Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Chiar in panica!


181 raspunsuri la acest subiect

#41
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 05 aprilie 2011 - 21:43

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Din pacate, nu-i vorba nici macar de liceu...[:(]

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus ,nu-mi pot imagina ce-i in sufletul tau [q] ...din cate imi dau seama Ioana e cu capul pe umeri,ai incercat sa vorbesti cu ea sa-si directioneze sora pe calea buna...sa incerce sa o integreze in gasca ei...Tea poate vrea sa aiba mai multa atentie asupra ei,poate incearca sa se maturizeze mai devreme si inceara ceva ce crede ca o scoate in evidenta fata de cei de varsta ei...incearca sa-i schimbi scoala eventual, nu cred ca anturajul il are in fata casei ...

Scuze daca m-am bagat in problemele tale si mi-am dat cu parerea,doar tu stii ce-i mai bine pentru ele[asia]

******************************
"Cel ce lupta cu monstri ar trebui sa aiba grija sa nu devina unul"

#42
buburuzica_2005

buburuzica_2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 05 aprilie 2011 - 23:39

Pentru depistare de drog in urina te poti adresa Sp.De Psihiatrie Alexandru Obregia.
Costul e 70 ron si rezultatul intr-o ora.
De asemenea pt consiliere si dezintoxicare.

#43
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 00:26

Imi pare rau ca treci prin asta.
Un gand bun pentru voi si de la mine.

#44
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 11:38

Sunt inca socata de cele prin care treci mai ales ca de atatia ani si din atatea mesaje am reusit sa te cunosc cat de cat atat pe tine cat si familia ta.Imi pare extrem de rau si ma rog sa aveti putere sa treceti cu bine peste asta.

Ceea ce vi s-a intamplat voua m-a facut sa-mi dau seama ca teama mea este indreptatita ,nu suntem omnipotenti cand vine vorba despre copiii nostri,putem doar sa ne straduim si sa veghem.

Acum o luna o colega a unuia din fii mei s-a drogat cu etnobotanice,vorbesc despre un copil bun ,care a fost mereu in fruntea clasei,care are niste parinti ce isi dau tot interesul pt cresterea si educarea ei .Am fost ravasita de ceea ce a facut si nici nu-mi pot imagina cum s-au simtit parintii ei.Au luat masuri rapide si sper sa nu se mai repete insa este clar ca fata a pierdut drumul drept exact cand trebuia sa se concentreze mai mult si mai bine,pacat.

Si vorba ta, inca nu sunt la liceu.

Va doresc tot binele din lume [flo]



Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2



Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!








#45
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 13:07

Rufus, imi pare foarte rau de situatia voastra. Si eu va stiu de ani de zile, sunteti oameni echilibrati, inteligenti si mereu ati pus fetele pe primul plan. Cred ca veti trece peste asta cu putere si intelepciune. Va imbratisez cu drag. Succes!

Mami, Ana si Iris

fishing4ever.blogspot.com


#46
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 13:15

Draga Rufus,



Imi pare rau ca treci prin asta si apreciez foarte mult atitudinea ta deschisa de a discuta despre acest subiect. Ar putea fi o alarma falsa sau te-ai putea afla in mijlocul unui cosmar de parinte, din care toti parintii pot invata ceva.

Fiti calmi si mai ales purtati-va bine cu copilul... in cazul grav, e nevoie de psiholog si multa intelegere pentru a putea sa construiti acea punte de comunicare cu adolescenta in cauza.



Va imbratisez cu drag si fiti tari!



Mirela



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#47
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 13:21

Tinem pumnii si o sa fie bine...o alarma falsa [pup][flo]



Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)



Bibi

David

Bogdan

Mihaita

Ionut















#48
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 14:38

de prisos sa-mi exprim si eu parerile de rau, important este sa se rezolve situatia...adolescentii sunt ca apa, scapa printre degete indiferent de cata atentie si iubire au primit, pentru ca adolescenta este varsta cand copilul se segrega oarecum de familia lui, la nivel psihic, e o etapa de rebeliune, de incercare de creere a unei noi identitati mai ales cand anturajul incurajeaza asta. In adolescenta autoritatea parintelui sunt subminate serios de autoritatea anturajului.
De aceea eu mereu zic, ca e foarte important sa ne tinem copiii aproape in aceasta privinta, adica de ex. macar sa stiu eu ca-mi vine fata acasa (Doamne Fereste!) cu un rock-er pletos, jegos si motociclist, dar sa-i vad eu aci langa mine, si sa stiu ce pun la cale decat sa se doseasca ei prin vreo vagauna de frica mea. as vrea sa pot si voi putea sa reusesc sa rezonez cu copiii mei astfel incat sa vina chiar si in adolescenta la mine si sa ma intrebe de ex daca sunt curiosi de ce gust are o tigara, sau ce e cu drogurile, sau orice despre sex, decat sa prefere sa discute NUMAI cu alti adolescenti.

Eu o sa le zic de pe la 10 ani asa, ca sa stie deja, despre perioada adolecentei, si despre modificarile ce le aduce cu ea, cand o sa-i apuce criza adolescentina, ca o sa fiu aproape, pe faza, si o sa incerc cat pot sa le fiu in acea perioada ochii si ratiunea de rezerva, pana ies cu bine din perioada aceasta fragila. Sa nu le fie teama de sentimentele contradictorii ce le vor avea fata de viata, fata de mine ca mama, sa nu le fie teama sa spuna NU anturajului prost, sa nu le fie teama sa imi spuna daca vor par vopsit in 3 culori pe crestetul capului si tatuaj pe fund, sau sa fumeze, etc. sa nu le fie teama si sa aiba incredere in Dumnezeu si in parinti no matter what...Eu o sa-i las inclusiv cu 3 culori pe par si cu tatuaj temporar pe glezna, daca asa se simt ei bine, cu blugii rupti in fund, insa vreau sa le fiu aproape ca sa nu faca lucrurile iremediabile, sa nu cada prada unor situatii din care poate nu mai pot iesi integri fizic si psihic, Doamne fereste...

Raman la ideea ca adolecenta e o perioada "oarba", discernamantul e clar afectat chiar si la copiii buni, cu care se poate discuta, deschisi la comunicare si obedienti, chiar si la ei discernamantul este in adolecenta foarte-foarte distorsionat. Realitatea lor nu mai e una cu realitatea parintilor, ei au o lume a lor, sunt perfect convinsi ca fac bine ceea ce fac si ca gandesc mai limpede ca niciodata, ca vad adevarul asa cum nu-l vad si nu-l vor vedea niciodata parintii, pt ca parintii sunt niste "naivi invechiti si ametiti", in timp ce ei, copiii adolescenti se vad pe ei insisi "cool si pe val", adopta diverse stiluri vestimentare si de make up, de tunsori cat mai "originale" si frapante pentru restul lumii....din nefericire, ei nu constientizeaza ca sunt destul de jalnici in aceasta postura, ca de fapt cei din jur ii percep ca fiind debusolati, nesiguri si ca se expun inutil multor pericole...

sper sa aud vesti bune in curand Rufus, si ca fata se va trezi la realitate, asta in cazul in care nu a incercat doar sa braveze si ea ca sa fie vazuta mai bine de cei din anturaj...amestecuri de paracetamol, zahar si antinevralgic faceau adolescentii si pe vremea mea si consumau cu alcool chestia asta...care-i binedispunea cica...nu stiu ce altceva sa zic, decat ca acum trebuie sa o rezolvati, chiar daca NU a consumat, chiar daca a consumat, trebuie sa inceteze, e clar ca e nesigura si debusolata de cauta sa atraga atentia fie si daca punea numai zahar gol in cutiuta...mai mult ca sigur ca voi stiti cum ati crescut-o (personal am incredere ca ati crescut-o bine) si ca nu va ajunge la lucruri grave, insa pentru confortul ei psihic, siguranta ei fizica si linistea voastra trebuie sa refaceti legaturile "subtiate" cu ea. N-as avea incredere maxima in psihologii nostri, insa daca voi aveti mergeti pe mana lor.

bafta multa
lia



#49
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 15:31

Rufus[grup]



daca patrunzi in fuga pe teritoriul unui caine, animalul va crede ca esti un intrus si se va purta ca atare. dar daca stai linistit, il lasi sa se apropie de tine si sa te miroase, este posibil sa te primeasca pe teritoriul lui. totul depinde de modul de abordare.



modul de abordare este biletul tau de intrare. modul in care te apropii de copil va determina rezultatele pe care vrei sa le obtii.



bafta multa[pup]



*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]

Speranta si incredere pentru David [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*





Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori




















#50
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 19:34

Indiferent de situatie trebuie sa simta sprijinul vostru si dragostea neconditionata ce i-o purtati. Bafta si sper sa fie doar o alarma falsa.



Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -