Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (18)


199 raspunsuri la acest subiect

#171
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 aprilie 2011 - 17:33

Olympia - eu nu ma pricep foarte tare la azalee - asta de am cumparat-o este sigur soi de exterior (cel putin asa m-au asigurat ceid e la magazinul de plante). Am si eu 2 in casa (una am primit-o acum, de Paste) din alea tunse sub forma de pomisor) dar ma gindesc ca alea sunt soi de interior, care nu rezista la ger...

Anne-mary - liliacul a fost tuns vreodata ca sa-l stimulezi (din cate stiu se poate tunde in toamna)? Poate din cauza asta sau poate asa e soiul...Uite aici gasesti cateva informatii legate de ingrijire si inmultire (inclusiv despre altoire).





Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#172
sonya_mea

sonya_mea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 208 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 12:59

Multumesc tare mult fetelor pentru ideile de flori pentru umbra, azi merg prin magazine sa vad ce gasesc. Nu stiam ca hortensia merge bine si la semiumbra...stiam ca e o mare iubitoare de soare....da mai invat s eu cate ceva.Am primit si eu o azalee acum de Paste si ma gandeam sa o pun in pamant...am sa caut sa vad daca e din aia de exterior, ca nu stiam ca sunt de 2 feluri.
In wk poate invat si eu cum sa postez pozele cu gradinuta mea sa o vedeti si voi. Nu- s tare mandra de ea, ca din ce am pus in toamna mi- a iesit cam 40%...in rest doar frunzaraie.
Mai nou...acum cu rasadurile de panselute, aseara am observat ca unele se usuca, inainte de a le repica si am vazut ca aveau asa ca o panza pe ele si niste punctulete albe. Sigur a dat ganganiile in ele. Le-am smuls pe alea afectate, sper sa le salvez pe cele ramase. Si cu clematisul am patit la fel. Le- am cmparat din martie, dar nu a fost vreme buna sa le pot planta afara si le- am tinut in casa. Dupa o periada am vazut ca se usuca frunzele, tot asa aveau pe ele panza aia, le- am indepartat eu, da cred ca nu- si ma revin. Acum 2 saptamani le- am pus in pamant dar....cred ca le-am pierdut, ca nu vad nimic verdela ele [q]. Nu stiu ce am ca vad ca nu pea mi se prind florile, cu toate ca le iubesc la maxim.
Bine ca suteti voi si mai invat de la voi [pup]

gena MTHFR A1298C genotip heterozigot

#173
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 13:58

Sonya, dar clematis-ul de ce nu l-ai stropit cu un insecticid? Din ce zici tu e un fel de paianjen, sigur gasesti la magazinele de specialitate ceva insecticid.

Cit despre horetnsii, uite mai jos un extras dintr-un articol de pe www.gradinamea.ro:

"Locul de plantare

Acesta trebuie sa fie astfel pozitionat incat hortensia sa beneficieze de razele soarelui dimineata, dar nu la amiaza. Cel mai bine este undeva, langa un gard orientat spre nord, nord-vest sau vest, sau in umbra partiala. Uneori, plantarea hortensiei la umbra copacilor, prea aproape de radacinile acestora duce la aparitia unor probleme pentru floare, anume ca radacinile pomului absorb cea mai mare cantitate de apa din pamant, iar hortensia ramane fara resurse. Hortesia se poate planta si la umbra, dar in acest caz planta nu va atinge dimensiunile maxime decat, poate, dupa cativa ani buni. Se planteaza la 1,2 m distanta."

Prin urmare nu prea ii place mult soarele...



Aseara am oprit la magazinul de plante de care va ziceam si evident nu am plecat cu mana goala [:D]... Mi-am luat un liliac mare (are deja 160-170 cm si e plin de flori - am dat pe el 70 lei, mi s-a parut un pret ok si mi-am mai luat o tufa - viburnum carlesii (sau calin coreean) - deja e inflorit, iar florile miros absolut superb!

Acum m-am mai gindit si o sa opresc si diseara sa imi mai iau un liliac ca sa-l pun linga gardul din spatele casei, mai ales ca sunt asa frumosi si plini de flori! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#174
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 19:01

va salut gradinareselor[flo]Poate ma ajutati sa-mi spuneti si mie oare cum se cheama o planta cu frunze verzi cu miros de lamae,.Am primit azi cateva rasaduri si am inteles de la stapana plantei ca se poate consuma in ceai .,in salate.Auzisem de un soi de muscata dar nu cred sa fie pt.ca imi spunea d-na ca nu face flori.Hai sa ma laud si eu pe aici ,.am fost la un mag.si mi-am cumparat margarete si inca un soi ceva asemanator margaretei doar ca sunt pe culoare galbena imi scapa cum se cheama ca am lasat ambalajul la tara .Am plantat pe inaltimi plantele si anume dalii ca am inteles ca ele cresc destul de marisoare, apoi margaretele si ultumul rand acel soi care am inteles ca nu creste mai mult de 30 cm.acu sa vedem ce prostioare am facut.,sper sa fie ok si sa iasa ceva ca deja vreo 4 pliculete de plante din comert le-am aruncat . Va spusesem ca imi luasem ceva plante de la firma Bakker piciorul cocosului si daliile acelea pitice, har domnului ca au inceput sa iasa,probabil rabdarea mea a fost de vina.o zi superba sa aveti[flo]

Lidia

#175
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 19:13

A uitasem sa va mai spun ,am 2 alei unde am gazon am facut cam din 20-20cm gauri si am plantat seminte de carcimarese., acu asteptam sa vedem ce-o sa iasa.,daca o sa iasa ceva.un sfarsit de saptamana superb[pup]

Lidia

#176
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 20:33

Lidia, lamaitza se cheama planta ta [olala]

Eu am oprit azi la prietenii mei cu flori si sunt de nestapanit: mi-am mai luat nu stiu cum se cheama - planta cu miros de vanilie (care la siebertz costa o gramada), am mai luat un phlox pitic si o aubretzia variegata (aveam simpla). Si Madalina, defapt pt tine am oprit azi si am luat o clematita albastra (ultima), mi-au luat doar 20 de lei (desi e mult mai dezvoltata decat ce am luat eu din Brico cu 30lei), asa ca atunci cand ai timp scrie-mi pe pm cum ne intalnim sa intri in posesia ei.

Mi-a inflorit un phlox pitic portocaliu semanat anul trecut, o nebunie [olala]. Cepei mele decorative nu prea-i merge bine, nu stiu de ce, dar sper sa nu moara bulbul si poate la anul o sa fie mai fericita.

In we am atata treaba......



tablouri pentru copii

#177
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 22:39

lidia este Pelargonium citronellum (acu am cautat [:D]); si eu am primit un lastar de la vecina si l-am pus in ghiveci, nu e deloc pretentioasa, n-a facut flori, n-am incercat in ceai dar miroase f. placut cand o atingi

am descoperit cu surpriza cand am scos-o s-o arunc ca passiflora avea dat mugure, asta dupa ce o taiasem de la pamant (mai aveam 2 dar le-am desfiintat mai demult si le-am inlocuit cu clematis)

astea nu stiu ce sunt, sper sa faca ceva flori sa-mi dau seama [:D]

clematis au inceput sa infloreasca, liliacul se simte in toata gradina si rododendronul mare are muguri plesniti, acum cu asta am o dilema, cred ca e destul de batran (l-am gasit aici cand ne-am mutat) si are mijlocul uscat, doar varfurile ramurilor au vegetatie, daca tai toata uscatura ramane destul de mic, si parca nu ma indur, ce sa fac?

am pus muscate la terasa in locul lalelelor, inca sunt micute dar se fac ele faine

si trandafirii agatatori sunt plini de boboci, anul trecut n-au facut nimic, acum i-am legat cumva ca vrem sa vopsim casa si incurcau...sper sa nu fie distruse prea multe flori din cauza asta

tot plantand am descoperit 4 bulbi pusi de vreo 2 luni, diverse plante, nu mai tin minte ce anume, nici distrusi dar nici cu vreun mugure, ceva, nu pricep de ce, si anul trecut am patit asa, speram sa iasa anul asta dar nimic

am mai pus impatiens si begonii, f. micute dar si anul trecut tot asa erau si au crescut frumos, am semanat iar garofite si mai trebuie si carciumarese ca am locuri goale

prima floare de clematis pare simpla dar e soiul asta, si anul trecut a facut si flori simple si batute, acum insa vad ca e mai mare floarea si abia astept sa le vad si pe celelalte

spor la treaba!



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#178
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 12:21

Simona - dupa frunze, pare sa fie Ranculus (sau Piciorul cocosului) asta daca nu ma insel...Superb clematisul albastru!!

Lidia - ai procedat foarte bine plantand dupa inaltimi - o sa ai un strat de flori superb!![olala]



Eu in weekend am plantat morcovi si ceva mazare (din pacate mi-a iesit doar putin din cea plantata in martie), am pus in gradina rasadurile de ardei care erau mai mari, am plantat si 3 rasaduri de rosii (care aveau deja flori), iar restul rasadurilor de rosii le-am scos deja afara sa se obisnuiasca - am sa le plantez saptamina asta, cel tarziu in weekend.



In rest gradina arata inca frumos - in tranzitie de la primavara la vara - desi majoritatea lalelelor se scutura, cele Black Parrot inca sunt splendid inflorite, caldarusa de anul trecut a inflorit in sfarsit si e foarte delicata si frumoasa, anemonele sunt o incantare, iar noul rododendron este inflorit (cel vechi are boboci, dar rced ca va mai dura ceva pana se vor deschide).

Nu am apucat sa plantez cele doua tufe de liliac, sper sa o pot face astazi, am plantat doar calinul parfumat...



Si apropos de dalii, la mine inca nu a incoltit niciuna - nici cele din casa (pe care le-am scos acum pe terasa), nici cele plantate in curte - deci cred ca anul asta nu voi avea dalii...[q] insa mi-au rasarit gladiolele...[:)]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#179
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 14:18

Salutare tuturor!

Poate s-a discutat la topicul asta, daca da poate imi zice cineva unde sa caut, despre gradinaritul ecologic. Am si io o obsesie cu chestia asta[:D]. Mai exact ma intereseaza cum combateti daunatorii? Ecologic sau ne?

O zi buna!


#180
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 18:24

Gabriela, o incintare sunt pozele tale de fiecare data [flo]. Ai foarte multe flori si tare frumoase. Deja incep sa fiu jealous [8D].
Daliile incoltesc mai tirziu din cite imi amintesc eu. Daca rizomii sunt inca sanatosi si nu s-au muiat sau sa fie uscati- gaunosi kind of, atunci eu zic ca vor incolti.

Eu, nu prea am cu ce sa ma laud din pacate caci valul de frig si ice stormul care a lovit florile la inceputul lunii aprilie le-a afectat mai mult decit am crezut [q]. Toate bulboasele sunt pricajite rau comparativ cu anul trecut iar celelalte ies ca din piatra :( E drept ca eu am gradina la N dar comparind cu anii trecuti in loc sa mearga din ce in ce mai bine cum ar fi firesc a fost un pas inapoi ... well asta e.
Am plantat si eu simbata 2 butasi de trandafiri rosu-visiniu sper sa se si prinda. Si am mai lucrat weekendul asta la stratul de vegetale care il facem in spatele casei. Sper ca pina la weekendul urmator sa fie gata si sa pot planta rasadurile.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -