Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (25)


199 raspunsuri la acest subiect

#1
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:14

Cine-l vede pe copil cum creste?

Nimeni! Numai cei ce vin din alta parte spun:

"Vai, ce-a mai crescut!"

Dar, nici mama, nici tata nu l-au vazut cum creste.

El a devenit in timp. Si in fiecare clipa a fost ceea ce urma sa fie.


de Antoine de Saint-Exupery







[ruga]Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei[ruga]



Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"

binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in

pantecele mamei sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.

Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.

Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si

infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil

care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai

si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si

binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.





Capitole:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24










Povestea mea... Povestea noastra...


Candva, in 2010 vom fi mamici fericite un grup de 100 [gravi]





Va fi o zi in luna Aprilie, anul Domnului 2010

- un [grup] de 3 [gravi] cu 4 [fetita]




[gravi]Ioana5255 UM 19.07.2009 DPN 21.04.2010, cu [fetita]Ekaterina[fetita]Iustina + [8**]Alexandra (27.06.2006), dr. Elemel Nuraltay, Euroclinic

[gravi]Reallaura (10.01.1978) DPN 27.04.2010cu [fetita]Ana Ilinca +[copil]Mircea Ioan (15.05.2008)

[gravi]R.Cata (13.10.1978) UM 24.07.2009 DPN 30.04.2010cu [fetita]Miruna





Va fi o zi in luna Mai, anul Domnului 2010

- un [grup] de 54 [gravi]cu 8[fetita], 10 [baietel] si restul [am]




[gravi]moni81 (14.12.1981) UM 25.07.2009 DPN 01.05.2010 cu [fetita]

[gravi]murica UM 27.07.2009 DPN 03.05.2010 cu [fetita]

[gravi]Monyca.C (03.09.1980) UM 23.07.2009 DPN 03.05.2010 cu [baietel] + [copil]Eva Paraskeva (22.09.2008)

[gravi]roxanik09 UM 28.07.2009 DPN 04.05.2010

[gravi]Cordelia (09.10.1981) UM 28.07.2009 DPN 04.05.2010 cu [baietel]

[gravi]rosanne (11.11.1980) UM 29.07.2009 DPN 05.05.2010 cu [fetita]Natalia, dr. Manuela Neagu, Spit. Panait Sarbu

[gravi]

#2
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:30

Arturicii, eu cand eram mica aveam un simt al proprietatii f f dezvoltat si vb aceea am crescut cu sora-mea, iar ai mei mereu ne-au invatat sa daruim. Imi aduc aminte ce circ am facut o data cand tata a imprumutat cartea "Ultimul Mohican" fetei prietenilor nostri de familie. Ce am mai plans si ce circ am facut, desi cartea nu era ptr varsta mea. Eu cred mai mutl ca tine de personalitatea fiecaruia. Acum nu mai sunt asa decat cand vine vorba de hainele mele, nu suport sa le imprumut nici macar sora-mii. Sau ma supar daca Ale strica vreo jucarie. Sau daca se sparg pahare. Am si eu tacaneli. Dar totusi sunt darnica, asta sa nu va imaginati despre mine ca oi fi vreo zgarcita, doar ca am si eu pitici pe creier.

Eu tocmai am dat iama in pufuletii lui fii-mea.

Ana bine ai venit. Sarcina usoara.

Sabina [gravi] 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#3
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:31

A, am uitat sa zic. Sa fie un capitol numai cu vesti bune si noroc.

Arturicii lasa ca si la noi s-au anuntat temperaturi cu mult sub minus.

Sabina [gravi] 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#4
gabriella_t

gabriella_t

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:33

Si mie imi e frica gargarita sa nu fie prea alintata si sa fie egoista.Si da ai dreptate arturicii comportamentul copilului nu tine numai de el ci si de parinti si de ceea ce vad in casa.Eu am un frate pe care il ador(chiar daca nu prea ai arat) si am impartit atat de multe lucruri si amintiri incat nu as concepe copilaria mea fara el.Fiind mai mare cu 6 ani m-a invatat toate prostiile posibile si m-a ajutat intotdeauna.De aceea as vrea sa ai ofer Giuliei aceeasi sansa, de a avea un suflet care sa ai fie aproape neconditionat toata viata.
Si nu in ultimul rand sper sa imi dea DD suficient de multa minte si rabdare sa pot sa imi educ copilul asa cum trebuie.
[gravi]16+ cu [fetita] Giulia Maria

#5
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:50

Multumesc pentru sfaturile cu privire la arsuri [pup].Acum le astept,k le vin eu de hac[sm]

Legat de copii egositi,rasfatati..eu cred k pe langa simtul proprietatii mai e si atasamentul fata de lucruri,dar la fel si aici conteaza cum a fost invatat.

Imi amintesc ca am mers cu o prietena in parc cu fetitza ei.Jucand-se copilul si-a pierdut o agrafa cu fluturas.Mamaaaaa,am cautat dupa ea 2 ore...se intunecase,era frig,si am luat tot parcul la picior pentru o agrafa.Fetitza nu a zis nimic..asta e..o agrafa...dar prietena mea..era terminata,zici k pierduse un membru al familiei[bang].Deocamdata e micutz copilul si nu realizeaza,dar dc continua asa o sa-i copieze reactiile...Deci conteaza si foarte mult ceea ce vede in jur[pup]



poze

Seby 19+[baietel]

#6
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 19:08

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255
Arturicii, eu cand eram mica aveam un simt al proprietatii f f dezvoltat si vb aceea am crescut cu sora-mea, iar ai mei mereu ne-au invatat sa daruim. Imi aduc aminte ce circ am facut o data cand tata a imprumutat cartea "Ultimul Mohican" fetei prietenilor nostri de familie. Ce am mai plans si ce circ am facut, desi cartea nu era ptr varsta mea. Eu cred mai mutl ca tine de personalitatea fiecaruia. Acum nu mai sunt asa decat cand vine vorba de hainele mele, nu suport sa le imprumut nici macar sora-mii. Sau ma supar daca Ale strica vreo jucarie. Sau daca se sparg pahare. Am si eu tacaneli. Dar totusi sunt darnica, asta sa nu va imaginati despre mine ca oi fi vreo zgarcita, doar ca am si eu pitici pe creier.Eu tocmai am dat iama in pufuletii lui fii-mea.Ana bine ai venit. Sarcina usoara.Sabina [gravi] 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
Ha, mananci pufuletii !!![D]Sigur ca tine si de personalitate.Nu inseamna ca eu daca-s darnica si dau cu bucurie nu am si eu micile mele tacaneli.Sotul este si el f darnic si el spre deosebire de mine se supara rau cand stric ceva, eu sau cei mici.E vorba asa, de bucuria de a darui. E normal sa avem simtul proprietatii dar asta la mine e f slab dezvoltat.Poate ca nu am explicat eu cum trebe insa am comparat 2 situatii de la mine din neam si cum nu sunt 2 oameni la fel putem da aici f multe exemple.O zi frumoasa sa avetiIoana,[*]Philip 6ani, [*]Yann 6ani, [*]Sabina 19+

#7
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 19:19

Fetele, si eu am emotii la capitolul educatie, pentru ca sunt o fire mult prea pacifista si ingaduitoare. Fara sa exagerez, nu am strigat la nimeni in viata mea, nici nu cred ca am voce [:)]... Dar ma bazez pe faptul ca am "lipici" la copii, nepoteii mei din partea sotului (6 si 9 ani acum, baieti mari!) ma iubesc foarte mult, si culmea, ma asculta fara comentarii, iar cel mai "odios" lucru pe care il fac e sa ii amenint ca nu ne mai jucam. Ii ingrijesc (ii ingrijeam cand eram in stare [q]) mai mereu de cand s-au nascut, si pot sa spun ca sunt cand posesivi, cand darnici, depinde cum au chef: ba unul vrea sa imparta si celalat nu, ba invers, mai au momente de paruiala si altele de tandrete, cand cum.
Eu am o surioara mai mica cu 2 ani decat mine pe care o iubesc ca pe soare, si pe care mi-am dorit-o enorm (eu i-am dat numele Mihaela, dupa desenele animate de la televizor [:D]). E drept ca in perioada pubertatii mele ma calca pe nervi ca era coditza dupa mine mereu si nu suportam sa imi atinga lucrurile, insa de prin clasa a 11-a am devenit din nou nedespartite [pup]
Si o alta situatie, verisoara mea cea mai mica (acum domnisoara de 14 ani), e sigura la parinti, insa si-ar fi dat si sufletelul la alti copii, numai sa se joace cu ea!

Nana [gravi]18+ cu [fetita]

#8
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 19:22

E, Nana, ce n-as vrea sa fiu si eu asa calma ca si tine...

Dar eu sunt alt gen..



Mai zi de tine ca poate mai invat si eu ceva.

Nu inseamna ca tip si urlu la cine imi iese in cale, in nici un caz.

Sunt insa agitata, mereu in miscare, fara tone de rabdare, etc.





Ioana,

[*]Philip 6ani, [*]Yann 6ani, [*]Sabina 19+


#9
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 19:32

Eu am pitici pe creierash cu altceva...tot de educatie,dar cum o sa fac?ca fiind baiat trebuie educat sa fie si gentalman,dar nici sa fie considerat prost,sa-l bata colegii..sau sa fie timid,dar nici tupeist nu e bine...Offff..noi fiind numai fete...imi era mai usor printre funditze si coditze[:D]



poze

Seby 19+[baietel]

#10
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 19:34

eu am un stres ca, copiii mei la adolescenta sa nu cada in patima drogurilor si sa intre in anturaje suspecte.

Sabina [gravi] 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -