diferentiezi? Sunt copii foarte talentati, si copii care nu au nimic in comun cu materiile respective.De ce ar trebui notati cu FB?Crinuta si [bonjovi] RayanFara Dumnezeu nimic nu e.Cine se increde in sine, cade rau!Asculta

#17
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 14:15

Crinuta, si mie mi se pare nedrept la clasa 1 sa-i notezi sever la materiile astea.....



nu se masoara talentul aici, ci doar daca au putut invata ceva.

Mi-e greu sa cred ca le-a predat ceva la muzica, Sofia nu face decat ca invata 2, 3 cantecele la ora de muzica.....



mai incolo, cand se invata prorpiu zis ceva, mi se pare ok sa ii ntezio daca au putut sau nu sa asimileze.

adica daca ii invata gama si nu o stie teoretic, ok, ii dai mai putin.



Eu nu vad rostul evaluarii la materiile artistice, dect la scolile de specialitate unde chiar e cazul.

Si nici acolo pana l o anumita varsta de fapt.....



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#18
Tisina

Tisina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 14:27

Citat:
citat din mesajul lui crinuta
Citat:
citat din mesajul lui Tisina
S-ar putea sa fiu usor off-topic, dar vreau sa va povestesc si eu ceva. Imi spuneam ca nu ma cramponez de calificativele pe care le primeste baiatul la scoala, insa nu am putut sa nu fiu putin dezamagita (si revoltata, de ce sa nu recunosc, insa doar in sinea mea) cand i-am vazut carnetul de note si printre o multime de FB, doar B-uri la desen si la muzica. Inteleg sa primeasca diferite calificative la matematica, la abecedar, engleza, sau ceva ce tine de acumularea de cunostinte si nu de aptitudini, dar asta cu muzica si cu desenul m-a suparat. Lui nu i-am aratat, desigur, l-am laudat, am pus accent pe matematica si abecedar, unde are doar FB, fara sa pomenesc de celelalte, dar mi s-a parut o nedreptate. La desen au facut planse dupa o tema data (gen, desenati toamna, sau bradul de Craciun..) iar la muzica au cantat ce stiau de pe la gradinita, plus vocalize (ma-me-mi-mo-mu, si celelalte). Adica nu vad pe ce criterii s-au pus calificativele astea: ca nu are inclinare spre arte? Pai asta nu prea se poate cultiva... Stiu, o sa ziceti ca ma agit prea mult pentru nimic, insa tot mi se pare nedrept.[q]Tisina
De ce ti se pare nedrept? Nu toti sunt talentati la muzica sau desen, si atunci cum ii diferentiezi? Sunt copii foarte talentati, si copii care nu au nimic in comun cu materiile respective.De ce ar trebui notati cu FB?Crinuta si [bonjovi] RayanFara Dumnezeu nimic nu e.Cine se increde in sine, cade rau!Asculta
Tocmai de-asta mi se pare nedrept, ca nu toti sunt talentati. Acum nu are nici o importanta notarea, insa dupa clasa a V-a va avea, caci de media generala va depinde acceptarea la un liceu mai bun. Dupa umila mea parere, aceste materii (ca si religia, de altfel) nu ar trebui notate. Departajarea la medie ar trebui sa se faca in functie de materiile la care se studiaza, nu de cele care se bazeaza pe aptitudini, pe care copilul le poate avea sau nu. Poate avea zece pe linie la celelalte materii, dar sa aiba media generala mai mica pentru ca nu are talent la desen sau nu are ureche muzicala. Tie ti se pare corect? Mie nu prea.Ca sa nu mai intru in dezbateri cu privire la ceea ce numim talent la desen - o chestie foarte subiectiva.Tisina

#19
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 14:32

In primara eu vroiam sa am 10 pe linie pt. ca asa era normal , stiu ca am fost suparata cand am luat un 9 in clasa a treia si am luat premiul 2 ,dar mi-a trecut repede si am zis ca n-am ce face , asta e , la anu' iau premiul 1 .
Din gimnaziu mi-am dat seama ca fiecare este cu inclinatiile, la materiile de uman si geografie amd aveam numai 10 si din cand in cand 9 , la mate in schimb aveam note de 8 .
In liceu am invatat doar la materiile care imi placeau sau profesorii care imi placeau ca sa iau 10 , la celelalte invatam pt. 9 sau 8 , la chimie invatam ca sa trec [:D]
Ideea era sa am media anuala peste 9 , cea mai mica a fost 9,11.

Gandind retrospectiv invatam mai mult pt. profesorii care imi placeau si pt. invatatoare , pt. multumirea pe care o aveam cand vorbeam cu ei . De acasa nu am fost presata cu notele si totusi le-am avut mari .
Cred ca invatatoarea este cea mai importanta pt. ca ea insufla dragostea pt. invatatura si stimuleaza copiii. Daca invatatoarea nu a fost ok si invatatura pare o corvoada.
Vreau sa spun ca pe langa scoala aveam si activitati sporrtive, prieteni samd , nu-mi amintesc de teme decat cand eram mica si era o placere sa le fac .

Si vreau sa spun in final ca nu conteaza notele [:D] Decat intr-o mica masura , cand copilul chiar e problematic, in rest cred ca societatea seteaza standardele si timoreaza. Pt. mine era ceva inimaginabil sa nu ai premiul 1 macar in primara, spuneam ca cei care aveau note de 8 erau prosti , cum sa ai 8 si mai mici in primara?
Asta pana cand am aflat ca prietenul meu nu a avut nici macar o data premiul 1 , dar e mult mai cult decat mine , a citit mai mult , e mai destept si a intrat la facultate si a terminat facultatea printre primii 5 , cu o concurenta de 7/loc.
nu prea au relevanta ...plus ca poti frustra copilul daca il tot compari cu altii.

***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiica...optii-virtuale/
http://www.adoptiipi...optii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

#20
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 15:36

Tisina, fiul meu va face liceu de arta. El nu are "talent"/inclinatie/aptitudini speciale/cum vrei sa-i spui pentru matematica. Nu este aceleasi lucru? Nu este el la fel de dezavantajat ca si ceilalti care iau note mai mici la "dexteritati" pentru ca n-au talent?



"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -