Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Angajatori si angajati in Romania si pe glob


146 raspunsuri la acest subiect

#121
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:32

Citat:
citat din mesajul lui buli
eu cred ca logica e sa il apere pe cel mai slab (angajatul) pt ca majoritatea angajatorilor ar pune cit mai putine drepturi angajatilor ca sa fie profitul mai bun.mie mi se pare bun certificatul ala de la medicul de familie, in mod normal el ar tb sa stie tot istoricul si sa nu-i dea drept de sofat daca stie ca nu poate.@
Nu angajatorul hotaraste ce certificat este bun sau nu, ci legea. Fiecare alege s-o respecte sau nu, cum spuneam.Nu inteleg de ce este mai slab angajatul fata de angajator - pana una alta, singurele sanctiuni sunt pentru angajator, nu pentru angajat (angajatul nu risca decat anularea contractului de munca daca nu prezinta certificatul, angajatorul risca puscaria daca nu asigura conditiile impuse - deci care-i mai vulnerabil?)"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#122
ymca

ymca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 770 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:49

mie chiar mi s-a parut o treaba foarte buna asta cu medicina muncii.

noi suntem controlati anual (lucrez in multinationala) iar la angajare suntem trimisi la clinica cu care firma are abonament pentru controlul de medicina muncii (tot acolo, dupa angajare, ne putem trata bolile gratuit).

avem munca de birou, si banuiesc ca respectam legislatia, si suntem supusi urmatoarelor controale: control oftalmologic (pentru toti angajatii care folosesc masina firmei), neurologic, testare psihologica, audiometrie (sau cum s-o numi) si niste probe de sange. colegii din vanzari cred ca mai au de trecut o proba[:D] dar nu mi-aduc aminte care. Vin niste medici + 1 asistenta la noi la birou, din birourile mici se improvizeaza o atmosfera de cabinet medical, ne programam pe intranet si ne ducem in fiecare cabinet astfel creat, intr-un circuit foarte frumos. e chiar misto in ziua aia pentru ca ne mai intalnim pe la usi, la testarile psihologice avem de completat niste chestionare scrise si intram mai multi in clasa, astfel incat se creaza un sentiment de scoala, cu glumele de rigoare (Doamna, X copiaza dupa mine[:D])

nu simt o presiune asupra noastra, nici un coleg nu cred ca a fost judecat pe baza nr de chisturi prezent in organism. ba chiar la un moment dat a fost depistat un caz de tuberculoza (nu tin minte daca in timpul testarii anuale sau ulterior) si persoana respectiva a primit un concediu medical de 3 luni si tratament adecvat (s-a facut totul discret, probabil doar cei care au fost in contact direct au urmat un tratament, tot cazul s-a tratat cu maxima seriozitate si cu respect fata de boala colegului. am aflat intamplator, pentru ca eram prietena cu prietena prietenei colegului X, dar acum deja e uitata problema).

colegi de-ai mei chiar si-au descoperit niste afectiuni de care nu stiau, si chiar au initiat niste tratamente. la cat suntem noi de comozi un astfel de control ne prinde bine si daca observam ceva ciudat ne mobilizam mai rapid sa luam masuri. toate informatiile sunt confidentiale, le primim in plicuri sigilate...si ne adunam intre noi si ne dam mari cu care are cel mai bun colesterol[pk].



#123
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:54

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
In cazul meu, am fost data afara cand mi-am dat copilul la cresa. Nu am lipsit excesiv, dar eu plecam la 4.30 de la servici, sa iau copilul, veneam la 7am si plecam la 4.30. Restul veneau la 9-10 am si plecau la 6-7pm. Pe mine nu ma vedea nimeni la 7 am si ca lucram si noaptea la 2am ca sa compensez, in schimb s-a creat imaginea ca eu plec prima si toata lumea ramane.



In cazul meu a fost si mai funny. In Romania de data asta, dupa 10 ani de munca intr-o multinationala always in top 10, telecomunicatii. Eram pe pozitie de manager cand mi-am anuntat directorul (roman) ca sunt insarcinata. Raspunsul a fost spontan: "inca unul?" si apoi intr-o intrevedere one to one mi-a spus clar ca o sa-mi desfiinteze postul pentru ca sunt unica pe post, nimeni cu competente similare nu s-ar angaja pe perioada determinata si este nevoie de om pe post de la 9 dimineata la 9 seara. Punct. Cred ca va ramane regretul vietii mele ca nu am inregistrat discutia.

Nowadays... alta firma, alta mancare de peste, superior direct austriac (din high life-ul businessului austriac pe meleaguri mioritice) si totusi aceeasi marie cu alta palarie. Mi-a reprosat de cateva ori la modul cel mai serios faptul ca nu vin la "corporate parties" de la 19 la 21-24, organizate ca nuca-n perete prin diverse localuri si cluburi. Iar prin repros trebuie sa intelegeti ca mi-a spus ca ii stric imaginea [:-@]. Ca sa nu mai mentionez ca sta cu ceasul in mana dimineata, doamne fereste sa intarzii 5 minute ca se schimba la fata (Doamne ajuta ca mai sta si pe la Vienna, dar...ochii si urechile lui raman aici pe baza de delegatie [:D]). Si totul se petrece in coontextul in care fac delegatii si la dracu-n praznic daca e nevoie, ore suplimentare fara numar, investitiile imi ies ca unse, am o relatie excelenta cu furnizorii si clientii... si totusi...eu am ajuns la concluzia ca in momentul in care isi ating limita de incompetenta se apuca sa faca micromanagement.

Andries

#124
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 18:53

Fetelor, hr-itelor, Elena! [:D] Help!
Caut ca disperata in COR corespondentul pentru postul de Business Development Manager si nu gasesc. Nu vreau sa ma gandesc la ce tampenii de corespondente am gasit in COR versus denuiri de posturi care chiar au intrat in limbajul comun si sunt chiar decente si lucrative!
Imi trebuie si fisa postului pt BDM si tot nu gasesc. Are cineva idee unde as putea gasi cele de mai sus?
Multumesc mult, va pup![pup]

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007



#125
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:07

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust



Nu inteleg de ce este mai slab angajatul fata de angajator - pana una alta, singurele sanctiuni sunt pentru angajator, nu pentru angajat (angajatul nu risca decat anularea contractului de munca daca nu prezinta certificatul, angajatorul risca puscaria daca nu asigura conditiile impuse - deci care-i mai vulnerabil?)



"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).



poate n-am zis clar.

legea e facuta ca sa-l apare pe cel mai slab.

daca n-ar fi impuse niste chestii prin lege nu s-ar respecta (timpul de lucru, control medical periodic etc)

sigur ca angajatorul e mai puternic decit angajatul, el are puterea finaciara.

mai puternica decit angajatorul e legea. si asa e si normal.

eu discut acum ca principiu, nu pe cazuri concrete.



@

#126
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:31

Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui MediajustNu inteleg de ce este mai slab angajatul fata de angajator - pana una alta, singurele sanctiuni sunt pentru angajator, nu pentru angajat (angajatul nu risca decat anularea contractului de munca daca nu prezinta certificatul, angajatorul risca puscaria daca nu asigura conditiile impuse - deci care-i mai vulnerabil?)"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
poate n-am zis clar.legea e facuta ca sa-l apare pe cel mai slab. daca n-ar fi impuse niste chestii prin lege nu s-ar respecta (timpul de lucru, control medical periodic etc)sigur ca angajatorul e mai puternic decit angajatul, el are puterea finaciara.mai puternica decit angajatorul e legea. si asa e si normal.eu discut acum ca principiu, nu pe cazuri concrete.@
In raport cu angajatul, angajatorul nu are nicio putere financiara (nu stiu ce intelegi prin asta - ca uneori este mai pricopsit?)Este pur si simplu un contract, in care se intra de bunavoie, in care fiecare are drepturi si obligatii pe care trebuie sa si le cunoasca, sa le invoce si sa le apere. Unul munceste, unul plateste. Toata lumea respecta (sau ar trebui) legea. Deci, tot nu inteleg, de ce e mai "tare" angajatorul? Si cum se manifesta (presupusa lui) puterea financiara, in afara salariului si a conditiilor pe care trebuie sa le asigure pe banii lui?Nu este unul mai "slab" decat altul (si in niciun caz angajatul)."Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#127
Mediajust

Mediajust

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.847 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:42

Eu ma retrag din subiectul acesta (inca o data, imi cer iertare Elenei ca l-am deturnat definitiv. Poate ar fi bine sa deschizi un altul, moderatorii de aici hotarasc ce si cum).
Ma bucur pentru acest schimb de idei constructiv, sper, pentru toata lumea. Am postat si texte de lege, si argumente de o parte si de alta - poate folosesc cuiva.

Stiti ce-i teribil de amuzant din punctul meu strict de vedere?
Ca o parte din banii care intra in firma noastra vin din consultanta pentru angajatii carora angajatorii lor nu le respecta drepturile. Asa ca, spre bucuria mea, pot privi din ambele puncte de vedere la fel de (vreau sa cred) obiectiv.
Numai bine!
[flo]

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).

#128
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:48

da, nici eu nu vreau sa deturnez subiectul

e clar ca vedem lucrurile diferit [flo]



@

#129
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:59

Buli, stai putin ca nu am inteles ceva.

De ce ar fi angajatul mai slab decat angajatorul? Concret, ce e asa de rau sa fii angajat?
De bine de rau, salariul il incaseaza lunar, pe cand angajatorul nu stie sigur daca la finele anului va avea ce dividende sa bage in buzunar.
Angajatul e bolnav? Merge in concediu legal. Angajatorul nu isi permite luxul asta [:D]


Iar puterea financiara inseamna practic niste bani investiti, adica scosi in circuitul economic. Sau cumva angajatorul e ´´obligat´´ sa bage mana in buzunarul propriu si sa plateasca in stanga si dreapta? Evident ca nu.
Angajatorul nu huzureste pe strand cu banii aia, ci ii foloseste pentru a mari veniturile(cu riscul aferent) si pentru a creea locuri de munca. [:)]

Asa ca eu nu inteleg ce vrei sa spui cu ´´puterea financiara´´.





#130
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 20:05

vreau sa spun ca el - angajatorul - plateste salariul.

si ca poate pune niste conditii.

in mod normal conditiile sint ok si de bun simt.

in alte situatii conditiile sint dure si de neindeplinit.

pentru asta cred eu ca e facuta legea, ca sa evite conditiile dure ce ar putea fi puse de angajator.

eu n-am zis ca-i rau sa fii angajat. n-am frustrari si nici experiente rele ca sa fiu subiectiva. mi-am spus parerea. care nici macar nu e diferita de a voastra, chiar nu pricep indignarea.





@


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -