Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

despre fimoza si decalotare


14 raspunsuri la acest subiect

#1
ANDREEA_23_

ANDREEA_23_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 20:55

Buna mamici, am citit despre decalotare si am vazut ca se pot folosi creme cu steroizi pt a ajuta decalotarea si a o face mai usor. Vroiam sa va intreb daca stiti o crema sau ati folosit pt baieteii vostri si au dat rezultate. Va rog sa-mi spuneti, sunt cam speriata ca nu reusesc singura si nu vreau sa ajung la op. Sanatate

#2
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 23:44

parca vb fetele de aici despre o crema care se numeste mercurialis salbe[sper sa fi scris bine].se gaseste in germania,dar am vazut de vanzare si pe net,poti da o cautare pe google.



Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] Codrin



Poze Cris

Bebe Codrin

#3
Guest_bb_yasmi_*

Guest_bb_yasmi_*
  • Guests

Postat 12 aprilie 2011 - 12:24

ff bun subiectul. eu as ruga mamicile care locuiesc in strainatate sa imi spuna daca si "afara" se practica decalotarea asta asa timpurue ca la noi. eu am un baietel de 2 luni dar inca nu am facut nimic in leg cu asta si nici nu stiu dc o voi face.

__________________________________________________
mamica implinita de fetita si baietel


#4
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 12:39

eu nu i-am facut nimic pana la 2 ani jumatate si pe urma a trebuit sa facem o mica interventie chirurgicala, cu anestezie locala.
Daca s-ar fi putut rezolva cu creme si as fi stiut.. poate as fi incercat mai devreme

Ingrid si Cristi 8 ani

#5
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 13:30

Noi am inceput decalotarea inca de la 1 luna cam asa..ne-au recomandat mai multi medici sa il spalam bine acolo, decalotand cate putin, cat se putea, nu brutal, fara sa il doara..acum are 10 luni jumatate, e ff ok, nici urma de fimoza..unul din medicii consultati recent mi-a zis ca fimoza o are sau nu o are, nu are nici o treaba cu decalotarea, e mai mult o chestie fiziologica, din fericire baiatul meu nu o va face, asa mi-a zis, sper sa aiba dreptate...Noi continuam sa il spalam ca pana acum..

#6
mamitzica

mamitzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 14:55

Ca sa ii raspund la bebe yasmi si sa nu incep discutii in contradictoriu...in Canada nu se practica.Baiatul meu are aproape 6 ani,nu a avut niciodata probleme si nimeni nu s-a atins de pasarica lui.

#7
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 17:02

nici in germania nu se practica, eu am doi baieti si la nici unul nu mi-a zis nici un doctor ca trebuie sa umblu la dumneaei.Au avut si infectie urinara, e absolut normal, doctorii mi-au dat sa le dau cu rivanol ca e dezinfectant si tratamentul de rigoare si atat.Am avut o data cu cel mare in 10 ani si o data cu asta mic, dar alte probleme nu sunt.La control se uita daca urineaza in jet , daca are probleme gen durere, jena la urinare ,in rest tratat normal la fel ca si restul corpului.Asa cum urechile nu le intorci pe dos sa le cureti , ochii la fel , asa si aici.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#8
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 12 aprilie 2011 - 23:47

pe de alta parte,eu n am umblat la puta celui mare si...rau am facut,pt ca avea o fimoza care l impiedica sa urineze,facea pipi in jeturi,facea des infectii urinare din cauza asta si avea niste dureri ...



Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] Codrin



Poze Cris

Bebe Codrin

#9
makydenis

makydenis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 01:47

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

ff bun subiectul. eu as ruga mamicile care locuiesc in strainatate sa imi spuna daca si "afara" se practica decalotarea asta asa timpurue ca la noi. eu am un baietel de 2 luni dar inca nu am facut nimic in leg cu asta si nici nu stiu dc o voi face.

__________________________________________________
mamica implinita de fetita si baietel




Nu se practica decalotarea. La prima vizita medicala dr. pediatru mi-a interzis sa umblu acolo.


Va scriu si din cele citite:

The foreskin doesn't retract in boys for a few years. Don't try to force the foreskin to retract, because this can damage the penis and cause problems.

http://familydoctor....uctive/042.html

Age is reportedly a factor in non-retractability: according to Huntley et al. the foreskin is reportedly retractable in approximately 50% of cases at 1 year of age, 90% by 3 years of age, and 99% by age 17.

http://en.wikipedia.org/wiki/Phimosis

Infinitului de viata i-am zis MAMA

#10
mamitzica

mamitzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 04:31

Zau ca nu vreau sa creez controverse dar eu nu stiu de unde e moda asta in Ro-din tot ce am citit e normal ca la baieti sa nu fie pasarica decalotata din nastere si abia in jur de 5 ani sa se petreaca fenomenul natural.Daca cititi despre asta oriunde pe domnul Google scrie tocmai sa-i lasi putza in pace;cazurile de fimoza adevarata sint rare si se diagnosticheaza la virste avansate de genul 15 ani.
Domnii doctori care dau astfel de sfaturi cred ca ar trebui sa mai citeasca din literatura medicala actuala.
Pentru ca eu nu imi explic cum copii romanesti au toti fimoze iar aia din afara Romaniei nu sufera nici care de asta.
Va doresc pasarici sanatoase,fara probleme si nu chinuiti copii fara motiv.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -