Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Despre gradinarit (14)


227 raspunsuri la acest subiect

#221
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 11 iulie 2007 - 01:06

merci ramona [:)]



emerald isle

#222
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 00:15

andusca felicitari pt. sfaturile tale;eu am probleme cu gradina mea:este f. mare(2000 m)si mai este si intr-o zona in care cand nu balteste apa,se crapa pamantul.mi s-au uscat 3 randuri de pomi.ai dreptate axact cum ai spus tu am facut si eu mi-am luat un scaun si am privit 1 ora cam cum ar trebui sa aranjez lucrurile.nu pot sa spun ca mi-am facut o idee clara.
daniela,eu am avut succes cu arbusti luati din supermarket;am avut placuta surpriza sa am zmeura in anul in care le-am plantat(le-am pus in martie si in iunie am cules);sunt de la o firma romaneasca,nu se poate sa nu le identifici ca sunt in sezon
cele mai la vedere;am luat si coacaze au trecut cu bine in iarna(acestea le-am plantat toamna),dar mi-au fost furate sau cosite(nu m-am lamurit cum au disparut).

#223
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 08:54

Speed, mai am citeva. Uitasem, ca am si eu calladium. Le place mult la umbra si nu trebuie sa ai grija de ele in mod deosebit. Liriope il am la umbra si vad ca-i place. Face flori marunte, mov. E decorativ si cind nu are flori. Feriga, ivy de toate felurile...
Coleus e foarte decorativ si ii place la umbra.
Gerbera e OK, mai ales daca o vede si soarele cit de cit.
Hosta. Face si flori, dar frunzele sint decorative.
Intre timp mi-am cumparat vreo cinci hidrangee si acum ma uit la ele. Trebuie sa le pun musai in pamint!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#224
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 18:05

quote:
Originally posted by b.nica

daniela,eu am avut succes cu arbusti luati din supermarket;am avut placuta surpriza sa am zmeura in anul in care le-am plantat(le-am pus in martie si in iunie am cules);sunt de la o firma romaneasca,nu se poate sa nu le identifici ca sunt in sezon
cele mai la vedere;am luat si coacaze au trecut cu bine in iarna(acestea le-am plantat toamna),dar mi-au fost furate sau cosite(nu m-am lamurit cum au disparut).



Mersi B.nica. Chiar zilele astea ma ocup de achizitii.[pup] sper sa gasesc coacaz rosu precum imi doresc! Cred ca am facut o obsesie![:D]

Qi

#225
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 20 iulie 2007 - 21:55

quote:
Originally posted by Ramona J
Speed, mai am citeva. Uitasem, ca am si eu calladium. Le place mult la umbra si nu trebuie sa ai grija de ele in mod deosebit. Liriope il am la umbra si vad ca-i place. Face flori marunte, mov. E decorativ si cind nu are flori. Feriga, ivy de toate felurile... Coleus e foarte decorativ si ii place la umbra. Gerbera e OK, mai ales daca o vede si soarele cit de cit. Hosta. Face si flori, dar frunzele sint decorative. Intre timp mi-am cumparat vreo cinci hidrangee si acum ma uit la ele. Trebuie sa le pun musai in pamint!The best thing you can do for your children is to love your wife.
multumesc ramona.calladiumul arata foarte bine.[:)] poate ma incumet sa pun si niste gherbere ca s-ar ar putea (daca au noroc [:D] ) sa le vada soarele dis de dimineata.mi-am notat toate planutele ce mi le-ai sugerat si am sa "fac sapaturi" sa vad care ar rezista mai bine in gradina noastra,mai ales ca uneori iarna e pericol de inghet.emerald isle

#226
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 21 iulie 2007 - 08:39

Daca zici ca-i asa poate ca ai mai mult noroc cu hosta. Mi-am amintit si de lacramioare (liy of the valley), cercelusi (bleeding heart) si s-ar putea sa mearga vinca. Mie asta-mi place, nu e pretentioasa. Dar la noi e alt climat.
Eu caut flori care sa reziste la soare...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#227
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 21 iulie 2007 - 11:58

quote:
Originally posted by daniela_b

quote:
Originally posted by b.nica





Mersi B.nica. Chiar zilele astea ma ocup de achizitii.[pup] sper sa gasesc coacaz rosu precum imi doresc! Cred ca am facut o obsesie![:D]

Qi


acum nu cred ca este momentul sa plantezi arbusti;acei arbusti cu care m-am laudat se planteaza primavara sau toamna.
cred ca daca nu ai plantele achizitionate in ghiveci si tu sa le transplantezi nu prea ai ce sa mai pui acum;ar fi ceva:nalba de gradina,planta bianuala care se insam. acum si infloreste la anul dar pot sa-ti spun ca are niste flori superbe si creste inalta.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -