Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Voi ce ati face?


23 raspunsuri la acest subiect

#1
pink_heart

pink_heart

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 23:03

De aproape un an si jumatate,m-am despartit de tatal copilului meu...de atunci o cresc singura(cu ajutorul parintilor mei)...
Dupa ce o data in timpul divortului,tatal fetitei mele mi-a furat-o si am reusit sa o recuperez,nu a cerut drep de vizita...deci nu are...dar eu l-am lasat sa vada fetita,oricand si oricat a dorit el,dar numai in prezenta mea.Avea saptamani in care o vedea aproape zilnic apoi saptamani in care disparea ca magarul in ceata.Desi nu a fost niciodata prea politicos cu mine,ba chiar din contra ma si jicnea...am incercat sa trec peste.Totusi in timp s-au adunat si nu am mai putut sa inghit,asa ca am inceput sa ne certam si timp de 4 luni nu a mai venit sa vada fata.Astazi,dupa atata timp a sunat(si nu o data ci de 11 ori),desi i-am raspuns destul de greu a fost calm,a vorbit frumos...mai ca as putea jura ca am vorbit cu alta persoana...in fine a sunat sa imi comunice ca o sa plece in afara pentru mai mult timp si ca ar vrea sa vada si el fata inainte de plecare,ca desi pana acum nu a contribuit decat cu 2 pensii alimentare ar vrea sa recupereze pe viitor...si apoi m-a intrebat ce face fata,daca a mai intrebat de el...
Eu acum nu stiu ce sa fac.Sa il las sa vada fata,sa nu il las...Parintii mei nu sunt de acord ca el sa vada fata,le este frica sa nu incerce iarasi sa mi-o ia,cred ca el nu are dreptul sa o vada dupa cate a facut sau din contra nu a facut...Eu as vrea sa il las sa o vada,dar nu stiu daca fac bine...As vrea sa imi spuneti voi,ca parinti ce ati face in locul meu

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe


#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 23:55

Citat:
citat din mesajul lui pink_heart

De aproape un an si jumatate,m-am despartit de tatal copilului meu...de atunci o cresc singura(cu ajutorul parintilor mei)...
Dupa ce o data in timpul divortului,tatal fetitei mele mi-a furat-o si am reusit sa o recuperez,nu a cerut drep de vizita...deci nu are...dar eu l-am lasat sa vada fetita,oricand si oricat a dorit el,dar numai in prezenta mea.Avea saptamani in care o vedea aproape zilnic apoi saptamani in care disparea ca magarul in ceata.Desi nu a fost niciodata prea politicos cu mine,ba chiar din contra ma si jicnea...am incercat sa trec peste.Totusi in timp s-au adunat si nu am mai putut sa inghit,asa ca am inceput sa ne certam si timp de 4 luni nu a mai venit sa vada fata.Astazi,dupa atata timp a sunat(si nu o data ci de 11 ori),desi i-am raspuns destul de greu a fost calm,a vorbit frumos...mai ca as putea jura ca am vorbit cu alta persoana...in fine a sunat sa imi comunice ca o sa plece in afara pentru mai mult timp si ca ar vrea sa vada si el fata inainte de plecare,ca desi pana acum nu a contribuit decat cu 2 pensii alimentare ar vrea sa recupereze pe viitor...si apoi m-a intrebat ce face fata,daca a mai intrebat de el...
Eu acum nu stiu ce sa fac.Sa il las sa vada fata,sa nu il las...Parintii mei nu sunt de acord ca el sa vada fata,le este frica sa nu incerce iarasi sa mi-o ia,cred ca el nu are dreptul sa o vada dupa cate a facut sau din contra nu a facut...Eu as vrea sa il las sa o vada,dar nu stiu daca fac bine...As vrea sa imi spuneti voi,ca parinti ce ati face in locul meu

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe



instinctul tau iti spune ca trebuie sa fi vigilenta. Asculta-ti instinctul!
Eu ti-as recomanda sa nu o mai lasi singura. Am trecut prin multe, am vazut multe...asta e sfatul meu.
Gaseste o solutie in care sa mai fie o persoana in care tu ai incredere, de fatza.
Ii convine sau nu, dragostea si dorinta de a o vedea ar trebui sa-l faca sa treaca peste asta. Daca este cu adevarat o dorinta pura si fara alte interese.
Spune-i ca pana iti cistiga increderea de ati lasa copilul cu el ...asta e situatia.

michelle

#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 00:16

tocmai citeam la un alt subiect unde o mama disperata anunta ca tatal a fugit cu fetita de citeva luni.

michelle

#4
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 01:28

l-as lasa sa vina la mine acasa. Si l-as reclama si pt neplata pensiei. Nici un caz nu l-as lasa sa ia copilul:(



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#5
Grishca

Grishca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 01:33

Poate el nu are dreptul sa o vada dar fata are dreptul sa-si vada tatal. Eu l-as lasa sa vina sa vada fata numai in prezenta mea.

Mamica fericita de Tudor Mihai (31.07.2009)


#6
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 02:54


Nu, nici eu nu as lasa copilul numai cu tatal.
Omul s-a aratat complet iresponsabil, si deci nu poti sa fii sigura ca nu va pleca cu fetita.

Chiar daca nu ai nevoie de bani, eu te sfatuiesc sa-ti ceri drepturile si sa folosesti acum sau mai tirziu banii pentru copil.

Curaj !

Mik.

#7
pink_heart

pink_heart

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 20:12

Va multumesc pt sfaturi,m-am gandit bine...si nu as vrea sa bulversez copilul,nu l-a vazut de atata timp si nici nu intreaba de el.
In trecut mi-a zis ca imi da banii pt fata in functie de cum il las sa o vada,si desi a vazut-o cand a dorit nu am primit decat 2 pensii alimentare...Acum o sa conditionez vederea copilei si eu de banii pe care ii datoreaza,dar nu mai inainte sa ii explic cat ar putea sa dea peste cap copila dupa ce nu l-a vazut atata timp si o sa il rog sa isi acorde un ragaz sa se gandeasca bine daca are de gand sa faca parte din viata ei sau vrea sa apara cand si cand si sa dispara mai apoi pt perioade lungi de timp...
Eu sper sa nu gresesc,dar iubita mea aproape ca nu mai stie cine e el si la intrebarea daca ii este dor de tatal ei a spus ca nu are cum sa ii fie dor de el,ca doar este in casa cu ea (se referea la tatal meu,pe care ea il considera tatal ei),i-am explicat ca este vorba de tatal ei R si a spus ca este acasa la el si nu stie daca ii este dor de el si dupa aceea a spus ca nu vrea sa mai vb despre asta...Nu am vrut nici eu sa mai insist...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe


#8
pink_heart

pink_heart

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 20:20

Cu siguranta daca l-as fi lasat sa vada fata mi-as fi luat precautii,nu am gandit nici o secunda sa las fata singura cu el...
Mi-a luat fata o data din brate si nu as risca pt nimic in lume sa mai treaca iubita mea prin asa ceva vreodata...
Oricum el vroia sa o vada acum,ca pleaca in afara si probabil ar mai fi dorit sa o vada peste 6 luni,un an...poate ca e mai bine sa nu o vada in conditiile date...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe


#9
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 01 aprilie 2011 - 00:27

Citat:
citat din mesajul lui pink_heart

Va multumesc pt sfaturi,m-am gandit bine...si nu as vrea sa bulversez copilul,nu l-a vazut de atata timp si nici nu intreaba de el.
In trecut mi-a zis ca imi da banii pt fata in functie de cum il las sa o vada,si desi a vazut-o cand a dorit nu am primit decat 2 pensii alimentare...Acum o sa conditionez vederea copilei si eu de banii pe care ii datoreaza,dar nu mai inainte sa ii explic cat ar putea sa dea peste cap copila dupa ce nu l-a vazut atata timp si o sa il rog sa isi acorde un ragaz sa se gandeasca bine daca are de gand sa faca parte din viata ei sau vrea sa apara cand si cand si sa dispara mai apoi pt perioade lungi de timp...
Eu sper sa nu gresesc,dar iubita mea aproape ca nu mai stie cine e el si la intrebarea daca ii este dor de tatal ei a spus ca nu are cum sa ii fie dor de el,ca doar este in casa cu ea (se referea la tatal meu,pe care ea il considera tatal ei),i-am explicat ca este vorba de tatal ei R si a spus ca este acasa la el si nu stie daca ii este dor de el si dupa aceea a spus ca nu vrea sa mai vb despre asta...Nu am vrut nici eu sa mai insist...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe



Eu ca mama as pune in fata ce e mai bine pt copil. Daca fata nu l-a mai vazut, nu intreaba de el, ce beneficiu i-ar aduca intanirea cu el?

>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
C+AN+YS+ML


#10
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 01 aprilie 2011 - 20:52

Eu i-as facilita intalnirile cu copilul pe teritoriul meu in prezenta mea. Eu asa am procedat cu fiul meu si tatal lui biologic desi nici fiul meu nu intreaba de el deloc, poate o data pe an sa fie curios de ceva.

Insa eu mereu m-am gandit la viitor, vreau ca al meu copil sa stie ca am facut totul pentru a ii pastra legatura cu tatal bilogic, nu doresc ca acesta sa ii poata spune, la adolescenta cand probabil fiul meu va trece prin perioada regasirii de sine, ca nu le-am dat eu voie sa se vada.

Din pacate insa, trebuie sa fii pregatita sa treci alaturi de copil prin dezamagiri. De ex acum o luna am fost in Romania cu fiul meu (acum are 9 ani jumate) tocmai pentru a il revedea pe tatal bilogic (dupa 5 ani in care nu l-a sunat nici macar o data). L-am contactat in prealabil pe mail, l-am sunat din Romania de nshpe ori, i-am trimis mesaj cu cine sunt si de ce il sun (pentru ca dorea baiatul sa-l vada) si nu a raspuns.[bang]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -