Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS 26


204 raspunsuri la acest subiect

#41
popif

popif

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 12:37

maruscha80, si eu eram la fel de balonata dupa tratamentul de stimulare. O sa mai dureze cateva zile.

Bea multa apa, mananca carne si oua multe.

#42
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 17:54

angelica vad ca tremuri aiurea pe aici[pup]
Hai ca incerc eu sa te linistesc, raspunzand la ce "am mai citit", dar pe rand, ca ai pus o groaza de intrebari[:D]

In primul rand, iti spun pe cuvand de clasicista, ca "spermia", in greaca inseamna "samanta", iar "zoon" este animal, deci, practic, sotul tau, daca ar fi sa traducem mot-a-mot (adaug si cuvantul "normo"), are "animale prezente in mod normal in sperma sa"[:D][:D][:D]daca ar vedea fostii mei profesori aceasta traducere, m-ar pune sa revin in toamna[:D][:D][:D]...Nu-ti face probleme, sotul tau e normal si, chiar daca, sa spunem ca s-ar gasi "altceva", se poate face procedura ICSI, care nu ar pune probleme in evolutia unui embrion din cadrul unui ciclu de fertilizare in vitro.

"Anticoagulant lupic 30.90 30.9 - 45.6 s Coagulometric
Antitrombina III 108.77 80 - 128 % Spectrofotometrie
APTT 33.80 25.4 - 36.9 s Coagulometric
Fibrinogen 337.77 200 - 450 mg/dl Spectrofotometrie
Proteina C 93.75 70 - 140 % Spectrofotometrie
Proteina S 63.34 54.7 - 123.7% Imunologica
PT 12.70 88.49 1.08 9.5 - 14.5 s 72 - 144 % 0.81 - 1.20 Coagulometric
"

La PT nu inteleg care-i valoarea, ai putea s-o separi? Adica exact cum e scrisa pe foaia primita de la laborator.

In stanga ecranului sunt rezultatele tale, iar in dreapta sunt cele "de referinta". Deci tu te incadrezi in cele "de referinta". De ce iti faci probleme? Pentru ca eu nu vad niciun motiv, sincer.

"celelalte" analize cred ca inseamna MTHFR, Factor V leiden, Mutatia Fact. XIII, Pai I...daca am dreptate, acestea vin dupa 10-14 zile de la recoltare. Pana vin acelea, relax, ca stati bine amandoi[pup][pup][pup]



PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

#43
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 19:37

aristica, cand faci histeroscopie?
[pup]

LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit



#44
elenusht

elenusht

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 21:39

salutare fetelor! eu nu am facut fiv si sper sa nu fie nevoie sa fac, insa am fost la dr. Dragos Albu la un consult si mi-a dat f multe analize. Le fac pe toate (sa vedem daca-l conving pe sot sa faca spermograma), si mi-a dat si HSG. Aveti idee se supara daca nu fac hsg la el? e atat de scump la medlife...am gasit prin alte locuri la jumate de pret! Voi ce stiti? se supara?

Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!

vreau sa fiu [gravi]!!!

#45
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 22:59

elenusht, nu stiu daca se supara. Cred ca e vorba mai mult de acuratetea rezultatelor. Prababil are mai multa incredere in laboratoarele lor, chiar nu stiu ce sa-ti zic, mai bine intreaba-l direct.



#46
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 23:05

Citat:
[

i]citat din mesajul lui popif[/i]

maruscha80, si eu eram la fel de balonata dupa tratamentul de stimulare. O sa mai dureze cateva zile.

Bea multa apa, mananca carne si oua multe.


merci popif, oricum prea mult nu pot manca, fiindca simt ca fac poc :)

insa stau cu sticla de lapte langa mine si mananc oua si carne ce sa fac :), poate trece...macar am capatat incredere sa ma misc mai mult prin casa si sa ies putin si pe afara...e ciudat pentru mine, fiindca sunt o persoana activa... mai e un pic pana la beta, rabdareee... trebuie sa am! [gravired]

#47
claris

claris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 00:32

Va multumesc frumos fetelor pt raspunsuri,imi era un pic neclara treaba asta cu monitorizarile,o fata imi spusese ca doctorul cu care a facut fiv a chemat-o la monitorizare doar in ziua 10,mi se pare cam riscant,sau poate ii stia organismul,cum reactioneaza,mai facuse fata respectiva 4 inseminari la acelasi doctor,ma gandesc poate sunt personalizate un pic monitorizarile,stiu eu daca ai ovare micropolichistice sa te cheme mai des,daca nu mai rar,poate depinde si de patologia pacientei.
Eu inca nu sunt convinsa la ce medic sa merg,ma hotarasc foarte greu,incerc sa i-au decizia de jumatate de an aproape,citesc forumul in fiecare zi aproape sa vad experientele ,reusitele si deziluziile voastre.
Mirela ma bucur ca desi ai avut hiperstimulare acum ai o semnatura f frumoasa,sa-ti traiasca copilasii si sa fie sanatosi.Am gasit recent pe net o emisiune a oanei cuzino,avea invitat un medic grec si s-a discutat despre fiv, au discutat si despre hiperstimulare si a zis ca reduce sansele ca fiv sa reuseasca,ba am mai citit ca alte fete din cauza hiperstimularii nu au mai facut et-ul.
Sper sa nu fiu eu asa ghinionista,apelez la fiv din cauza masculina,astenozoospermie,adica mobilitate redusa,sper sa i-au decizia cea mai buna in privinta medicului cu care voi face fiv.
Numai bine fetelor!

#48
nicolaso

nicolaso
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 01:49

Buna! Eu sunt noua pe aici dar in acelasi timp am o experienta destul de veche privind dorint ade a deveni mamaica! Am facut un Icsi nereusit si urmeaza in luna mai sa fac altul cu Dr Albu la Medlife...
Fetele care ati mai fcaut Fiv cu Dr Albu ma puteti ajuta informativ cu schema de tratament care ati facut o ? Si ce tratament ati facut ?

Multumesc! Si sa devenim cat mai curand mamici!

#49
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 11:03

elenusht,
poti sa-ti faci HSG in alta parte, nu are de ce sa se supere. eu am fost la el in nov-10 si o aveam facuta de 1 ani si jumatate de la Giulesti si s-a uitat pe aia (innainte mai facusem IA cu Dr Deliana Predoi si la fel i-am aratat-o pe aceea); la urma urmei e o ecografie pe care se uita ca pe o poza

maruscha eu nu am nimic, numai balonare, in rest nu ma doare si nu m-a durut nimic. Nu am stat in pat deloc, numai putin somn dupa punctie si dupa transfer, in acele zile numai, in rest am iesit din casa in weekend si am muncit toata saptamana asta program normal, chiar overtime, dar e adevarat ca eu muncesc de acasa

abia astept sa fac testul, cred ca am sa fac unul smabata dim desi e numai ziua 11; doctorul mi-a zis sa-l fac marti,dar nu mai am atata rabdare



#50
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 07 aprilie 2011 - 11:13

Claris, nu neaparat faci hiperstimulare, nu te stresa. Ti-am zis eu am avut tratament putin si totul a fost ok, am avut 11 ovocite parca, 7 embrioni ramasi. Stai linistita, nu te stresa dinainte, ca oricum apar mai multe din timp.

Elenush eu cred ca ai putea sa vorbesti cu dl doctor, poate iti recomanda chiar dumnealui un coleg profesionist cu alte tarife. Stiu ca si la nasteri, daca nu-ti permiti sa nasti la Medlife, are recomandari catre alti colegi.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -