Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (18)


157 raspunsuri la acest subiect

#1
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 09:00

ortodoxie 17



Binecuvantat este cel ce vine intru numele Domnului!






mami de ileana si ioachim


#2
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 09:05

am deschis acest subiect sub semnul NUMELUI Domnului... am gasit intr-o librarie zilele astea Jurnalul Duhovnicesc - stiu ca s-a discutat la un moment dat despre ea, cumva e scrisa de Maica Siluana?

ar fi ceva cu totul nou pentru mine daca ar fi asa...


joanna, inca o data IERTARE!!! nu stiu ce-am avut aseara... nu am nici o scuza![bang]


mami de ileana si ioachim


#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 10:21

[cit]Buna dimineata,dragelor!Ce mai faceti?Sper ca ati facut sfintisori,in cinstea celor 40 de mucenici serbati azi.Eu fiind moldoveanca [:D] am facut colacei insiropati, cu nuca.Merg super la cafea.[:D]

Gandacel,eu l-am citit si asa am avut senzatia,ca ea l-a scris,dar nu sunt sigura.Oricum,mie mi-a placut foarte mult cand l-am citit,mi s-a parut extraordinar.

Joanna ,acum ascult si eu conferinta,aseara am fost prinsa cu lectura.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#4
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 13:38

Gandacel, sa ma certi si pe mine[:D] Si sarumana pentru linkul ala la predica recomandata de Joanna, ca am cautat ieri ca mata-n calindar, tocmai voiam sa va rog sa faceti milostenie cu un om prost sa-mi dati si mie link[neand]
Ma fetelor, nu dau nume ca suntem in post[:I], eu cand va citesc pe aici ma minunez cum de nu se converteste tot forumu la ortodoxie...[:)]


Iaca va mai spun de la Parintele Ghelasie, apropo de mancare
"Pacatul la Om s-a produs prin "mancarea din pomul mortii". Aici noi vedem "radacina" bolii.
"Locul memoriilor pacatului" este in "trup", si Sufletul este doar "ranit" de acestea.
Biblic, DUMNEZEU face mai intai "Trupul" si apoi creeaza Sufletul pe care il" Sufla" dupa "masurile Trupului". Sufletul este Creat dupa "Memorialul- masurile " Trupului. Anticii filosofi considera Spiritul- Sufletul ca "Informatia" corpului, pe baza careia se formeaza Corpul. Biblic, este tocmai invers, Trupul este "Informationalul" Sufletului."
De aici, marea importanta a Trupului din Crestinism.

Si mai zicea parintele ca cine nu va iesi din groapa pantecelui nu va vedea Lumina de sus( cred ca am mai citit asta si la alti Parinti)


#5
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 13:39

Femeile vor la Sf. Munte Athos:http://www.ziua.ro/display.php?id=195203&data=2006-03-08



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#6
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 13:53

irina, sa stii ca vin in vizita la tine[:D] eu sunt moarta dupa mucenici moldovenesti, in liceu imi aducea o colega (saraca, ii papam tot pachetul) si de atunci am ramas doar cu amintirea[alcool]

doina, eu mi-am facut lucrarea de diploma pe relatia intre trup si suflet... subectu meu favorit[:D] nu am timp sa scriu acum, dar daca vrei sa discutam, cu placere

fetelor dragi, mi-am dat seama ce am avut aseara[:D] in loc de jumate de potrie cum ne-a zis Inaltul Searfim sa mancam in post, eu am mancat portie dubla[alcool] iaca de unde, scuzati pardon bonsoar

am fost la Palama, dar azi nu se tine slujba, ca e prima saptamana din post in care se posteste mai aspru si se muta sarbatoarea sambata... nicimucenici nu s-ar manca pana atunci, dar mi-a zis parintele ca daca am facut acum, sa-i mancam[:D]

si iar, portie dubla[:D]

mi-am dat seama ca numai prostii fac cand nu tac, in primul rand sa ma iertati cu toatele, ca asa sunt eu, corcitura intre lupu moralist si gica contra, si mai sunt si sentimentala pe deasupra[:D]
voiam sa va zic ca mai bine ma retrag o perioada, adica o sa va urmaresc discutiile dar o sa incerc sa fac ciocu mic, sa nu va mai supar...

sunt o vaca


mami de ileana si ioachim


#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 14:19

quote:
Originally posted by gandacelu
irina, sa stii ca vin in vizita la tine[:D] eu sunt moarta dupa mucenici moldovenesti, in liceu imi aducea o colega (saraca, ii papam tot pachetul) si de atunci am ramas doar cu amintirea[alcool]doina, eu mi-am facut lucrarea de diploma pe relatia intre trup si suflet... subectu meu favorit[:D] nu am timp sa scriu acum, dar daca vrei sa discutam, cu placerefetelor dragi, mi-am dat seama ce am avut aseara[:D] in loc de jumate de potrie cum ne-a zis Inaltul Searfim sa mancam in post, eu am mancat portie dubla[alcool] iaca de unde, scuzati pardon bonsoaram fost la Palama, dar azi nu se tine slujba, ca e prima saptamana din post in care se posteste mai aspru si se muta sarbatoarea sambata... nicimucenici nu s-ar manca pana atunci, dar mi-a zis parintele ca daca am facut acum, sa-i mancam[:D]si iar, portie dubla[:D]mi-am dat seama ca numai prostii fac cand nu tac, in primul rand sa ma iertati cu toatele, ca asa sunt eu, corcitura intre lupu moralist si gica contra, si mai sunt si sentimentala pe deasupra[:D]voiam sa va zic ca mai bine ma retrag o perioada, adica o sa va urmaresc discutiile dar o sa incerc sa fac ciocu mic, sa nu va mai supar...sunt o vaca

mami de ileana si ioachim

Gandac,te astept cu placere,numai sa nu fii dezamagita,ca e prima oara cand fac si nu au iesit grozav la aspect.La gust sunt bunisori,de,ca mucenicii de post...[:D]Bine ca mi-ai zis ca se tine sambata sarbatoarea,ca sa mai fac o tava de sfintisori,poate ies mai regulati[:D]Apropo de post aspru,am citit si eu la Biserica cum se tine de fapt Postul Mare si sunt taaaareee departeee de adevaratul post.Vorba ta,bag portie dubla [:D]ba chiar tripla as putea zice[:D]Nu pleci nicaieri,auzi,cum sa nu mai spui nimic?Ce ma fac eu fara entuziasmul tau?[olala][olala][olala]P.S.Ce ziceai de hiliasm?Se vorbeste despre el cam pe tot parcursul cartii.Sa va pun un citat din cartea zilei [:D] care ni se adreseaza direct(il gasiti la pag.613):Crestini ortodocsi!Tineti cu tarie harul pe care il aveti;nu lasati ca el sa devina o rutina;nu-l masurati cu masuri lumesti si nu va asteptati ca el sa fie logic sau inteligibil celor care oricum nu inteleg nimic mai inalt decat cele omenesti sau socotesc a dobandeasca harul Duhului Sfant pe alta cale decat cea pe care Biserica cea una a lui Hristos ne-a predanisit-o.Adevarata ortodoxie,prin insasi firea sa trebuie sa para cu totul nelalocul ei in aceste vremuri demonice,o minoritate tot mai imputinata de "nebuni",in mijlocul unei "renasteri" religioase insuflate de un altfel de duh. Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.today

#8
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 16:41

quote:
Originally posted by gandacelu



sunt o vaca




mami de ileana si ioachim









not any more:) ai uitat ca-i intarcat?



ok, ok, iertarea se acorda.

vezi ca incepi sa te indulcesti?musculitzo:)

pup la tine.

am fugit la boabe.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#9
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 18:55

Gandaca, eu rasei ca proasta cu calculatorul pana speriai copiii...[alcool]
Irina, m-am gandit si eu de multe ori ca nici nu stiu ce e aia post...De fapt, cred ca a zis gandacul- post inseamna a nu manca...Mai departe, fiecare dupa putere, si cu masura la care este...Mie mi se intampla sa mananc si de plictiseala[bang]...eee, da am si scuuze...cand sunt insarcinata, cand alaptez[:D]...trebe sa ma hranesc, nu?[:D]
Referitor la ce zicea gandaca in notitele de la conferinta, ca nu stim noi pe cine mantuieste Dumnezeu, un exemplu e Parintele Serafim Rose[:)]M-a uimit ce zicea Pr Damaschin despre influentele care l-au marcat pe Parintele Serafim, ha, era o fraza cam asa: muzica, zen-ul si ...Nietzsche[il]...Cum zicea cineva, cei care-L cauta pe Dumnezeu, cu adevarat, gasesc "calea", indiferent ce ocol ar face
Ati vazut ce colegi a avut Parintele la Pomona? Richard Chamberlain si Frank Capra jr[hot]...sunteti de acord ca avea calitatile necesare sa ajunga la fel de celebru? ...numai aspiratiile i-au fost altele.
Am o carte, una dintre putinele carti (sau poate singura?) pe care a reusit sa le termine, Locul Fericitului Augustin in Biserica Ortodoxa...e deosebita cartea...si acu, citind viata Parintelui, mi-am dat seama ca seamana f mult cu aceea a fericitului Augustin

#10
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 09 martie 2006 - 19:10

buna din nou.

Am terminat de compus.

Acu...urmeaza scrisu la computer si finisajul:)



Ganditi-va la mine va rog....sa mai am putere.simt ca ma topesc deja:)



Doamne ajuta!






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -