Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima vara cu bebe


25 raspunsuri la acest subiect

#11
lisssa_ana

lisssa_ana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 02 aprilie 2011 - 18:07

am uitat sa precizez, cand mergeti cu masina, incearca sa deschizi geamurile si sa aerisesti masina inainte de a pune bb in ea. Aerul acela"clocit" si caldura din masina nu le place deloc. Eu deschideam toate usile vreo 2 min dupa care o puneam in masina, asta in cazul in care statea masina in soare si se incingea[flo]



Mama de Ana si [gravi] 25+



Fashion

#12
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 02 aprilie 2011 - 20:08

Eu am nascut in februarie, deci suntem apropiate ca perioada:)

1. Imbracamintea: in casa, in pampers, afara am tinut-o ori in body-maieu, ori in maieu si chilot, ori in rochite maieu. Cat mai dezbracata.

2. Orele - toata vara am stat afara foarte mult, dimineata pana in 11.30, seara dupa 18. Ma refer la lunile de canicula. Ca in iunie , ma prindea si ora 12 afara. Si daca era o zi mai ploioasa, stateam cat era racoare.

3.Eu, in vara deja nu mai alaptam exclusiv, deci ii dadeam si apa.

4. Pentru soare: de fiecare data cand ieseam afara, o cremuiam bine, cu crema cu factor 50+. Cu palariuta, pe cat puteam, ca nu prea o suporta. crema sa o cauti fara parabeni.

Ii mai dadeam cu crema si afara, chiar daca o cremuiam in casa.

5. Concediu: nu e deloc exclus sa mergi la mare cu bebe pana intr-un an, e chiar bine:)

Eu am fost prima data la 4 luni si un pic, a doua oara la 5 luni si un pic.

O tineam la umbra, sub umbrela mare, pana in 11,iar seara, dupa 18.

Cremuita foarte bine si palariuta.

6. Insecte:Am folosit de la chicco, un spray, este si roll-on, impotriva insectelor.

7. Aer conditionat: am in toate camerele , ii dadeam drumul din cand in cand, nu in raza ei de actiune. In masina, dadeam drumul, usor, atunci cand se cerea.



Daca imi mai vin idei, mai scriu:)





BAZAR UMANITAR

#13
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 02 aprilie 2011 - 20:10

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
pe langa intrebarile Inei, mai adaug si eu ,una , deocamdata:putem dormi cu geamul intredeschis fara ca bebe sa aiba probleme cu urechiusele? Tudor al meu va fi ceva mai mare decat Alexandru Inei ,dar intrebarile puse de ea sunt valabile si ptr mine (noi).Gabriela mami de [copil] Tudor Andrei (29.11.2010)"Stelele care cad nu pier,Stelele care cad se duc pe un alt cer"
Am tinut mereu geamul deschis. L-am inchis doar atunci cand venea caldura prea mare, de afara.CU plasa la geam, ca sa nu intre insecte.BAZAR UMANITAR

#14
Ramona2006

Ramona2006

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 02 aprilie 2011 - 22:46

Maya este nascuta in iunie, insa noi traim intr-o clima subtropicala, cu veri f lungi f calduroase si f umede, in plus locuim pe malul marii.
Maya are o piele ffff alba si mi-a fost mereu teama de soarele asta criminal de aici, asa ca pina a fost mica am scos-o vara afara ori dimineata f devreme 7-8 sau seara. Preferam dimineata, ca era aerul mai curat, seara aici e ingrozitor de umed.
De imbracat, mereu f usor, scutec si body-uri de vara, noaptea in pantalonasi lungi ca ea nu a dormit invelita niciodata. Nu suporta pur si simplu si asta nici acum la aproape 5 ani.
Noi traim pe malul marii, insa "la mare" vorba aia o duceam doar dupa masa, dupa ora 4, 5.
Nu am suplimentat cu lichide pina am alaptat-o , dupa aceea doar apa.
Nu am folosit niciodata la ea "insect repellant" aici, doar anul trecut cit am fost in concediu in Romania. Noi stam aici la etajul 6, asa ca nu ajung la noi tintarii sau alte bizdiganii, iar afara, nu am considerat necesar.
Noi traim in aer conditionat, altfel nu se poate trai, avem instalatie centrala, vara e pe race, iarna pe cald. Curat mereu filtrele cu apa cu clor si dezinfectam inauntru cu o solutie speciala. Cind nu merge aerul conditionat, deschid toate geamurile ptr a face curent si a aerisi.

Sanatate si sa va bucurati de vara!




Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

#15
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 02 aprilie 2011 - 23:02

Ma apuca disperarea cand ma gandesc ca vor veni caldurile alea mari si bietii bebelusi trebuie sa stea cu pampers.In casa il las cu cuculetul gol[:D] desi va avea in jur de 8-9 luni,dar afara?!Exista un "inlocuitor" ptr Maria Sa ,pampersul?

Mai am o intrebare:care e "varsta "ptr invatat la olita?Exista o "varsta"?

Gabriela
mami de [copil] Tudor Andrei (29.11.2010)


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"


#16
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 02 aprilie 2011 - 23:35

Gabriela, exista niste mici asternuturi impermeabile, se numesc Panda d ex...le gasesti la Kaufland, Interex, etc. Eu il las pe Alex cate un pic chiar si acum cu fundul la aer. S-a iritat de la Pampers si trebuie tinuta pielea la aer.

Daca face ceva e ok, o parte a asternutului e absorbanta, cealalta e impermeabila.

Afara nu stiu...

cel mai frumos martisor: Alex [baietel] 1 Martie 2011



#17
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 03 aprilie 2011 - 08:59

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Gabriela, exista niste mici asternuturi impermeabile, se numesc Panda d ex...le gasesti la Kaufland, Interex, etc. Eu il las pe Alex cate un pic chiar si acum cu fundul la aer. S-a iritat de la Pampers si trebuie tinuta pielea la aer.

Daca face ceva e ok, o parte a asternutului e absorbanta, cealalta e impermeabila.

Afara nu stiu...

cel mai frumos martisor: Alex [baietel] 1 Martie 2011




aaaaaaa,din alea am consumat deja vreo 100.Eu ma gandeam la ceva care sa-l poti scoate afara,eventual de pus pe sub body.Ceva in genul pampers dar mai subtire,mai fin si care sa nu-l supraincalzeasca .

Gabriela
mami de [copil] Tudor Andrei (29.11.2010)


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"


#18
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 03 aprilie 2011 - 11:11

Fiica-mea e nascuta la sfarsitul lui februarie.
Imbracamintea:
- afara: depinde cat de devreme ieseam (in general dimineata la 8-8,30 maxim eram afara si stateam pana pe la 10,30-11, dar mai mult in parc la umbra, apoi seara dupa 6,30-7 pana la maxim 9 si ceva ca mai mult nu vroia sa stea) la inceput un tricou+pantalon scurt sau fustita/rochita, plus botosei de carpa subtiri/sosetute. Daca se facea prea cald, aveam de schimb un body tip maieu sau o rochita subtire cu bretelute. Mai luam in geanta si o bluzita cu maneca lunga si un pantalonas lung/dres, pentru orice eventualitate.
- in casa un body cu maneca scurta sau unul tip maieu (nu am lasat-o niciodata complet dezbracata pentru ca geamul statea in permanenta deschis si am tinut sa aiba mijlocelul acoperit).
Lichide: noi am fost exclusiv pe formula, deci aveam intr-o geanta termoizolanta sau in camera apa si ceai (pediatrul a spus sa nu depasim, la greutatea pe care o avea atunci, 1 litru de lichide/zi, inclusiv lapte praf).
Soarele: din cauza pielii sensibile, n-am avut voie sa stam la soare (oricum statea in carut, la umbra), si foloseam dermato-cosmeticele recomandate de medic.
Concediu: primul a fost in septembrie la munte (am tinut sa termine intai vaccinurile pana la 6 luni). Anul acesta vom merge si la mare.
Pentru tantari si muste: in casa, desi avem plasa la toate geamurile, tot mai intra cate un tantar pe usa si i-am alungat cu ulei de rozmarin in putina apa calduta, iar afara, pentru ca anul trecut n-am mai gasit plasa speciala de tantari pentru carut (anul asta am comandat-o din februarie), in tavita acestuia puneam putina vata imbibata in apa si ulei de rozmarin.
Aer conditionat: din punctul meu de vedere, sub nici o forma. Diferentele de temperatura foarte mari interior-exterior sunt extrem de daunatoare chiar si pentru un adult, dar pentru un bebe asa mic...(aici am avut razboi cu toti din casa, socrilor le-am spus ca, daca vor neaparat - desi sunt cardiaci- sa-si puna in camera lor si sa tina usa inchisa).

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#19
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 03 aprilie 2011 - 11:15

Revin cu o precizare in ce priveste produsele de tip repelent pentru tantari. Dermatologul a spus clar: nu se folosesc sub 2 ani. De altfel si pe majoritatea acestor produse exista aceasta precizare. La fel m-au sfatuit si mai multe farmaciste. Acelasi lucru e valabil si pentru pastilele/aparatele cu rezerve lichide pentru casa.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#20
Anne45

Anne45

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 03 aprilie 2011 - 18:15

Eu am nascut in Iulie , in conditiile in care in zona in care stau umiditatea este foarte mare si implicit caldura este greu de suportat
-l-am tinut aproape toata vara in body cand eram acasa si pantalonasi si bluzite cu maneca scurta cand ieseam, body fara maneci,palariuta
-cand dormea il acopeream cu lenjeria de la patut
-seara ii puneam salopeta subtire
-de hidratat doar lapte-in acea perioada alaptam
-nici un tip de crema
-evitam sa ies la ora pranzului

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)
[copil][avion]

http://picasaweb.goo...590206055963392


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -