Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicii de la DENT ESTET 4 KIDS va raspund


86 raspunsuri la acest subiect

#71
adela20

adela20
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 12:23

Buna ziua,

Am un baietel de 9 ani, poarta aparat dentar de 1 an si jumatate (probleme de spatiu) si acum dna doctor ne-a recomandat inceperea unui tratament cu Zymafluor, 1mg , 1 pe zi. Mentionez ca in urma cu cinci luni a inceput un tratament de fluorizare cu gel, la cabinetul ei ( o data pe luna) pe care insa fiul meu nu il suporta, vomitand de fiecare data, in ciuda diferitelor arome pe care le-a incercat.
Din cate am citit, acest tratament cu Zymafluor trebuia inceput de la o varsta mult mai mica. Va fi eficient tratamentul daca il incepem acum sau e deja tarziu?
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Adela


Adela, Thomas [cri]si Bubuca [copil]


#72
beluistef

beluistef

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.818 mesaje

Postat 25 aprilie 2012 - 19:02

Buna ziua,

Baietelul meu de 1 an si 10 luni are carie de biberon in faza de inceput, doar smalt sarit si un dintisor macinat putin.

Se poate face ceva pentru a putea preveni macinarea dintisorilor atat de timpuriu? Peste tot mi se spune acelasi lucru ca nu si ca nu am ce face, doar sa ma uit neputincioasa cum ramane fara dintisori.
Chiar nu exista nimic fiind in faza de inceput?

Multumesc

****************************************
Elena, mamica de Yanis ,Luisa & Beatrice


#73
nafi

nafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 25 aprilie 2012 - 19:46

Buna ziua!

Baitelul meu are doi ani abia impliniti si acum au inceput sa-i iasa ultimii molari. am observat ca incisivii centrali de jos s-au strambat un pic desi au iesit drepti. in plus , la inceput avea dintzisorii f albi insa acum au mai pierdut din albul acela perfect desi dulciuri ii dau f rar, ciocolata deloc si il spal pe dinti. Flor eu nu i-am mai dat de la 18 luni dupa ce am citit cate ceva despre pericolul de a face fluoroza.

As vrea sa stiu:
1. cum trebuie sa procedez in privinta incisivilor care s-au strambat
2. cum sa mentin albul dintilor
3. sa reincep administrarea fluorului si in ce cantitate
4- de la ce varsta sa merg cu el la dentist ptr preventie

Va multumesc si va felicit ptr initiativa ![flo]

Pasim in noul an cu speranta ca va fi [cool] si distractia va continua in formula trio [bum]

Povestea lui Ricky
http://forum.desprec...p?log_id=154629





#74
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 04 mai 2012 - 12:28

Nu mai raspund medicii sau s-a schimbat locatia discutiilor? As avea si eu niste intrebari, dar am vazut ca ultimele mesaje sunt postate de mult timp si au ramas fara raspuns. Nu as vrea sa intreb in van... Mai primim ajutor in scris de la medici stomatologi?



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE



[gravired]16 +

#75
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 mai 2012 - 13:45

Elfica - sigur ca poti adresa intrebari - medicii vor raspunde curand

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#76
Dr_A_Popa

Dr_A_Popa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 mai 2012 - 14:40

[quote]citat din mesajul lui beluistef
Buna ziua,Baietelul meu de 1 an si 10 luni are carie de biberon in faza de inceput, doar smalt sarit si un dintisor macinat putin.Se poate face ceva pentru a putea preveni macinarea dintisorilor atat de timpuriu? Peste tot mi se spune acelasi lucru ca nu si ca nu am ce face, doar sa ma uit neputincioasa cum ramane fara dintisori.Chiar nu exista nimic fiind in faza de inceput?Multumesc****************************************Elena, mamica de Yanis ,Luisa & Beatrice Buna ziua,In primul rand trebuie sa renuntati la biberon in timpul noptii si sa instituiti masuri de igienizare corespunzatoare.In al doilea rand trebuie sa veniti cu copilul la medicul dentist pentru o evaluare a leziunilor existente, pentru a putea stabili o atitudine terapeutica.O zi buna,Dr. Alexandra Popa

#77
Dr_A_Popa

Dr_A_Popa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 mai 2012 - 14:46

[quote]citat din mesajul lui nafi
Buna ziua! Baitelul meu are doi ani abia impliniti si acum au inceput sa-i iasa ultimii molari. am observat ca incisivii centrali de jos s-au strambat un pic desi au iesit drepti. in plus , la inceput avea dintzisorii f albi insa acum au mai pierdut din albul acela perfect desi dulciuri ii dau f rar, ciocolata deloc si il spal pe dinti. Flor eu nu i-am mai dat de la 18 luni dupa ce am citit cate ceva despre pericolul de a face fluoroza.As vrea sa stiu: 1. cum trebuie sa procedez in privinta incisivilor care s-au strambat 2. cum sa mentin albul dintilor 3. sa reincep administrarea fluorului si in ce cantitate4- de la ce varsta sa merg cu el la dentist ptr preventieVa multumesc si va felicit ptr initiativa ![flo]Pasim in noul an cu speranta ca va fi [cool] si distractia va continua in formula trio [bum]Povestea lui Rickyhttp://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629Buna ziua,Vizitele la medicul dentist se recomanda a fi incepute dupa varsta de un an. In functie de rezultatul consultatiei, se vor recomanda mijloacele de profilaxie necesare fiecarui pacient. O zi buna,Dr. Alexandra Popa

#78
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 08 mai 2012 - 13:21

Am o fetita de un an si jumatate si are probleme cu dintisorii, respectiv la incisivii superiori intai se sparge smaltul, apoi se curata incetul cu incetul si s-au si tocit putin. Totodata, ei nu au crescut complet, ci jumatate - maxim 3/4. Acesti incisivi cu problem i-au aparut la 9 luni si jumatate - 10 luni si foarte repede, chiar inainte de un an, deja aparusera problemele. Mentionez ca nu a pus gura niciodata pe biberon, a supt doar san (ce e drept, suge si noaptea), de spalat pe dinti nu am spalat-o cu pasta de dinti, ci doar ii frec dintii cu periuta. Dulciuri nu i-am dat decat la tortul de un an si atunci o lingurita si mai recent putin chec si cozonac, altceva nimic. Toti medicii mi-au spus ca nu am ce face, ca e devreme, peste 1 an - 1 an si jumatate sa merg la control, sa vada daca e cazul de aparat ortodontic, care sa faca loc dintilor permanenti, in caz ca cei de lapte se vor toci si nu vor cadea singuri. Toti stomatologii cu care am vorbit au fost de parere sa nu ii dau fluor, dar unii au si vazut-o pe fata, altii doar au auzit relatarile mele. Totodata, toti dintii ies albi si apoi se ingalbenesc, mi s-a spus ca e ori de la dulciuri, ceea ce nu e cazul ei, ori un PH care produce colorarea dintilor. Am cum modifica aceasta? La 1 an si jumatate are 15 dinti si masele (8 incisivi, 4 masele si 3 canini) si se pregateste sa iasa si al 16-lea (ultimul canin), daca va ajuta cu ceva informatia. Incisivii centrali sunt colorati in maro, dar mi s-a spus ca nu pare a fi carie, ci coloratie si ca se datoreaza colorarii de la Fe sau altele asemanatoare, dentina fara smalt permitand aceasta.



Spuneti-mi, va rog, parerea dvs. cu privire la cele de mai sus. Ce am de facut, cand si de la ce ar putea fi, o lipsa din nastere, un defect de smalt sau e vina mea ca inca o alaptez? Cu ce difera alaptatul de zi fata de cel de noapte, ca nici dupa cel de zi, de la somnul de pranz nu o spal pe dinti. Ar trebui sa o spal dupa absolut fiecare masa? E posibil sa se mai strice si alti dinti? Dar ca dintii definitivi sa iasa cu probleme?



Multumesc anticipat pentru raspuns.







Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE



[gravired]16 +

#79
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 21 mai 2012 - 12:34

Rog si eu un raspuns la mesajul meu anterior... Cand am intrebat daca mai e valabil ajutorul medicilor am primit raspuns in aceeasi zi si acum au trecut multe zile si nimic. Ar trebui sa imi raspund singura pe baza raspunsurilor la problemele similare cu a mea, de aceea nu mi-a raspuns nimeni?



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE



[gravired]18 +

#80
Dr_A_Popa

Dr_A_Popa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 08 iunie 2012 - 14:19

Citat:
citat din mesajul lui Elfica
Am o fetita de un an si jumatate si are probleme cu dintisorii, respectiv la incisivii superiori intai se sparge smaltul, apoi se curata incetul cu incetul si s-au si tocit putin. Totodata, ei nu au crescut complet, ci jumatate - maxim 3/4. Acesti incisivi cu problem i-au aparut la 9 luni si jumatate - 10 luni si foarte repede, chiar inainte de un an, deja aparusera problemele. Mentionez ca nu a pus gura niciodata pe biberon, a supt doar san (ce e drept, suge si noaptea), de spalat pe dinti nu am spalat-o cu pasta de dinti, ci doar ii frec dintii cu periuta. Dulciuri nu i-am dat decat la tortul de un an si atunci o lingurita si mai recent putin chec si cozonac, altceva nimic. Toti medicii mi-au spus ca nu am ce face, ca e devreme, peste 1 an - 1 an si jumatate sa merg la control, sa vada daca e cazul de aparat ortodontic, care sa faca loc dintilor permanenti, in caz ca cei de lapte se vor toci si nu vor cadea singuri. Toti stomatologii cu care am vorbit au fost de parere sa nu ii dau fluor, dar unii au si vazut-o pe fata, altii doar au auzit relatarile mele. Totodata, toti dintii ies albi si apoi se ingalbenesc, mi s-a spus ca e ori de la dulciuri, ceea ce nu e cazul ei, ori un PH care produce colorarea dintilor. Am cum modifica aceasta? La 1 an si jumatate are 15 dinti si masele (8 incisivi, 4 masele si 3 canini) si se pregateste sa iasa si al 16-lea (ultimul canin), daca va ajuta cu ceva informatia. Incisivii centrali sunt colorati in maro, dar mi s-a spus ca nu pare a fi carie, ci coloratie si ca se datoreaza colorarii de la Fe sau altele asemanatoare, dentina fara smalt permitand aceasta.Spuneti-mi, va rog, parerea dvs. cu privire la cele de mai sus. Ce am de facut, cand si de la ce ar putea fi, o lipsa din nastere, un defect de smalt sau e vina mea ca inca o alaptez? Cu ce difera alaptatul de zi fata de cel de noapte, ca nici dupa cel de zi, de la somnul de pranz nu o spal pe dinti. Ar trebui sa o spal dupa absolut fiecare masa? E posibil sa se mai strice si alti dinti? Dar ca dintii definitivi sa iasa cu probleme?Multumesc anticipat pentru raspuns.Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE [gravired]16 +
Buna ziua!In legatura cu problema fetitei dvs, desigur cel mai bine este sa mergeti la o consultatie la un medic pedodont.De aparat ortodontic nu se pune problema la aceasta varsta. Daca sunt coloratii dentare, este necesara o sedinta de profilaxie, daca este vorba de carii dentare va fi nevoie de tratarea acestora (obturatii).Despre fluor: in mod normal se administreaza inca de la nastere. La varsta de 1,5 ani este prea tarziu, intrucat cei mai multi dintre dinti sunt deja formati. Aceste informatii au caracter orientativ, dar pentru un diagnostic de certitudine si un plan de tratament corect, este necesar un examen clinic.O zi buna!Dr. Alexandra Popa - DE4KIDS


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -