Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea la Medlife (22)


236 raspunsuri la acest subiect

#1
vali_delide

vali_delide

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.161 mesaje

Postat 05 aprilie 2011 - 23:56





Asa am inceput:cap.1cap.2cap.3cap.4cap.5cap.6cap.7cap.8cap9cap10cap.11cap.12cap.13cap.14cap.15cap.16cap.17cap.18cap.19cap.20cap.21Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)

#2
vali_delide

vali_delide

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.161 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 00:02

Bine ati venit! Sa fie un capitol cu noroc![flo]

Valentina, cea mai fericita[mamica] de [zana] Andreea Stefania (07.12.2007)



#3
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 12:55

hello la capitol nou!



pai daca se tin de cuvant si fac contractul in mai atunci as putea sa spun ca mai exista o farama de speranta pentru mine avand in vedere ca voi naste spre sfarsitul lunii respective...daca o vrea bebe sa stea la locul lui....



intreba cineva de streptococ B, eu nu am avut noroc. dar l-am tratat cu antibiotic. sper sa nu se activeze iar...probabil va trebui sa mai fac o data analiza



--------------------------------------------

Marina[gravi]32+[fetita] & [pis] ANA SOFIA (05.08.08)

--------------------------------------------

Copil crescut din suc de morcovi
--------------------------------------------
Mami Marina's blog

[foto]


#4
nicofa25

nicofa25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 15:51

Bun venit, capitol nou! Si eu mi-am facut astazi analizele de semestru III, cele de la ginecologie: cultura col, secretie vaginala, streptococ B, mycoplasma si ureaplasma. Sa vedem peste cateva zile rezultatele. Sper sa fie ok.

M-ar incanta sa se aplice acea reducere in mai, poate o prind si eu.

Va pup!

[gravi] 35+ [baietel]

#5
mamutz

mamutz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.576 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 17:12

Am fost internata zilele acestea la medlife si am intrebat de contract cu casa de asigurari. NU STIAU NIMIC DE ASA CEVA. Au zis ca aveau la un momendat contract si pt nasteri, dar din varii motive nu a mai fost reinoit. Acum o sa vedem.

[gravi] 25+ [baietel]

#6
xania

xania

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 08 aprilie 2011 - 23:57

Salutare mamici si burtici!

Si eu am cezariana programata pe 6 mai la MedLife. Sper piticul sa fie cooperant pana atunci si sa nu aibe initiativa :)
Luni am control si voi intreba si eu de contractul cu Casa... nu inteleg de ce nu se grabesc sa il faca, i-ar avantaja mult....

Sanatate!
Xania

#7
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 10 aprilie 2011 - 02:30

din cauza birocratiei ma gandesc. presupun ca medicul trebuie sa dea cu acceptul in primul rand si daca el are ceva cu casa de asigurari si refuza atunci nu mai au cum sa faca contractul. dar cine stie care e adevaratul motiv.

de la receptie si mie mi-au zis ca nu au auzit nimic despre aceasta tema insa spunea cineva aici ca a auzit de la surse mai de sus ca ar fi discutii...

sa speram...



--------------------------------------------

Marina[gravi]32+[fetita] & [pis] ANA SOFIA (05.08.08)

--------------------------------------------

Copil crescut din suc de morcovi
--------------------------------------------
Mami Marina's blog

[foto]


#8
Ronny2011

Ronny2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 15:24

Marina, si restul fetelor, neaparat daca iese pozitiv repetati testarea dupa. Eu am vrut sa nasc natural si toata sarcina analizele au iesit perfect.
In sapta 28 a iesit streptococul, am facut tratament cu Augmentin si eram sigura ca scap de el ( nu am avut niciodata si sunt f stricta cu igiena si toate cele). De unde... am repetat analiza la 2 saptamani dupa incheierea tratamentului si a aparut din nou. Iar tratament, iar analiza. Asa ca uite, se poate intampla.
In total am 3 analize pozitive, acum sunt in sapta 39 si trebuie sa fac cezariana din cauza lui fiindca nu vreau sa-mi asum riscul pt bebe. Pt mama e inofensiv acest streptotoc de tip b insa bebe se poate infecta.
Sper din tot sufletul sa fie f bine si cu cezariana, am incredere maxima in doctorita mea :)

#9
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 15:42

Ronny, nu vreau sa te contrazic, dar o prietena de-a mea a nascut natural si a avut strptococul B; a facut tratament dupa nastere si ea si bebe si sunt foarte bine amandoi.

Daca doar asta e motivul pt care nasti cu cezariana, eu zic sa mai ceri si o alta opinie ... adica depinde cat de mult tii tu sa nasti natural ... eu zic sa te mai documentezi [pup]



*****************************

Irina (2006) si [gravi] 22+ cu [fetita]

mai coase cineva goblen ?

cartile copilariei mele



#10
Ronny2011

Ronny2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 11 aprilie 2011 - 16:06

Burtocika,

este valabil ce spui tu, adica riscul nu e de 100%, dar exista. Nici doctora mea nu mi-a impus cezariana, doar mi-a explicat ca avand acest streptococ exista niste riscuri pentru bebe.

Ma bucur mult pt prietena ta si bebe ca a fost totul ok, asta e cel mai important in final.

Din pacate insa sigur inainte nu ai cum sa stii, chiar daca se face acel tratament. Cu toata teama de cezariana, mi-a fost mai teama de toata tevatura de dupa daca nu suntem norocosi :( mai ales ca sigur sigur cu tot tratamentul nu stii daca e totul ok pt bebe decat cu analiza din lichidul cefalorahidian si nu as vrea sa-l chinui. Asta ca sa stam linistiti in urmatoarele 1-2 luni cand am inteles ca se pot vedea efectele negative ( adica pot aparea in primele 24 ore sau in primele 1-2 luni).

Ma rog...concluzia mea e ca e bine sa fim informate, sa stim "cum stam" si sa decidem in consecinta.

Cu nasterea naturala, mi-am dorit mult si va invidiez in sensul bun pe toate care veti naste natural.
Pupici!




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -