Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicii de la DENT ESTET 4 KIDS va raspund


86 raspunsuri la acest subiect

#81
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 30 august 2012 - 19:48

Buna ziua,

Avem si noi o problema cu baiatul de 2 ani si 2 luni. Incepand de la primii dinti il spalam iar de pe la 1 an am inceput sa folosim pasta specifica varstei. De 3 luni am observat pe dintii de sus pete maronii/galbui de la jumaatea dintilor in sus, practic la baza dintelui. Nu stiu ce sunt, cateodata parca i se mai curata, alteori e mai rau. Il spalam mai nou si de 3 ori pe zi. Nu inteleg de la ce este. Am citit pe net si sunt pareri diverse, ori exces de fluor/ori deficit/ori inceput de carii/ ori o bacterie. Chiar nu inteleg cauza si sunt constienta ca trebuie sa ajung cu el la dentist, insa nu colaboreaza sub nici o forma atunci cand e vorba de deschis gura.



De asemenea inca isi suge degetul atunci cand aodarme si saliveaza excesiv mereu. Are toate maselele si toata dantura iesita( i-au ieisit f devreme dintii). Vroiam sa va intreb daca este vreo legatura/motiv pt care se intampla salivarea excesiva.



Va rog sa imi raspundeti!

Multumesc



----------------------------------------------

my somebody.... [i]

A sosit minunea!



[ruga]Doamne Ajuta in continuare!



#82
Dr.C.Onaca

Dr.C.Onaca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 septembrie 2012 - 16:55

Citat:
citat din mesajul lui lalala13
Buna ziua,Avem si noi o problema cu baiatul de 2 ani si 2 luni. Incepand de la primii dinti il spalam iar de pe la 1 an am inceput sa folosim pasta specifica varstei. De 3 luni am observat pe dintii de sus pete maronii/galbui de la jumaatea dintilor in sus, practic la baza dintelui. Nu stiu ce sunt, cateodata parca i se mai curata, alteori e mai rau. Il spalam mai nou si de 3 ori pe zi. Nu inteleg de la ce este. Am citit pe net si sunt pareri diverse, ori exces de fluor/ori deficit/ori inceput de carii/ ori o bacterie. Chiar nu inteleg cauza si sunt constienta ca trebuie sa ajung cu el la dentist, insa nu colaboreaza sub nici o forma atunci cand e vorba de deschis gura. De asemenea inca isi suge degetul atunci cand aodarme si saliveaza excesiv mereu. Are toate maselele si toata dantura iesita( i-au ieisit f devreme dintii). Vroiam sa va intreb daca este vreo legatura/motiv pt care se intampla salivarea excesiva.Va rog sa imi raspundeti!Multumesc----------------------------------------------my somebody.... [i]A sosit minunea! [ruga]Doamne Ajuta in continuare!
Buna ziua! Pentru a pune un diagnostic este nevoie de un examen clinic efectuat de un medic pedodont. Leziunile fiind prezente pe dintisorii din fata este suficient sa zambeasca in fata medicului pentru consult. Din descrierea dumneavoastra, daca petele sunt pe fetele exterioare ale dintilor, pot fi carii de biberon.Despre suptul degetului: este indicat sa renunte pana la varsta de 3 ani. Dupa aceasta varsta este mult mai greu de convins. Cat despre salivatie, cel mai probabil de vina sunt dintisorii aflati in eruptie. Eruptia dintilor este completa abia la 3 ani. Chiar daca are toti dintii prezenti, cu siguranta ultimele masele nu sunt complet erupte inca la varsta lui.O zi buna!Dr.Carmen Onaca - DE4KIDS

#83
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 03 septembrie 2012 - 17:28


Fiica mea are 7 ani si 2 luni; pana acum a schimbat 4 dinti de jos si cei 2 incisivi centrali de sus.

Problema mea este ca cei doi incisivi noi de sus au iesit f. distantati, lasand un spatiu f. mare central (strungareata) ... desi in cazul dintilor de lapte distanta dintre ei era putin perceptibila. Si, deoarece unul din incisivi a iesit cand inca nu cazuse cel de lapte, nu are o pozitie f dreapta (pare putin inclinat lateral).

Intrebare: este posibil sa se "reaseze" si sa se diminueze spatiul central odata cu schimbarea dintilor vecini, care presupun ca-i va mai apropia pe cei centrali ?? ... Este necesar un aparat dentar in aceasta situatie, in faza actuala ? Exista un aparat dentar care micsoreaza distanta centrala dintre incisivi ? Asteptam sa schimbam si ceilalti dinti de sus si apoi folosim un aparat dentar ?

Multumesc frumos ! [flo]





#84
Dr_A_Popa

Dr_A_Popa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 20 septembrie 2012 - 12:43

[quote]citat din mesajul lui manuelacrina
Fiica mea are 7 ani si 2 luni; pana acum a schimbat 4 dinti de jos si cei 2 incisivi centrali de sus.Problema mea este ca cei doi incisivi noi de sus au iesit f. distantati, lasand un spatiu f. mare central (strungareata) ... desi in cazul dintilor de lapte distanta dintre ei era putin perceptibila. Si, deoarece unul din incisivi a iesit cand inca nu cazuse cel de lapte, nu are o pozitie f dreapta (pare putin inclinat lateral).Intrebare: este posibil sa se "reaseze" si sa se diminueze spatiul central odata cu schimbarea dintilor vecini, care presupun ca-i va mai apropia pe cei centrali ?? ... Este necesar un aparat dentar in aceasta situatie, in faza actuala ? Exista un aparat dentar care micsoreaza distanta centrala dintre incisivi ? Asteptam sa schimbam si ceilalti dinti de sus si apoi folosim un aparat dentar ?Multumesc frumos ! [flo]Buna ziua,Diastema (spatiul dintre 2 incisivi centrali)este normala in perioada de eruptie a dintilor permanenti si nu prezinta probleme speciale. Acest spatiu dispare, pe masura ce erup dintii vecini. In cazul in care se impune o corectie ortodontica, aceasta se face dupa eruptia caninilor definitivi. Exista si situatii in care spatiul este datorat unor conditii locale (dinti supranumerari, septuri osoase fibroase, etc.) si de aceea este necesar un examen clinic si radiologic.In speranta ca v-am fost de ajutor,Dr. Alexandra Popa- DE4KIDS

#85
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 20 septembrie 2012 - 13:50


Mi-ati fost de un real ajutor ! [asia][flo] ... m-am mai linistit, asteptam sa iasa si dintisorii vecini [:)].

Multumesc frumos si multa sanatate ! [flo]



#86
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 11:35

Buna ziua!
Baiatului meu de 8 ani, i-a cazut un dinte de sus de vreun an de zile. Am tot asteptat sa iasa dintele. Zilele astea m-am hotarat sa-l duc la dr. sa vad ce se intampla. Oare am asteptat prea mult? Sincer, nu mi-am pus probleme, ma gandeam ca va iesi el. Am realizat ca trecut un an privind niste poze. Acum sunt de-a dreptul ingrijorata...

Mami si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)



#87
anyvovcu

anyvovcu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 571 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 18:06

buna ziua am un baietel de 5 anisori si de un an sia rupt cei doi dintisorii de lapte de susu a mai ramas doar putin din ei si as vrea sa intreb daca putem sai scoatem si sa sa se puna ceva acolo pana cand vor da ceilalti , am mai fost cu el la stomatolog si neau spus sai lasam asa dar mie nie cam frica de infectii 

 

multumesc 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -