Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (18)


199 raspunsuri la acest subiect

#11
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 17:51

Citat:
citat din mesajul lui ioanaiub
Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004Mai bine il trimiti la ikea sa-ti ia unul de teracota mare - e doar 18 lei, cel mai ieftin pe care l-am gasit oriunde...[:D] Mi-am luat si eu unul ieri si am pus aseara in el bulbii de gladiole pitice, sunt curioasa ce obtin...[:D] Din pacate se terminase stocul de farfurii de teracota pentru ghiveci, dar eu i-am pus o farfurie de plastic.
l-as trimite daca nu ar fi distanta de 300 km pana la bucuresti [:)]sotul va fi duminica la brasov si o sa mearga la hornbach Mamica de D&M _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
[:D][:D][:D] scuze...am uitat ca e hornbach si in Bv si nici nu m-am uitat de unde esti tu...[pup]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGradina meaGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#12
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 18:35

Gabriela,eu tocmai am gustat o frunzulita si este dulce-dulce.Pastilele de Stevia(acu' eu nu stiu de care ai tu!) sunt mizerabile si eu m-am pacalit.
Zau ca merita sa ai o plantuta d'asta dulce fara calorii si mai ales ca merge si la fiert!

Am pus un cartof dulce la incoltit,[:D].Am citit undeva cum se fac rasadurile de batat si vreau sa incerc.

#13
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 21:16

Salut fetelor, ma primiti si pe mine?
Mi-am umplut azi gradina de panselute, sunt minunate. M-am oprit doar la culorile galben si mov si arata superb.
Am o intrebare: voi cand puneti patrunjelul/mararul si celelalte plante de bucatarie? e cam devreme acum?
O primavara minunata va urez!

#14
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 21:26

Bnica, cum mai stai cu mierlele? [:)]

Am auzit acum vreo jumatate de ora o mierla care canta asa de maiastru, niciodata pana acum nu am auzit asemenea sunete de la o mierla [il]. Si m-am gandit la tine :). Anul asta au aparut mierlele in copacii de pe strada ta?



P.S. Imi e dor de tine!! [pup]





Va rog sa ma scuzati pentru off topic!! [flo]







~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~












#15
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 21:57

sunt necajita [q]

astazi cand am venit de la servici era soare, frumos afara asa ca am vrut sa pozez si eu narcisele mele din spatele blocului. erau cateva inflorite, de fapt mai mult boboci ... si cand colo, disparusera [bang] ... mi le-au furat [q]
nu stiu de ce ma mai afecteaza, doar nu e prima data [bang]

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#16
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 26 martie 2011 - 01:38

Denizel si eu [pup], mi-ai gasit refugiul,[;)]!
Mierlele nu mai vin pe la mine au fugit toate la tine.

Maine sunt la tara pe tarla si mi-am umplut deja portbagajul cu pomi(cais Bergeron,peri:Williams si unul de vara Arabita,alun,Gingko) si cu arbusti(Goji,Amelanchier,catina,coacaz,zmeur).
Am primit si rabarbarul dar nu ma incumet sa-l pun deja in pamant ca este rasarit si cam mic.Il pun in ghiveci si-l transfer mai tarziu.Asa am facut cu toate plantele mici.

#17
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 26 martie 2011 - 12:37

B.nica, spor la gradinarit [flo]



va pun poze cu cateva branduse din "gradina" mea din spatele blocului (poza e facuta pe la inceputul lunii martie) si cu narcisele, care au mai scapat de hoti [:(] si cu tufa de forsythia care va inflori curand [olala]

in continuare sunt poze cu gradina noastra, in diverse stadii de evolutie [:)] ... cele mai recente sunt din iarna







Mamica de D&M

_______________________________________________________________________________________

"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#18
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 martie 2011 - 14:10

Lorelei eu zic ca e ok sa le pui acum (eu chiar azi seman patrunjel), si da, bineinteles ca te primim pe 'tarlaua' noastra[:)]
Ioanaiub ce colt de rai ai tu acolo...[olala]
Eu imi fac curaj acum sa ies pe vantul asta afara sa maruntesc pamantul si sa seman (cu tot cu gripa mea[q])

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#19
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 26 martie 2011 - 14:45

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Lorelei eu zic ca e ok sa le pui acum (eu chiar azi seman patrunjel), si da, bineinteles ca te primim pe 'tarlaua' noastra[:)]

Multumesc de raspuns, Tala [pup].
Tu pui semintele direct in pamant sau intai in ghiveci? nu e prea devreme in pamant?
Sanatate iti urez in continuare si tuturor un weekend frumos.

#20
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 martie 2011 - 16:18

Lorelei multumesc (incerc sa iau ceva din energia pamantului, chiar nu credeam ca voi putea sa dau cu sapa azi)
Direct in pamant le pui. Poti sa mai pui si spanac si ridichi acum; mai poti pune si mazare inca.
Uite aici ce am gasit la o prima cautare, dar mai sunt destule pe G:

http://www.incasa.ro...4403_815_1.html

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -