Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Chiar in panica!


181 raspunsuri la acest subiect

#61
sinzi_ana

sinzi_ana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.198 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 06:07

Rufus, va doresc putere sa ramaneti calmi si sa treceti peste asta cat mai repede!!!! Curaj si succes!!!!



Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool] David

[foto]









#62
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 08:17

Rufus, multa putere sa ajungeti la capatul drumului astuia cu bine. Cercul vostru de incredere al familiei trebuie intarit acum. Calm, incredere multa si o sa fie bine. TREBUIE!



Carmen & Ericutz (15.06.2004)



Ajutati-o pe Diana!



Povestea nasterii!





#63
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 09:46

E bine ca nu e varianta cea mai neagra, asta e cosmarul orcarui parinte. Totusi, a incercat sa impresioneze colegii, bine bine, dar de unde are praful?



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#64
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 09:47

Rufus&Tora [flo] felicitari pentru felul cum ati gestionat situatia ...sunt convinsa ca Teo isi va gasi calea (cea buna) indrumata de voi.



Citind acest subiect mi-am dat seama ca stiu f putine despre droguri(cum sa le recunosti pe ele sau consumatori...[:-@])...doar ce e dat la tv si foarte rar daca am gasit vreun articol l-am citit



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Bazar DC pt Bogdan si nu numai,blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri

Blogul Speranta moare ultima

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la

Dumnezeu imposibilul!






#65
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 10:42

Suntem calmi. Parca nu s-a intamplat nimic. A mers la scoala, e dezinvolta. Putin de fatada...sta mai mult in camera ei. Am milioane de intrebari sa-i pun, dar toate incep cu "de ce?" asa ca mai bine ma abtin. Ma comport normal. O sa avem rabdare, ca nici nu prea avem ce face.

Nici nu stiti ce fata buna este. Desteapta, calculata, afectuasa, tenace...incapatanata. Spune ca nu-i plac regulile...probabil ca testeaza limita. Stie sigur ce nu are voie, dar o face, cu speranta ca nu e prinsa. Nu reuseste sa inteleaga consecintele, sau nu-i pasa. Este intr-o perioada chiar proasta, care a inceput cam din vara ce a trecut.

Sper sa-si revina...o sa treaca a 8-a in toamna, urmeaza liceul. Ii spunem, stiu ca nu ne aude: la ce liceu vei intra, in acest fel? Ne agatam de ideea ca si Ioana a avut "iesiri" pe la varsta asta...apoi si-a (mai) revenit. La liceu a intrat deja coapta...nu-i cum vrem noi, dar se pare ca e cum trebuie sa fie, ca toti ceilalti.



Dar...s-ar cuveni sa fie pedepsita pentru fapta asta? A gresit...dar a agitat o multime de lume, oameni care tin la ea, in afara de noi, a provocat suferinta, nelinisti...merita consemnata o perioada in casa? (ca altceva nu prea avem ce sa facem).



Praful cu pricina este (probabil) un amestec de paracetamol, antinevralgic (pisate) si zahar pudra. Am pus-o sa faca o "portie", sa vad si eu cum face...le-a zdrobit cu doua carioci, le-a amestecat. Le-am gustat, pare ca au acelasi gust. Aspectul, identic. Ma trezesc noaptea si ma intreb: cum ii vin, frate, ideile astea?



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#66
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 10:50

Eu cred ca tot ce as (mai) face ar fi cel mult sa-i spun ca sunt un pic dezamagit - dar ca imi va trece. Nu as pedepsi-o pentru ca sunt scapari. Nu cred ca ar fi o solutie buna. Mult mai degraba cred ca as povesti si mai mult cu ea decat pana acum, mi-as crea momente impreuna cu ea si mai multe, si as incerca sa gasesc cat de multe momente pozitive impreuna, unde sa rad cu ea, sa o vad zambind, sa simta nevoia sa povesteasca cu mine.... din astea... dar desigur este opinia mea.

Sincer - sunt foarte multumit (nu stiu de ce) ca nu a fost vorba de altceva. Acolo este o lupta surda si ..delicata si... dificila si... imprevizibila.

In fine.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#67
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 11:09

Rufus, Tora[flo]



Sincer, eu nu as pedepsi fata, dar as continua cu ea vizitele la psiholog. Si daca se poate, as vorbi cu cei de la ANA, sa o mai lumineze pe Teodora despre droguri asa in general: ce efecte biologice, sociale si legale au... sa stie si Teodora cu ce se joaca. (asta bineinteles nu ca o pedeapsa, ci preventie) Si as incerca totusi (fara sa stie Teodora) sa aflu ce e in cutie.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#68
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 11:40

La varsta asta fetele sunt extrem de fragile emotional. O spun din intamplari pe care le cunosc direct. Fetita unor prieteni apropiati a avut la aceeasi varsta o perioada in care parintii nu se mai intelegeau deloc cu ea. Din copilul ascultator, olimpic, premiant, disperat sa ia numai 10 a inceput sa nu mai fie interesata de scoala ci foarte tare de baieti. La 14 ani avea deja primul iubit de 18. Au acceptat situatia mergand pana la ai lasa sa stea impreuna in We la una dintre familii, cand la el cand la ea. Cam intr-un an s-a racit relatia si s-au mai calmat si apele, baiatul a intrat la facultate, ea e ok cu scoala dar are o viata destul de independenta, iese constant cu o gasca de prieteni(tot mai mari cu ani buni decat ea ca varsta) in excursii pe munte, au si o o mica trupa de teatru. Fata e a 11-a acum.

Stiu insa si o poveste trista a unei fete care pe la 13-14 ani a inceput sa fure. Parintii erau in divort, ea a ramas in grija mamei. Fura de la prieteni si cunoscuti, cu banii stransi pt excursie la scoala ducea cu ei toata clasa la cofetarie. Apoi a inceput sa aiba iubiti, sa sufere din dragoste, ea mereu dadea totul si ei o paraseau. Pe la 15-16 ani a avut o relatie cu un barbat matur. In toti ani insa, furturile au continuat. La inceput parintii returnau bunurile, banii, au si pedepsit-o, au batut-o, au mai si trecut cu vederea, in timp lucrurile s-au agravat. Oricate joburi bune avea, ajungea in punctul in care ori fura ceva de la cineva, ori facea vreo combinatie incurcata cu banii altora, o escrocherie... A facut inchisoare, nu s-a lecuit.

Ce legatura au astea cu fetita lui Rufus? Niciuna.

Au legatura doar cu o varsta fetelor si cu faptul ca in ambele exemple ale mele, erau familii bune, de oameni seriosi, educati, iar fetele inteligente si sensibile. Cred ca felul in care recepteaza copiii in sufletul lor anumite evenimente exterioare, sau felul in care le reinterpreteaza pe cele trecute in raport cu persoana lor, persoana ce se defineste in aceasta perioada, poate duce la manifestari din astea extreme.

Ce rol au parintii in definirea asta, cat de importanta e relatia dintre adulti , care e rolul tatalui (absent sau prezent) in ecuatia fetei de 13-14 ani, nu stiu, intuiesc doar ca-i crucial si ca nu-i o simpla schema la mijloc, fiecare caz e unic.

Ca sfat, in situatia data, eu as miza mult pe dragoste, pe intelegere, pe acceptarea copilului care a gresit, cu explicarea greselii, dar cu accent pe "te iubesc si ma doare cand te pui singura in pericol" si neaparat pe suport psihologic pentru descalcirea mecanismelor care au produs derapajul.







Revin ca mi-a sarit ceva in ochi in textul lui Rufus: "Stie sigur ce nu are voie, dar o face, cu speranta ca nu e prinsa. Nu reuseste sa inteleaga consecintele, sau nu-i pasa. Este intr-o perioada chiar proasta, care a inceput cam din vara ce a trecut."

Rufus poate rememorand, vedeti ce s-a intamplat in vara trecuta, ceva ce n-a parut important atunci dar pentru ea de fapt a fost.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#69
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 12:30

Rufus, nu cumva in vara a aflat Ioana? Nu cumva de atunci atentia ta este concentrata mai mult pe fata cea mare?

Eu, daca as reusi sa imi pastrez calmul, nu as pedepsi-o acum. Si asa este indarjita, si asa testeaza limitele... Este doar prima abatere, sau macar prima pe care voi ati descoperit-o. Tu ii cunosti prietenii? Ce fel de copii sunt?

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Rasul este ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

#70
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 13:29

Daca nu reusesiti s-o convingeti sa-si deschida sufletul in fata voastra si sa spuna tot ce-o macina, tot ce o deranjeaza sau nu-i convine, grija si atentia voastra ar trebui indreptata si asupra anturajului, a locurilor frecventate, verificarea calculatorului astfel incat sa nu intre in contact sau sa comunice o perioada pe retelele de socializare sau mai stiu eu ce site-uri. Eventual puteti instala programe speciale care restrictioneaza accesul la anumite site-uri. Verificati discret telefonul ei mobil, daca are, faceti rost de lista convorbirilor si a SMS-urilor, apoi incercati sa verificati numerele de telefon care se repeta foarte des, dar al carui posesor nu va este cunoscut. Cineva a invatat-o cum sa prepare acest amestec sau a gasit informatia aceasta in mediul virtual. Este foarte important sa lamuriti si acest aspect. Toate acestea cu maxima discretie si diplomatie, pentru ca simtindu-se controlata si verificata, este posibil sa "derapeze" si mai mult, in cine stie ce directie. Poate ar trebui sa incercati sa discutati si cu prietena ei cea mai buna, cea careia ii face confidente (daca are, desigur).
Deocamdata, consemnarea in casa este suficienta ca si pedeapsa, cred ca ii ajunge si ei rusinea si tevatura prin care a trecut.
Poate ar fi o idee buna s-o duceti la un moment dat sa viziteze un centru de dezintoxicare, dupa ce va discuta o perioada cu psihologul, sa vada si ea adevarata fata a "prafului alb", cum arata si sufera cei dependenti, care nu mai sunt capabili sa iasa singuri din "mlastina" drogurilor...
Mai spusese cineva despre voluntariat, cred ca este o idee cu doua taisuri: s-ar putea sa-i prinda bine, dar la fel de bine ar putea deveni scuza perfecta in spatele careia va face lucruri interzise, fara stirea voastra, ca doar nu puteti sa va duceti cu ea de mana si sa stati cu ea la actiunile de voluntariat...
Va fi extrem de dificil pentru voi toti sa va regasiti increderea si echilibrul. Insa cred ca veti reusi si veti trece cu bine peste aceasta etapa.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -