Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (18)


199 raspunsuri la acest subiect

#181
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 19:51

Alintaroma, multumesc mult! [flo]

Glimmer - din pacate nu am sintetizat informatiile si ar trebuis a cauti in subiectele vechi... S-a discutat, dar punctual - de ex eu imi amintesc acum de combaterea limacsilor cu bere...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#182
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 20:42

va salut gradinarese[flo] Mamica Gabriela nu fi[q],ai sa vezi ca o sa ai dalii de toata frumusetea doar ca trebuie sa avem rabdare si iar rabdare ,dar cine vorbeste Eu care deja sunt obsedata de ce-a mai iesit din pamant abia astept sa vad cum ,curtea prinde si mai multa culoare.cand se va intampla asta sper sa va si pot arata tot ceea ce a iesit.pupicii

Lidia

#183
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 22:23

da gabriela ranunculus tre sa fie ca am pus seminte si din alea, dar cum anul trecut n-am avut nu le puteam identifica [:D]

clematisul albastru e intradevar frumos, anul trecut florile, doar vreo 2 la numar au fost mult mai mici, a mai inflorit si unul roz, tot cu flori asa mari dar cel alb, care pe eticheta tot flori mari apareau m-a dezamagit total [q], acu sper ca la anul...vecina are unul alb si intins, o frumusete, am luat un butas dar inca nu pot spune ca s-a prins, si mai am vreo 4 noi achizitii care nu dau semne sa infloreasca [q]

daliile mele au cam 10 cm dar v-am spus ca le-am cumparat cu lastarul dar de vreo 2-3 cm, sa fiu sigura, alea de anul trecut nu le-am scos din pamant si nu vad nimic rasarit anul asta

glimmer eu am incercat cu bere la limacsi si nu am ademenit nici unul, tot cu mana, pe seara, cand se mai racoreste, ca atunci ies, ii culeg si ii pun intr-o solutie cu otet, cum mor se ridica la suprafata apei

si tot cu mana (si multa rabdare) culeg omizile si afidele de la pomisori si trandafiri

si mi-am adus aminte ca am cumparat si eu acum 2 ani lalele negre dar n-a iesit nici una macar, albastre n-am vazut pe nicaieri, as vrea si eu ca e si culoarea mea preferata [:D]

spor la treaba!







gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#184
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 12:14

Hello la gradinarese, asa-i ca ati data iama in gradini zilele astea?[:)]

Gabriela, te-ai specializat f mult pe flori si se vede asta atat in poze cat si in dexteritatea cu care le numesti si de le recunosti, bravo!
Eu raman axata mai mult pe legume din considerente practice dar si pt ca terenul nostru e mai mic. In w-e am plantat niste flori albastre de nu-ma-uita care mi-au facut cu ochiul in piatza, le-am pus intre lacramioarele inflorite si arata f bine.
Anul trecut imi notam aparitia primelor semne de la dalii in 10 mai, deci cred ca trebuie sa mai asteptam si anul asta. Intr-adevar gladiolele sunt mai harnice, la mine acum au cam 2-3 cm.

Sambata m-a apucat elanul si am scos cele aprox 200 de rasaduri [olala](100 de rosii, 50 de ardei si gogosari, 35 de vinete) afara in gradina (am profitat ca erau ai mei si au supravegheat copiii), iar duminica nu mai puteam de shale! [:D] M-a speriat un pic ploaia cu grindina de ieri, insa 99% din ele sunt ok.

Oare e ok sa scot acum rasadurile de brocoli, au cam 10 cm in casa!?

Mazarea are cam 10 cm, ridichile sunt maricele dar mai astept cu consumul; fasolea a scos capul, au iesit si cateva fire de dovlecel, am cules a treia oara spanacul si cred ca data viitoare il scot cu radacina ca sa nu imbatraneasca. Am mai semanat seminte de flori, de salata si de telina. Sunt bucuroasa ca am facut rost de 2 arbusti micuti de FORSYTHIA - la anul sper sa ma bucur de florile lor galbene.

Tala, daca vrei sa ne vedem, o putem face pana vineri cel tarziu, apoi voi fi plecata pana pe 16 mai. Apropo, ce crezi ca a facut sotul meu cu capsunii de la tine![:)] A avut ambitia sa scoata toate cele 500 (!) de fire si sa replanteze in acelasi loc cca 30 (alese pe "spranceana"). Are acum saracul o febra musculara tare neplacuta, abia merge. Oricum, a zis ca daca nici anul asta nu fac capsuni, la anul ii scoate de tot! [:D]Evident va trebui sa le taiam stolonii a.i. sa nu se mai inmulteasca.
Cei de la Elisa au deja flori, ai tai cum sunt! Sunt impresionata caci ca planta sunt micuti si relativ recent plantati.
O saptamana cu mult spor!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#185
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 12:51

buna dimineata

Liviana, eu acum trag chiulul [:I] ... la noi ploua, asa ca am luat o pauza de la gradinarit, e prea noroi [:)]

in week-end am profitat de soare, am sapat straturile, ceapa a iesit foarte frumos, la fel si mazarea si fasolea "oloaga" ... morcovii si patrunjeii se zaresc, dar mai rari, sper ca dupa ploaia asta sa iasa mai bine ... sambata am mai pus niste fasole urcatoare, mai multe feluri (vreo 5), am semanat dovleceii si porumb de fiert, tata a plantat niste tuberoze (o pasiune de-a lui mai veche [:)]) ... trandafirii au boboci, asteptam sa infloreasca, anul trecut am avut primele flori de Constantin si Elena

mi-am facut si un strat cu diferite ierburi (ceapa de tuns, leustean, tarhon, busuioc, cimbru, oregano, rozmarin, musetel, creson, roinita, levantica), astept sa vad rezultatul [:)]

rasadurile le-am scos din casa si le-am pus in solar, inca nu le-am plantat ... rosiile au suferit putin, nu prea le-a placut caldura din timpul zilei si frigul de noapte, dar au dat frunze noi [:)], cele vechi fiind putin decolorate si rasucite, saptamana asta o sa le plantam afara, intre doua ploi [:)]
ardeii arata tare bine, mai ales cei peperoni
o sa semanam si castravetii, nu am facut rasad, ii semanam direct ... sotul s-a laudat ca face un spalier pentru ei [:)]




Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#186
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 15:12

Apropos de rasaduri de rosii - aseara am vazut la stiri ca vine un val de frig, undeva pe joi - cel mai rau m-a speriat ca noaptea temperaturile vor cobori prea mult pentru perioada asta si imi e ca rasadurile de rosii vor fi afectate, nici nu stiu cum sa procedez. Cred ca pe cele 5 deja plantate am sa le protejez cu folie, iar pe restul am sa le bag in casa seara si am sa incerc sa le plantez in weekend, daca trece valul asta de frig...



Si la mine trandafirii au boboci - ba chiar unii s-au umplut de afide si a trebuit sa le curat lastarii unul cate unul...[bang]

Azi am mancat primele ridichi si prima ceapa verde din gradina - le-am scos aseara:

http://home-and-gard...050279906inVVcn



Liviana - tu zici ca anul trecut daliile au rasarit in jur de 10 mai? Eu oricum le-am plantat tarziu (zic eu), asa ca o sa mai am rabdare...[:D]



Ma gandeam acum ca am plantat si bulbi de frezii, dar nu a rasarit nimic...in schimb mi-au rasarit crinii - au cam 10 cm si mici boboci - sunt curioasa ce bulbi (adica ce culori) s-au prins ca nu am pus semne la fiecare. Si dupa cum banuiam, cei 8 bulbi care la plantare mi s-au parut cam moi si aveau semne de mucegai sunt pierduti, nu a rasarit nimic din ei...[q]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#187
ioanaiub

ioanaiub

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.428 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 15:39

din pacate ai dreptate, Gabriela [:(]
m-am uitat pe prognoze si in noaptea de joi va fi doar 1 grad [:(] ... pai cum sa reziste plantele [q]


Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

#188
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 04 mai 2011 - 10:24

Vremea asta nebuna m-a tinut si pe mine pe loc. In we am apucat doar sa mai sap niste brazde, sa mai pun salata si am pus si fasolea. Acum sa vedem ce si cand rasare.

Am facut si un experiment, am pus doi dovlecei intr-o lada de aprozar, cu pamant pregatit. Asa am facut economoie de spatiu , ca la mine-s multi pomi si tufe si locul ramas liber pentru legume e destul de mic.

N-am scos inca bulbii de dalii de la beci ca ar fi fost mult de munca sa le pregatesc locul si nu apucam la cate sunt. Rasadurile de rosii sunt tot in casa ca n-am invelit inca solarul, am zis sa profit sa-l ude bine ploile astea inainte de a-l acoperi, sa mai scap de efortul udatului. Asteptam zile cu soare!

Gabriela ti-am admirat florile, sunt curioasa mai ales cum va merge rododendronul.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#189
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 04 mai 2011 - 11:41

Mai fetelor, unde ati vazut voi temperaturi viitoare de 1 grad? Eu am vazut online ca minima minimei va fi de 6 grade....

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#190
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 mai 2011 - 12:25

Liviana - pe net am vazut si eu ca anunta cam 6 grade in tipul noptii, dar la mine la periferie, de obicei sunt 1-2 grade in minus, ceea ce e foarte frig pentru rosii (eu asa stiu), ardeii sunt cam la limita, pentru vinete de ex este de asemenea prea frig, pe alea eu am sa le plantez dupa mijlocul lunii...

Eu ieri am bagat rasadurile inapoi in casa, iar pe cele 5 rasadite in gradina le-am protejat cu folie...



Olympia - si eu sunt curioasa...[:D] Acum il urmaresc pe cel plantat anul trecut, care pare ca a trecut cu bine peste iarna, sa vad cand infloreste...



Nu mai stiu daca v-am zis, dar anul asta voi avea si flori ([:)]) la bujorii roz - abia ii astept sa se deschida!! [pk]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -