Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea la Medlife (22)


236 raspunsuri la acest subiect

#11
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 23:57

stiu care e riscul cu stereptococul, m-am informat pe deplin inca din nasterea trecuta. nu poti sa eviti reactivarea lui chiar daca ai facut analiza cu o zi inainte de nastere si era curata, se poate reactiva peste noapte. iar din moment ce se stie ca el exista in organism , fie ca nasti natural, fie ca nasti prin cezariana, medicul iti pune o perfuzie cu antibiotic pt a evita orice risc in momentul extragerii.

Nu este vorba de o igiena precara. este un streptococ intalnit la f multe femei si de care n uscapi toata viata. se poate activa si sa apara in analize daor pe perioada sarcinii. pe mama nu o afecteaza cu nimic. copilul poate avea de suferit. insa dupa cum a mai zis cineva si mai sus: se paote naste natural fara nici o problema, nu este acesta un impediment. Trebuie tratat de cate ori apare in sarcina pt ca poate duce si la rupere de membrane.



--------------------------------------------

Marina[gravi]33+[fetita] & [pis] ANA SOFIA (05.08.08)

--------------------------------------------

Copil crescut din suc de morcovi
--------------------------------------------
Mami Marina's blog

[foto]


#12
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 04:02

dragele mele, va doresc tuturor o nastere usoara si bebei sanatosi si papaciosi![flo]
Ronny, si eu am nascut la Medlife, cu streptococ B, tratat cu antibiotic de 2 ori si totusi, nu am scapat de el... si am nascut natural! copilul meu a intrat in contact cu el doar la nivel cutanat, fara niciun fel de alt risc, iar imediat dupa nastre i s-au facut analize pentru a verifica ce si cum... si a fost ok, amandoi am fost![pk] am ramas cu niste amintiri tare faine din acele momente, sunt de neegalat!
dar am avut mare incredere in dr. Popa Mirela, mi-a explicat si mie ce se poate intampla, am citit si eu f mult pe net si nu m-am panicat... nu-mi pare rau de decizia luata, mai ales ca Dr Popa a spus clar atunci: streptococ B prezent nu este contraindicatie pentru o nastere vaginala... se mai poate administra antibiotic pe branula in travaliu, tot preventiv pentru copil..
decizia este insa a ta, depinde cat de mult iti doreti sa nasti normal..


Iubirea mea[9cer] Mufarin, bandit mic[hot]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

#13
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 18 aprilie 2011 - 12:05

...de bine ce mi-am bagat nasul p-aici... ieri am descoperit II [:D]
eu am o asigurare privata la Medlife, dar nu-mi acopera nasterea, ci doar investigatii, ecografii, analize... a nascut cineva cu pachetul "NASTERE - PACHET SILVER DOUBLE INTERN 7000 RON"?.. cam care a fost suma finala de plata, adica, mai costa ceva, mai trebuie facut ceva suplimentar in afara pachetului asta?..
in alta ordine de idei, dr Chitescu nu mai e la ei?..[:-/]
ce medic recomandati pentru morfo-fetala?.. eu la ea le facusem cu Matei..
pana una-alta, pe 3 mai m-am programat la dr Popa[:)]
Doamne ajuta!!

Iubirea mea
[9cer] Mufarin, bandit mic[hot]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

#14
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 18 aprilie 2011 - 18:40

Doamna Chitescu este la ei..la medlife Favorit..eu numai la ea mi-am facut eco..parerea mea ca de la ei este cea mai buna..are o vasta experienta..
Eu am nascut cu pachetul silver-cel mai ieftin cu 2 paturi..am mai platit 150 ron in plus... acum depinde ce ii faci copilului-tre sa intrebi ce anume intra in suma si ce nu..
Oricum din punctul meu de vedere merita toti banii!!! bani care sunt mai putini ca la oricare spital privat...

#15
Ronny2011

Ronny2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 00:29

Luny, nu stiu ce sa mai cred...suna a fi vb despre aceeasi situatie, totusi mie intr-un fel, din modul in care mi s-a prezentat situatia, mi-a recomandat cezariana. Din ce ai povestit tu, inteleg ca a sprijinit pana la capat ideea de nastere naturala.

Eu mi-am dorit toata sarcina nastere naturala, insa am considerat ca e mai bine sa tin cont de recomandarea medicului si de asemenea sa ma pun pe planul 2 pt copil si sa elimin orice fel de risc daca pot. Si inteleg ca cezariana cu programare elimina total riscurile ca streptococul sa ajunga la bebe. El se afla in colul uterin, atata timp cat copilul nu intra deloc in contact cu zona aceea sau cu secretiile riscul este eliminat 100%.

In cazul in care s-a rupt apa si se face cezariana e altceva, atunci da, se poate considera ca mai sunt niste riscuri, mai ales daca orele trec.

Nu vreau sa contrazic pe nimeni, eu doar expun situatia asa cum este in cazul meu si cum mi s-a prezentat.

Luny, tu acum cat timp ai nascut?

De d-na dr. sunt extrem de multumita si ma gandesc ca totusi daca era total lipsit de riscuri sa nasc natural, stiind ca imi doresc, m-ar fi incurajat sa merg mai departe. Alte probleme nu au fost.

#16
Ronny2011

Ronny2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 00:35

Luny, eu am facut morfologia la Dr. Cristian Nicolae in dec, la Medlife Grivita si am fost fff multumita. E medic primar, f atent, f comunicativ, s-a purtat exceptional. Dr.Popa mi l-a recomandat. Ecografia a fost acoperita de asigurarea privata.

Mi-a recomandat si pe d-na Muntean Andreea la care am si facut o eco la 17 saptamani, a fost super ok insa fiind la Materno ecografiile pe care le face dansa nu sunt acoperite de asigurarea privata ( poti intreba, poate s-a mai schimbat intre timp).



#17
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 00:49

Iubu, mersi! o sa-mi programez morfo-fetala cat de curand! tu cand ai nascut? felicitari![flo]
Ronny, gresit! cezariana nu elimina toal riscul ptr copil de a intra in contact cu streprococul...stiu calr ca eu am intrebat atunci, tocmai sa vad raportul risc/beneficiu... si daca e tot p-aoclo, de ce sa ma taie?.. inteleg ca tot la Mirela Popa esti?... sa stii ca ea te cam citeste cat iti doresti tu sa nasti natural. Si actioneaza in consecinta... iti spun ca ptr ei, e muuult mai comod cu cezariana progamata, decat travaliu, nastere normala, etc... asa ca pune tu singura in balanta ce si cum, trage o linie, si mai abordeaza o data problema.. eu am nascut in martie 2008.

Iubirea mea
[9cer] Mufarin, bandit mic[hot]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

#18
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 13:51

Eu am o prietena care a nascut prin cezariana si ea avea streptococulB..si exista riscul sa il ia si copilul..risc de 10% dar nu l-a luat..la nastere vaginala este mult mai mare riscul pentru ca intra in contact practic cu tot in momentul nasterii..de aceea se cam recomanda cezariana..
E adevarat ca lor le este mai comod cu cezariana dar eu sunt convinsa ca daca se poate si nu exista contraindicatii se poate naste normal si la Medlife.

#19
Ronny2011

Ronny2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 14:18

Luny, asta ar fi chiar culmea, acum te pomenesti ca eu vreau cezariana dar nu stiam cum s-o spun si m-a citit d-na doctor :)))

Tot primesc sfaturi sa ma mai documentez, insa m-am documentat foarte bine si am discutat si cu doctora f clar.

V-as spune voua acelasi lucru, de ex Marinei 1601 ca nu streptococul e un factor de risc pentru ruperea membranelor ci invers. Ruperea membranelor reprezinta un factor de risc pentru acest streptococ.

Copilul atata timp cat sta in uter, colul este inchis si membranele intacte NU este expus la ce exista in col.

Inteleg ca unora dintre voi vi s-a spus ca nici la cezariana nu se elimina riscul complet si asa este DAR intr-un singur caz: daca membranele s-au rupt, lichidul a inceput sa curga etc. Atunci e adevarat ca si cezariana respectiva prezinta risc.

Dar in momentul in care se intervine din start la o cezariana, cu programare, cand totul este intact, nu mai exista nici un risc pt copil, asa cum am mai spus, acest streptococ este in col. Se face incizia si in 5 minute este scos. Nu inra in contact cu nimic din partea vaginala.

D-na Mirela Popa m-a auzit toata sarcina spunand ca imi doresc sa nasc natural. Chiar la ultima vizita cand am discutat despre pregatirea operatiei s-a aratat multumita ca am reusit sa iau aceasta decizie astfel incat bebe sa fie ok. Mi-a si explicat, ca medicul dupa anumite semne iti poate da o recomandare, dar mai trebuie sa inteleaga si pacientul. Dansa nu e genul care sa impuna. Iti explica, daca x se incapataneaza sa faca cum doreste, e treaba lui. Asa ca, evident, daca tineam mortis sa nasc natural nu ma putea opri nimeni, cu tot riscul.

In nici un caz nu cred ca sunt determinata de confortul medicului sa fac cezariana. Cine o cunoaste pe d-na dr stie ca nu e genul, mai ales ca sunt atatea mamici care au nascut natural cu ea.

La faza cu "depinde cat imi doresc eu sa nasc natural" nu pot spune decat ca imi doresc foarte mult, dar nu cu orice pret. Si daca pot sa elimin orice fel de risc pentru copilul meu, o fac. Tine de decizia fiecaruia. Am avut cateva zile in care m-am simtit inchisa in mine din cauza asta, nu mi-a fost usor pe moment, insa am gandit in perspectiva si m-am pus pe planul 2.

Nu as vrea ca discutia sa ia o alta intorsatura, eu am intrat pe acest forum cu scopul de a gasi informatii despre maternitate, a oferi informatii si sprijin reciproc. Nu as vrea sa ne mai contrazicem pe acest subiect ci sa ramana o atmosfera relaxanta.

Va doresc tuturor nastere usoara! Eu voi naste fff curand asa ca probabil nu voi mai avea timp sa intru.

#20
nicofa25

nicofa25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 22:25

Ronny, eu sunt de acord cu tine. Si eu imi doresc foarte mult sa nasc natural, deocamdata nu am nici o contraindicatie sa nu se intample asa. Dar si eu, in locul tau, as fi luat aceeasi decizie - sanatatea copilului este mai importanta, si pana la urma cezariana este o operatie ca oricare alta, recuperarea tine de organismul si de vointa ta. Mult succes iti doresc si sa revii cat de curand sa ne povestesti cum a fost.

[gravi] 36+ [baietel]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -