Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

leganatul capului la bebelusi


9 raspunsuri la acest subiect

#1
alex2010

alex2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 20:40

Buna seara la toata lumea,
sunt mamica unui bebe care s-a nascut prematur la 28 de saptamani la 1240 grame,am stat aproape 3 luni in spital pana am putut sa plec acasa,abea atunci a facut greutatea de 2300 gr si m-au putut lasa sa plec acasa.Intre timp a fost operat la ochisori pt a-i reda vederea ca a avut retinopatie de prematuritate.Am trecut prin multe clipe groaznice dar cu ajutorul lui Dumnezeu Alex a recuperat ff bine si nu am avut nici un fel de probleme de sanatate cu el!De ceva timp a inceput sa se legene singur,noi am gresit ca il leganam mereu pe picioare sau in brate cand il culcam si acum face singur cand ii este somn si nu numai,cand aude muzica si chiar din senin,dar park se joaca ca si rade in timp ce se leagana si cand ma duc spre el sa il opresc rade si parca da si mai tare din cap si corp.Chestia asta ma nelinisteste si as vrea sa imi spuneti daca v-ati confruntat cu asa ceva,in rest e vioi papa bine se joaca e activ,nu imi da alte semne care sa ma sperie dar chestia asta ma dispera.[bang]

#2
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 21:09

Fiica-mea pe la 5 luni a inceput sa se legene cand ii e somn, de fapt capul si-l leagana stanga-dreapta, tare; intai mi s-a parut ciudat, ca norocul ca am dat chiar pe desprecopii de un articol despre asta si cica e normal. Si mie mi se pare absolut normal, doar ca se pare ca nu e prea frecvent[:)].
Si acum, la aproape 2 ani, se leagana asa daca ii e somn (intinsa la orizontala); cateodata daca tresare si se trezeste din somn se adoarme inapoi rapid cu 4-5 batzaieli de-astea de cap...Si cateodata la pranz ma fraiereste, se leagana si eu cred ca-i e somn si o apuca dintr-o data chicotitu', rade si chiuie in timp ce se leagana de numa...se distreaza...isi cauta senzatii tari[:D]

#3
alex2010

alex2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 21:19

Exact asa si Alex,iti dai seama ca pe mine ma innebuneste fiecare chestie din asta care nu e normala pt mine ca este nascut prematur si ma gandesc la toate alea,mai vine si toata lumea si zice ca nu este normal si ma sperie.Eu vad ca el este prezent adik nu face asa cum fac copii aceia care sunt in lumea lor,Alex e activ se joaca si asa cum spui si tu rade si tipa cand se leagana,dar am intrat pe forum sa vad mai multe pareri sa ma mai linistesc!

#4
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 21:34

Parerea mea de mama de copil prematur, nascut la 29 de saptamani, e ca nu e normal. Eu in locul tau as consulta totusi un neurolog pediatru.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#5
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 21:42

Eu nu zic in calitate de mama de prematur, ca a mea a fost nascuta la termen; deci nu cred ca leganatul, asa cum l-ai descris tu, alex, are legatura cu prematuritatea. Pacat ca nu mai gasesc articolul de pe DC sa-ti dau link, era descrisa exact modalitatea in care se adoarme fiica-mea[:)]. Deci in 80% din cazuri o face la ora de culcare, e un semnal ca-i e somn; in 20% din cazuri o face si ca distractie, adica ne punem in pat sa dormim cica si ea incepe cu "headbang-uitul" si rade in timp ce face asa, e clar ca-si ofera senzatii tari, cred ca se simte ca in carusel. Cand face asa fac si eu si asta o distreaza si mai mult, facem concurs[:D].
Ce varsta are copilasul tau?

#6
alex2010

alex2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 21:56

Are 1 an si o luna si cand am fost internata cu el la victor gomoiu pt o bronsiolita,am intrebat de acest leganat ca il si vedeau si se amuzau pe seama lui si mi-au zis ca sa nu imi fac probleme ca astea nu suntmiscari care sa masperie alea cik sunt altfel.Oricum as vrea totusi sa ma duc si la un neurolog,ma gandesc ca s-ar vedea daca ar fi probleme in sensul ca nu ar fi activ ar fi in lumea lui nu?

#7
Laura B

Laura B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 23:05

Nici eu nu am avut copii prematuri (am intrat aici dupa ce ti-am vazut subiectul la "sunt in panica"). Fetita mea mai mica, care are acum 1 an si 5 luni, se leagana si da puternic din cap de fiecare data inainte sa adoarma. Am citit si eu pe internet cum ca aproximativ 20% din copii o fac, la unii dureaza cateva luni, cei mai multi se opresc de la sine in jur de 3 ani. Leganatul si/sau lovitul ritmic la copilasi nu e in sine un motiv de ingrijorare decat daca se intampla de multe ori in timpul zilei, sau daca cel mic ajunge sa se ca prin asta sa-si faca rau (lovituri, vanatai, rani).



In concluzie, cred ca faci bine ca ceri si parerea unui medic, dar din cate ai povestit nu cred ca e totusi cazul sa intri in panica.




____________________________________________________ Blogul Dianei ____________


#8
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 11:13

Alex, pe voi nu v-a luat un medic neurolog pediatru in evidenta la iesirea din spital? Si sa faceti controale regulate?

Intreb pentru ca noi a trebuit in primii doi ani de viata sa mergem la controale regulate la oftalmolog, neurolog, cardiolog si neonatolog.







Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#9
danasima

danasima

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 14:26

Buna Alex! Am vazut subiectul si am intrat pentru ca si fetita mea cam de pe la 5 luni a inceput sa isi legene capul inainte sa adoarma, am observat prima data in masina in scoica de masina.
Si eu am nascut la 28 sapt , deci tot prematuri, si noi sintem operati la ochisori si am stat in maternitate 2 luni si 10 zile ca sa ajungem la 2300g baiatul si 2000g fata.
Am fost la 2 medici neurologi de atunci si ambii mi-au zis ca miscarile ritmice ale capului la unii bebelusi sint denumite de ei asa zise "miscari calmante" si se observa la copii inaite de a adormi sau cind se plictisesc.Mi-au zis ca nu au nici o semnificatie patologica atita timp cit nu le face o perioada foarte nmare din zi ci doar inainte de somn.

Mai nou am observat ca si fratele ei geaman are acelasi miscari dar cind e la masa si nu vrea sa mai manince si eu insist sa ii mai dau cite o lingurita.Si am fost foarte atenta, el nu face miscarile decit in situatia asta.

Parerea mea este ca pentru linistea ta trebuie sa mergi la un neurolog, stiu ca si eu eram disperata, am povestit doctoritelor fiecare gest care mi se parea mie anormal si mi-au explicat cum stau lucrurile si ca sint perfect normale. Si mi-a mai zis pediatra ca daca ei observa ca un anumit gest al lor, ne atrage noua atentia foarte tare, ne amuza sau ne supara, il tot repeta pentru a ne testa reactiile. Deci e posibil ca baietelul tau sa faca asta si pt ca te vede ca imediat vrei sa il opresti sa mai faca.

Dar exact cum a spus si Johanna, ma mir ca nu v-au fost recomandate controale periodice la neurolog.Noi am fost la 6 luni, la 9 si urmeaza sa mergem si la 1 an.La fel si la oftalmo, cardiologie, la ortoped ca avem unele probleme, la medic de recuperare medicala + echografii abdominale si transfontanelare.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Pozele noastre-http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

#10
alex2010

alex2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 14:39

Am fost si noi la toate controalele,apropo foarte greu am ajuns la dna dr carmen burloiu dr neurolog si la dr stanciu de ex nici nu am putut sa ajung,nu stiu de ce probabil sunt f solicitati.Cand am fost la neurolog si la vazut a zis ca e ok doar ca atunci de la cat a stat la incubator avea tendinta de a duce mereu capsorul spre dreapta si asta s-a corectat pana la urma cu cateva sedinte de kineto si de la sine si-a revenit,as vrea sa ma mai duc odata.Atunci nu se legana asa.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -