Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cresterea prepelitelor (4)


267 raspunsuri la acest subiect

#261
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 26 septembrie 2012 - 20:32

Acum un an am luat cateva prepelite. Am zis ca de acum nu or sa prea mai oua si sa-mi iau unele tinere, ca nu ma vad in stare de clocitoare si ingrijit puisori mici, pt 25 de prepelite. Am luat puisori de trei saptamani, de la aceeasi persoana de la care le-am luat si pe cele de anul trecut. LE tin in aceleasi conditii si pe cele batrane si pe cele tinere, au mancare din belsug, zic eu ca si buna (IBNA Balotesti), cele batrane oua in continuare, dar cele tinere n-au facut niciun ou, desi au trecut doua luni si au acum 12 saptamani. Erau mici cand le-am luat si nu le-a controlat care sunt fete, care baieti, a zis ca de obicei procentul e de 50%. Eu ma gandesc acum sa nu fie numai baieti, dar nu stiu sa-i controlez. Am depistat doar unul, dupa cantecul specific, dar la restul nu-mi dau seama. M-am uitat si la cele batrane, unde stiu sigur care sunt fetele si care baietii, dar nu-mi dau seama de diferenta. Alt motiv poate sa mai fie, de nu oua?

#262
ida_rus

ida_rus

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 30 septembrie 2012 - 23:48

Adita - testul suprem: ia fain frumos una bucata prepelita, intoarce-o cu "rotile" in sus, strange usor cu 2 degete de cloaca prepelitei. Daca ea este umflata, mai rozie si iese din ea o substanta alba/spumanta (sperma) din abundenta, atunci te-ai ales cu un baietel. Daca este culoarea pielii si nu este umflata, iar din ea nu curge nimic, doar se vede un lichid incolor, poti sa te bucuri deoarece este fetita.[olala]

Sa-mi spui rezultatul, ca sunt curioasa deoarece eu recunosc (in proportie de 90%) puii de 3 saptamani deca sunt baietei sau fetite si daca sunt de culoarea prepelitei japoneze, deci foarte posibil sa le fi deosebit si cel de la care le-ai luat si posibil sa-ti fi dat o gramada de baietei[alcool]

Bafta,

#263
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 20:53

Multumesc mult de raspuns. Am vazut multe filmulete pe net si am incercat sa le separ dupa culoarea penelor de pe piept, de jumate sunt aproape sigura ca-s baieti, iar la restul nu-mi dau seama, am si albe, si maro roscat, iar eu am gasit filmulete cu din astea bejulii. Asa ca ar trebui sa aplic "testul suprem" de care spuneai. Am incercat eu la cateva, dar la unele n-am reusit, pur si simplu nu puteam sa apuc de nimic, erau mai in relief niste oase decat cloaca

#264
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 20:59

Mai Adita nu ai cum sa faci confuzii. Prinzi animalul il intorci invers si daca are um bumb(umflatura) e baiat iar daca ar o taietura e fata.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#265
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 18:08

De unde pot cumpara si eu 10 buc. prepelite + cusca aferenta?? La cheie...sa spun asa...

Multam' fain !

#266
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 20:24

Custi am eu dar sunt departe de tine...



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#267
meduzu23

meduzu23
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 16:02

Buna sa va fie inima... Uff... Am reusit sa termin de citit toate cele 4 capitole... Sincer , de vreo 3 zile tot citesc, asa cand imi gasesc timp.
In primul rand, felicitari celor initiati pentru puzderia de informatii si "succesuri" in continuare si celor care sunt la inceput de drum. Ma mir ca de anul trecut nu s-a mai scris nimic pe-aici, desi, ar fi trebuit sa fie o perioada de maxim a activitatilor in domeniul asta.

De ceva vreme cochetez si eu cu ideea de a-mi incepe o activitate de "prepelitar" si incet incet , idee cu idee sa pun in practica ce am citit pe-aici si prin alte parti.

Deocamdata voi incepe cu un efectiv de 50 de pasarele, din care 45 fetite si 5 baieti. Locui destinat custii va fi o camera improvizata (separeu) din placi de OSB, inchisa pe toate laturile. Aceasta camera va fi amplasata intr-o pivnita (crama) a unei case. Doresc sa fac aceasta camera pentru ca in viitor sa pot controla mai usor si mai ieftin aerul, umiditatea, temperatura, fara ca acestea sa fie foarte influentate de ambientul (nu foart propice) din pivnita.

Stadiul in care ma aflu acum e contruirea separeului, chestie care poate sa dureze.
Am vorbit cu cineva din orasul in care locuiesc (Cluj-Napoca) care ma va ajuta cu primii pasi care urmeaza sa-i fac. De la dansul voi achizitiona efectivul de pasari, cusca si furajul. Spun "deocamdata" pentru ca sunt convins ca in timp, daca voi vedea ca pot sa vand din oua , peste ceea ce voi consuma eu si familia, ma voi extinde.

Cam atat am de spus pentru moment, sper ca am postat unde trebuie.

Toate cele bune si... sper sa revina entuziasmul cu care a inceput acest thread.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -