Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *33*


234 raspunsuri la acest subiect

#1
septoct2009

septoct2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.323 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:08

Suntem un [grup] de 116 Mamici de Dovlecei si ne mandrim cu

53[zana] si 67 [cavaler]




_____________________________________________________________________




Dupa 9 luni de odisee a sarcinii in 233 DE CAPITOLE, BURTICILE FERICITE au trecut la


Clubul Scutecelor




1;2;3;4;5;6;7;8;9;10;11;12;13;14;15;16;17;18;19;20;21;22;23;24;25;26;27;28;29;30;31;32




_____________________________________________________________________




[ruga]Rugaciune pt.bebelusii nostri:




Tu,Cel ce ai zis oamenilor:" cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc ce sa afla in pantecele maicii sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui,Doamne ,crestere fireasca si putere.

Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare care a purtat in pantecele ei Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii Tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.

Iar mai apoi,luminandu-l cu sfantul Botez,sa il faci pe el madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.Amin."




_____________________________________________________________________






SITE-URI UTILE


La bucatarie:, How to Breastfeed,Acte necesare-alocatii,indemnizatii,inregistrare copil



[mamica]Util pentru alaptare: VIDEOCLIPURI [mamica]



Dezvoltare copii:

Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere , Cum sa ne jucam cu bebelusii


____________________________________________________________________




Adresa de mail comuna: sept_oct2009@yahoo.com



User comun DC: septoct2009



User comun webshots (contul de poze): septoct2009


_____________________________________________________________________




Pentru a avea ticker la semnatura scrieti (fara spatii!):

[ url = " http.... " ] Denumire ticker [/url]



_____________________________________________________________________






[s][pegeam]SARBATORITELE LUNII DECEMBRIE[pegeam][s]




[s] claucia - 02.12.1979 [s]


[s] ninny - 06.12.1981 [s]


[s] Lumi Richard - 08.12.1976 [s]


[s] luhtien - 18.12.1979 [s]


[s] Ellenuta - 21.12.1979 [s]


[s] coolutz - 21.12.1979 [s]


[s] cristina_ana - 23.12.1975 [s]


[s] mkunigunda - 24.12.1980 [s]


[s] loradin - 25.12.1973 [s]


[s] crissbebe - 25.12.1983 [s]


[s] M_Oana - 30.12.1974 [s]


#2
septoct2009

septoct2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.323 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:09


Dovleceii lunii iulie 2009


23.07 ora 1.30 - Lisa Maria (2072g,44cm,Apgar 9) Japonia, nastere naturala la 33s0z [bibe] de Devylla (DN 10.09.1984) + [zana] Erika (31.08.2007)
_______________________________________________________________________________________________

28.07 ora xx.xx - Rita Ioana (1780g,40cm, Apgar X) Giulesti, cezariana la 33s5z [bibe] de Starchi (DN xx.xx.xx)
________________________________________________________________________________________________

31.07 ora 14.18 si 14.19 -Matei (2.120g,47cm,Apgar 8) si Luca (2.240g,48cm,Apgar 8) Municipal, cezariana la 34s1z [bibe][bibe] de Mimika (DN 14.08.1978)
_______________________________________________________________________________________________

Dovleceii lunii august 2009


_______________________________________________________________________________________________

13.08 [ruga] Mihail [ruga] plecat la ingerasi pe 30.08 [bibe] de MariaI(DN xx.xx.xxxx) + [bonjovi] Alex (05.05.2004)
_______________________________________________________________________________________________

14.08 ora 15.50 - Bruce Nicholas (3630g,49cm) Stockholm, nastere naturala la 37s6z [bibe] de Iulika29 (DN 29.07.1981)
_______________________________________________________________________________________________
19.08 ora xx.xx - Vlad (xxxxg,xxcm) [bibe] de marianebuna (DN xx.xx.xxxx)
_______________________________________________________________________________________________
20.08 ora 01.30 - Stefan (2830g,48cm, Apgar 9) Elias, nastere naturala la 36s0z [bibe] de Raluca_u(DN 13.06.1981) + [zana] Adina Andreea (12.11.2006)
_______________________________________________________________________________________________
20.08 ora 6.00 - Andreea(2850g,50cm) Bucuresti,nastere naturala? la 38s5z [bibe] de Monique02(DN 17.07.1976)
_______________________________________________________________________________________________
21.08 ora 06.22 - Karolina (3800g,52cm,Apgar 9)Bucuresti-Sp.Filantropia -nastere naturala la 38s1z [bibe] de Clodute(DN 17.01.1974) + [bonjovi] Patrick (26.02.2008)
_______________________________________________________________________________________________
21.08 ora 15:25 - Razvan (3500g,52cm, Apgar 9)Sp Sebes -cezariana la 38s1z [bibe] de Mary_07(DN 15.07.1989) + [copil] Alex (02.11.2007)
________________________________________________________________________________________________
21.08 ora xx:xx - Nicola (3300g,xxcm, Apgar x), Italia, natural la 37s4z [bibe] de ramonagabri(DN 26.05.1982)
________________________________________________________________________________________________
21.08 ora xx:xx - Victor Cristian (x g, xx cm, Apgar x), sp. Polizu, Bucuresti, 36 s, [bibe] de greiere(DN xx.xx.xxxx)
________________________________________________________________________________________________
23.08 ora 9:00 - Calin (4400g,53cm,Apgar 10),Timisoara-dr. Cioata-cezariana la 38s5z [bibe] de Adela2006(DN 07.03.1977) + [copil] Alexia Maria (13.01.2007)
_________________________________________________________________________________________________
24.08 ora 11.40 - Andrei Alexandru(2700g, 49cm, Apgar 10),Constanta -cezariana la 38s2z [bibe] de Santorini(DN 19.10.1976)
_________________________________________________________________________________________________
24.08 ora xx.xx - Alessia(3900g, 53cm, Apgar ?),Sp Bega,Dr Craina Marius-cezariana la 38s5z [bibe] de AngelaPanduru(DN 29.02.1972)
_________________________________________________________________________________________________
24.08 ora oo.25 - Emanuel Marcu(3700gr,56cm, Apgar 10), Baia Mare, Euromedica Hospital, Dr. Sasaran Mircea,cezariana la 38s6z [bibe] de Rodicamaries(DN 02.06.1983) + [bonjovi] Darius Filip (19.09.2007)
_________________________________________________________________________________________________
24.08 ora xx.xx - Ilinca Anamaria(xxxxgr),Bucuresti, la 35s5z [bibe] de Litlelight(DN 12.09.1978) _________________________________________________________________________________________________

25.08 ora xx.xx Andrei(2750g) si Stefan(3040g)Bucuresti-Euroclinic,cezariana la 37s3z [bibe][bibe] de Techila(DN 09.08.1982)
__________________________________________________________________________________________________
26.08 ora 20:50 Dragos Alexandru(3450g , 54cm, Apgar 7) Bucuresti-Sp.Polizu , cezariana la 37s [bibe] de monica_dicut(DN:17.03.1981) + [ruga] ingeras Andrei Sebastian (24.08.2008)
___________________________________________________________________________________________________
27.08 ora 7:35 Sara Lucretia(2750g) Bucuresti , naturala la 37s [bibe] de Doro76 + [copil] Eva (28.04.2005)

#3
adimercedes

adimercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.874 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:14

Prima?!





"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."



Povestea obtinerii primei sarcini



[zana] Lisa Maria 01.10.2007



[copil] Adam Joshua 07.10.2009

#4
4mykids

4mykids

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:18

Aida,[flo] multumim de capitol, [pup] pe mami si Erik;



Liliana, io am crezut ca chiar ai crezut ca e cu caruciorul de papusi,[alcool] , oricum nuimic nu e mai interesant ca si papusoii reali nu?exact cum zici;



Monikus, nu stiu ce sa zic ai suficent lapte?sau poate i curge prea mult si se enerveaza;



Claudia, mami de [zana] IULIA(04.12.2003) si [copil] ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)







FETELE MELE DRAGI!



Botez Isabella

#5
4mykids

4mykids

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:20

Adi,[pup], poze noi, aventuri?



Claudia, mami de [zana] IULIA(04.12.2003) si [copil] ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)







FETELE MELE DRAGI!



Botez Isabella

#6
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:25

Da, Adi esti vigilenta. Ce mai faci?? Ce-ti mai fac copiii? Cum mai esti? Cum merge afacerea?



monikus Iti raspund aici la pb cu plansul la san. Si noi avem aceeasi problema si cu precadere seara. Am observat ca de fapt se ineaca cu laptic, eu il ridic sa nu i se duca pe nas si din mom ala incepe circul. Eu stiu ca e fomist si cauta sanul dar el nu vrea si pace-buna. Si urlaaaaaa! Il iau si-l fatzai si-l legan si-l balanganesc, chiar ii si cant dar el tot urla. Cand oboseste il las sa doarma un picut si dup-aia il alaptez. Am grija intotdeauna sa nu fie sanul tare ca sa nu aiba efect de apeduct.

Cateodata mai functioneaza la noi masajul la talpite...nu'sh ce i-o fi placand asa mult.



claudia Abia astept sa se cunoasca mandrele [olala] dar mai ales eu pe tine. Si pe Isabella i-o prezint lu' Raducan si promitem sa ne comportam ca un adevarat cavaler. Anutzo, ne dai voie??



Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)



Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!



D'ale Andrei

#7
aidaciolac

aidaciolac

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.652 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:29

nah , pai hai sa o iau asa bartaneste ... inca ma bufneste rasul [8D]



elle multumim de tratatie [pup] si iti mai rez inca odata [s][s] cu sanatate [cheers] sa ai parte de tot ce iti doresti [pup]



nela vad ca Eriku a fost urlacios azi ... poate ca le e frica de Mos [:D]



mada am vazut pozele cu Irinelu [olala] si dradutii frumos impodobiti si [porc] cel gustos ... filmul o sa ii dau drumu' cand se trezeste Erik



adela premiul I pentru cel mai frumos Mos [olala] te [pup] si poate ne si vedem candva [;)] si o racolam si pe angelli [;)] ... trebuie sa arat si la sot pozele , ioi [olala]



Claudia pai la voi nu ninge? vazut frumoasele tale [olala]



santorini wow ce mare a crescut Andreiutu , ptui ptui [olala] si ce buze are [olala] si ce frumos sta el pe burta si mai si apuca jucarelele [cool] ... si Eriku a inceput sa le pipaie si sa le traga spre el [;)] o sa fac si eu poze



meli abia asteptam sa te vedem tunsa [pk] si sa ne povestesti reactia [:D]



mai selen checul ala arata intr-un mare fel si mai vine si uka si zice :"Ma gandesc ca avea vreo treaba undeva, prea era grabit sa plece[:D] . Felicitari pentru incercare, eu nici nu ma incumet, dau foc la bucatarie ." si a pus capac daca ma intelegi [:-)))][:-)))][:-)))] ioi cat am putut sa rad si acum ma doare burta ... stai calma ca si eu sunt catastrofa , mai stii cand am umplut cuptorul cu checul de la andre si era deja a 3-a oara cand il faceam [:-)))][:-)))]



andra cred ca ai visat-o pe luto din cauza ca isi ia masina si era la volanul autobuzului ca o sa stea lumea dupa ea in trafic [:p]



ioi cristina ca si eu sunt certata cu frigul si mai nou vad ca dl sot ma copiaza , el care visa Canada si la -10 grade afara zicea ca nu e frig ... [:D]



selen , monique nu cred ca e corcita , dar labradorii sunt caini utilitari in primul rand dar si pentru ca pot fi dresati asa cum doreste stapanul. La noi in sat mai este o femela labradorita care este si mai agresiva , dar aia asa a fost dresata , pe cand la Liza eu i-am facut dresajul ca este f desteapta si a invatat imediat ce aveam pretentia sa invete ...



dana si noi stam cu apa pe calorifere si vad ca nu i se mai infunda nasucu ... si nici al meu [:I]



liliaco pupam radulescu sa treaca



cristina chilotei de care zicea iulika am vazut la MiniBlue sunt chiloti de bebe pt bazin



asa ralucapaun optimism si mult [xinpat] ... [:D]



nela bine ca mi-ai adus aminte [pup]

[s][s][s] sarbatoritilor zilei [cheers] sa creasca mari si sanatosi



hei uka ce tort frumos , am avut si noi unul asa doar ca era mai dantelat ...



of mai monikus parca nu a fost destul cat ai suferit tu in sarcina ... [:(] ... cu speranta ca o sa treaca [pup]



of claudia cat de dureros trebuie sa fie [q][q]



... fetelor eu nu pot sa dau solutii la alaptat ca ati vazut ca doar 7 saptamani am reusit sa alaptez [:(] asa ca las loc experimentatelor [flo]

... gata cu 32 , trec la next



____________________________________________



Aida ...

povestea nasterii

Poze cu noi[flo]

Licurici, te iubesc cu toata fiinta

"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine [:(]

#8
Lullaby_2009

Lullaby_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 717 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:30

Monikus ce bine ca ai mai scris, am reusit sa te vad si eu in pozele de la botez. [:D] Ai un copil frumos tare, mi se pare ca-ti seamana. Sa-ti traiasca! Imi place cum iti sta cu noua culoare de par. [pup]

Mada tare frumos rade frumusetea ta mica, ce zambeam si eu cu fata in monitor cand il priveam, ptiu sa nu-l deochi! Sa-ti traiasca! Mami, esti frumoasa tare! [pup]

Adela ti-am vazut puiul, piu ce ochi are, iar costumasul imi place mult.

Iui, ce tort am vazut, foarte ingenioasa ideea, Uka. Mereu ma surprinzi cu poze deosebite. [flo] Plimbarea cu carutul prin zapada mi s-a parut super faina. [pk] Pup printesa si mami dulci, ce frumos dorm ele! [pup]

Selen, am ras cu lacrimi de checul tau, dar daca-i gustos, ce mai conteaza aspectul? Felicitari!

Santorini ce dulce e puiutul tau. Am vazut ca ai leagan ca al nostru, ii place puiului tau?

Claudia [flo] pentru tine si un [pup] pentru printesele dulci.


Am citit tot dar, printre suspine si lacrimi, of, dragul meu micut, nu a reusit sa se odihneasca bine, am uitat ce vroiam sa raspund. [bang]







mami fericita de Alex [olala]

#9
anamaria1979

anamaria1979

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.162 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:32

Ellenuta si Coolutz la multi ani! Multa sanatate si fericire!

[flo][flo][s][s][s]

http://community.web...IpuwTB?start=48

#10
Iulika29

Iulika29

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.533 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 18:38

ce v-am spus eu..?! am revenit la un nou capitol



croco eu pe brucu nu il mai tin de mult pe umår ca sa eructeze ci asa in fundulet sa vezi ce går-går[:D]..noaptea sau dimineata må rog, nu eructeazå deloc pt ca adoarme lemn dupå bibe[bibe][bibe]..uneori o face si la orizontalå.'



adinus brucu meu se chinie cred sa zica ''Mama''[:I] face toata ziua:'' amm!'', 'mam!', 'ama!'..dei ce credeti ca urmeazå??[pk]..Noaptea doarme bine in ontinuare..sper så ramana asa[bibe][bibe] ziua doarme cate 30-45 min dupå papa..in rest se distreaza tare bine in balansoar si ma lasa så mai fac cate ceva si eu..ai am aspirat si am si spålat cu mopul in sufragerie si el in balansoar se distra de numa[olala]..i-am ridicat cu o treapta scaunul la balansoare si vede si el tot in jur si e ff fericit..vorbeste ff mult..incearca så spuna una alta..ce ii iese si lui[:D]



Si da am inceput de vreo såpt cu morcovelu'..suc de morcovel..si bea , ii place mult..



monis cam asa e cu copilasii mici..exista momente cand crezi ca niciodata nu a mai plans asa , nu a mai fost asa de trist, nu a stat treaz asa de mult si asa mai departe..nici o zi nu e la fel..[pup]



Biaz ce ma bucur ca ai mai intrat pe la noi desi am inteles ca ai inceput munca..off trebuie så fie foarte greu pt tine..si ce mi-a placut cum ai spus ''Daca nu aveti in dotare una bucata nazdravan mai mare, sa va faceti rost''..esti o draguta[pup]



La multi ani Ellenuta!Iti doresc multa sånåtate tie si familiei tale!







POZE



[aho][aho]Iuliana, Cea mai Fercitå [mamica] de Bruce Nicholas (14.08.2009)[aho][aho]



Bruce, minunea noastrå



[*]Sårbåtori Fericite[*]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -