Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bazar pentru Robi (3)


235 raspunsuri la acest subiect

#1
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 13:49

Cap. 1

Cap. 2





CONTUL NOSTRU ESTE:

IN EURO: RO 23 RNCB 0197 0684 8853 0002

IN LEI: RO 50 RNCB 0197 0684 8853 0001

COD SWIFT: RNCB RO BU

BCR sucursala Bicaz jud. Neamt

Titular cont: Oprea Catalina Andreea



CONT BRD:

BRD - Bicaz jud. Neamt

Titular cont: Oprea Catalina Andreea

COD IBAN: RO 46 BRDE 280 SV 09571252800



DESPRE ROBI,

asa cum ne-a scris mama lui, pisellino:



"Nu stiu cum sa incep, ca sunt multe de povestit...mai intai vreau sa precizez ca sunt o familista infocata si mi-am dorit intotdeauna o familie de poveste, cu multi copilasi, desi am doar 24 de ani.

START: in luna februarie cand m-am intors din romania in italia (imi dadusem examenele la facultate) am decis sa nu mai iau contraceptive, simteam ca sunt pregatita de bb.sotul era foarte entuziasmat asa ca am decis sa incercam.am ramas insarcinata foarte repede, spre uimirea mea si cand m-am dus la spital peste 2 sapt ca aveam o usoara sangerare mi-au facut test de sarcina: pozitiv!(parca deja stiam asa ca am primit vestea cat de normal).am facut toate controalele in timpul sarcinii, la toate ecografele mi se spunea: ai o minune de fetita!!!eram programata de cezariana pe 6 nov si i-am cumaparat "fetitei" tot ce avea nevoie, toate hainute roz, patut roz, carut roz, era totul in roz . pe 6 m-am internat si dupa seria de analize pe care mi-au facut-o la urgenta mi-au spus ca e totul bine si pot naste natural daca vreau.Daca vreau?normal ca da...mare curajoasa.am uitat sa precizez ca toate astea s-au intamplat la clinica din ostia,(roma,italia).in timp ce imi faceau injectiile pt declansarea travaliului au adus o italianca in salon cu mine care nu putea naste(a avut un travaliu de 10 ore la care din pacate am asistat).cu fiecare ora care trecea si fiecare urlet si injuratura a italiencei imi scadea curajul.la sfarsitul zilei cand a venit sotul de la servici eram deja palida si nu scoteam 2 cuvinte coerente.m-am plimbat cu sotul ca injectiile nu prea pareau sa aiba efect, aveam contractii dar foarte mici si aproape nici nu le simteam.seara asistenta l-a trimis pe sot acasa sa se culce si i-a spus linistit vazand ca eu rad si ma plimb cu monitorajul dupa mine :"sotia ta nu naste in seara asta".era o draguta de asistenta la fel ca si medicii de acolo care ma controlau la fiecare 20 de min.la ora 1 noaptea au dus-o in sfrasit pe anna, colega de salon in sala de nasteri si eu,epuizata psihic, am adormit.m-am trezit cu un roi de asistente si medici care-mi fluturau degetele deasupra si ma intrebau:"esti bine, caterina, ne auzi?".pai de ce sa nu-i aud? medicul imi spune ca am facut un stop respirator si ca dimineata ma baga in operatie.m-au lasat sa ma odihnesc, dar au adus o romanca in salon careia i se rupsese apa si mai dormi, caterino, ca m-am luat la vorba cu irina si asa am tinut-o pana la 6 dimineata cand am atipit.m-am trezit la ora 9 si medicul mi-a spus ca m-a lasat sa dorm putin, sa merg la ecografie si dupa in operatie (vreau sa spun ca dupa ce am vazut-o pe italianca aia ce chinuri a avut eram in al 9-lea cer de bucurie ca fac cezariana).merg la ecografie si medicul face niste ochi cat cepele: "caterina dar ai zis ca ai o fetita asta-i baiat, i se vede cartofiorul".ies destul de speriata de acolo il sun pe sotul meu, la care el zice "nu cred ca am eu sansa asta de a avea baiat cred ca a gresit medicul", dupa ce timp de 9 luni m-a convins ca lui ii plac si fetitele.destul de indignata dar cu zambetul pe buze intru in sala de operatii unde erau medici si asistente de n-am vazut nici in filme, chemasera si cardiolog si pediatru, toate neamurile de medici.imi fac anestezia care nu m-a durut deloc nici nu am simtit si ma intind.imi amintesc ca sotul ajunsese la spital si statea langa usa afara, ca-l auzeam cum vorbea cu asistentele care ieseau si intrau.medicii ma tot intrebau daca mi-e bine eu tot da da, ma simt bine si dintr-o data liniste...am facut iar un stop respirator si pana m-am trezit eu copilul meu era afara in brate la tati.intreb asistenta:"cum e fetita mea e bine?stiti...o cheama alexandra clara", iar asistenta imi spune zambind:"nu e bun numele ca e baiat".emotii peste emotii, am iesit din operatie, pe bebe l-au dus la incubator ca a avut apgar mic, 6, si eu in ziua aia nu l-am vazut decat in pozele pe care le facea tati si mi le arata.imi ardea inima sa il vad, dar el era in incubator la etaj si eu jos in salon, operata.l-au lasat in schimb pe sotul meu sa stea toata ziua cu el :) a stat de vorba cu tati in prima zi.a doua zi m-am dat jos din pat, am ametit si iar liniste...alt stop respirator.pai eu de unde sa stiu ca doare asa tare cand te ridici prima data?imi iau inima in dinti la amiaza si cobor din pat si iau directia bebe.ajung acolo in salon, ma duc asistentele la el, il scot din incubator, desi nu cred ca aveam voie, il iau in brate si-l tin de parca l-am asteptat o viata intreaga...e asa frumos!tati ii alesese numele, era mandru ca are baietel, ce mai conta ca era in hainute roz, in pampers avea un cartofior si asta era mandria lui tati.

am ajuns acasa bebe crestea, ne minuna pe zi ce trece...

nimeni nu stia cosmarul care ne astepta...intr-o dimineata ca oricare alta, robi dupa ce se plimbase cu premergatorul ca avea 8 luni, era baiat mare, a baut laptele si s-a culcat.ma duc sa sterilizez biberoanele si cand intru in camera bebe scotea niste sunete de parca sughita. ma duc la el si dintr-o data mi se taie picioarele: robi era vanat, nu respira, scotea niste zgomote urate probabil de la cum se chinuia sa respire.ies afara cu el in brate si tip la oameni, iese un vecin si ma duce de urgenta la spitalul din zona noastra, de unde ma transfera la alt spital mai mare si de acolo la cel mai mare spital de copii din italia, Ospedale Pediatrico Bambino Gesu.in tot acest timp nimeni nu mi-e spus ce are. robi era practic in coma. medicul de la spitalul asta mare mi-a zis ca face convulsii si, desi e catolica si eu sunt ortodoxa, m-a luat cu ea la capela spitalului sa ne rugam pt robi.nu stiu ce era in capul meu, ma certam cu toata lumea, cu dumnezeu, cu toti, cu medicii, imi parea ca toti imi vroiau raul.DE CE MIE? DE CE ROBI? DE CE AZI? au urmat analize peste analize, pana la diagnosticul final: epilepsie focala criptogenetica.acum face tratament dar nu mai e copilul vesel pe care atat de mult l-am asteptat.este comoara ochilor nostri si desi e special, il iubim si avem grija de el.

recent a fost diagnosticat cu elemente de spectru autist si ne-am inscris la Centrul de medicina iperbarica in Firenze, Italia, informatiile sunt pe site-ul : http://www.emergenza...nt/view/659/48/

nu am crezut ca voi cere vreodata ajutor, dar suntem disperati, tratamentul costa 1500 euro+ 200 euro casca plus cazare, mancare pt mine si robi, ne ajunge cam 4000 de euro cu drumul si toate astea.

VA RUGAM AJUTATI-NE, nu stim ce altceva sa facem. De sapt viitoare incepem tratamentul cu logoped care e costisitor si ala dar ne descurcam cumva, problema sunt sedintele de hbot care ii pot da o sansa copilului meu de a fi NORMAL.

Sper sa existe binevoitori asa cum si noi pana acum am ajutat pe care am putut si e un sentiment extraordinar sa stii ca poti ajuta.

Multumim din suflet."



CONTUL NOSTRU ESTE:

IN EURO: RO 23 RNCB 0197 0684 8853 0002

IN LEI: RO 50 RNCB 0197 0684 8853 0001

COD SWIFT: RNCB RO BU

Titular cont: Oprea Catalina Andreea





despre robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=141048





Reguli de functionare a bazarului



Pentru fiecare produs se liciteaza 3 zile. Daca liciteaza 2 sau mai multe persoane pentru un produs, licitatia se prelungeste automat cu inca o zi.

Costurile de trimitere a produselor prin posta sunt suportate de catre cumparator.

Licitarea presupune postarea unui comentariu cu pret si ofertant.

Plata pentru produsele castigate

#2
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 15:44

Madalina nu stiu daca au fetele timp, daca ar vrea cineva sa ne ajute ar fi super, oricum cand venim probabil o sa fim la pamant cu banii si o sa trebuiasca inceputa si terapia ABA, logopedie, etc si o sa ne mai trebuiasca ajutor.
Daca nu are nimeni timp le pot pune in bazar dupa ce ne intoarcem, le si poti trimite atunci sau acum , cum te decizi tu.
[pup] pt irinel

ajutor pentru robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=144576

#3
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 16:45

Azi sau maine primesc un pachet de la o membra DC, cris, cu hainute pt bazar si le fac poze, mai adaug cate ceva pt robi.
Pup tuturor o zi frumoasa!
eu l-am culcat pe robi si ma apuc de gatit [nervo]

ajutor pentru robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=144576

#4
mistral

mistral

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 17:16

Cosminiq,a sosit coletul,multumim mult!

Sarbatori fericite![flo][flo]




Mami de Bianca(06.1999)si Andreea(08.2001)

#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 22 decembrie 2009 - 20:04

Buna!

Nu am mai apucat sa intru, va citesc pe fuga mai mult, sper sa mai intru sa va urez "Sarbatori fericite!"
[pup]

#6
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 10:14

ellinia stiu cum e, toata lumea e pe fuga acum. si eu sunt toata ziua cu mancarea, curatenia, eu scot din dulap si robi le pune inapoi, am ajutor [:D]
[pup] o zi frumoasa


ajutor pentru robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=144576

#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 12:38

'Neata!

Pun o fustita la bazar, sper sa placa cuiva, ca mie mi=a placut cand am cumparat-o, dar nu am purat-o niciodata din cauza de fund mare [q][bang]

http://news.webshots...103233562vPFmlr



e dintr-un fel de raiat subtire.






Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#8
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 13:30

Laura imi place mie dar nu cred ca imi vine...poti sa o masori te rog? [pup] ai vazut pozele cu pantalonii?
[flo]

ajutor pentru robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=144576

#9
crissandrada

crissandrada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 14:02

Laura am depus ieri 15 lei in contul de la BRD. Sper sa apucam sa ne intalnim sa facem schimbul chiloteti - rochita.

Criss [mamica] de [copil] Alessia si [zana] Andrada



#10
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 23 decembrie 2009 - 14:13

crissandrada multumim [asia]

ajutor pentru robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=144576


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -