Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Despre gradinarit (14)


227 raspunsuri la acest subiect

#21
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 11 martie 2006 - 18:17

Ma primit si pe mine in clubul gradinareselor? Sunt cam amatoare, imi plac florile, dar nu prea ma pricep la ele ... si nici n-am prea mult timp sa ma ocup ...

Iubirea mea cea mare sunt cactusii, am avut ceva noroc cu ei, unii imi infloresc in fiecare an, altii nu ...

In rest, plante cu flori, anuale, ca n-am unde sa le tin peste iarna.

Mi-am luat anul trecut, de Sfinta Maria, o DRACAENA micuta. am zis ca-i merge bine, mi-a dat un pui, dar peste iarna (tinuta in casa, la 23-24 grade, linga fereastra cu expunere spre vest, deci lumina intre 3-4 dupa-masa si 7 seara) au inceput sa i se lase frunzele si sa se ingalbeneasca una cite una. In disperare de cauza am scos-o in balcon (inchis, temperatura aproximativ 10 grade, expunere spre sud, lumina intre 9 dimineata si 4 dupa-masa). Nu pare sa-i mearga mai bine ...
Ceva sfaturi, ce-as putea sa fac ?

Boghi

http://community.web...m/user/bogdanai

#22
kisstherain999

kisstherain999

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 11 martie 2006 - 19:14

Imi pare rau ca nu vin cu un raspuns ci tot cu o intrebare: cat de des trebuie udate niste seminte de "Sporul casei" abia puse in pamant?

kiss [pup]

"Nu fi trist daca nu ai fost remarcat. Fii trist daca n-ai facut ceva remarcabil." Confucius

#23
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 12 martie 2006 - 21:11

Hop si eu tot cu intrebari : cum plantez bulbii de begonie?In ce fel de pamant?E bun cel de la florarie?La ce adancime ii plantez?Am vazut ca au o scobitura intr-o parte.Scobitura asta trebuie sa fie in sus sau in jos?E adevarat ca aproximativ un cm din bulb trebuie sa ramana afara,adica neacoperit de pamant?Cat de des sa-i ud?

N-am mai avut niciodata begonii si nu ma pricep neam.Am luat un singur plic cu 3 bulbi,sa vad daca reusesc sa-i prind.Pot sa-i pun pe toti 3 intr-o jardiniera de 50cm,la distante egale?

Jasmine si [copil] Radu (26.10.2004)

#24
devylla

devylla

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.871 mesaje

Postat 13 martie 2006 - 11:11

_Buna fetelor.



Vin si eu cu cateva intrebari,sper sa gasesc si raspunsul.

Deci...am niste trandafiri si sunt cam firavi...cum se ingrijesc...apa,lumina....

Si...am cumparat panselute(rasaduri care sunt si inflorite) si urmeaza sa le plantez maine in ghivece.Ce vreau sa stiu despre ele ...cata apa le trebuieste,cand au perioada de inflorire...cat dureaza si daca dau si in anul viitor.Cam aceasi intrebare am si despre lalele...cum fac ca sa dea si anul viitor(cu bulbi imi spunea cineva ca nush ce trebuie sa le faci si ii plantezi din nou in iarna si anul urmator inforesc din nou)

Ce ziceti?Ma puteti lamuri in vreun fel?

P.S Adi florile tale sunt superbe.[flo]



poze febroarie[foto]








"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."

Sabina[biz]



#25
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 13 martie 2006 - 11:30

quote:
Originally posted by bogdanai
Ma primit si pe mine in clubul gradinareselor? Sunt cam amatoare, imi plac florile, dar nu prea ma pricep la ele ... si nici n-am prea mult timp sa ma ocup ...Iubirea mea cea mare sunt cactusii, am avut ceva noroc cu ei, unii imi infloresc in fiecare an, altii nu ...In rest, plante cu flori, anuale, ca n-am unde sa le tin peste iarna.Mi-am luat anul trecut, de Sfinta Maria, o DRACAENA micuta. am zis ca-i merge bine, mi-a dat un pui, dar peste iarna (tinuta in casa, la 23-24 grade, linga fereastra cu expunere spre vest, deci lumina intre 3-4 dupa-masa si 7 seara) au inceput sa i se lase frunzele si sa se ingalbeneasca una cite una. In disperare de cauza am scos-o in balcon (inchis, temperatura aproximativ 10 grade, expunere spre sud, lumina intre 9 dimineata si 4 dupa-masa). Nu pare sa-i mearga mai bine ...Ceva sfaturi, ce-as putea sa fac ?Boghihttp://community.webshots.com/user/bogdanai
Bine ai venit, Boghi!Am si eu o Dracaena (mai batranica e drept, are vreo 5 ani) pe care o tin tot intr-un apartament orientat W. Acum e mai rezistenta, dar in primii ani nu parea prea fericita pe perioada iernii. Eu ii fac baita cu dusul cam odata pe saptamana sau ii ud frunzele cu un pulverizator. Pe perioada iernii isi tot pierde din frunze, dar ii da tot timpul frunze noi.Daniella, mama lu'Alexis

#26
geba2001

geba2001

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 13 martie 2006 - 17:18

Buna ziua, florilor !
Eu am o dracena de trei ani
o tin in sufragerie, pe est, la 20 si ceva de grade, o ud odata pe sapt si ii merge bine
Am si eu o intrebare: pamantul din metro, cel pt cactusi si cel pt plante cu flori pt jardiniere este bun?
Multumesc frumos si sa ne creasca toate florile mari si frumoase

#27
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 13 martie 2006 - 21:55

Multumesc, daniella4 si geba2001, sper sa-i mearga mai bine acum, ca vine primavara ... Deci o udati (pe dracena) o data pe saptamina ! E bine de stiut.

Voi cind plantati semintele primavara, schimbati tot pamintul? Pt ca eu am jardiniere si intra foarte mult pamint ... si ma intrebam daca trebuie aruncat complet cel vechi si pus unul nou sau mai merge amestecat ... ca imi trebuie o tona de pamint !!!

Boghi

http://community.web...m/user/bogdanai

#28
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 14 martie 2006 - 00:57

fetelor...plsss ce fac cu begonia mea??? Deja e aici primavara...ramane asa?o tai pana la radacina??of...m-am trezit si eu tarziu...dar tare frumoasa a fost toata vara, plina de flori



devylla, trandafirilor le place soarele si multa apa, e bine sa le pui ceva ingrasamant acum in primavara, sa-i tai scurt sa de-a vladite noi, sunt foarte sensibili la tot felul de paraziti..trebuie stropiti des cu solutii pt purici si alte ganganii dastea; panselutze am si eu in gradina, am pus rasaduri in urma cu 2 ani si au crescut de la un an la altul, practic infloresc toata vara daca dupa ce se usuca florile le rupi pe fiecare, dau alti boboci imediat[:)]



[loveyou]Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos[copil]

poze

Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!



#29
Himmelsduft

Himmelsduft

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 14 martie 2006 - 20:02

Bogdanai: in cartile ce le am ptr gradina, scrie ca Dracena trebuie udata mai putin iarna, au zis bine fetele odata pe saptamana, dar mai des pulverizat apa pe frunze. Din martie pina in august se adauga ingrasaminte la pamant. Referitor la ce ai scris tu, ca i s-au lasat frunzele scrie ca poate fi din cauza ca pamantul e prea uscat sau ca umiditatea in camera e prea scazuta. De aceea se recomanda sa se ude mai des sau sa se pulverizeze apa pe frunze, folosind apa calduta (care a stat 1 zi). Daca iarna ii cad frunzele scrie ca ii e frig plantei.

Pamantul il schimb de fiecare data tot, ca si eu am jardiniere mari, dar asa e mai bine, ca radacinile ajung de obicei pina jos si e mai bine ptr planta. Aici in pamantul de flori sint ingrasaminte deja incorporate si nu mai trebuie sa ma ocup si de asta.



Devylla: florile ce ies acum, ghiocei, crocusi, narcise, zambile, lalele dupa floare le las sa se usuce apoi le tai frunzele pina la pamant si le las in pamant. In fiecare an dau flori si nu trebuie sa fac nimic (asta numai sa am grija ca nu cumva pisoiul veciniilor sa mi le scoata afara si sa inghete). De panselute nu stiu ce sa zic, s-ar putea sa fie la fel, ca parca oma mea nu le scotea din pamant.



De begonia, scriu mai tarziu sau maine, ca o sa mai documentez.



Va doresc flori frumoase si sa va bucurati de ele.





Himmelsduft[biz]



calut



#30
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 martie 2006 - 21:10

Si mie mi-au inflorit citeva brinduse si o anemona! [il]

Sunt asa de frumoase... [hippi]

Poate pun niste poze daca am timp.



Mi-am achizitionat o magnolie Susan si-s tare mindra de ea, cred ca o s-o plantez intr-un bac (s-o pot mute de colo-colo s-o tot admir... sau s-o las chiar pe terasa) Uitati ce flori ar trebui sa-mi dea:

http://www.vanmeuwen...nts/plant/62566

http://www.crocus.co...rd&ClassID=4143

http://www.plantyfol...6-160/page3.php



Mi-au facut cu ochiul si niste camelii superbe, dar cum stiu ca le trebuie pamint de "bruyere"... Acum ma gindesc ca poate sa-mi iau si sa le pun tot intr-un bac, daca le mai gasesc.



Cred ca am cumparat prea multe plante (seminte, bulbi, rasaduri) si ca o sa am probleme de spatiu, mai ales ca vreau sa pun si rosii-cirese (anul trecut au fost tare gustoase [pofta]) si dovleci. Si nu vreau sa distrug din peluza...



Am cumparat un dezerbant concentrat, il amestec cu apa in pulverizator si cica distruge vegetatia (buruienile) si pot planta numai dupa o saptamina, am dat ieri pe unde vreau sa plantez si astept... E grozav asa!



Va pup, mi-am amintit ca am rufe intinse la soare si... s-a cam inserat, fug sa le string!!! [fuga]




"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière." [i]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -