Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Greseli pe care le fac parintii divortati


26 raspunsuri la acest subiect

#21
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 04 iunie 2011 - 00:20

Matzaila, iti doresc toata fericirea din lume!

Si sa-ti explic ce ma revolta: In articol era vorba de niste greseli pe care le facem toti. Indiferent de starea civila. Nu cred ca exista vreun copil care n-a auzit-o pe ma-sa macar odata in viata ca-si certa sotul pt sosete aruncate jos sau alte "pacate". In multe familii predomina abuzul la un nivel mai scazut sau mai ridicat, mai vizibil sau mai putin vizibil. Si totusi vine un om care ne arunca in brate asa zisele greseli pe care le facem cica noi divortatele.

Fratele tau nu e in aceeasi oala, doar daca are copii de crescut. A fi pur si simplu divortat e aceeasi lucru ca si cum ai fi iesit dintr-o relatie lunga- finally free, gata de vanatoare. Insa a divorta cu copii nu e la fel. A creste copiii singura nu e considerata un act de eroism (in sensul ca ne descurcam singure, cu niste pensii banale si numai mutre din partea ecsilor). Daca copilul meu vorbeste urat, imediat e categorizat cu "nu-i de mirare, ma-sa nu-i in stare sa-l educe" daca eu ies cu un barbat, hop cum sar fostii socri la copiii mei cu texte gen "ma-ta e femeie usoara", in timp ce cat timp eram casatoriti, si exul facea urat si nu s-a ocupat de copii, nu patea nimic. De asta m-a enervat tot articolul... ma deranjeaza, ca iara noi, divortatele? Iar noi trebuie sa avem un comportament adecvat? Dar de femeile maritate cine se ocupa?





Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#22
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 06 iunie 2011 - 15:44

Acum te-am inteles mai bine [:D]
Gabi, multumesc mult de urari. Acum am aflat ca asteptam si bebe asa ca sper sa ne tina Doamne Doamne fericiti.


#23
nadalina

nadalina
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 august 2011 - 17:31

sincer nu stiu cum se poate vb frumos despre o persoana care te-a lasat atunci cand aveai cel mai mult nevoie de el
a plecat cu 5 zile inainte sa nasc al 2lea copil....am ramas singura fara un sprijin moral...fara nici un ban.... fara sa stiu pe ce lume sunt....
ma batjocorit cum a vrut el si mama lui ,m-au facut cu ou si otet ....nici macar nu a fost in satre sa vina sa isi vada copilul nou-nascut
a tr sa muncesc desi eram operata la 2 sapt am inceput munca si de atunci ma chinui sa imi cresc copiii singura ....cum pot si cum stiu
si toate astea pt ce? ....PT CA EL SE CUPLASE CU CEA MAI BUNA PRIETENA A MEA...
despre asemenea oameni oare poti vb frumos?oare cand va creste antonia si va intreba de tatal ei eu pot sa ii spun ca "tati tau nu a vrut sa te cunoasca pt ca tanti lavinia i-a luat mintile ....dar tati tau este un om bun care te iubeste"cum pot sa ii spun unui copil astfel de lucruri ii spun adevarul
tatal vostru a plecat pentru ca a considerat ca voi 2 nu snt importante pt el ,tatal vostru a contestat paternitatea,tatal vostru nu a stiut ce inseamna sa va iubeasca,tatal vostru este un las,tatal vostru este un nimeni....
poate ca gresesc dar asta este adevarul


#24
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 22:40

Nadalina, eu cred ca ar trebui sa le lasi pe ele sa VADA tot. Este dureros sa cresti fara tata cand majoritatea copiilor ii au, si degeaba o sa le ceteri tu cat de rau este el ca ele nu constientizeaza, mai mult o sa si-l doreasca. Dar daca te abtii si nu zic sa-l lauzi dar sa fi neutra, ceva de genul tatal vostru este asa cum e el...si mai tarziu ele o sa traga singurele concluziile, ai sa vezi.

Numai bine[flo]



Asa creste mare puiul





Paginuta mea!

#25
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 23:20

nadalina....iar dupa ce le spui asta, punet-te nitel in pielea lor, patrunde nitel in mintea lor, in inima lor si-n sufletul lor de copil si vezi daca o sa-ti placa ce simt ele. adevarul asta pe care nu-l contest o sa le doara a draq de tare si crede-ma ca va fi distructiv pt ele ca oameni. nu minti dar mai 'slefuieste' nitel.
la acea 'slefuiala' umblu si eu acum ....si cum zicea cineva inainte...cred ca o cale neutra e cea mai indicata, din pctul meu de vedere

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de [buburuza] nazdravana Darius Mihail

#26
Tega

Tega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 14:14

Draga nadalina, adevarul este dincolo de noi. Copii vor vedea singuri, cand vor creste, cum sunt parintii lor. Te vor judeca sau il vor judeca... si va fi cumplit de dureros daca a gresit.
Iti spun un lucru: oamenii nu se schimba niciodata!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -