Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati intarcat copiii de 1,5 ani?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
anna-mama

anna-mama

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.162 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 19:42

Hehe, ce subiect interesant. Si eu gandeam tragic cu privire la intarcare. Dar baietelul meu mi-a oferit o mare lectie [pk] Baiatul meu a fost alaptat la cerere pana la 2 ani fara o saptamana, cand deja ma intorsesem la munca de vreo trei saptamani. Pana sa incep munca sugea de nenumarate ori pe zi, iar noaptea la maxim o ora jumate, era modalitatea lui de alint, alinare la dureri sau suparari, modalitatea de a adormi si de a re re re adormi...[:D], de foame, de sete si de tot ce mai vreti voi... La fel gandeam si eu, o sa fie cumplit cand o sa-l intarc, dar nici nu voiam sa plec de langa el in momentul intarcarii pt a nu simti ca l-am abandonat cand ii e mai greu. Primul pas a fost prin intoarcerea la munca, astfel el pe timpul zilei, normal, nu mai sugea, insa ma astepta seara ca pe cea mai mare delicatese [pofta][pofta], noaptea, la fel, din ora in ora [bang] In momentul in care am zis stop, cu o saptamana inainte sa faca doi ani am procedat astfel, dimineata cand s-a trezit i-am explicat ca mami nu mai are laptic, ca s-a terminat, ca acum e baietel mare si e gata cu tzitzi.... am vorbit cu el, a incercat sa-mi ridice bluza, dar nu a gasit nimic pt ca eu ma legasec cu fasa si m-a intrebat "Tzitzi nu-i?" Iar eu i-am confirmat ca nu mai e. Va spun ca acel copil disperat dupa tzitzi a fost asa de intelegator incat nu mi-a plans nici macar o secunda, dar il vedeam cum sufera. Venea la mine foarte des, ma intreba daca nu mai e, ma verifica, si apoi se lipea cu obrazul de pieptul meu si statea un minut asa, dupa care isi relua jocul. Noaptea la fel, trezit des, ma intreba, eu ii repetam de fiecare data aceiasi poveste, iar el ofta si se culca concluzionand "tzitzi nu-i". Nu a vrut niciun moment sa inlocuiasca noaptea suptul cu apa sau altceva, asa ca in maxim 3 nopti copilul meu a inceput sa doarma fara probleme toata noaptea.

V-am povestit experienta noastra pentru a va spune sa nu va subestimati cum faceam eu copiii, desi sunt asa de mici au o mare putere de intelegere si prin comunicare reusim sa rezolvam majoritatea situatiilor problematice.



Va doresc sa aveti parte de o intarcare la fel de usoara ca a noastra! [flo]



[mamica] de steluta norocoasa (09.02.2009)





e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

#12
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 21:41

Anna-mama, asta cu puterea de intelegere e asa.... fara cuvinte...unii au alti nici nu vor sa auda.

Eu am avut o noapte fara treziri DELOC, in schimb acum, cand am venit de la servici, a cam sarit de gatul meu si m-a tras de bluza.



nici el nu bea din biberon, ci din canuta din aceea cu pai.



[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



mamica lui Matei Constantin [bonjovi] (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [copil](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



MOS CRACIUN 2010



Ajutati-l si pe Darius!



Sa o ajutam pe Georgi sa mearga



Manu - papusa fara picioare

#13
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 22:39

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Multumesc pentru raspunsuri [flo].Andra_bell frumos ce spui tu cu cele 6 luni.... din pacate nu am atata la dispozitie. Ca daca aveam, nu mai deschideam subiectul asta... Si la noi a renuntat la suptul de dimineata, insa cele de noapte, daca ma duc eu la el, sunt batute in cuie. Daca se duce tati, plange putin si apoi se culca.Ce i-ai spus dupa 2 luni cand a cerut tzitzi? [:)] (am incercat sa caut pe blog insa sunt multe postari [:I] si sunt cu timpul cam limitat.... ai scris cumva despre asta?)
Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)
Pai ce sa-i spun? M-am facut ca ninge si i-am distras atentia. Eu ma asteptam sa-si aduca aminte dupa 2 sau 3 saptamani, dar doua luni.....?! La noi noaptea a fost cel mai usor, ea se trezea de multe ori pe noapte si plangea sau chiar tipa. Nu cerea sanul, nu tragea de mine, eu ii ofeream si nu intotdeauna sugea. Asa ca am incercat intr-o noapte sa ma abtin de la a-mi oferi mie mai mult confort calmand-o pe ea imediat cu sanul si cand s-a trezit am mangaiat-o usurel pe spate si s-a culcat la loc. Nu-mi venea sa cred. am repetat 2-3 nopti si gata, a renuntat la suptul de noapte. Despre intarcarea noastra am scris aiciDaca bea lapte din canita, ofera-i canita peste noapte, nu vad de ce nu? A mea n-a servit lapte decat dupa 2 ani jumateblogasteptandu-l pe Filip (august 2011)The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

#14
anna-mama

anna-mama

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.162 mesaje

Postat 29 martie 2011 - 01:18

Dici, poate ai dreptate si unii copilasi sunt mai incapatanati. Mie mi-a demonstrat fi-miu de mai multe ori ca il subestimez si ca ma pot intelege cu el. Recunosc ca au existat si alte situatii in care nu am avut succes cu discutia, dar poate nu am gasit eu argumentele bune [:D][:D]



Nici al meu nu a baut niciodata din biberon, iar la aproape doi ani nu mai avea rost sa ii dau asa ceva, dar laptele seara il bea din canuta, iar apa bea numai din sticla de 2 l [alcool]



[mamica] de steluta norocoasa (09.02.2009)





e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

#15
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 29 martie 2011 - 12:42

si eu am intarcat foarte treptat (pe ambele fete la 1 an jumate)
la amandoua a durat cam 3 luni intarcarea. eu n-am vrut sa le las fara ceva de supt asa ca am inceput prin a le oferi biberonul seara si cand l-au acceptat, tot cu vorba buna, e gata titi, acuma papam biberon, etc. cea mare a cam plans, dar eram gravida in 4 luni si ma dureau rau sanii, i-am explicat ca "au tzitzi" si ca e gata laptele.
eu zic ca le-am intarcat foarte ne-traumatic. asta am facut si eu in principal, le-am vorbit.

http://cemaitraim.blogspot.com

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#16
coquelicot

coquelicot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 576 mesaje

Postat 29 martie 2011 - 20:13

Ilinca, piticul meu are aproape un an si 5 luni, va avea aprox. un an si jumatate cand voi pleca.

Ok, atunci sa pun altfel problema. E clar ca el nu renunta la mine cat sunt prin preajma. Sa il adoarma altcineva noaptea am incercat o singura data, insa la trezirile lui din timpul noptii am fost eu mereu.
Daca eu nu fac nimic in sensul asta, il alaptez ca si pana acum si in saptamana aceea il las pur si simplu cu bunicii, va fi ingrozitor pentru el?
Sau sa incerc sa il dezvat treptat pana atunci prin neprezenta?

El nu ma solicita intens acum, a avut si momente cand vroia numai la mine, insa la somn mereu incepe plansul daca nu sunt acolo. Acum in weekend, adormit la pranz de bunici, nu a plans mult, o mica matzaiala, insa cand s-a trezit dupa 2 ore fara sa se miste, si-a cerut portzia, desi el nu cere niciodata san la trezire.
Eu tot sper ca el nu va duce lipsa si nu va cere cat voi fi plecata si va cere totusi la intoarcere. Desi spuneam ca e fantezista ideea ca un copil sa mai vrea sa suga dupa o pauza lunga, poate ca asta se aplica numai daca inlocuiesti mesele cu biberonul, cazul bebelusilor, insa pentru toddler-i care au mese solide serioase, risul sa piarda reflexul de supt nu intra in discutie.

Si mie mi-a fost sugerata ideea legarii sanilor, sincer, nu-mi surade, in plus, eu incerc sa il dezvatz sa imi ciupesca celalalt san si-l acoper cu mana si asta il enerveaza cumplit. De fapt, pana nu e cu mana pe celalat san nu se calmeaza, chiar daca suge.[bibe]

Si eu l-am luat si il vom lua si la vara cu noi, insa in calatoria asta este dificil, imposibil sa il integram in program.

mama lu'[pk] Capisonel [pk]

#17
Cory_B

Cory_B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 18:32

Deci Coquelicot pe masura ce citeam ceea ce ai scris, ma regaseam din ce in ce mai mult: exact aceleasi framantari le am si eu, exact aceleasi reactii le are si bubu al meu(culcat cuminte cu bunicii, miorlait dupa mine-tzitzi-la trezire) etc.
Si cel mai tare: exact asa face si al meu cand suge, vrea neaparat mana pe celalat san si cateodata ma ciupeste dureros iar daca incerc sa-i iau mana sau sa trag bluza peste, e jale mare, se enerveaza maxim. La fel si noaptea....

Am citit aici experientele fetelor pt ca si eu planuiesc sa-l intarc si nu stiu ce metoda sa adopt, fiecare copil e diferit, la noi nu ar merge cu discutii...eu ma gandeam sa plec o saptamana insa cand am citit ca-si pot aminti de tzitzi si dupa 2 luni pfff[alcool] chiar nu mai stiu cum sa abodez problema...
El la trezirile nocturne nu vrea nimic altceva,inlocuitor...De culcat cu bunica am incercat, la 1 noaptea dupa urlete, eram inapoi cu el in pat...





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -