Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (25)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 10:35

Eu si sora-mea ne iubim mult, dar nu impartim aceleasi pasiuni. Plangeam cu lacrimi cand imi rupea, manzgalea cartile.
Dar o iubesc pt ceea ce este ea, desi alor mei le scoate fire albe (suntem foarte deosebite una de alta).
Copilaria mi-am petrecut-o avand grija de ea tot timpul: dus/luat de la cresa, gradinita, carat dupa mine la joaca in carucior, ajutat la teme.
Inchipuiti-va cum e sa joci Fata-ascunselea sau Castelul cu un carucior dupa tine. dar nu-mi pare rau, ma bucur ca si-a revenit si nu a ramas cu urme/sechele din cauza unui medic incopetent.
Din cauza faptului ca a fost mai bolnavicioasa mereu a fost cineva care sa o ajute la teme, la responsabilitatile care i se cuveneau, asa ca nu prea se descurca de una singura, mereu cere ajutorul, lucru care e enervant.
Eu la 6 ani stateam la cozi cu orele, ma plimbam cu troleul cateva statii sa iau paine calda (stiti cum era pe vremurile celelalte). La 10 ani taiam Bucurestiul in 2 sa ma duc la bunici si nu aveam nici telefon fix, dar mobil.
Mie una mi-a prins tare bine.


[gravi]12+

#22
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 10:39

Arturicii- superbi copii! Sa va traiasca!

[gravi]12+

#23
moni81

moni81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:13

Arturici sunt niste dulci baietii tai. Parca i-am vazut mai demult intr-o revista este posibil?


Monika [gravi]19+

#24
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:17

Neatza fetele![pup]

Nicoleta B ce povestesti tu imi aminteste de mine si de sora mea,numai ca la noi,eu eram cea mai mica,de care trebuia sa ai grija,sa-i pieptani cozile ,sa nu iesi afara fara ea etc;si pe deasupra mai eram si rautacioasa si o bateam mereu,ca ei ii era mila de mine sa ma bata[:D].Dar m-a iertat,si pe cand aveam eu 7 ani a scapat de mine partial,,ca aveam programe diferite la scoala..totusi si atunci trebuia sa fuga in pauze acasa sa vada daca sunt cuminte.

[:D]

Arturica foarte frumosi baietii...copii de reclama ce sa zic?as fi vrut sa "fur" pozele pentru colectia mea de copii frumosi,dar nu stiu cum[:D]



poze

Seby 19+[baietel]

#25
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:32

De batut ne bateam ca chioarele, dar asta era farmecul atunci. Acum radem cu lacrim cand povestim ce faceam

[gravi]12+

#26
Reallaura

Reallaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.538 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:35

Neata

Arturicii mama cat de dulci pot sa fie!! SI calendarul, super idee, excelent, deosebit!

Cu educatia, eu zic ca trebuie canalizati de mici spre tot felul de activitati, un sport, un instrument, o limba straina, ca e f important sa le trezesc dragul de lectura si sa discutam cat mai mult.
Nu avem cum sa-i urmarim, cum sa le verificam fiecare persoana din anturaj.
Sunt multe modele de comportament in care eu cred si pe care le pot oferi de exemplu.
si in plus, o educatie crestina. Nu-i poti forta sa creada in Dumnezeu, dar macar doua trei lecturi importante pot sa le sugerez.

Sper sa fie cum ma gandesc eu, niciodata nu ai siguranta.
Oricum eu sunt mai speriata de febra decat de droguri [alcool]
Cand ma gandesc ce ma asteapta iar cu bb mic...ofof. POate dupa aia uit, dar acum teroarea mea e febra.

Cu gelozia, eu am avut sora geamana asa ca nu e cazul de posesivitate la noi, DImpotriva la 12 ani am batut-io pe mama la cap sa ne mai faca frati/surori si cand am avut o sora am inceput sa cerem alta, sa avem fiecare cate una.
De batut ne mai bateam si noi, in joaca, faceam lupte si ajungeam la bataie, dar ne impacam imediat.

Laurita, mami [8**] de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si [gravi] 21+ [fetita] Ana Ilinca



#27
Reallaura

Reallaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.538 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:42

Alysh hai mai da si pe aici [pup] ce mi-e dor de tine si vreau sa stiu si de sarcina asta cum merge.
EU ma indrept spre +5 kg [q]

Laurita, mami [8**] de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si [gravi] 21+ [fetita] Ana Ilinca



#28
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:48

In batai,punctul meu forte era trasul de par..si aruncam cu peria de pieptanat dupa ea[:D].Dar cred ca i-a prins bine,ca s-a facut coafeza..acum de fiecare data cand ma duc la ea sa ma aranjeze la par,prima replica e:"E MOMENTUL SA MA RAZBUN"[starwars]



poze

Seby19+[baietel]

#29
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 11:58

Neata fetelor! zapada e din ce in ce mai mare in Brasov ... si ninge intr-una. Ce frumos este !
Madamar: am avut si eu niste intepaturi de care povesteai( nu stiu cauza lor), in partea de jos a burticii, am luat 2 tablete de nospa si mi-a trecut. Incearca sa iti gasesti niste ghetute imblanite, sunt mai greu un pic de gasit dar sunt foarte calduroase. Eu am noroc ca am o pereche de anul trecut, mai sport, fara toc dar foarte calduroase. Urmeaza sa mai caut o pereche, am vazut ceva dar din piele intoarsa si mi se pare o prostie. Prietena mea mi-a zis ca a vazut intr-un magazin ceva in genul in care caut dar nu am ajuns inca.
Arturicii: si eu cred ca solutia cu bona e cea mai buna, sper sa am norocul sa dau si eu peste una de treaba care sa se priceapa la copii si in care sa am incredere. Super pozele cu baieteii tai,tu le-ai facut , ca am vazut ca ai inclinatii artistice ?
De Craciun nu ma voi agita chiar deloc. Mergem acasa la parintii mei, in Bistrita ( avantaje si dezavantajele distantei) si atunci pentru ce sa ma agit. Abia astept sa ajung pentru ca mi-e foarte dor de ei. De revelion revenim in Brasov, inca nu stim ce vom face; probabil stam acasa ca sa evitam "aglomeratia".

Eu am un frate mai mic cu 6 ani. Dintotdeauna ne-am inteles foarte bine. Recunosc in povestile voastre responsabilitatea fratelui mai mare. Mereu il supravegheam sa nu faca vreo prostie. Cea mai tare faza e ca odata cu trecerea timpului, eu am inceput sa am cate o intalnire, el ma pandea pe ascuns sa vada cu cine sunt si ce fac. Imi venea sa il iau la bataie. Cu timpul , a renuntat la panda ... dar ... de fiecare data cand ma vedea cu cineva sa vedeti voi priviri ... il cerceta din cap pana in picioare si nu avea o privire prea palcuta [:D] se transformase el in "fratele mai mare si protector".
Va pup burtici, fug la scarbici!


R_ocsy [gravi] 17 +

#30
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 12:05

Neata fetelor,

Nico sper ca esti bine dupa cazatura de ieri. Aveti grija fetelor cu ghetusul de afara.

Laurita si mie imi e groaza de febra, am tras-o cu Ale rau de tot. Acum 2 ani de Craciun am ajuns cu ea aproape in convulsii la spital, avea febra 41 si nu scadea cu nimic. Acela a fost insa si ultimul puseu dur de febra, apoi mi-a mai facut, dar raspunde bine la antitermice sau antibiotice daca e cazul. Dar sunt de acord cu tine, febra e un cosmar, numai mama sa nu fii in momentele alea.

Legat de surori. Intre mine si sora mea este o diferenta de un an si sapte luni. Mama ne zicea mereu, ca noi ne vom intelege abia atunci cand vom pleca fiecare la casa ei. Pe perioada copilariei ne-am batut si certat mult, o data tin minte ca am dat-o cu capul de calorifer, in alt an de Craciun mie imi era frica sa bag bradul in priza si am pus-o pe ea, urmarea s-a curentat si exemplele pot continua. Ultima cearta zdravana a fost cand m-am mutat cu sotul si imi luam lucrurile, al un moment dat vine si ea si zice ca aia e perechea ei de blugi. Atat ne-a trebuit, ce i-a fost dat lui SIlviu sa vada, ce o fi zis saracul, Doamne unde am nimerit, eu tineam de un crac, sora-mea de altul, eu cu o foarfeca, ea urla, pana la urma nu mai stiu cine a castigat. Dar una peste alta nu mi-as inchipui viata fara ea si este atat de bine sa ai un sprijin in viata, de aceea mi-am dorit si eu pentru Ale frati/surori, Doamne Doamne ne-a dat cu totul 3 fete, va dati seama ce o sa fie in casa, dar abia astept.

Rocsy merci de info legate de Poiana, dar intre timp a venit zapada si la noi asa ca stam acasa la caldurica. Azi i-am promis fetii ca o scoatem cu sania. Cat despre socrii, nu iti mai face sange rau, ca nu merita sa te enervezi. E bine, ca nu stai cu ei in casa, restul voi sa fiti sanatosi, ca le rezolvati pe toate.

Arturicii foarte haiosi puiutii.

Eu am avut niste arsuri groaznice azi noapte. Am mancat niste paste cu fii-mea si azi noapte a fost un cosmar. Mai mult nasul meu nu imi mai da pace. Cand ma lasa, dar si cand ma apuca. Congestia asta nazala este un cosmar.



Sabina [gravi] 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -